Skocz do zawartości

Polecane posty

Cześć, 

Obecnie posługuję się zestawem jak na załączonym obrazku. Ponieważ minęło kilka lat od zakupu, myślałem o tym żeby dokonać stopniowej modernizacji sprzętu, zaczynając od podzespołów wymagających jej najszybciej aż po tę które starzeją się najwolniej. 

Proszę Was o pomoc w zakresie wskazania kolejności wymiany/sugerowanych podzespołów, z uwzględnieniem faktu, że nie mam presji czasowej, ale chciałem rozłożyć wszystko na kilka miesięcy. Komputer służył i będzie służyć głównie do gier, ale nie zależy mi na najmocniejszych częściach jakie są na rynku - bardziej o spokojne granie przez kilka nastepnych lat ze swiadomością że wszystko będzie działać :-)

Z góry dzięki za pomoc! 

 

Screenshot_20200920_073436_com.android.chrome.jpg

Edytowano przez Korevas
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Korevas W pierwszej kolejnosci procek, plyta, wiecej szybkiego ramu i karta graficzna. Cztery rdzenie to juz za malo, 1060 tez warto zastapic. Jako ze sprzet masz 5-letni, zakladam ze chcialbys, by nowy dal rade przez tyle czasu. Zakladajac taki sam wzrost wymagan jak przez ostatnie piec lat i brak upgrade'ow przez taki tez okres, do czegos takiego potrzebujesz procka z osmioma rdzeniami i wielowatkowoscia typu 10700K/3700X, 32GB ramu i nadchodzacej karty 70 od Nvidii. Patrzac na to jak bylo, mozna przewidywac, ze takiej mocy sprzet pozwoli Ci dzis i pewnie przez dwa lata grac na Ultra w 60 klatkach, a przez nastepne trzy lata schodzic z detalami do niskich, dalej trzymajac sie tej komfortowej ilosci klatek. Wraz z takimi zmianami, poleci tez zasilacz, bo ma male szanse styknac, a bedzie na pewno bardzo uciazliwie glosny. Przydaloby sie wymienic obudowe na cos lepiej wentylowanego, bo czesci zrobily sie goretsze. Dysk SSD mozesz zostawic, ale twardziela bym sie pozbyl - glosny, a obecnie 1GB SSD to juz nie takie pieniadze jak piec lat temu. Skoro tyle przestrzeni Ci starcza, warto pokusic sie o 1TB szybkiego NVMe typu ten z mojej sygnaturki. Zmienilbym tez monitor na bardziej wspolczesny, z lepszymi pod gry parametrami i przed wszystkim w rozdzialce 1440p - proponowany sprzet bez problemu sobie poradzi, a Ty zapomnisz o zabkowanych krawedziach.

Poczekaj miesiac, dwa na taka karte od Nvidii oraz nowe procki od AMD.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Daimyo napisał:

A rozważasz przesiadkę na procesor AMD?

Nie wykluczam, chociaż dotychczas byłem większym fanem Intela i nvidii :)

2 godziny temu, SolInvictus napisał:

@Korevas W pierwszej kolejnosci procek, plyta, wiecej szybkiego ramu i karta graficzna. Cztery rdzenie to juz za malo, 1060 tez warto zastapic. Jako ze sprzet masz 5-letni, zakladam ze chcialbys, by nowy dal rade przez tyle czasu. Zakladajac taki sam wzrost wymagan jak przez ostatnie piec lat i brak upgrade'ow przez taki tez okres, do czegos takiego potrzebujesz procka z osmioma rdzeniami i wielowatkowoscia typu 10700K/3700X, 32GB ramu i nadchodzacej karty 70 od Nvidii. Patrzac na to jak bylo, mozna przewidywac, ze takiej mocy sprzet pozwoli Ci dzis i pewnie przez dwa lata grac na Ultra w 60 klatkach, a przez nastepne trzy lata schodzic z detalami do niskich, dalej trzymajac sie tej komfortowej ilosci klatek. Wraz z takimi zmianami, poleci tez zasilacz, bo ma male szanse styknac, a bedzie na pewno bardzo uciazliwie glosny. Przydaloby sie wymienic obudowe na cos lepiej wentylowanego, bo czesci zrobily sie goretsze. Dysk SSD mozesz zostawic, ale twardziela bym sie pozbyl - glosny, a obecnie 1GB SSD to juz nie takie pieniadze jak piec lat temu. Skoro tyle przestrzeni Ci starcza, warto pokusic sie o 1TB szybkiego NVMe typu ten z mojej sygnaturki. Zmienilbym tez monitor na bardziej wspolczesny, z lepszymi pod gry parametrami i przed wszystkim w rozdzialce 1440p - proponowany sprzet bez problemu sobie poradzi, a Ty zapomnisz o zabkowanych krawedziach.

