Skocz do zawartości
Mimizu

Propozycje nowych tematów (+ sprawy organizacyjne)

Polecane posty

wydaje mi sie, ze tez milym odstepstwem od recenzji byloby pisanie opinii na ich temat. Tj - jesli ktos napisze recke, ktos moze ja skomentowac, albo powiedziec co on sam mysli na temat tej plyty... jak sadzicie, mozna?

Okej, ale jeśli opinie te sprowadzać się będą do "Łeeee... ty geju jeden! Jak możesz takiego pedalskiego [beeep] słuchać?!" itd. to będą leciały ostrzeżenia (a za nimi - bany). Tolerancja panowie, tolerancja. Ja wiem, że to mało true, ale w istocie nic Was to nie kosztuje, a w znacznym stopniu ułatwia funkcjonowanie forum.

ja sie tak zastanawilem czy mozna by zalozyc tematy o poszczegolnych zespolach jesliby zebrala sie odpowiednia ilosc fanow gdzie mozna by porozmawiac o ich tworczosci, tylko zeby dowiedziec sie jakie zespoly sa najpopularniesze wsrod forumowiczow trzeba by bylo najpierw przeprowadzic ankiete jakie najbardziej lubia zespoly

Możnaby, ale tylko dla tych NAJbardziej popularnych. Iron Maiden i Metallica się sprawdziły, więc może powrócą.

wedlug mnie lepiej zrobic topiki o odzdzielnych gautnkach metalu, wygladaloby to tak:

Nie mamy aż tylu forumowiczów, by każdy z takich tematów przyciągnął odpowiednią ilość dyskutantów. Proponuję, by na początek zrobić dwa: ciężkie granie (black, death, thrash itd.) i lekkie granie (heavy, power itd.).

Moze topic dla grajacych na gitarze, zeby wymienic uwagi dotyczace sprzetu

Prędzej ogólnie o graniu muzyki metalowej - czyli również o gitarze, ale też o basie, perkusji, śpiewaniu itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Niccer
Możnaby, ale tylko dla tych NAJbardziej popularnych. Iron Maiden i Metallica się sprawdziły, więc może powrócą.

Nie mamy aż tylu forumowiczów, by każdy z takich tematów przyciągnął odpowiednią ilość dyskutantów. Proponuję, by na początek zrobić dwa: ciężkie granie (black, death, thrash itd.) i lekkie granie (heavy, power itd.).

Prędzej ogólnie o graniu muzyki metalowej - czyli również o gitarze, ale też o basie, perkusji, śpiewaniu itd.

Popieram te 3 inicjatywy. Przydadzą się aby podnieść to forum, ponieważ na razie jest niczym w porównianiu z jego poprzednikiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ciekawe, ilu uzytkownikow na tym forum widzialo w zyciu perkusje i na niej gralo. Nie no, ja jestem za ogolnym topiciem o grze na instrumentach muzycznych, ale i tak wiadomo, ze 70% postow bedzie o gitarze, 20% o klawiszach, z 8% o basie i 2% o perce.

Heh co do peki to widzialem, gralem i gram po dzis dzien. Wiec z checia bede pisal o tym jakze wspanialym instrumencie, a takze o gitarze basowej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ciekawe, ilu uzytkownikow na tym forum widzialo w zyciu perkusje i na niej gralo. Nie no, ja jestem za ogolnym topiciem o grze na instrumentach muzycznych, ale i tak wiadomo, ze 70% postow bedzie o gitarze, 20% o klawiszach, z 8% o basie i 2% o perce.

Heh co do peki to widzialem, gralem i gram po dzis dzien. Wiec z checia bede pisal o tym jakze wspanialym instrumencie, a takze o gitarze basowej.

