Skocz do zawartości
reloxart14

Zmiana monitora.

Polecane posty

Cześć. Planuję w końcu zmienić swój stareńki monitor, ale mam zupełny paraliż decyzyjny  nie wiem co mam robić. Obecnie posiadam :

Monitor BenQ G2222HDL

Ryzen 3700x

asrock b450 steel legend

OCZ ZT Series 550W

Patriot viper 2x 8gb 3400 mhz (działają max na 3200)

GeForce GTX 1070 G1 Gaming 8GB DDR5

Dysk SSD GOODRAM Iridium Pro 240GB SATA3 7mm

Obudowa SilentiumPC Gladius M45W Big Tower 3x120mm

 

Ogólnie, jestem bardzo wrażliwy na wszelkie przycinki, stuttering itp. Dlatego myślę raczej o monitorze z g-sync. Niestety zupełnie się na tym nie znam. Dodam, że prawdopodobnie będę chciał też wymienić kartę na jakiegoś rtxa 3070 gry się pojawi. 

Polecicie mi monitor w tej sytuacji? Raczej myślę o 1440p, ale boję się, że póki co, 1070 nie podoła. Chyba że z gsync spadki fpsów nie będą powodowały stutteringu.

ps. wiem że monitory z g-sync są drogie, ale jednak w miarę możliwości też nie chciałbym żeby był bardzo drogi :P

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reloxart14 Na twoim miejscu i przy planach przesiadki na 3070 zdecydowanie wzialbym ultrapanorame w 1440p. Ryzen 3700 to tez procesor, ktory niemal na pewno bedzie za slaby dla karty rzedu 3070 w FHD. 21:9 1440p to wydatek rzedu 2,5-3K, ale polecam. Mozesz takze rozpatrywac monitory z FreeSync, ale nie na kazdym dziala to tak dobrze jak w przypadku karty AMD.

W kwestii samego dzialania powyzszych rozwiazan - dopoki trzymasz sie z fpsami w zakresie Hz G-Sync/FreeSync, nie masz rozrywania obrazu, a wszelkie spadki animacji sa wygladzane. Po prostu owe rozwiazania dopasowuja odswiezanie do ilosci fps wyswietlanych na ekranie, ale jak Ci klatki spadna ze 100 do 70, odczujesz to, ale w o wiele mniej nieprzyjemny sposob.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reloxart14 Niestety, ale Ryzeny nie grzesza moca, a mowiac o 3070, mowimy pewnie o potworze blizszemu 2080Ti niz 2080S. Im nizsza rozdzielczosc czy nizsze detale, tym karta generuje wiecej klatek, a procek wtedy moze nie nadazyc - skutkuje to scinkami. Jednak przy checi grania w 1440p, jeszcze lepiej poszerzanym 21:9, Ryzen 3700 moze okazac sie wyborem na pare dobrych lat. Po prostu w wyzszej rozdzialce proc ma lzej, wiec rzadsze scinki.

Mozesz w ciemno wziac moj monitor z sygnaturki. To po prostu swietny monitor, ale watpie, by byl sensowna opcja teraz (cena), bo pojawilo sie w tym roku wiele niezlych 21:9 za mniejsze pieniadze. Maja jednak w wiekszosci Free Sync. I tu jest pies pogrzebany, bo trzeba sie upewnic, czy dziala na Nvidii w takim samym zakresie, co z Radeonem. Dobrym przykladem jest AOC 21:9 za 2,5K z tego roku. FreeSync z Zielona startuje dopiero od 70Hz, czyli nie mozesz schodzic w grach ponizej 70 klatek, by rozwiazanie dzialalo.

Zwracaj uwage na odswiezanie (jak najwyzsze, ale generalnie powyzej 100Hz bedzie spoko), czas reakcji (1-5 ms), matryce (tylko VA lub IPS, do gier wole VA) i najwazniejsze - zakres Hz w ktorym FreeSync/G-Sync dziala. W przypadku FreeSync bedzie zwykle inaczej w przypadku karty Nvidii. Rozsadnym minimum jest start od 45Hz, fajnie jak od 30, co mam u siebie.