Poczekaj miesiac, dwa na taka karte od Nvidii oraz nowe procki od AMD.

Myślałem żeby zacząć od zmiany dysku i RAM, następnie płyta i procek a na koniec zasilacz i karta - takie podejście będzie miało sens? 

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupisz najpewniej dysk M.2 NVME, którego nie zamontujesz na obecnej płycie - czyli nie sprawdzisz jego działania. Nie ma więc sensu kupować dysku bez cpu i mobo.

Obudowy nie zamierzasz wymienić? Toż to strasznie budżetowy model.

Kiedy zamierzasz zakończyć wymianę kupnem karty i zasilacza?

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Dużo ludzi ufa Intelowi. Nowe platformy AMD są technologicznie daleko do przodu choćby ze względu na kompatybilność płyt B550 i X570 z najszybszymi dyskami PCIE 4gen. Najlepiej gdybyś podał mniej-więcej budżet jaki chcesz przeznaczyć na samą skrzynkę, to w wolnej chwili coś Ci sklecę. bo tak bez budżetu, to wróżenie z fusów.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Korevas To nie jest dobry pomysl.

Nie jestem fanem upgrade'u etapami. Zawsze konczy sie to tak, ze zanim wszystko zlozone w calosc dopiero da Ci kopa, juz beda na rynku lepsze podzespoly. Czyli skonczysz z taka sama kasa lub nawet wieksza wydana na slabsze. Osobiscie wolalbym wziac to na raty niz bawic sie w takie cos, bo domyslalam sie, ze o hajs tu chodzi.

Pomysl tez o kosztach tego co wypisalem. To tak dyszka, jesli liczymy porzadny monitor i ewentualnie jakies myszki, pierdoly. Ultrapanoramy bys nie chcial? Mam i nie widze innej opcji grania na piecu. Za ta dyszke bedziesz miec konsole nowej generacji i duzy wypasiony telewizor. A jak z wypasem telewizora nie poszalejesz, to duzo mniej wydasz. Moze taki juz masz. Ty chcesz sobie po prostu komfortowo pograc, kasy duzej widze na sprzet nie wydajesz, wiec lepiej wyjdziesz na gamingu konsolowym. Chyba ze z jakiegos powodu upierasz sie przy kompie. U mnie jedyna jego funkcja jest ogrywanie tego, czego nie moge badz nie chce ogrywac na konsolach, ale jesli Tobie takie przypadki sie nie zdarzaly, nie ma sensu bulic za PCMR, ktore ciagle drozeje.

Edytowano przez SolInvictus
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bull3t napisał:

Kupisz najpewniej dysk M.2 NVME, którego nie zamontujesz na obecnej płycie - czyli nie sprawdzisz jego działania. Nie ma więc sensu kupować dysku bez cpu i mobo.

Obudowy nie zamierzasz wymienić? Toż to strasznie budżetowy model.

Kiedy zamierzasz zakończyć wymianę kupnem karty i zasilacza?

Siłą rozpędu pewnie i obudowę bym wymienił :) czyli żeby wszystko miało sens, wypadałoby zacząć od wymiany płyty z obudową, a dopiero potem w pozostałe podzespoły? Myślałem o rozłożeniu modernizacji mniej więcej na okres 5 miesięcy, ale absolutnie nie jest on sztywny - na ten moment obecny zestaw działa prawidłowo, ale powoli pojawiają się gry mające wymogi przekraczające moje możliwości ;)

 

Godzinę temu, Michal30 napisał:

Witaj. Dużo ludzi ufa Intelowi. Nowe platformy AMD są technologicznie daleko do przodu choćby ze względu na kompatybilność płyt B550 i X570 z najszybszymi dyskami PCIE 4gen. Najlepiej gdybyś podał mniej-więcej budżet jaki chcesz przeznaczyć na samą skrzynkę, to w wolnej chwili coś Ci sklecę. bo tak bez budżetu, to wróżenie z fusów.

Dlatego nie zamierzam bronić rękami i nogami intelów, jeśli AMD oferuje lepszą jakość, chętnie je przetestuję :) myślałem o zestawie za ok. 6 tysięcy, ale rozłożenie w czasie wydatków sprawia, że kwotę tą można modyfikować o +/- tysiąc złotych, o ile zrobi to różnicę.

