Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Turambar

Sesjowy FAQ

Recommended Posts

1. Co to jest RPG?

RPG, czyli Role-Playing Game to sposób spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi biggrin_prosty.gif Kilka osób zbiera się przy stole by wziąć udział w rozgrywce polegającej na opowiadaniu sobie historii. Jedna osoba, Mistrz Gry, przygotowuje fabułę, świat, zamieszkujące go istoty. Pozostali wcielają się w role bohaterów, pojedyncze postacie żyjące w świecie gry. Zadaniem graczy jest wykonanie misji i doprowadzenie do końca historii opowiadanej przez MG. Gracze decydują o akcjach podejmowanych przez bohaterów i słowach przez nich wypowiadanych, Mistrz Gry opisuje efekty tych akcji i odgrywa inne postacie (tak zwanych bohaterów niezależnych lub z angielskiego NPC - Non-Playing Character). RPG to gra drużynowa, zazwyczaj wygrywają wszyscy lub nikt. Może się wydawać, że polega ona na rywalizowaniu z MG (w końcu to on umieszcza na drodze graczy potwory, utrudnienia, pułapki), ale tak naprawdę chodzi o to, żeby się dobrze bawić.

Gra na forum przyjmuje postać wymiany postów między graczami, którzy opisują działania, myśli, słowa swych bohaterów, a MG, który opisuje świat, wydarzenia i efekty akcji.

2. Co muszę umieć, aby przyłączyć się do rozgrywki?

Nie mamy wielkich wymagań. Jedynym jest umiejętność pisania zrozumiale w języku polskim (lub innym, w któym rozgrywa się sesja, patrz Raven Chronicles). Nie oznacza to, że wykopujemy za literówki czy błędy stylistyczne, tak długo jak do przeczytania postu nie jest wymaganych pięciu specjalistów od kryptografii wszystko jest ok.

Do gry przydaje się wyobraźnia, gdyż tak naprawdę wszystko dzieje się w głowach graczy. Nie martw się jednak, jeśli nie czujesz się na siłach, by tworzyć piękne światy i oryginalne postacie. Nikt z nas nie jest zawodowym pisarzem, tak długo jak dobrze się bawisz i nie psujesz zabawy innym jesteś mile widziany.

Wieloletnie doświadczenie podpowiada mi, że wszystkich potrzebnych umiejętności najłatwiej nauczyć się w trakcie samej rozgrywki. Wielu z nas zaczynało pisząc koślawe i nudne posty, tylko po to by właśnie dzięki treningowi (i słuchaniu rad innych) wznieść się na dzisiejszy poziom.

W niektórych sesjach oczywiście ważna jest znajomość świata. Czasem potrzeba ogólnej wiedzy o fantasy (tj. czym elf różni się od krasnoluda) np. na sesji Planescape, czasem trzeba dobrze znać świat by zrozumieć co się dzieje np. na sesji Starcrafta. Wreszcie są sesje, w których wszystko co gracz musi wiedzieć jest przygotowane przez mistrza gry (Realms Beyond) lub nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji (Neverending sesja).

Wreszcie niektóre sesje mają nieco wyższe wymagania, albo ze względu na formułę rozgrywki (Free Sesja), albo ponieważ mają wymagającego MG, który lubi grać z doświadczonymi osobami (Wampir, Warhammer 40k). Niemniej każdy może znaleźć coś dla siebie wink_prosty.gif

3. Jak mogę dołączyć do sesji?

W przypadku sesji z Mistrzem Gry na początek powinieneś zajrzeć do Niezbędnika [LINK] i sprawdzić, które sesje mają otwarty nabór. Potem już tylko kontakt przez PW/gg lub odpowiedni temat dyskusyjny z Mistrzem, od którego dowiesz się, czego trzeba, by zostać przyjętym. Najczęściej MG wymagają napisania karty postaci według określonego wzoru. Poza tym Mistrz informuje o ewentualnych terminach ("ma być na jutro", czy "będzie kiedy będzie"). Sesje Realms Beyond (sesja dla początkujących) i Neverending Sesja (sesja lekko świrnięta) nie mają limitu miejsc, więc jeśli w pozostałych rozgrywkach jest pełna obsada, na nie dostaniesz się bez większych problemów. Dostanie się na Sesje Free (Niezbędnik <LINK>) uzależnione jest od wysłania do odpowiedniego tematu dyskusyjnego Karty Postaci i akceptacja jej przez trzech graczy danej sesji. [Tur]