Spoko.. wiec skoro mieszkasz tak blisko mnie, to nawet mozesz mi pokazac te perke i potestowac. O gitarze basowej to moge pisac, ale wiesz, jeszcze se nie kupilem i raczej syzbko nie kupie, hehehe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimiz - pomysł z podzieleniem na ciężkie i lekkie granie jest niezły, gdyby tylko był taki prosty. Bo gdzie zaliczysz gotyk? Ten w wykonianiu Nightwishów będzie lekki, znowu ten od Tristanii już taki lekki nie jest. Ot, zagwozdka. Podobnie z thrashem, który sam zaliczam do metalu lekkiego ;] I tak można w nieskończoność. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL.. kto Cie mianowal modkiem, bo juz sam nie wiem . Taka rada od kumpla po fachu, wyluzuj troche, Mimizu - eRyahXa0S/DarthWojtex

Taki wpis znalazłem wywalając temat o istnieniu KM. No i tak się zastanawiam co właściwie autor miał na myśli? :)

PS.

A modkiem mianował mnie Eld. :P Potem chciał mi go odebrać (gdy jeszcze planował wziąć udział w reaktywacji) i do dziś nie wiem za co (napisał "bo powiedział parę zdań za dużo"). :/

Mimiz - pomysł z podzieleniem na ciężkie i lekkie granie jest niezły, gdyby tylko był taki prosty. Bo gdzie zaliczysz gotyk? Ten w wykonianiu Nightwishów będzie lekki, znowu ten od Tristanii już taki lekki nie jest. Ot, zagwozdka. Podobnie z thrashem, który sam zaliczam do metalu lekkiego ;] I tak można w nieskończoność.

No i też miałem podobny problem. Na przykładzie thrashu - jedni zaliczą go JUŻ do ciężkiego grania, a inni JESZCZE do lekkiego. Poza tym zależy też w wykonaniu jakiego zepsołu. :/ Ale jeszcze mamy czas by nad tym pomyśleć - narazie aż tyle się tu nie dzieje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

Wydaje mi sie, ze powinno byc tak:

Thrash w muzyce CIEZKIEJ, gdyz sam jego przekaz jest dosc... ciezki i to wlasnie na tym gatunku wzorowalo sie Mayhem i reszta "spolecznosci" Blackowej. Spytaj jakiegos z Blackowcow, czym sie inspirowal - "Venom, Sodom, Destruction, Bathory, Beherit, Sarcofago, Blasphemy" - padna najczesciej - a Sodom i Destruction graja wlasnie Thrash. Z tego i innych powodow ow gatunek powinien byc wraz ze speedem i noziem w Ciezkich,

Gothic - lekka, gdyz babskie chory, leciutkie gitarki i powolna perka do takiej go wlasnie zaliczaja... w lekkiej muzyce powinno byc tez miejsce dla wszystkich podrob black metalu - w stylu kredek, bo to jest przeciez gotyk ;). Poza tym, ta muzyka nie niesie zadnego przekazu, i nic nie laczy jej z Black Death Thrash Viking Pagan Satanic (...) metalem, wiec - miedzy nimi jest wielka bariera... to jest moje zdanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wpis znalazłem wywalając temat o istnieniu KM. No i tak się zastanawiam co właściwie autor miał na myśli? :)A modkiem mianował mnie Eld. :P Potem chciał mi go odebrać (gdy jeszcze planował wziąć udział w reaktywacji) i do dziś nie wiem za co (napisał "bo powiedział parę zdań za dużo"). :/

No' date=' mi o to samo chodzi.. za bardzo sie wczuwasz w bycie modem i uberuserem. Badz bardziej na luzie i bedzei spoko. I tak Cie kocham :* :*

Mimiz - pomysł z podzieleniem na ciężkie i lekkie granie jest niezły, gdyby tylko był taki prosty. Bo gdzie zaliczysz gotyk? Ten w wykonianiu Nightwishów będzie lekki, znowu ten od Tristanii już taki lekki nie jest. Ot, zagwozdka. Podobnie z thrashem, który sam zaliczam do metalu lekkiego ;] I tak można w nieskończoność.