Godzinę temu, SolInvictus napisał:

@Korevas To nie jest dobry pomysl.

Nie jestem fanem upgrade'u etapami. Zawsze konczy sie to tak, ze zanim wszystko zlozone w calosc dopiero da Ci kopa, juz beda na rynku lepsze podzespoly. Czyli skonczysz z taka sama kasa lub nawet wieksza wydana na slabsze. Osobiscie wolalbym wziac to na raty niz bawic sie w takie cos, bo domyslalam sie, ze o hajs tu chodzi.

Pomysl tez o kosztach tego co wypisalem. To tak dyszka, jesli liczymy porzadny monitor i ewentualnie jakies myszki, pierdoly. Ultrapanoramy bys nie chcial? Mam i nie widze innej opcji grania na piecu. Za ta dyszke bedziesz miec konsole nowej generacji i duzy wypasiony telewizor. A jak z wypasem telewizora nie poszalejesz, to duzo mniej wydasz. Moze taki juz masz. Ty chcesz sobie po prostu komfortowo pograc, kasy duzej widze na sprzet nie wydajesz, wiec lepiej wyjdziesz na gamingu konsolowym. Chyba ze z jakiegos powodu upierasz sie przy kompie. U mnie jedyna jego funkcja jest ogrywanie tego, czego nie moge badz nie chce ogrywac na konsolach, ale jesli Tobie takie przypadki sie nie zdarzaly, nie ma sensu bulic za PCMR, ktore ciagle drozeje.

Granie konsolowe absolutnie mnie nie kręci, więc z tej opcji na pewno rezygnuję :) przy opcji wymiany całości na raz mógłbym pokusić się o sprzedaż obecnej skrzynki i zakup nowej, wtedy pytanie ile mógłbym realnie spodziewać się za trzyletni zestaw którego gwarancje się już pokończyły? Nie chciałbym wydawać na nowy sprzęt więcej niż 6 tysięcy jeśli miałby to być zakup jednorazowy, na obecny zestaw wydałem ok. 4k i dopiero teraz czuję że zostaję w tyle. Przy czym rozumiem, że ceny sprzętu rosną wraz z jego wydajnością ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Korevas Co do wartosci sprzetu i tego, ile trzeba wydac, troszke sie od czasow Skylake'ow i 1060 pozmienialo. Sam pamietam, kiedy jakies piec lat temu za czworke kupilem 6600K, 8GB ramu oraz 970ke i jak gry lataly przez jakies 2 latka - w doslownym rozumieniu tego slowa maxowane i w ponad 60 fpsach. Majac ten config i trzymajac sie FHD dzisiaj gralbym pewnie w 60 klatkach na nisko-srednich z czestymi scinami, bo procek z mala iloscia rdzeni - gdybym dorzucil wtedy piec stowek do i7, scinek by nie bylo. Czyli z i7 niecale 5K na efekt, na ktory wroze Ci dzis wydac ponad 2 tysie wiecej. Sporz na moj config z sygnaturki - takie 7 kola rok temu, nie liczac tysiaka na najcichsza skrzynke i smigla do niej (bo dla mnie komp musi byc jak najcichszy). I te 7 kola w dzisiejszych grach daloby w FHD taki sam efekt jak moj komp za czworke piec lat temu. Mozesz sobie odjac od mojego configu tysiaka za niepotrzebne obecnie 32GB ramu, 1TB NVMe zamiast SSD 500 GB czy karte, od ktorej byly tansze 2-3 stowki (najtansze). Teraz za te 4,5-7K mozna miec calkiem fajnego i nie tak bardzo slabszego kompa, ale w te piec lat bez rozbudowy raczej kopnie Cie zbyt mala ilosc rdzeni i watkow (scinki), trzeba bedzie dokupic drugie 16GB ramu, najwazniejsza karta im slabsza, tym zmniejsza szanse na taka zywotnosc. Dolicz zwyczajowe pieprzeniecie wymagan, ktore nastapi za dwa lata, kiedy pojawia sie gry pisane tylko pod konsole nadchodzacej generacji. W przypadku twojego sprzetu, pojawily sie tylko opcje Pro, co tez swoje zrobilo, ale w duzo mniejszym stopniu niz zwykl robic next gen.

Opcja bang for buck, ale bez oczekiwania maxowania dzis i starczenia na piec lat przy powyzszym scenariuszu to Ryzen 3600, plyta B450/550, jakas nowa karta za 1,5-2K i moze byc na poczatek 16GB ramu lub 32 na zapas. Cos takiego wyniesie pewnie pod piatke, jesli nie chcemy jechac na dziadowskich czesciach. Systemu nie licze, monitora i peryferiow tez nie. Warto poczekac dwa miechy na nowosci, bo moze sie kalkulowac dorzucic pare stowek.

