Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Brando

Zagadki mitologiczne

Polecane posty

jej.th.jpg

Jak się nazywa i z jakiej mitologii pochodzi potwór, którego prezentuje ten fanart. Może doprecyzuję, bo rzeczywiście jest trochę podobnych potworów. Szukajcie w mitologiach Wschodu.

Edit:

Miko83 - nie oddasz, bo nie trafiłeś. Wiedziałem, że ktoś wystrzeli z Hydrą:P

Kondzio - opłaca się szukać dalej, chodzi właśnie o miano tej bestii. Polecam angielską wiki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szintoizmie Susanoo zesłany na Ziemię zabił ośmiogłową bestię podobną do smoka, ale nie pamiętam jak się ten nazywał. W ogóle - to dobry trop, czy nie opłaca się szukać dalej?

I proszę bardzo, Yamata no Orochi^^

~~

I się spóźniłem, argh :pirate:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi Kondziu, chyba naprowadziłeś resztę ale z odpowiedzią jesteś minutę za Kubsonem. Więc główna nagroda - ukryta do tej pory za zasłonką - w postaci żelek kolejny raz przechodzi ci koło nosa. Żelki oraz nagroda dodatkowa w postaci przejęcia kolejki wędrują do Kubsona:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żelki to zeżarł;p

Skoro tak... Przyzwolenie dla twórczości wujka Lovecrafta było, proszę zatem powiedzieć skąd się biorą stworzonka, których miano w dosłownym tłumaczeniu brzmi "głęboki jeden".

Iskier - nie do końca, mogli się krzyżować z ludźmi, a dzieci przemieniały się dopiero później i takie tam, chodzi mi jednak o to, skąd się biorą pierwotni, ci prosto z morza:)

Chodzi o sprawy mader fader, no...

Tak Szefowo, gimnazjum dawno skończyłem. To się już nie powtórzy. Dzisiaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. To szczególnie wbiło mi się w pamięć, bo nawet znalazło miejsce w grze komputerowej (której odwzorowanie oryginału łaskawie przemilczę). Twoja kolej.

~~

Lordzie drogi, słynne zdanie Ph'nglui mglw'nafh C'thulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn z klawiatury i Rankina, i założyciela tematu - Brando padło. Odmową to na pewno nie było, niemniej jednak niech Rankin wyda wyrok w ojczystym języku, skoro pojawiły się wątpliwości. Nie żebym tu jakąś samowolkę miał odprawiać;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja grzecznie zapytam: kto pozwolił na mitologię Lovecrafta w tym temacie? Rankin? Spytalbym go, ale nie ma go na gg, a w tym temacie nic takiego nie znalazłem...

IMO to jest przesada, bo zagadki ksiązkowe przecież istnieją. Dzisiaj Lovecraft, a co jutro? Forgotten Realms? Od tego są przecież inne tematy. Ten temat został wydzielony bo o "zwykłej, tradycyjnej" mitologii do tej pory nie było tematu. Jeśli Rankin faktycznie Wam pozwolił, to pogodze się z tym, ale jeśli nie - to WTH (what the hell)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

*bows* W Wiedźminie rzeczywiście barghesty zostały świetnie przedstawione, zgodnie z tym, czym były w oryginalnych podaniach.

e: Ejejej, nie ma się czego wstydzić, m'boy, wszyscy nerdzimy w Witchera. : D

Moja zagadzisia tym razem słowna:

Perfidny, okrutny duch-demon o nadludzkiej sile i rozmiarach. Fizycznie, jeśli można użyć tego słowa w przypadku zjaw, jest makabrycznie zdeformowany; jego pożywienie i sposoby pozyskiwania pokarmu są nie mniej odrażające.

Poproszę o nazwę tego potwora w żeńskim wydaniu, kiedy przybiera ludzką formę (lub nawiedza ludzkie ciało, nie jest to jednoznaczne). I oczywiście o podanie mitologii, z jakiej ten rozkoszniaczek pochodzi.

edit:

Felessan - nie, nie chodzi o gh(o)ula, chociaż skojarzenie interesujące. : ) Jeszcze jedno-dwa pudła i będę musiała dać konkretną podpowiedź, jak widzę.

edit2:

Nie, to też nie jest strzyga, kocurku, aczkolwiek z pokarmem jesteś bardzo blisko. Wobec tego podpowiedź: stwór pochodzi z jednej z wielkich mitologii Wschodu. Dość dalekiego Wschodu. Żeby sprawę całkowicie ułatwić - istota o tej samej nazwie, inspirowana oryginalnym mitem, pojawia się także w D&D. Dokładnej zaś odpowiedzi na moje pytanie nie ma w polskiej wikipedii. : ) Have fun.

FrankSlade - nie, to również nie Hanya, proszę kombinować dalej. : )

Lord Nargogh - odpowiedź jest niestety tak trudna, jak wszystko na to wskazuje. : ) Nie jest to sukkub. Podkreślam "fizyczną deformację" i "pochodzenie z jednej z wielkich mitologii Wschodu". Sposób pożywiania się sukkubów również nie jest taki straszny - gdyby spytać któregoś z rzekomo zgwałconych mnichów (jako że według podań stanowili najłatwiejszy cel dla rzeczonych demonic), na pewno specjalnie by nie narzekali. : )

W ogóle mam taki pomysł, a w zasadzie prośbę: Niech zadający zagadkę po jej rozwiązaniu zarzucą jakąs ciekawostką/krótkim opisem/historyjką na temat tego, co było w zagadce.

Bardzo proszę, ale po odgadnięciu mojej to będzie raczej historyjka 14+... chociaż tak po prawdzie, żadna mitologia dla dzieci nie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie jestem przekonany do tej odpowiedzi, ale od czegoś trzeba zacząć:P

Chodzi o Ghoula? Wg starożytnej mitologii arabskiej był to żeński demon, żywiący się trupami (w sumie chyba wszyscy je kojarzymy:P).

EDIT:

W takim razie moim ostatnim typem jest strzyga, wywodzący się z mitologii słowiańskiej demon pożerający wnętrzności i podobnie wyrafinowane pokarmy:P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może odpowiedź jest prostsza, niż by się moglo wydawać? Nie jest to przypadkiem Sukkub?

PS: Gdybym jakimś cudem, przy udziale niesamowitego zbiegu okoliczności zgadł, to rezygnuję z zadawania zagadki. Zaraz wychodzę z domu, a nie chcę wstrzymywać zabawy.

EDIT: Sprobować można było ;D

W ogóle mam taki pomysł, a w zasadzie prośbę: Niech zadający zagadkę po jej rozwiązaniu zarzucą jakąs ciekawostką/krótkim opisem/historyjką na temat tego, co było w zagadce. Nie jest to element regulaminu i nie będzie to w żaden sposob moderacyjnie pilnowane, ale myślę że miło byloby takie cos zawrzeć, bo temat nabrałby dodatkowych walorów edukacyjnych :) Przemyślcie to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...