Jump to content
Brando

Zagadki mitologiczne

Recommended Posts

1. Obowiązuje netykieta i regulamin FA

2. Zgadujemy postać bądź wydarzenie, które miało miejsce w dowolnie wybranej mitologii

3. Forma zagadki zależy od zadającego- może to być opis, fragment obrazu, rebus- co dusza zapragnie (byle by nie było za trudno)

4. Jeśli zagadką jest opis, ma on być wymyślony przez zadającego, a nie ściągnięty z wikipedii czy innego źródła

5. Jeśli jest to mało znana mitologia, to należy przy podawaniu zagadki podać JAKA.

6. Zagadkę zadaje osoba, która pierwsza poprawnie oddała poprzednią, jeśli nie ma czasu/ochoty może oddać kolejkę pierwszej osobie, jaka się zgłosi.

W czasie zabawy reguły mogą się jeszcze zmienić.

Igrzyska czas zacząć, czyli pierwsza zagadka:

http://img404.imageshack.us/img404/5488/xxxr.jpg

Z czym wam się to kojarzy?

Stajnia Augiasza, ktoras tam praca Herkulesa. nie sadzilem, ze ten temat powstanie :biggrin:

Dobra odpowiedź, zadajesz.

Wielcy Przedwieczni nie okazali sprzeciwu, to założyłem (Cthulhu Fhtagn! :ninja:)

Oj bo się obudzę albo doniosę cioci Shubi - C

Hmm a mi się one kojarzą z Lokim, znaczy sie nordyckim bogiem oszustw i przemian.

Shelion: a jaki sens miałoby zadanie zagadki przez Ciebie? Po to zgadujesz, żeby przejąć kolejkę, to chyba proste...

To już proste: Prometeusz + wieczne wyjadanie wątroby przez sępa + jej wieczne odrastanie = przechlapane trochę:P

Dwu facetów ogląda obraz przedstawiający karę Prometeusza. Jeden długo patrzy, po czym zwraca się do drugiego: - Wiesz, żal mi trochę tego sępa. Nic, tyko wątróbka i watróbka...

Zagadka potrzebuje chwili, bo ma tremę:P Ale już ją zapraszamy na scenę. Powiedzcie, do jakiej mitologii i jakiego konkretnie momentu odnosi się ten przedmiot:

lolmsc.jpg

Tutaj akurat może być kilka skojarzeń, więc kto poda właściwe - wygrywa paczkę żelek:P

Może podsumowanie życiorysu Egipcjanina przed Ozyrysem, gdzie to na jednej szali było serce delikwenta, a na drugiej pióro prawdy...

Hmmm..kojarzy mnie się z mitologią egipską, z bogiem Ozyrysem, który na wadze kładł serce, aby sprawdzić ile ma grzechów czy coś takiego :)

Tak jak mówisz, Kondziu, nie inaczej. Niestety - paczka żelek była jedynie wabikiem <mówi to jednocześnie zajadając WŁASNE smaczne żelki>

Niemniej, w ramach nagrody pocieszenia - kolejka przechodzi w twoje łapki:P

Edited by Felessan

Nie no, ja chcę żelki :zly:

Temat się dopiero rozkręca, będzie coś prostego:

hammergp1.png

~~

Chodzi o postać, ale to nie Hefajstos.

Edited by Kondzio

moze chodzic o Hefajstosa, ale kto wie, co Ci tam po glowie chodzi :tongue:

PS proponuje, zeby kazdy zaznaczal przy zagadce, czy chodzi o postac, caly mit czy konkretne zdarzenie :wink:

Młot Thora? Może jednak zadawajmy pytania bardziej konkretne. Bo młot może się też skojarzyć z fińskim towarzyszem Veino, kowalem Ilmarinenem...

Oczywiście, to Thor. Moim skromnym zdaniem to całkiem konkretna zagadka była, w końcu niewiele młotów się na panteonach pojawia...

Bogowie z Tobą, Generale!

Jakie imię nadano Heraklesowi przy urodzeniu i jaki był jego stosunek pokrewieństwa do Odyseusza?

Hmm, trochę poszukiwań i wyszło mi, co następuje:

Herakles pierwotnie nazywał się Alkaeus (jest też wspominane imię Alkides). A co do stosunku pokrewieństwa z Odyseuszem. Nigdzie nie znalazłem informacji, że Odys jest potomkiem Heraklesa. Pozostaje więc jedynie możliwość, że są braćmi, ponieważ oboje pochodzą od Zeusa. Co prawda Herakles bezpośrednio a Odyseusz przez dziadka (Arkejsjosa) ale zawsze to bracia:P Popraw mnie, jeśli się mylę, Generale.

Hmm, trochę poszukiwań i wyszło mi, co następuje:

Herakles pierwotnie nazywał się Alkaeus (jest też wspominane imię Alkides). A co do stosunku pokrewieństwa z Odyseuszem. Nigdzie nie znalazłem informacji, że Odys jest potomkiem Heraklesa. Pozostaje więc jedynie możliwość, że są braćmi, ponieważ oboje pochodzą od Zeusa. Co prawda Herakles bezpośrednio a Odyseusz przez dziadka (Arkejsjosa) ale zawsze to bracia:P Popraw mnie, jeśli się mylę, Generale.

Prawdę rzeczesz, choć może jeszcze należałoby dodać, że matka Odysa, Antyklea, była córką Autolikosa i poprzez Hermesa prawnuczką samego Zeusa. Ci greccy bogowie parzyli się jak króliki i z kim popadło... Jeden z Tytanów zgwałcił nawet chmurę... :biggrin:

Oddaję swoją kolejkę, muszę wyjść do pracy a nie chcę wstrzymywać zabawy. Więc kto pierwszy ten lepszy, bawcie się dobrze:D