Skocz do zawartości
predatorekk

Rozwiązany: Komputer do gier do 3000€ ~ 13000 zł

Polecane posty

@predatorekk Oczywiscie, ze musisz wszystko zainstalowac. Najwazniejsze sa stery od plyt glownej i od grafiki, kiedy bedziesz ja juz miec.

Nie masz internetu, bo nie zainstalowales sterow od plyty glownej.

EDIT: Zapomnialem o stanowisku. Jesli obudowa ma po te 3 cm po bokach, by zasysac powietrze, a owe ma ktoredy z tylu uciekac do gory (biurko nie jest przystawione do sciany), powinno byc OK. Osobiscie po prostu ustawilbym tego kompa obok biurka, a nie bawil sie w jakies eksperymenty.

Edytowano przez SolInvictus
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok Działa internet, teraz proszę pomóżcie z OC i tymi wentylatorami  wysyłam zdjęcia - 

jak ktoś by mógł pobrać zdjęcia i w paincie powpisywać co mam pozmieniać myślę że takie 5.0ghz na spokojnie ?

 

 

http://www.pomniejszacz.pl/zdjecie/2767832-photo-2020-09-19-12-05-09.jpg
http://www.pomniejszacz.pl/zdjecie/2767831-photo-2020-09-19-12-05-09-2.jpg
http://www.pomniejszacz.pl/zdjecie/2767830-photo-2020-09-19-12-05-09-1.jpg
http://www.pomniejszacz.pl/zdjecie/2767829-photo-2020-09-19-12-05-09-3.jpg

 

Edytowano przez predatorekk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk A po co Ci OC tego procka? Jak chcesz krecic, to lepiej nie pytaj na forum o prowadzenie za raczke, nie znajac sie na tym kompletnie, bo mozesz tylko wyjsc na tym zle ;) Albo nic nie pokrecisz (nie ma to sensu) albo ktos spieprzy sprawe, a Ty nawet sie nie zorientujesz.

Na spokojnie, poswiec tydzien na zorientowanie sie w metodyce krecenia procka czy innych podzespolow, a wtedy zrobisz to sam, bedziesz wiedzial jak sprawdzic stabilnosc i jesli cos schrzanisz, bedziesz mogl miec pretensje tylko do siebie. Kazda sztuka procka jest inna, wiec wartosci dzialajace przy podkreceniu kazdego poskutkuja kompletnie lajtowym OC, wiec nieodczuwalnym efektem, a jedynie wzrostem temperatur. Jesli krecic, to na calego, a do tego potrzeba wiedzy. Jesli bedziesz dobry, przy dobrej sztuce cepa wycisniesz z niego 5% wydajnosci przy bardzo duzym wzroscie temperatur, wiec halasu. Kalkuluje Ci sie to?

Jak ustawic smigla obudowy czy cooler tlumaczylem juz tutaj i w podlinkowanym temacie. Jak podlaczyc hub Define i co zrobic, by dalo sie owe smigla kontrolowac, takze. W razie watpliwosci pytaj, ale nie jestem tak uczynny, by pisac to wszystko ponownie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełącz BIOS na Advanced Mode. Później wchodzisz w zakładkę "Tweaker". Ustawiasz mnożnik (CPU Clock Ratio) na 50. CPU Vcore ustawiasz na 1.28-1.35V (w zależności od konkretnego egzemplarza cpu).

Najlepiej znajdź sobie na yt jakieś wideo od der8auera lub Buildzoid (Actually Hardcore Overclocking).

Tu jest poradnik podkręcania na Z390 (względem Z490 nie ma żadnych zmian poza np. możliwością wyłączenia HT dla konkretnych rdzeni): https://www.tweaktown.com/guides/8812/gigabyte-z390-9th-gen-oc-guide-vrm-thermal-test/index.html

 

 

Podkręcanie na nowych platformach Intela to łatwizna, więc się zbytnio nie obawiaj.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk Ja widze potwornie agresywnie ustawiona krzywa coolera. Bez krecenia tego procka nie bedziesz potrzebowac wiecej niz 800 obrotow, a Tobie zasuwa minimum na 900, wiec nie dziwota, ze glosno. Smigla obudowy na 100% tez sa slyszalne, ale sympatycznie, a nie problem ustawic na 30%, kiedy nie grzejesz procka. U mnie w najgorszym growym scenariuszu cooler na tej predkosci obrotowej podobnej mocy nie przekracza 600 obrotow.

Masz w podlinkowanym wczesniej temacie moje krzywe coolera i wentylatorow obudowy. Obecnie eksperymentuje z predkoscia skoku wentylatorow skrzynki, bo zauwazylem, ze czesto podczas grania procek schodzi mi ponizej 50C, wiec mam teraz 45C. W kwestii coolera, przelicz sobie % rpm wzgledem mojego, bo moj cooler rozpedza sie tylko do 800 obrotow, a twoj 1500 albo 1200 - jesli podlaczyles go z low-noise-adapterem (masz wartosci na stronie Noctua). Troche zawracanie glowy, wiec jesli masz - jak ja - w biosie gotowe presety typu Silent, Performance, Max, po prostu wybierz Silent, a i tak przycialbym go do maxa 800 obrotow.