No i też miałem podobny problem. Na przykładzie thrashu - jedni zaliczą go JUŻ do ciężkiego grania, a inni JESZCZE do lekkiego. Poza tym zależy też w wykonaniu jakiego zepsołu. :/ Ale jeszcze mamy czas by nad tym pomyśleć - narazie aż tyle się tu nie dzieje.

Po pierwsze, gotyk to jest odmiana muzyki punkowej, a gotycki metal to jest srednio ciezkie brzmienie, ale na pewno nie ustawialbym tego obok black i deathu. Nightwisth to wszak power metal :roll: :roll: . A thrash to tak srednio ciezka muzyka. Tak jak gotyk, lol. Zreszta i tak thrash metalu juz nie ma, hehe. Zewoluowal do postthrashu/neo-thrashu/halfthrashu na poczatku lat 90, a Machine Head, Bio-Hazard i ta linia postthrashowa dala poczatek nu-metalowi. I wista wio!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gothic - lekka, gdyz babskie chory, leciutkie gitarki i powolna perka do takiej go wlasnie zaliczaja... w lekkiej muzyce powinno byc tez miejsce dla wszystkich podrob black metalu - w stylu kredek, bo to jest przeciez gotyk
Od razu widać, że gotyku słuchasz tyle co ja bleku;] W wypadku NW albo The Gathering to prawda, ale od groma zespołów gra gotyk znacznie bardziej dojrzały od jakiejś tam blekowej sieczki. Żeby daleko nie szukać - My Dying Bride, Tristania albo Paradise Lost... A kredki to nie żadna podróba bleku, jeno śmieszek metal.

I żeby była jasność - wiszą mi jakiekolwiek przekazy czy dorabiane na siłę przekonania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thrash w muzyce CIEZKIEJ, gdyz sam jego przekaz jest dosc... ciezki i to wlasnie na tym gatunku wzorowalo sie Mayhem i reszta "spolecznosci" Blackowej

Nie, bo Manhajm to juz druga fala blacku i oni sie wzorowali na tworcach tej odmiany metalu, ktorzy nie grali takiego typowego thrashu. A np Venom to brzmi bardizej jak something'n roll, tylko ze spiewali 'deptaj krzyze' i sa '[beeep]iscie kultowi', jak to kiedys poweidzial Eld

Spytaj jakiegos z Blackowcow, czym sie inspirowal - "Venom, Sodom, Destruction, Bathory, Beherit, Sarcofago, Blasphemy" - padna najczesciej - a Sodom i Destruction graja wlasnie Thrash. Z tego i innych powodow ow gatunek powinien byc wraz ze speedem i noziem w Ciezkich,

E.. mi sie zdawalo, ze na Hellhammer, Venom, Celtic Frost, Blasphemy i Bathory i oczywiscie czeskim 666.

Gothic - lekka, gdyz babskie chory, leciutkie gitarki i powolna perka do takiej go wlasnie zaliczaja...

nie, bo gothic to radosny nastroj punkowy z klawiszami i babskimi chorami.

lekkiej muzyce powinno byc tez miejsce dla wszystkich podrob black metalu - w stylu kredek, bo to jest przeciez gotyk

Nie, bo ot jest gothic metal. Jeszcze Dimmu Borgir, Tristania, Opera IX, Asgaard i mamy skromna liste pseudoblack metalowych zespolow. Po prostu zalozmy oddzielny topic 'kinder metal' i tam wlepimy te wszystkie bandy, razem z Mardukiem :wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

Poza tym, ta muzyka nie niesie zadnego przekazu, i nic nie laczy jej z Black Death Thrash Viking Pagan Satanic (...) metalem, wiec - miedzy nimi jest wielka bariera... to jest moje zdanie.

