Skocz do zawartości
Sierras

Nowy Procesor+Płyta do zestawu

Polecane posty

Zestaw wygląda tak:

-GOODRAM IRDM Pro 32GB [2x16GB 3600MHz DDR4 CL17 1.35V DIMM

-Zasilacz SeaSonic CORE Gold GM 650W (SSR-650LM)

-Chłodzenie Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2

-RTX 3080 Ventus

Aktualnie posiadam Ryzen 3700x i płytę MSI Gaming Plux Max x470

Najchętniej poszedłbym w intela.

PC jest przeznaczony do gier.

I9 10850+jakaś płyta będzie sensowna?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozdzielczości 2560x1440, Ryzen 7 3700X może ograniczać wydajność karty w miejscach "procesorowych": https://www.youtube.com/watch?v=nBSvi6SmIF4

Gdybyś jednak kupił monitor z ekranem 3440x1440, to myślę że powinieneś być spokojny.

 

Poza tym, obecna płyta powinna podołać obsłudze Ryzena 7 5800X lub niekręconego R9 5900X. Takie wnioski wyciągam po obejrzeniu tego materiału: https://www.youtube.com/watch?v=o0vmGHbwx1M

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierras Ty zacznij od wypieprzenia do smieci tego Zalmana Z3 PLUS ;) Tytan wentylacji to nie jest, Ventus pewnie - zwyczajowo - najgorzej chlodzona karta (chyba dalej nie ma recenzji, ale sa filmiki od uzytkownikow i jest zle), a jak jeszcze doprawisz to goracym prockiem, w obudowie, w ktorej nie ma miejsca na porzadny cooler, to wiesz.

A owe procki to bedziesz rozkminiac po premierze Zen3 i bedziesz to sobie kalkulowal z dostepnoscia, bo mozesz sie tym rozczarowac. Podejrzewam, ze czekac na Zeny warto, bo beda istotnie mocniejsze od Inteli, ale podejrzewam tez, ze poczekasz z kupnem do przyszlego roku.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstrapolując sytuację z Ryzenem 9 3900X w połączeniu z płytą X570 o podobnej klasy VRM, o niekręconego R9 5900X bym się raczej nie obawiał.

Jakbyś miał nawet bardzo kiepską płytę, to raczej wolałbym zostać na AM4. Wtedy bym radził kupić np. MSI MAG B550 Tomahawk + R9 3900X. Platforma Intela wypada dość blado.

 

 

Moim zdaniem, możesz wymienić cpu na Zen 3, albo poczekać i kupić za jakiś czas procesor Intel Alder Lake lub AMD Zen 4. R7 3700X to nie jest słaby cpu.

 

 

Edytowano przez Bull3t
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tylko to jest płyta X470 którą teraz posiadam.
53 minuty temu, SolInvictus napisał:

@Sierras Ty zacznij od wypieprzenia do smieci tego Zalmana Z3 PLUS ;) Tytan wentylacji to nie jest, Ventus pewnie - zwyczajowo - najgorzej chlodzona karta (chyba dalej nie ma recenzji, ale sa filmiki od uzytkownikow i jest zle), a jak jeszcze doprawisz to goracym prockiem, w obudowie, w ktorej nie ma miejsca na porzadny cooler, to wiesz.

A owe procki to bedziesz rozkminiac po premierze Zen3 i bedziesz to sobie kalkulowal z dostepnoscia, bo mozesz sie tym rozczarowac. Podejrzewam, ze czekac na Zeny warto, bo beda istotnie mocniejsze od Inteli, ale podejrzewam tez, ze poczekasz z kupnem do przyszlego roku.