 

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk Zanim zaczniesz sie bawic w jakies OC, pierw ogarnij wszystko, co trzeba zrobic z nowym kompem. W pelni zaktualizuj Windowsa, profil XMP juz chyba wgrales, ustaw cooler i smigla obudowy, pobierz wszystkie stery. Warto tez zaktualizowac bios plyty glownej. Pewnie jak ja masz jakis program od plyty glownej, ktory zrobi Ci to automatycznie z poziomu Windowsa. Jest tez cos takiego jak Driverscloud, ktore wyszukuje Ci wszystkie stery, w tym te najbardziej duperelowate typu klawa i myszka i w sposob zautomatyzowany sciaga i instaluje. Oczywiscie jest to cos, bez czego mozna sie obyc, ale tylko mowie, ze takie rzeczy istnieja.

No i pochwal sie tym jak wyglada twoj debiutancki zlozony przez Ciebie komputer :) Tj. zdjecia srodka i kablologii od strony serwisowej.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk A wlasnie zle ulozone kable to minus do takiej wentylacji, wiec tez halasu komputera. Moze sa tam tez jakies bledy, ktorymi prosisz sie o klopoty? Lepiej poka :)

EDIT: Procek raczej sam sie nie podkrecil. Lepiej sobie zobacz w biosie, czy nie masz wlaczonego bodajze All Core Boost. Jesli dobrze pamietam, tak nazywa sie dopalacz, ktory jest bomba do temperatur i poboru pradu, a efekt zaden. Nie wiem tez, czy jest to nazwa intelowska czy asrockowa, wiec u Ciebie moze byc inna, ale obecnie standardem na plytach sa takie dodatki, a u takiego Asusa na AMD mozna to wlaczyc przypadkiem przy okazji przeklikiwania wlaczania profilu XMP. Poczytaj sobie o tym, bo ja mam to wylaczone, a sam temat mnie nie interere, bo zysk go przekresla. W kazdym razie polega to na tym, ze wszystkie rdzenie caly czas zasuwaja na maxymalnych zegarach.

Edytowano przez SolInvictus
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w biosie jest włączone auto oc, to wystarczy wyłączyć. Poprzedni 9700k to na stokowych łapał 800-4800 a nie że cały czas na maks taktowaniu. Ogólnie lepiej jak procesor jest na offsecie i taktowanie się obzniża na pulpicie jak nie jest obciążony. Nie wiem jak zachowuje się 10700k. Podczas pomiarów miałeś coś uruchomione?

Kolega dobrze napisał, że jak jest włączony Gigabyte multi-core enhancement, to blokuje wszystkie rdzenie Turbo do prędkości jednordzeniowych Turbo, co oznacza wyższe napięcie, większy pobór mocy i ciepło.

Edytowano przez Michal30
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Michal30 napisał:

Kolega dobrze napisał, że jak jest włączony Gigabyte multi-core enhancement, to blokuje wszystkie rdzenie Turbo do prędkości jednordzeniowych Turbo, co oznacza wyższe napięcie, większy pobór mocy i ciepło.

Dokladnie tak to sie chyba nazywa ogolem, a u mnie na ASRocku to All Core Boost. Albo wlasnie MCE, a mi sie jakos inaczej zapamietalo :) Dziwie sie, ze byloby to wlaczone domyslnie ( u mnie nie bylo), ale moze roznie to bywa.

W sumie jesli Noctua nawalala na 900 rpm w idle, bardzo prawdopodobne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk Dokladnie tak. To MCE to po prostu kwestia klikniecia w biosie Disabled albo Enabled. Jesli tak chcesz krecic, pierw sobie zobacz, ile wydajnosci dostaniesz, ile do temperatur, wiec halasu, pozniej mozesz wystawic to na probe i ocenic, czy sie opyla. W moim mniemaniu OC takiego 10700K to moze Ci cos da, kiedy ten zacznie slabowac. A jesli plan wymiany platformy za rok dwa okaze sie miec sens, nie doczekasz tego momentu. To tez nie procek, ktory warto krecic.

I kiedy ta karte w koncu bedziesz miec?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@predatorekk To w ogole biedy nie ma, same mocne karty. To chociaz te smigla obudowy sobie ustaw, by Ci nie szuraly, bo nie wypada slyszec przy przegladaniu internetu najcichszej skrzynki za 7 stowek. A potem jeszcze gadasz glupoty na forum, ze Ci glosno, a smigla nieustawione, Multi Core Enhancement, Noctua na 900 rpm, a skrzynka w jakiejs wnece ;) Nawet jesli mlody przy tym siedzi, a nie Ty. Tam co screeny wrzucales, Easy Fan czy jakos tak. Te domyslne smigla tez bym wypieprzyl, jak chcesz miec bezkompromisowego kompa. Sa swietne jak na dolaczane do skrzynek, ale wskazalem Ci jeszcze lepsze.

Edytowano przez SolInvictus
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...