Skocz do zawartości
SerwusX

Monitor do pracy i gier, elastyczny budżet

Polecane posty

Szukam monitora do pracy (praca na wielu oknach/kolumnach) i gier, mniej więcej po równo.

  • Budżet: 2-3 tysiące, ale może być więcej, jeżeli monitor jest tego warty
  • Rozdzielczość: do ustalenia
  • Przekątna: przynajmniej 27 cali
  • Odświeżanie: na pewno więcej niż 60-70 Hz
  • Matryca: na pewno nie TN, tylko matowa
  • Technologie typu flicker free i redukcja światła niebieskiego mają być
  • Standard VESA: tak

Czy ma sens pchać się w tym momencie w 4k?
Czy współczesne komputery (planuję w tym roku całkowitą wymianę, ale GPU przez jakiś rok zostanie jeszcze stare) będą w stanie uciągnąć w zadowalającym klatkażu gry za kilka lat?
Czy da się kupić w takim budżecie 4k z dobrą jakością obrazu, wysokim odświeżaniem i niskim czasem reakcji?
Co tak naprawdę daje większa częstotliwość odświeżania, czy jest to jakoś zdrowsze dla oczu?
Jak ciężko/łatwo przyzwyczaić się do zakrzywionego ekranu?

Mam mnóstwo miejsca na biurku, dlatego zastanawiam się nad:

  • ultrapanoramą
  • QHD + z prawdopodobną późniejszą dostawką dodatkowych ekranów (np. środek poziomo, reszta na pionowo w pivocie)
  • 4k nie ultrapanoramą
Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SerwusX Ultrapanorama 1440p :) Chyba ze tego 4K do czegos innego niz gry potrzebujesz.

Zaczalbym od wymiany sprzetu zanim kupisz monitor (wydajnosc w grach). Z wymiana sprzetu poczekal rok i postawil platforme z DDR5 i PCIe 4.0 - jak zaszalejesz, bedziesz w ogole mogl liczyc, ze starczy na lata. W tym roku pojawilo sie pelno atrakcyjnych 21:9 za niespotykane wczesniej pieniadze, wiec czas dziala na twoja korzysc, a 21:9 jest tak kozackie, ze trend bedzie sie na pewno nasilal.

Nie widze sensu pchac sie w 4K, jesli mowimy o monitorze do gier. Chyba ze bedzie tam siedzialo cos pokroju RTXow 3080/3090.

Nikt Ci nie przewidzi, ile wzrosna wymagania gier przez najblizsze pare lat. Jesli przyjmiemy, ze tak samo jak przez ostatnie piec lat: konfiguracja, ktora generuje teraz dajmy na to 60 klatek na Ultra w danej rozdzialce, bedzie tak leciec przez najblizszy rok, dwa. Pozniej by utrzymac 60 fps bedziesz schodzic z detalami, az za 5 lat bedziesz gral na niskich. Mozesz sobie zobaczyc, jak obecnie radzi sobie 970 w polaczeniu z jakimis bardziej wspolczesnymi prockami typu 6700K.

Bardzo wzgledne pytanie. Uda sie albo nie, ale w moim rozumieniu tak.

Wyzsza czestotliwosc odswiezania to wrazenie wiekszej plynnosci. Chcesz miec ja jak najwyzsza, a czas reakcji jak najnizszy. Nie interesowalem sie kwestiami zdrowotnymi.

Dla mnie przesiadka na zakrzywiony ekran byla czyms kompletnie nieodczuwalnym. Rozne sa jednak stopnie zakrzywienia. Ja tez przesiadlem sie z 24" 16:9 na ultrapanorame z sygnaturki, wiec byc moze cala reszta odwrocila moja uwage.

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monitor muszę wymienić już teraz. Ma już 10 lat i smuży tak, że oczy bolą, a spędzam przed nim często 10 i więcej godzin dziennie.

Niespecjalnie mi zależy, żeby już teraz grać w najnowsze tytuły. :) Mam masę starych gier do przejścia.

Po namyśle chciałbym kupić coś o rozdzielczości 3440 x 1440 (zależy mi, żeby był właśnie też nieco wyższy w pionie od FHD). Masz może jakieś porady albo propozycje w tej kwestii?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SerwusX napisał:

Monitor muszę wymienić już teraz. Ma już 10 lat i smuży tak, że oczy bolą, a spędzam przed nim często 10 i więcej godzin dziennie.

Niespecjalnie mi zależy, żeby już teraz grać w najnowsze tytuły. :) Mam masę starych gier do przejścia.

Po namyśle chciałbym kupić coś o rozdzielczości 3440 x 1440 (zależy mi, żeby był właśnie też nieco wyższy w pionie od FHD). Masz może jakieś porady albo propozycje w tej kwestii?

Nie interesuje mnie rynek montorow, wiec nie doradze oplacalnych modeli. Mozesz pojsc na skroty i wziac moj, bo to efekt moich poszukiwan jakies rok temu i to kozak monitor, ale nie jest dzis wart swojej ceny. Jeszcze rok temu sensowne ultrapanoramy 1440p zaczynaly sie od 3K.

Poczytaj sobie na co zwracac uwage, bys nie kupil jakiegos pazdzierzu albo nie przeplacil. W przypadku monitora z FreeSync szczegolnie zwroc uwage, jak dziala z kartami Nvidii, bo czasem gorzej. Sensowny start rozwiazania to 30Hz przy celowaniu w gre w 60 klatkach, a wiekszosc ma 48 albo wyzej. Ciezko sie tego doszukac, wiec recenzje albo pisanie do producentow. Dobra stronka: https://pcmonitors.info/

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...