Skocz do zawartości
Lizak

Komputer dla grafika 3D ( 25-30 K ) AMD 3990X

Polecane posty

Witam.

Tak jak mówiłem na początku roku wrócę na jesień w sprawie nowego sprzętu.
No to jestem :cat2:

Środowisko pracy 3ds max + Corona 
[arch wiz, animacja]

Budżet jaki chcę przeznaczyć to 25-30 K brutto.

- stacja na bazie AMD 3990X.
- Minimum 128 GB RAM.
- Zasilacz dostosowany do nowych GPU natomiast nie liczyć karty do budżetu.

Zależało by mi na tym aby podkręcić optymalnie bez szaleństw CPU oraz RAM.

W BUDŻECIE:
- CPU
- MOBO
- RAM 
- CHŁODZENIE
- ZASILACZ
- OBUDOWA
- DYSK M2


Nie do końca wiem też czy składać stację samemu natomiast kręcenie oddać w ręce osób które się na tym znają czy całość oddać w ręce profesjonalistów.
Własnym montażem chciałbym zminimalizować koszty ale też po prostu lubię składać własny sprzęt, tylko na kręceniu się nie znam. Na drogim sprzęcie wolałbym nie eksperymentować.



Zna się ktoś może na tego typie sprzęcie i będzie w stanie pomóc dobrać części ?
Może polecacie specjalistów którzy byliby w stanie ogarnąć temat ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzespoły myślę, że mógłbym zasugerować.

Gdybyś chciał jednak, aby Ci ktoś to złożył i wszystko ustawił - ekipa Extreme Hardware wygląda na ludzi, którzy znają się na rzeczy. Zważywszy jednak na ceny podzespołów - nie wiem, czy starczy pieniędzy na skorzystanie z ich usług. Zapytać jednak nie zaszkodzi.

Edytowano przez Bull3t
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że te - jak to ująłeś - fanaberie były jednak zrobione na życzenie klientów. Jeśli ktoś by tego nie chciał, to by ich nie "zaaplikowali" do zestawu. Custom loop to niekoniecznie jedynie fanaberia przy takim zestawie, jest to raczej podyktowane wysokimi wymaganiami względem chłodzenia.

Co do tych zestawów, to widać to czego się obawiałem - w tej kwocie koledze złożą raczej zestaw z TR 3970X.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, estetyki nie biorę pod uwagę. Ma działać sprawnie i wykonywać obliczenia, a nie ładnie wyglądać.
Dodam jeszcze jeden wątek, aczkolwiek musiałby się wypowiedzieć ktoś kto się na tym zna, możliwe że to rozwiązanie jest ślepą uliczką.
Chcę składać komputer głównie pod rendering. Może sensowniej za te pieniądze postawić 2-3 skrzynki na tańszych procesorach ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będę musiał jednak sam sobie postawić skrzynkę. 
Dostałem ofertę na składanie i kręcenie na 44K brutto. Netto to około 35 K. 
Z tym, że same części po tym jak sprawdziłem wychodzą netto około 23-24K .
Dostawię jakieś dobre chłodzenie wodne i chyba będzie na razie bez kręcenia. Takie rzeczy można zawsze później ogarnąć, w tej chwili nie stać mnie na takie usługi. Spłukałbym się całkowicie, a nie wiadomo kiedy kryzys zapuka na mój rynek :ermm: Wzrost wydajności rzędu 10-20% za 10K różnicy na razie mi się nie kalkuluje.

Przynajmniej sam sobie pogrzebie w sprzęcie i pierwszy raz będę robił custom na chłodzeniu:brawa:

Zbiorę jakąś listę części i na pewno wpadnę zapytać co myślicie o moim zestawieniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Lizak napisał:

Dostałem ofertę na składanie i kręcenie na 44K brutto. Netto to około 35 K. 

Panowie z Extreme Hardware tyle "zaśpiewali"?

Swoją drogą, składając to sam osiągniesz najwyższą wydajność. Jednak kupując jakiś zestaw od firmy zajmującej się sprzedażą takowych, pewnie (nie orientuje się zbytnio w tej materii) można liczyć na gwarancję D2D lub/i sprzęt zastępczy, gdyby - czego nie życzę - coś się stało. 