Wystawilbym twojego kompa za 1,5K. Maksymalna cena, za ktora widze sprzedac staruszka bez sensownych mozliwosci rozwoju. Ogolem sprzedawaj calosc, nie daj sie skusic rozbieraniem tego na komponenty, bo bedziesz probowac ugrac pare dyszek, a czesci rzeczy raczej nie sprzedasz i wyjdziesz z cala operacja gorzej.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Korevas napisał:

czyli żeby wszystko miało sens, wypadałoby zacząć od wymiany płyty z obudową, a dopiero potem w pozostałe podzespoły? Myślałem o rozłożeniu modernizacji mniej więcej na okres 5 miesięcy, ale absolutnie nie jest on sztywny...

Jeśli wymienisz już płytę, to trzeba wymienić również procesor - żeby nie leżakowała bezczynnie.

Najlepiej byłoby, gdybyś odkładał sobie pieniądze na zakup komputera przez te kilka miesięcy, a później po prostu kupił wszystko za "jednym strzałem". Ewentualnie możesz kupić wszystko poza kartą graficzną, którą kupisz później.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Moja propozycja - klik, alternatywa na Intelu - klik. Po odrzuceniu grafiki zostaje 2,7-2,9k na kartę. Najtańszy porządny nowy RTX 3080 10GB z solidnym backplatem i pół-pasywnym chłodzeniem kosztuje 3,45k MSI GeForce RTX 3080 VENTUS 3X OC 10GB GDDR6X

Kartę RTX 2070 umieściłem w swojej propozycji, bo na obecną chwilę jest w dobrej relacji cena-wydajność. Po wrzuceniu listy zakupów do koszyka moja propozycja jest do dowolnej modyfikacji i można odrzucić, to zostanie 2,7-2,9k na nowszą kartę, chyba, że wolisz wydajniejszy procesor. Zasilacz wybrałem w droższej wersji pół-modularnej, która ma odpinaną część kabli, aby nie trzeba było wszystkich upychać przy montażu komputera w obudowie, którą dałem szarą z oknem, bo podzespoły są dosyć eleganckie i można je wyeksponować. Jest też tańsza czarna z oknem i najtańsza bez okna. Przy zakupie płyty B550 Aorus i Ryzena za zdanie recenzji płyty dają najszybszy na rynku dysk SSD 4Gen 500GB. Oferta jest ważna do 30.09, lub do wyczerpania zapasów, więc warto się streszczać z zakupem komputera. link do Info - klik

 

 

Edytowano przez Michal30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, w takim razie dzięki za sugestie :) Wychodzi na to, że na ten moment co najwyżej sensownie będzie kupić całą skrzynkę bez karty, chwilę jeszcze pokorzystać z obecnej karty, a za jakiś czas wymienić ją na nową, po czym sprzedać starą skrzynię razem z poprzednią kartą. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, SolInvictus napisał:

@Korevas Sensownie to chwile poczekac na nowe karty Nvidii i wtedy kupic wszystko - byles blisko ;)

Ale czy jest argument przeciwko temu żebym podzielił ten zakup na dwie części i przez miesiąc/dwa korzystał z 1060? Na ten moment mam wrażenie, że to cała reszta sprzętu ją zatrzymuje, a sama w sobie jeszcze spokojnie wystarcza na moje potrzeby. Nie boli mnie to, że przez dwa miesiące nie będę korzystał ze 100% możliwości reszty komponentów, o ile całość będzie funkcjonować co najmniej na takim poziomie jak obecnie - a później wymieniam kartę i sprzedaję starego kompa, ciesząc się nowym sprzętem :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Korevas napisał:

Ale czy jest argument przeciwko temu żebym podzielił ten zakup na dwie części i przez miesiąc/dwa korzystał z 1060?

Jeśli kupisz procesor Zen 3, to wtedy nie ma argumentu przeciwko zostawieniu zakupy karty "na później". ;) Aktualnie narażasz się, że za miesiąc (lub dwa) dostaniesz w podobnej cenie wyraźnie wydajniejszy cpu.

8 października odbędzie się prezentacja nowych procesorów AMD, więc pewnie można spodziewać się konkretów odnośnie premiery sklepowej i wydajności.

W dalszej perspektywie, czeka nas premiera procesorów Intel Rocket Lake (pewnie styczeń/luty).

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...