Kazda muzyka niesie przekaz. POdobno nawet hip-hop i Marduk. :wink:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board
Nie, bo Manhajm to juz druga fala blacku i oni sie wzorowali na tworcach tej odmiany metalu, ktorzy nie grali takiego typowego thrashu. A np Venom to brzmi bardizej jak something'n roll, tylko ze spiewali 'deptaj krzyze' i sa '[beeep]iscie kultowi', jak to kiedys poweidzial Eld

No bo Venom to jest polaczenie Rock'n'Rolla, Punku i Metalu, a ze byli pierwsza tak brutalna kapela na ziemi, i nie grali jakiegos pedalskiego nwobhm - to zostali okresleni jako Black. Sami zreszta stworzyli taki gatunek... a to, ze spiewali "deptaj krzyze" zamiast "run to the hills" dziala na ich korzysc, przeciez wlasnie na niecheci do chrzescijanstwa bazuje black metal, a teraz, owszem - sa [beeep]iscie kultowi i to, ze 90% kapel blackowych sie na nich wzorowalo cos znaczy... a Eld nie jest dla mnie zadnym autorytetem, i [beeep]iscie kultowy to jest on, zastanaiwa mnie dlaczego jeszcze nie wyladowal w nbsm...

E.. mi sie zdawalo, ze na Hellhammer, Venom, Celtic Frost, Blasphemy i Bathory i oczywiscie czeskim 666.

Widzisz - a jednak, Venom.

zalozmy oddzielny topic 'kinder metal' i tam wlepimy te wszystkie bandy, razem z Mardukiem

i samaelem.

Kazda muzyka niesie przekaz. POdobno nawet hip-hop i Marduk. :wink:

wole juz przekaz Marduk, ktory od 10 lat sie nie zmienil, niz tych ciolkow z Samaela, ktorzy najpierw wala sloganami jak "Worship Him"; "Praise Him!" a potem nagrywaja takie gowna jak "Eternal".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo Venom to jest polaczenie Rock'n'Rolla, Punku i Metalu

Jakiego punku, lol? Venom to taki heavy/thrashowy metal z przeslaniem blackowym.

, a ze byli pierwsza tak brutalna kapela na ziemi, i nie grali jakiegos pedalskiego nwobhm - to zostali okresleni jako Black.

Hellhammer gral duzo ciezej. A okresleni zostali na black, jako iz nagrali plytke 'Black Metal' i ogolnie, stworzyli podwaliny pod ideologie muzyki black metalowej. Tzn przyszle zespoly black metalowe wziely sobie za przyklad tresci liryczne Venoma.

Sami zreszta stworzyli taki gatunek... a to, ze spiewali "deptaj krzyze" zamiast "run to the hills" dziala na ich korzysc, przeciez wlasnie na niecheci do chrzescijanstwa bazuje black metal,

BM bazuje na ogolnej antyspolecznosci i takim anty na wiekszosc wartosci normalnego spoleczenstwa.Ogolnie to BM to taka forma buntu, tylko, ze wiekszosc stara sie butnowac jak najbardizej niszowo, spiewajac 'Satan, satan, och'

Eld nie jest dla mnie zadnym autorytetem, i [beeep]iscie kultowy to jest on, zastanaiwa mnie dlaczego jeszcze nie wyladowal w nbsm...

Bla, bla, bla :roll: :roll:

i samaelem.

Nie, bo oni sie nie maluja, nie spiewaja o szatanie i nie buntuja sie przeciw rodzicom i nie sa tacy superwspaniali, jak Cradle of Filth, Gorgoroth, Kat, Dimmu czy inne kultowe kapelki. Przynajmniej juz nie, hehe.

wole juz przekaz Marduk, ktory od 10 lat sie nie zmienil, niz tych ciolkow z Samaela, ktorzy najpierw wala sloganami jak "Worship Him"; "Praise Him!" a potem nagrywaja takie gowna jak "Eternal".