 

 

Co do obudowy to nie jest Zalman Z3 plus tylko:

Obudowa SilentiumPC Aquarius X70W (SPC141)

Teoretycznie mogę kupić nowe chłodzenie+obudowę zamiast procesora i płyty jeśli jest taka potrzeba co o tym sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierras OK, wszedlem na twoj profil i wyszukalem tego Zalmana z poprzedniego tematu, w ktorym gadalismy :) Aquarius zly nie jest, ale wymagalby wymiany wentylatorow na mocniejsze. Slaboscia jest tez wysokosc mocowania frontowych wentylatorow - procek i w zasadzie wszystko w gornych partiach skrzynki bedzie miec pod gorke, ale to bardziej kwestia paru stopni, a nie jakis gamebreaker. Ogolem to obudowa budzetowa i mozna miec cos lepszego w standardzie i zwyczajnie godnego mocnego sprzetu, ktory tam bedziesz trzymal. Tzn. lepiej wentylowanego, cichszego i z rzadszym odkurzaniem, czyli robiacego lepiej wszystko to, co ma robic obudowa. Osobiscie bym ja zmienil, bo sam przesiadlem sie z podobnej klasy obudowy (tez SPC, Armis AR7) i warto - pod kazdym wzgledem lepiej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierras Chlodzenie ciezko dobrac do nieprzetestowanego procka, ale przypuszczam, ze taki Dark Rock Pro 4 przy braku OC ogarnie cokolwiek. Nie ma sensu skakac wyzej, nie ma sensu bawic sie w AiO  (chyba ze AiO dla wygladu).

https://www.x-kom.pl/p/423303-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-pro-4-120-135mm.html

https://www.x-kom.pl/p/396350-pasta-termoprzewodzaca-thermal-grizzly-kryonaut-1g.html

Najlepsze skrzynki w danej kategorii cenowej:

https://www.x-kom.pl/p/514678-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-metallic-gray.html + https://www.x-kom.pl/p/392330-wentylator-do-komputera-be-quiet-pure-wings-2-pwm-140mm.html

https://www.x-kom.pl/p/568776-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-7-compact-czarna-solid.html + https://www.ceneo.pl/51167561

Imo warto zaszalec i wziac najlepsze mozliwe, bo rynek obudow postepow nie robi, wiec moze zostac u Ciebie zaskakujaco dlugo:

Najlepsza w kategorii ,,szyba i swiatelka": https://www.x-kom.pl/p/392667-obudowa-do-komputera-be-quiet-dark-base-700-black.html

Po prostu najlepsza: https://www.x-kom.pl/p/553856-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-7-black-solid.html

Niczego wiecej Ci nie polece, bo gorsze, a dobrze sie w temacie orientuje.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierras Dobrze robisz ;) Sam ja wzialem, bo to imo najlepsza skrzynka.

Dam Ci tipa jak kontrolowac predkosc wentylatorow podlaczonych do huba skrzynki. Wszyscy jada po tym hubie w necie juz od od poprzedniczki (R6), ze szuraja caly czas na 100% (btw zaskakujaco cicho), powtarzaja to nawet w recenzjach, a nie wiedzial tego nawet gosc z supportu Fractala, bo pytalem o to przed kupnem. Musialem rozkminic to sam: podlacz smigla do wejsc 3-pin na hubie, hub do SATA od zasilacza i SYS/CHA_FAN na plycie glownej. Instrukcja proponuje, by podlaczyc do huba jeszcze cooler, ale to zly pomysl, bo on ma inne potrzeby. Pozniej wejdz do biosu i w zakladce Hardware Monitor przestaw kontrole wejscia na plycie (SYS_FAN Control), do ktorego podlaczony jest hub z DC na PWM albo na odwrot. Nie pamietam, ale zobaczysz sobie: jedno bedzie szurac na maxa, drugie pozwoli zmieniac ich predkosc i zauwazysz to po zapisaniu ustawien i wyjsciu z biosu. W razie czego zobacz sobie na yt albo wspomoz sie instrukcja, ale to tak trudne jak kliknac XMP ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Bull3t napisał:

Tak naprawdę w swojej kategorii cenowej najlepsze są: Lian Li Lancool II Mesh RGB oraz Phanteks P500A DRGB.

