Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Brando

Zagadki mitologiczne

Polecane posty

No taaak... Feluś wysuwa się na prowadzenie, zostawiając oponentów leżących i kwiczących. Prawidłowo odgadłeś gatunek demona, z tym, że podałeś nazwę dla stworzonka płci męskiej, ale stąd już łatwo dotrzeć do dokładnej odpowiedzi na zagadkę. Przypominam, że polska wikipedia jej nie zawiera. : )

Nagroda główna - buzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:blink: Ja nie chcę buzi od Kag'a :blink: Odstąpię nagrodę jakiemuś chętnemu :sick:

Duch ten jest mieszkańcem świata podziemi, strzeże jego skarbów. Był zmiennokształtny - potrafił przybrać postać zarówno ludzką jak i zwierzęcą. Jeśli pozostawał niewidzialny o jego obecności zwiastowało stukanie. Miał dobrą naturę, sprzyjał ludziom, jednak jeśli ktoś mu podpadł to potrafił być mściwy.

Moja zagadka, po zagadce Yen raczej lajtowa.

EDIT:

Frank - nie, nie, nie,nie, nie... Uff, sporo tego wymieniłeś, tym bardziej że ŻADNE nie pasuje w całości do opisu przeze mnie podanego. Szukajta dalej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o pewnego mitologicznego stwora:

damianek12385: nie

Felessan: nie

Ryba2111: nie

Zwróćcie uwagę na pewien element obrazka.

Miszyn: nie

Miszyn: nie

Zauważcie jak nazywają się poszczególne elementy obrazka..

-shadowcat-: jak sama zauważyłaś nie

Jeśli nie zgadniecie do 17 to podaję rozwiązanie, bo potem wyjeżdżam.

Już nieaktualne. Przypomniałem sobie, że będę miał dostęp do internetu :sweat: .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm..z zagadki wynika, (być może), że chodzi o słowiańską mitologię (Polskie tereny)..i tak sobie myślę czy nie chodzi o Zmorę -Demon ten nazywany był także morą lub marą, utożsamiano z nim również gnieciuchą, dusznicą oraz dusiołkiem. Ten niedobry duch zakradał się nocą do ludzkich domostw i dręczył śpiących domowników. Siadał im na piersi i dusił.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, a mnie się wpasowuje w to... Nike, bogini zwycięstwa.

Wiersz Lechonia zaczyna się : "Nike Grunwaldu, rosła krakowska dziewczyna / Wyszła nocą na pole pod sklepione chmury (...)". Data by się zgadzała, dodatkowo skojarzyła mi się ta rzeźba: http://img.interia.pl/encyklopedia/nimg/nike.jpg z odwróconą siódemką (szczegółu należało szukać w obrazku... :D).

Pewnie przekombinowane, ale to właśnie przyszło mi do głowy. :)

EDIT>> ah, przeoczyłam, że to ma być STWÓR. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...