Nie wiem jak wygląda Twoja praca, ale gdybyś miał podpisany jakiś kontrakt z określonym terminem na jakiego wykonanie, to zostając bez sprzętu znajdujesz się de facto w "czterech literach".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t Ich jeszcze nie pytałem ale wnioskuję, że cenowo będzie podobnie. Nie mam cen za złe, bo to jednak specjaliści, tylko że na tym etapie taka usługa wymaksowania CPU jest mi zbędna. Z tym sprzętem jest tak, że i tak planuję mieć 2-3 stacje w domu, więc będę miał zabezpieczenie + obliczenia wykonywane w node.  Rdzeni nigdy dosyć :cat2:
@Daimyo Ten za 10 tyś. był z lutego natomiast w czerwcu szukałem tylko GPU do tego zestawu, chciałem sobie usprawnić pracę w viewporcie. Zmiany polegają na tym, że zaczynałem prowadzić własną działalność, a umówmy się że sprzęt za 10 tyś do 3D i animacji na profesjonalnym poziomie jest dużo nie wystarczający. Nie chcę korzystać z kredytów więc stopniowo inwestuję na tyle na ile mogę sobie pozwolić. Bywa, że scena w 4K liczy się od 6 do 12 godzin no to zdecydowania za dużo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Daimyo napisał:

jesteś zdziwiony taką wyceną?

Nie miałem w głowie jakiejś konkretnej ceny, bo też nie orientuję się w tym rynku. Jednakże cena usługi robi wrażenie.

1 godzinę temu, Lizak napisał:

Z tym sprzętem jest tak, że i tak planuję mieć 2-3 stacje w domu, więc będę miał zabezpieczenie...

W porządku. W takim razie, nie ma o czym gadać. ;)

4 godziny temu, Daimyo napisał:

W czerwcu miałeś kupionego kompa za 10k, teraz już chcesz za 25k. Skąd takie zmiany?

W przypadku kolegi czas to pieniądz. Jeśli ma sporo pracy, to taki zakup może mu się pewnie szybko zwrócić. Gdy zadebiutują cpu z DDR5 to pewnie będą kolejne zakupy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie może jakieś sugestie co do układu chłodzenia dla tego CPU ?
Kręcony nie będzie, natomiast fajnie byłoby uzyskać w miarę cichy sprzęt. 
Bez  customa chyba się nie obejdzie ?

Edit: Chłodzenie ogarnięte. Zadecydowałem, że wypróbuję z powietrzem i przetestuję moją tolerancję. Jak będzie przegięcie to zlecę customa chłopakom z mojego miasta. Specjaliści, więc mogę im zaufać. Okolice 3,5 tyś zł są akceptowalne. 

Dostałem polecenie od osób które korzystają z takich procesorów dla:
- be quiet! DARK ROCK PRO TR4
- Noctua NH-U14S TR4-SP3 na dwa wentylatory.


Teraz kluczowym wyborem będzie obudowa i płyta główna.
Zrobię edit jak coś znajdę. 

Edytowano przez Lizak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy dokonujesz edycji - nie widać, że napisałeś coś nowego.

 

Co do chłodzenia, Noctua jest lepszą opcją. Gdyby było już dostępne AiO SilverStone IceGem 360, to mogłoby okazać się godne polecenia (gdyby było tak dobre jak seria Permafrost). Enermax oferuje chłodzenia AiO do procesorów AMD TR, ale ludzie narzekają na awaryjność.

 

Obudowa - może Phanteks Enthoo Pro 2 lub Phanteks Enthoo 719?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że skuszę się na Corsair Crystal 680X RGB . 
Dużo miejsca, przewiewna i z tego co pokazują testy stosunkowo cicha. Sekcja zasilania i dyski w module obok. Dodatkowo design bardzo mi się podoba. 
Rozmyślałem jeszcze nad topowymi Fractalami, więc może ostatecznie będzie skok w bok :D Na pewno przyjrzę się jeszcze tym phanteks, zobaczę recenzje.

MOBO...

Znajomy śmiga na Gigabyte TRX40 AORUS MASTER natomiast mnie za cholerę gigabyte nie przekonuje do swoich produktów. Nie wiem, może niesłusznie.
Mi wpadła w oko MSI CREATOR TRX40 tylko, czy bez kręcenia jest sens dopłacać. Może któraś z tańszych płyt Asusa, może wersja prime lub zenith extreme ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lizak napisał:

Może któraś z tańszych płyt Asusa, może wersja prime lub zenith extreme ?