Spośród układów chłodzenia najlepsze są: Deepcool Assassin III, Noctua NH-D15. 

Tak naprawde to moglbys wspominac, ze proponujesz mu obudowe bez filtra przeciwkurzowego na froncie, wiec domyslasz sie jak to bedzie z odkurzaniem. Nie tylko obudowy, a tez wszystkiego w srodku. Masz wspominac o tym, gdy je proponujesz, bo w moim mniemaniu z tego wzgledu i paru innych to govno i byloby mi smutno, gdybym cos takiego z polecenia kupil i pozniej sie z tym musial bujac. Zycie to nie slupki Gamers Nexus, a trzeba tez wiedziec, na ktore patrzec ;)

Asasyn to to samo co D15, ale dwa razy glosniejsze. D15 od DRP4 mocniejsze o raptem piec stopni bedzie dopiero na absolutnie najgoretszych prockach, po poteznym OC i w stress testach, ktore nie sa realnym scenariuszem uzytkowania komputera. W realnym roznice beda mniejsze, wiec nieistotne. Co prawda testow nowych prockow jeszczen nie bylo, ale przy tym co na rynku jest, oba coolery to w jego przypadku zly pomysl. Wiekszej wydajnosci nie zaoferuja, nie bedzie nawet potrzebna, beda glosniejsze, a zaplaci z to wszystko wiecej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sierras I dobrze. Masz skrzynke dobrze chlodzona, dobrze ofiltrowana i raczej najcichsza. Ciezko powiedziec cokolwiek zlego i z doswiadczenia moge ja smialo polecic. Tylko zebys nie pokusil sie o opcje z oknem, bo stracisz efekt wyciszenia.

Z coolerem bym poczekal, ale kompletnie bym sie nie spodziewal, by DRP4 nie okazal sie najlepszym wyborem. Procek, ktorego by nie ogarnal oznaczalby po prostu koniec wszystkich coolerow powietrznych.

A w sumie AiO wiele bardziej wydajne nie sa, wiec nie ma bata ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, SolInvictus napisał:

 Masz wspominac o tym, gdy je proponujesz, bo w moim mniemaniu z tego wzgledu i paru innych to govno i byloby mi smutno, gdybym cos takiego z polecenia kupil i pozniej sie z tym musial bujac. 

Rozważę to, jeśli zaczniesz wspominać o temperaturach. :trollface: Z pewnością nie będę tego robił, bo jakiś gość mający fetysz odnośnie głośności mi to nakaże.

Skoro jesteś uprzedzony do GN, to może taka recenzja: https://hardwarecanucks.com/computer-cases/fractal-define-7-review/

 

Jeśli koledze nie chce się odkurzać zbyt często, jak mniemam i Tobie (skoro tak często o tym wspominasz), to niech kupuje Fractala. Ponadto będzie miał jeszcze cicho w pokoju, a to że przy tym co zamierza włożyć do tej obudowy, temperatury mogą być dość wysokie - trudno.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu nie rozumiem, co dla Ciebie przemawia za Mesh II czy P500A, a wspomniany brak ofiltrowania to cos, co da sie we znaki kazdemu. Wg mnie obudowa ma pomiescic, ma schlodzic, ma wyciszac prace podzespolow i ma wlasnie chronic je przed kurzem, bo to obudowa. Drugie podejscie to szyby i swiatelka, bo dla nich priorytetem jest byc ladne. Kazdy chce miec komputer odpowiednio chlodzony (nie niepotrzebnie bardziej i za cene bycia glosniejszym), jak najcichszy i wymagajacy jak najrzadszego odkurzania. I to wlasnie zapewnia obudowa. Poza zbokami, ktorzy np. lubia sobie odkurzac, bo sa wyjatkiem potwierdzajacym regule. A Ty proponujesz mu cos, co nie tylko bedzie glosne (kazdy woli komputer cichszy niz glosniejszy), a w ogole nie bedzie przed tym kurzem chronic. Pomijam juz z doswiadczenia upierdliwe odkurzanie siatki na froncie, bo najgorszy syf bedzie na najbardziej uciazliwych w czyszczeniu wentylatorach i ukladach chlodzenia grafiki i coolera. Sprzatane jest u mnie raz w tygodniu - odkurzanie wszystkich powierzchni i podlog przyklepane myciem podlog. I widze, ile syfu mimo tego lapa mi filtry, ile gromadzi sie na litym topie skrzynki. W obudowach od Ciebie to wszystko byloby w srodku. To wszystko pozostaloby scierac z elementow komputera, a nie tak jak u mnie w minutke odkurzyc filtry i co jakis czas zetrzec drobinki z backplate'u karty graficznej i piwnicy - zajmuje to dziesiec sekund. A wiele osob czysci komputer od swieta albo wcale, a takie podejscie skutkuje wlasnie pogorszeniem temperatur i jeszcze wiekszym halasem. Czyli u leniwej osoby (wieksza szansa, ze kolega taki jest niz mniejsza) obudowy od Ciebie beda jeszcze gorsze niz w standardzie sa.