4. Chcę założyć własną sesję.

Napisz o swoim pomyśle w Dyskusjach okołosesyjnych by zobaczyć czy będą jacyś zainteresowani. Warto też wcześniej podrzucić tenże pomysł któremuś z moderatorów, ci orientują się dość dobrze jakie sesje mają szanse zaistnienia, ponadto mogą stwierdzić, że z takich czy innych powodów nie chcą by dana sesja powstała (acz raczej sięto nie zdarza, dopóki ktoś nie proponuje sesji pokemonów wink_prosty.gif ). Nie warto od razu wklejać dokładnego opisu świata, wzoru kart i regulaminu, może się okazać, że nie będzie dość chętnych, lepiej najpierw dać ogólnikowe informacje i zainteresować graczy. Gdy kilku wyrazi zainteresowanie należy zwrócić się do któregoś moderatora z prośbą o założenie tematu dyskusyjnego. Tam już warto wkleić zaraz na starcie szczegóły, tam gracze będą mogli wkleić swoje karty i zgłaszać wątpliwości. Gdy kilku graczy zostanie przyjętych i gra może się rozpocząć znów biegniemy do moderatora, tym razem z gotowym wpisem do Niezbędnika (wzorujemy się na tych, które już są tam umieszczone), a ten dodaje wpis i tworzy temat do prowadzenia rozgrywki.

4b. Czy mogę założyć własną sesję?

Zwykle stosujemy zasadę domniemanej niewinności decydując, czy ktoś może stworzyć własną sesję. Oznacza to, że o ile ktoś w przeszłości nam nie podpadł i ma rozsądny pomysł (patrz pokemony w poprzednim pytaniu) szansę na prowadzenie dostanie. Nawet jeśli ktoś jest nowy i jego pierwsze posty na Sesji RPG lub forum to propozycja nowej sesji ma bardzo duże szanse, w tym przypadku zależne głównie od zainteresowania innych użytkowników. Z drugiej strony warto najpierw dać się poznać jako dobry gracz (jeśli na żadnej sesji nie ma akurat wolnych miejsc można dołączyć do RB, FS lub NS). Dzięki temu moderatorzy będą mieli pewność, że powierzają prowadzenie osobie, która potrafi grać, a gracze będą bardziej zainteresowani wink_prosty.gif

5. Czemu na Sesji nie mogę edytować swoich postów?

Mam wrażenie, że odpowiedź "Bo tak" będzie niewystarczająca. Powody są różne - historyczne (na Sesji zawsze edycja była zablokowana), dla zachowania realizmu (przy stole RPGowym nie możesz cofnąć raz wypowiedzianych słów), aby uniknąć zamieszania (gdy ktoś odpisze na post przed edycją, a edytujący zmieni sens swojego posta...), aby czegoś nauczyć graczy (jeśli nie masz możliwości poprawienia sprawdzasz błędy przed wysłaniem i bierzesz nieco większą odpowiedzialność za wysłanego posta), ale przede wszystkim bo my moderatorzy tak lubimy.

Co zrobić, jeśli uważasz, że post wymaga edycji? Mylić się jest w końcu rzeczą ludzką. Jeśli to literówka, lub jakiś głupi nie wpływający bardzo na rozgrywkę błąd to zostaw jak jest. Ba, może nawet udawaj, że twój bohater się pomylił i zrobiłeś to z premedytacją biggrin_prosty.gif Jeśli błąd jest poważniejszy przede wszystkim powiadom MG. Dalej są dwie drogi - albo usuwasz posta i wklejasz poprawionego, albo prosisz o pomoc moderatora, który dokona edycji. Jeśli nawet użyjesz pierwszej metody i tak upewnij się u MG czy możesz to zrobić. Warto też dać znać modkowi, bo jeśli sami znajdziemy posta w koszu zaczynamy mieć inkwizytorskie zapędy. No i przede wszystkim nie należy z tych opcji korzystać zbyt często. Naprawdę chcemy, żebyście po prostu przeczytali choć raz co napisaliście przed wysłaniem wink_prosty.gif

6. Co mogę znaleźć w każdym z obecnych działów?

W "Sesjach z Mistrzami Gry" odbywa się rekrutacja oraz właściwa rozgrywka w najbardziej klasycznej wersji sesjowania z prowadzącym w postaci Mistrza Gry. Na pytanie jak dołączyć do takiej sesji odpowiada punkt numer 3 ;)

W "Innych rozgrywkach RPGowych" znajdują się sesje, w których może i zapewne znajduje się Mistrz Gry, ale sposób prowadzenia rozgrywki różni się od tradycyjnego. W tymże subforum stosowany jest system prefixów (tzn. np. "[FPS]"), który ma informować potencjalnego gracza o charakterze rozgrywki. Znajdują się tam sesje planszówkowe z prefixem "[Planszówki]", tematy pojedynkowe ("[FPS]") gdzie postacie graczy ścierają się na arenach; sesje "[Free]" bez Mistrza Gry i gdzie każdy gracz dorzuca swoją część fabuły oraz sesje "[Online]" prowadzone przez Internet, ale poza forum. Tematy z prefixem "[Log]" są archiwalnymi zapisami sesji online.

W "Grach bez prądu" panują bardziej teoretycznie nastawione dyskusje o planszówkach, karciankach, bitewniakach albo nawet LARPach. Można w nim między innymi podzielić się wrażeniami z jakiegoś konkretnego systemu RPG bądź polecić go komuś innemu.

FAQ w budowie smile_prosty.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...