Zenith Extreme obsługuje pierwszą i drugą generację TR, pod trzecią jest Asus ROG Zenith II Extreme oraz Zenith II Extreme Alpha. Skoro procesor swoje kosztuje, to myślę, że można pokusić się o jedną z topowych płyt Asusa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh jak widać jeszcze nie ogarniam. Dobra, to w takim razie Zenith II. Trochę cena boli hah ale co zrobić :D

Edit: tak sobie przeglądam specyfikację. Zenith II na stronie x-komu nie ma 3200 HZ dla RAM. Czy to będzie jakimś problemem ? Pamięci będą miały niższe taktowanie bez OC ? 

Mam jeszcze dylemat co do zasilania.
1. Corsair HX1200i 1200W 
2. be quiet! Dark Power Pro P11 1200W 80 Plus Platinum
3. be quiet! Dark Power Pro 12 1500W

Chyba, że macie jeszcze jakąś rekomendację ?

Strzelam, że 1200W to takie minimum przy ewentualnym customie.
Duala czy customa na GPU raczej nie planuję.

Edytowano przez Lizak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topowe płyty Asusa swoje kosztują, ale płaci się za jakość. Płyta oczywiście obsługuje pamięci 3200 MHz - sprawdź na stronie producenta.

W dniu 31.10.2020 o 15:26, Lizak napisał:

Dark Power Pro P11 odradzam - recenzja. Pozostałe dwie opcje są jak najbardziej godne polecenia. Można dorzucić jeszcze kilka modeli: Corsair HX1200, Seasonic PX-1300, Corsair AX1600i. Z zasilaczem Dark Power Pro 12 1500W jest jeden "problem" - po dopłacie 300-400 zł dostajemy najlepszy zasilacz na rynku (AX1600i).

W dniu 31.10.2020 o 15:26, Lizak napisał:

Strzelam, że 1200W to takie minimum przy ewentualnym customie.

To zależy, jak miałoby to ostatecznie wyglądać. Wykręcony 3990X + podkręcona karta graficzna (np. RTX 3090) działające jednocześnie pod pełnym obciążeniem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, co myślicie o takiej propozycji zestawu komputerowego - klik. Chłodzenie Asus Rog Ryujin dla Threadripperów jest kosztowne, to można dać tańsze NZXT Kraken X62 2x140mm, lub powietrzne Nocuta, czy Dark Rock Pro TR4. Dysk dałem 4Gen najszybszy na rynku. Z tańszych alternatyw dysków 3Gen optowałbym za Adatą sx8200/gammix s11 pro 2tb. Dobry zasilacz o mocy 1000w powinien wystarczyć a 10lat gwarancji może się kiedyś przydać. Obudowa Dark Base 700 ma zabudowany panel, dlatego dodałem drugi wentylator na przód. Kartę dałem Ventusa. Alternatywnie model rtx-a 3090 z wyższej półki MSI RTX 3090 GAMING X TRIO 24GB, który ma cichsze i wydajniejsze chłodzenie. Po wrzuceniu listy zakupów do koszyka propozycja jest do dowolnej modyfikacji.

Edytowano przez Michal30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne z tych AiO nie ma bloku wodnego, który pokrywałby cały IHS Threadrippera, więc raczej bym odpuścił.

Takiego "behemota" widziałbym też w jakiejś przewiewniejszej obudowie. Zasilacz może okazać się zbyt słaby, jeśli procesor zostanie podkręcony i dodatkowo dociążymy kartę. Widziałbym tu minimum 1200W, a jeśli procesor miałby zostać solidnie podkręcony, to nawet 1500-1600W.

 

Pomijam dostępność podzespołów. "Od ręki" można dostać jedynie obudowę i wentylator.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie że dopiero odpisuję. Pracowity tydzień.

Co od propozycji Pana Michała to zgadzam się z Bull3t. 

Zasilacz pewnie wejdzie od Korsarzy.

Myślę, że dyskusje co do doboru części można chyba zakończyć. Wstępnie z waszą pomocą wybrałem już komponenty.
Robi się teraz mało ciekawie, bo ceny skaczą do góry. Obserwuję pewne braki w sklepach Zenith II więc cena pewnie też podskoczy.
Jak co roku przed czarnym piątkiem strzelam że też pójdą w górę żeby dać cudowne promocje. 

Do rzeczy. Dam tu jeszcze ostatni post z koszykiem jak już zostanie kilka dni do złożenia zamówienia. 
Może komuś wątek pomoże bo ciężko znaleźć rekomendowane zbalansowane konfiguracje pod te CPU.
Z zakupami wstrzymam się jeszcze do grudnia.