Mysle, ze jakakolwiek recenzje mozna wyszukac sobie sam, a na miejscu kolegi sam bym tak zrobil zanim wyskocze z siedmiu stowek. Odbior skrzynki jest miazdzaco pozytywny - nie widzialem recenzji o negatywnym wydzwieku. Temperatury nie beda wysokie, a modularna konstrukcja obudowy pozwala poswiecic tyle ciszy na wentylacje, ile sie chce. W ostatecznosci otrzymac obudowe taka sama i o takich samych osiagach jak zaproponowane przez Ciebie, a dalej cichsza. Z takimi samymi wadami, wiec zanim ktos na cos takiego sie zdecyduje, moze sprawdzic, czy mu sie to kalkuluje, a moze tez zrobic sobie cos pomiedzy.

Zadnym fetyszysta ciszy nie jestem, a po prostu mam wysokie standardy komfortu uzytkowania komputera, ktore zbudowane zostaly przez rzeczy, ktore mam i zwiazane z tym porownanie. To nie swiat szyb i swiatelek, a rzeczy dobrych. Usiadziesz sobie kiedys przy komputerze zbudowanym w typie mojego podejscia i bedziesz myslal tak samo jak ja. Bo chcesz miec komputer odpowiednio wentylowany, jak najcichszy i jak najrzadziej go sprzatac ;)

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stworzyłeś sobie "chochoła" z którym usilnie walczysz. W specyfikacji P500A DRGB jak "byk" stoi o zintegrowanym filtrze przeciwkurzowym w przednim panelu:  http://www.phanteks.com/Eclipse-P500A-DRGB.html

Nikt tu nie neguje, że Fractal Define 7 to dobra obudowa. Po prostu trochę mierzi mnie bezrefleksyjne nazywanie jej najlepszą obudową. Gdybyś dodał, że jest najlepsza, bo jest dobrze wytłumiona, porządnie wykonana i dlatego, że ją posiadasz ;), to bym się nie czepiał. Tak nawiasem dodam, że należy w Define 7 wymontować filtr, by notować temperatury porównywalne z P500A.

Przedstawiłeś najlepsze obudowy wg Ciebie, ja przedstawiłem najlepsze wg mnie. Tylko tyle i aż tyle.

Nie bronię Ci mieć swojego zdania i swoich upodobań. To Ty starasz się przedstawiać swoich interlokutorów w złym świetle - nazywając ich czasem idiotami, czy też w niewybredny sposób sugerując, że nimi są.