The Kovenant, Ulvera pewnie tez teraz bardzo nienawidzisz, nie? Nom, ale w koncu tylko krowa nie zmienia pogladow, bo one sa dowodem rozwoju, hehe.. np Darkthrone poza tym, ze na poczatku gral thrash/death, to od 17 lat gra ciagle ten sam BM i jakos specjalnie nikt sie do nich nie dowala, natomiast Marduk jest stawiany obok Cradle, Dimmu, Manhajmu.. dziwne, nie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, mi o to samo chodzi.. za bardzo sie wczuwasz w bycie modem i uberuserem. Badz bardziej na luzie i bedzei spoko. I tak Cie kocham :* :*

No, lepiej przejmować się za dużo niż za mało. :) Trzeba KM postawić na nogi, a do tego potrzebny jest ktoś, kto by się przejmował. ;) I ja Ciebie też kocham ;)

Nightwisth to wszak power metal .

Power, choć nie taki stricte. Jednak trochę gotyckiego klimatu ma (choć też zależy która płyta).

A kredki to nie żadna podróba bleku, jeno śmieszek metal.

Śmieszek, ale mnie się podoba. :) I IMO zdecydowanie zaliczylibyśmy to do ciężkiego grania.

i nie grali jakiegos pedalskiego nwobhm

Jeszcze raz mówię: KULTURALNIEJ WYRAŻAJ SWOJE POGLĄDY. Bo ja na przykład lubię niektóre kapele NWOBHM i wcale nie jestem gejem. A niech Wam będzie, że się przejmuję, ale dla mnie rozmowa o metalu wcale nie wyklucza TOLERANCJI dla cudzych poglądów.

I druga sprawa - zmieńcie (Wojtex i Chess) temat. Albo przenieście swą dyskusję do innego wątku. Widzicie ten paseczek u góry ekranu? Jest tam napisane "Propozycje nowych wątków", a więc jest to temat, gdzie dyskutujemy na temat zakładania nowych wątków, a nie kłucimy się co jest thrash, co jest black, kto kim się inspirował itd.

Dobra, więc jestem za tym, by założyć:

Ciężkie granie (black, thrash, death, melody-death i inne)

Lekkie granie (gotyk, heavy, power itd.)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz mówię: KULTURALNIEJ WYRAŻAJ SWOJE POGLĄDY.

No spoko, tylko ze nie ja jeden tutaj pisze, co pisze. To chyba moderatorzy powinni dawac przyklad - wiec, prosze, na Darth_Wojtexie sie wzoruje. Nie wierzysz? (...)

Kto jest głupszy: głupi czy ten, który go naśladuje? ;) A tak na serio - zawsze możesz wzorować się na innych modkach. :> Chociaż w istocie - masz trochę racji. Widzisz Wojtex, jak nam psujesz forumowiczów? Zacznij znowu wchodzić na tego katolika, to się wyżyjesz. :)

Co do podzialu - jest jak najbardziej OK!

Więc na dniach (godzinach?) trzeba będzie coś takiego założyć. Czekam na obiekcje i sugestie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pomysły:

1) Topic o nazwie "Lata Dziewięćdziesiąte". Jako że ostatnimi czasy słucham starych płytek, i jako że zauważyłem, że większość ludzi wcześniej czy później i tak wraca do korzeni, wydaje mi się że jest to dobry plan :)

2) Hehhe, teraz coś dla mnie. Może mały topiczek o nurcie "NYHC" lub ewentualnie death-HC. Czuje że się to jednak nie przyjmie, ale cóż pomarzyć wolno, nie ?? <lol>

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pomysły:

1) Topic o nazwie "Lata Dziewięćdziesiąte". Jako że ostatnimi czasy słucham starych płytek, i jako że zauważyłem, że większość ludzi wcześniej czy później i tak wraca do korzeni, wydaje mi się że jest to dobry plan :)

Tyle, ze 85% postow i tak mowi o plytach z lat 90 :)

2) Hehhe, teraz coś dla mnie. Może mały topiczek o nurcie "NYHC" lub ewentualnie death-HC. Czuje że się to jednak nie przyjmie, ale cóż pomarzyć wolno, nie ?? <lol>