@Bull3t Dzięki, za pomoc. Doceniam. Rozjaśniłeś mi wiele rzeczy. 
Dziękuję również każdemu kto włączył się do dyskusji. Każde inne spojrzenie na temat też jest dla mnie ważne ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2020 o 14:31, Lizak napisał:

Wybaczcie że dopiero odpisuję. Pracowity tydzień.

Nic się nie stało. W każdym razie, ja nie mam Ci tego za złe.;)

W dniu 6.11.2020 o 14:31, Lizak napisał:

Dzięki, za pomoc. Doceniam. Rozjaśniłeś mi wiele rzeczy. 

Dzięki za miłe słowa. Zapomniałem o sugestii zakupu pasty termoprzewodzącej Thermal Grizzly Kryonaut.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej.

W czwartek 03.12 robię zamówienie. 
Problemy z dostawami psują trochę konfigurację no ale trudno, muszę kupić.
LC przekładam na styczeń. Całkiem możliwe że sam sobie poskładam. Całkiem mocno mnie to zaciekawiło.
Dla tego kupuję od razu Fractala, zdejmę panel przedni i zapewnię dopływ powietrza

KOSZYK

Zasilacz Corsair AX Series 1600i  tak na 75% lub CORSAIR HX1200 1200W .

Jeśli ktoś będzie miał zastrzeżenia do całości to śmiało ;)

Boli mnie brak płyt od Asusa.

Mam jeszcze pytanie co do RAM. Może ktoś się zna na temacie.
Orientujecie się z czego wynika ta kolosalna różnica w cenie ?

4 moduły (4 x 32GB) vs 2 moduły (2 x 32 GB) 

Nie lepiej w takiej sytuacji kupić 2 x zestaw 2x32 GB i mieć kilka stów w kieszeni ?
Jeśli nie ma różnicy technicznych to pokusiłbym się o kości RGB :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wziąć jakąś obudowę, której nie trzeba otwierać dla lepszej wentylacji (i która nie wygląda tak nieciekawie jak Define 7 po tym zabiegu)? ;)

Jeśli byłaby wreszcie dostępna, to możesz wziąć np. Fractala Meshify 2 XL. Oparta na konstrukcji Define 7 z tymi samymi wadami (8 min): https://youtu.be/DuG4LZEq0z0

W dniu 29.11.2020 o 23:55, Lizak napisał:

Orientujecie się z czego wynika ta kolosalna różnica w cenie ?

4 moduły (4 x 32GB) vs 2 moduły (2 x 32 GB) 

Ktoś lub coś (skrypt) ustawił taką cenę, więc tak to wygląda. W sklepie są jednak zestawy 4x 32GB w cenie ~2500 zł z RGB.

Zasilacz można wziąć z jakiegoś bardziej znanego sklepu (jak x-kom), bo wrócił do ofert.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprzęt przyszedł.

Obudowa jest ok. Dużo ładniejsza niż na zdjęciach. Jedyne co to jest jakoś dziwnie powyginana w panelu górnym wewnętrznym do montażu chłodnic i na spodzie.
Górny ręcznie wyprostowałem z dolnym jest gorzej, zasilacz krzywo stoi ale dobrze że tego nie widać.

Mam tylko problem z płytą główną. Pin jest wykrzywiony i jest to wada fabryczna albo płyta ze zwrotu.
Skąd wiem że to nie moja wina ? Bo po zdjęciu osłony socketu zauważyłem że jeden pin odbija światło inaczej niż reszta.
Miałem podobnie na obecnym procesorze 3900X i wszystko gra więc zbagatelizowałem.
Dopiero w serwisie powiedzieli co jest problemem.
Cały kawał polega na tym, że zdążyłem wszystko podłączyć, także 2,5 K poszło w piach.

Druga sprawa, że ta płyta od gigabyte jest brzydka jak noc.

Piszę w ramach przestrogi zanim sklep albo producent was oszuka.
Następnym razem raczej zdecyduję się na montaż w sklepie docelowym - przynajmniej będzie pewność, że nie przyślą bubla za którego nie będzie odpowiedzialnych.

Edytowano przez Lizak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lizak napisał:

Dopiero w serwisie powiedzieli co jest problemem.
Cały kawał polega na tym, że zdążyłem wszystko podłączyć, także 2,5 K poszło w piach.

Nie chcą uznać gwarancji, bo zamontowałeś cpu?

Piny można naprostować (choć jest ryzyko złamania), więc to niekoniecznie stracone pieniądze. Spróbuj się skontaktować z np. Dawidem z WavePC (znajdziesz na yt).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...