Apeluję o trochę więcej dobrej woli i szanowanie prawa innych osób do posiadania innego zdania. Nie zamierzam Cię tu uciszać lub coś w tym stylu, bo popieram daleko idącą wolność (w tym wolność słowa). Jednak wolność i wypowiadane słowa też mają swoją cenę i konsekwencje. Jeśli nawet miałbyś w czymś rację, to przedstawianie swojego stanowiska w taki sposób nie przekona do niego innych. Poza tym, twardo walczyć to można o jakieś imperatywy, tu natomiast mamy dyskusje o osobistych preferencjach w tak błahej kwestii jak wybór obudowy. Rzecz jasna należy starać się polecić kupującym coś dobrego wg swojej najlepszej wiedzy, ale twierdzenie, że poleca się tu dziadostwo (jak to gdzieś ostatnio napisałeś) - jest po prostu kłamliwe.

Pozwoliłem sobie na dość obszerną dygresję. Zakończę na tym pojedynczym komentarzu w tym tonie, by nie zaśmiecać koledze tematu.

 

 

Pozdrawiam

 

Edytowano przez Bull3t
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Bull3t napisał:

Stworzyłeś sobie "chochoła" z którym usilnie walczysz. W specyfikacji P500A DRGB jak "byk" stoi o zintegrowanym filtrze przeciwkurzowym w przednim panelu:  http://www.phanteks.com/Eclipse-P500A-DRGB.html

Lian Li II Mesh i P500A nie posiadaja filtrow przeciwkurzowych. Maja po prostu siatke typu mesh, a Phanteks nazywa ja ,,filtrem przeciwkurzowym", bo doskonale wie, ze ich obudowa zawdziecza wyniki wentylacyjne braku filtra w polaczeniu z gownianymi wentylatorami, ktore w takim porzadku zawsze maja z gorki. Miales kiedy obudowe z taka siatka? Miales taka pod zasilaczem? To wiesz, jak to dziala - kijowo. Filtr to ma 500DX. To ta sama gadka co Arctic uzasadniajacy brak podkladek antywibracyjnych w swoich wentylatorach konstrukcja silniczka, ktora czyni je niepotrzebnymi. W temacie skrzynek pieprzeniem w bambus tlumacza Ci swoja nieudolnosc (samochod bez dachu, zderzakow i czegokolwiek zbednego do jazdy bedzie szybszy), w temacie wentylatorow ciecie kosztow.

14 minut temu, Bull3t napisał:

Nikt tu nie neguje, że Fractal Define 7 to dobra obudowa. Po prostu trochę mierzi mnie bezrefleksyjne nazywanie jej najlepszą obudową. Gdybyś dodał, że jest najlepsza, bo jest dobrze wytłumiona, porządnie wykonana i dlatego, że ją posiadasz ;), to bym się nie czepiał. Tak nawiasem dodam, że należy w Define 7 wymontować filtr, by notować temperatury porównywalne z P500A.

Fractala kupilem, bo uwazam ja za najlepsza. Nie ma na rynku drugiej obudowy, ktora jest tak cicha, a przy tym tak dobrze wentylowana i ofiltrowana, a jej modularnosc pozwala na przerobienie jej na absolutnie topowo wentylowana za cene kultury pracy i w takim stopniu jaki zechce sie zaplacic. Kojarzysz inna, ktora oferuje cos takiego? Polecam ja i uwazam za najlepsza wlasnie dlatego, a nie ze ja mam i chce by inni mieli. Mi bez roznicy, bo nie moje kompy, a posiadam ja wlasnie z w.w. powodow.

Na przykladach:

cpu_torture_all.jpg

Fatalne wyniki na procku wzgledem takiej Lian Li? Otworz sobie drzwiczki a moze nawet wywal filtr jak w Lian Li/Phanteksie. Niektorzy ludzie wola kupic mocniejszy cooler. Polecony koledze Dark Rock Pro 4 jest pewnie 10 stopni mocniejszy o Core Frozr z procedury GN, a im obudowa notuje lepsze wyniki w takiego typu procedurze, tym mniejsza roznice zrobi ow cooler.