E, no wiesz.. jak chcesz gadac o The Darkest Hour, Shadows Fall, Sepulturze albo nowym Napalm Death, to ja jestem za. Tzn ogolnie jestem za stworzeniem topica z muzyka core, jak hardcore, hatecore, metalcore i inne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, ze 85% postow i tak mowi o plytach z lat 90 :)

No, mnie konketnie chodziło o to by wstępu tam nie mieli osobnicy dla ktorych "Isuues" KoRna to opus magmun w metalu. Wiesz powspominałym czasy "Warriora" Unleashed", "Triarchy of Lost Lovers" Rottingów, czy Passage ( to NIE wazelina :)). Echhh to były czasy...

E, no wiesz.. jak chcesz gadac o The Darkest Hour, Shadows Fall, Sepulturze albo nowym Napalm Death, to ja jestem za. Tzn ogolnie jestem za stworzeniem topica z muzyka core, jak hardcore, hatecore, metalcore i inne.

Dokładnie mistrzu, dokładnie. Moze przy okazji udałoby mi sę przemycic cuś o Madball, SOIT, czy nowiutkim (aczkolwiek zajetentego) Hatebreed.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

Nic, nie wypowiem sie na temat tego kacika o muzyce 'core, bo nie mam zamiaru ladowal w ostrzezeniach..., w kazdym razie, proponuje temat o ogolnopojetej "prasie" metalowej, o zinach, webzinach itd. Patrzac na ilosc zinow w internecie - mozna smialo powiedziec, ze temat by sie nie wyczerpal... a poza tym - co powiecie na jakas "gielde"? Ogloszenia - jesli ktos ma cos do sprzedania, wymiany etc., to pisze... sami wiecie o co chodzi :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co, Chess, core jest za mało true, co? Echh, n/c ;]

Giełda nawet może być, ale trochę to za małe forum, by taki topik się utrzymał w jakimś sensownym stanie. Jeżeli ktoś czegoś szuka to i tak jest mała szansa, że ktoś będzie coś takiego miał. Poza tym od tego jest allegro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

Core malo true? A niech..., cokolwiek. Nie trawie tej muzyki, i zastanawiam sie dlaczego topik o niej powsstal w pare minut od zarzucenia pomyslu - a na topiki o muzyce metalowej czekamy juz 2 dni :)

Ps. A co z Przegladem Prasy Webzinow?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Core malo true? A niech..., cokolwiek. Nie trawie tej muzyki, i zastanawiam sie dlaczego topik o niej powsstal w pare minut od zarzucenia pomyslu - a na topiki o muzyce metalowej czekamy juz 2 dni :)

Bo za topic o muzyke core'owej sie wzialem ja, a za topici o metalu sie biora pozostali moderatorzy :wink::wink::wink:

Ps. A co z Przegladem Prasy Webzinow?

A nie wiem.. nie czytam takich. Jedynie czasem zagladne na Dusk Forest /tzn zagladalem keidys ;)/ i czytam katalog Pagan Records, bo jest darmowy :wink::wink: .. jak tam przekonasz innych userow i moderatorow, to przeciez nie wykasuje tego tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chess_Board

to z laski swej wez sie tez za te dwa topiki ;), bo jak nie to sam je zaloze :D.

Co do prasy... no w zasadzie masz racje, watpie zeby ktos wiedzial co to jest chociazby Slayer Magazine, no bo co to, kvltowcy sluchajacy mayhem, powiedzcie mi (i tylko do nich to pytanie, bo powinni wiedziec) :P.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z laski swej wez sie tez za te dwa topiki , bo jak nie to sam je zaloze
Topiki się założy, gdy wreszcie dojdziemy do ostatecznego porozumienia jak mają wyglądać, w końcu one najprawdopodobnie długo zabawią... No rush ;]

Co do webzinów - hm, ja też nie czytuję ;] Tak jak w przypadku Wojtexa - jak znajdziesz jeszcze paru chętnych to się założy - no problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...