1_fractal-define-7-cpu_only.png

1_cpu-torture_only.png

Case Torture to nierealistyczny, najgoretszy mozliwy scenariusz polegajacy na jednoczesnym puszczaniu stress testow CPU i GPU. Nikt tak komputera nie uzywa, a w przypadku komputera do gier grafem, na ktory nalezy patrzec jest 3D Mark:

3dmark_firestrike.jpg

Tutaj roznice pomiedzy obudowami nie sa juz tak duze, a zwroc uwage na towarzystwo, ktorym otoczona sa Define 7 i Dark Base 900 - imo jedne z najlepszych skrzynek od w moim mniemaniu jedynych slusznych producentow obudow na rynku. Temperatury to delta, wiec nalezy do nich dodac temperature pokojowa GN. 30C? Raczej zadna obudowa do niczego by sie nie nadawala. 20C? Miec 40, a 60C na procku raczej nikomu nie zrobi roznicy, a 66, a 70C na grafie takze.

I dla mnie kladzie to wszystko to, jaka cene trzeba zaplacic za roznice temperaturowa w procedurze Case Torture, czyli roznice wieksza niz bedzie wystepowac podczas normalnego uzytkowania komputera typu gry:

noise.jpg

Przypomne, ze natezenie dzwieku nie mowi calej prawdy, ale trzy decybele to dwa razy glosniej, dziesiec decybeli to dziesiec razy glosniej. Na wykresie nie ma zawartej glosnosci 7 z otwartymi drzwiczkami, ale mozna to sprawdzic w jej recenzji i wynosi ona wtedy 38,9 dBA.

Czy Define 7 nie jest najlepsza obudowa?

Nie uciekaj, a uzasadnij nam dlaczego uwazasz Lian Li i Phanteksa za najlepsze, wiec lepsze skrzynki ;) Kolega moze dalej sie waha, a Ty zwyczajowo wystraszyles go wysokimi temperaturami...

Dalej tez polecasz obudowy z tymi pieprzonymi siatkami wszedzie. Kiedy ja mowie, ze przy dobrych wentylatorach i dobrych ukladach chlodzenia podzespolow konstrukcja frontu nie ma znaczenia i potwierdza to nawet moje doswiadczenie. A Ty chyba nie chcesz mi wierzyc, bo kloci sie to z tym, co ludzie typu Gamers Nexus Ci wyperswadowali. Ja wiem, ze to wiekszy autorytet od anonimowego goscia z forum, ale nie chodzi o to by wierzyc, a wiedziec. Porownanie Pure Base 500 z 500 DX z solidnego adresu i na grubym sprzecie. Czy kurz i halas jest tego warty?

Jedyne do czego namawiam, to zeby ludzie mieli dobre komputery. W dobie swiatelek, szyb i grzejacych sie kart zamontowanych wertykalnie, ja lansuje podejscie sprzed dekady - dobre rzeczy i komfort uzytkowania komputera: nie klawiatura z RGB, a ergonomiczna, nie swiecaca obudowa, a wyciszana, nie monitor 4K, a ultrapanorama w rozdzialce, ktora pozwoli maksowac gry. Dla mnie to lepsza wizja...

Co do zestawow i wyrazania sie o nich, jestes ostatnia osoba, ktora moglbym miec na mysli. Ty dajesz dobre rzeczy, ale w temacie obudow sie nie zgadzamy. I nie ze dajesz [beeep], bo dajesz rzeczy, ktore sam bym polecil osobom o twoich preferencjach. Za zle mam, ze bez tlumaczenia skazujesz ludzi na w.w. niedogodnosci z przyczyn dla mnie niezrozumialych.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michałek, nie zesraj się z tym Fractal Design 7.  Poza tym jednym linkiem do Ceneo, nie wspominasz koledze, że musiałby dokupić sobie jeszcze 3 śmigła bq! PW 3. Patrząc po jego odpowiedziach, kolega jest zainteresowany samą obudową.

Obiektywnie patrząc wspomniane powyżej, P500A oraz Lancool II wychodzą na bardziej opłacalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...