W ofercie monitorow sie nie orientuje, bo mnie to nie interesuje, wiec na twoim miejscu poszperalbym za rankingami z tego roku, powybieral powtarzajace sie modele, a pozniej poczytal recenzje i wybral najlepszy. Ciezej bedzie Ci znalezc info o dzialaniu FreeSync z kartami N, wiec mozna z tym pisac do producentow. Z drugiej strony za G-Sync grubo zabulisz.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reloxart14 Zaliczylem przesiadke z FHD 24" na AOCa z sygnaturki. To poszerzane 27". Gra sie po prostu tak jak powinno - kozacko :D Grajac w gry z widokiem z pierwszej osoby, widzisz niemal tyle, ile widzialbys w realu, wiec domyslasz sie, ze lepiej i wczuwka jest. Osobiscie w przyszlosci ide tylko jeszcze szerzej, ale nie 32:9. Na poczatku bylo dziko, bo duzy, szeroki, wiec ruszalem glowa, ale teraz sie przyzwyczailem i ogarniam oczami. Jednak to kawal panelu - przewidz 80-90 cm odleglosci od oczu. Mozna i mniej, bo kazdy ma inna tolerancje, ale w moim przypadku to odleglosc, ktora nie meczy przy calodziennym siedzeniu przed kompem.

1070 to nie jakies govno. Grasz teraz w Full HD 16:9? Odejmij sobie 25% klatek. Do tego zapomnisz o zabkowanych krawedziach, wiec klatki nie beda leciec na antyaliasing.

Majac 3700 i planujac 3070 w ogole nie ma dyskusji :D Na monitorze zwykle siedzimy pare lat, wiec warto na nim nie oszczedzac, a biorac 16:9 bedziesz jak ten, co do dzis nie ma w aucie klimatyzacji - cos tam oszczedzil, ale temu co klime ma, nie miesci sie to w glowie. Chocbys mial 21:9 na raty brac, bierz!

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, SolInvictus napisał:

Ok, po całej nocy wybrałem Monitor Dell Alienware AW3418DW 34. G-sync, 21:9, 120hz.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie, ponieważ ogólnie najtaniej ten monitor można kupić za 4199. Na allegro natomiast jeden sklep wystawia 4 sztuki za 3300 - https://allegro.pl/oferta/monitor-dell-alienware-aw3418dw-34-9587393562

Jeżeli zamówię monitor z tego sklepu, to na co powinienem zwracać uwagę przy sprawdzaniu czy ze sprzętem jest wszystko ok?

 

 

edit. jednak myślę jeszcze czy po prostu nie dołożyć i nie wziąć AOC AGON AG352UCG6. Tylko on teraz kosztuje 3700. Nie mam pojęcia który jest lepszym wyborem.

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reloxart14 To dobry monitor, ale z jakiegos powodu przy wyborze swojego go odrzucilem. Najpewniej z racji matrycy IPS, bo z takiej sie przesiadalem, a chcialem sprobowac porzadnej klasy VA, a co do tego wyboru do gier preferencje spolcznosci graczy sa podzielone. Odpuscilbym monitory sprzed paru lat, a bral jak najnowsze. Z roku na rok coraz wiecej za ta sama kase. Na ten moment za 3,5K dostaniesz swietnej klasy matryce, 144Hz i 1ms czasu reakcji, raczej FreeSync, bo od czasu otwarcia kart Nvidii na to rozwiazanie monitory z G-Sync sa rzadkoscia. Na pewno zaleta tego Della jest G-Sync w swietnym zakresie 30-120Hz. Jak mowilem, nie interesuje sie monitorami na tyle, by wskazac Ci najlepsze opcje w danym budzecie, ale wiem wystarczajaco, by powyzsze stwierdzenie mialo odzwierciedlenie w rzeczywistosci.

Jesli jestes gotow wydac na monitor ponad 4K, absolutnym przekozakiem jest Nano-IPS od LG (albo Philipsa :) ), ktorego nazwy nie pamietam (zapamietaj nazwy monitorow :) ), ale raczej latwo go znajdziesz. Ma moze rok i w wielu recenzjach jest wymieniany jako najlepszy 21:9 do gier na rynku. Nie siedzialem tez przed monitorem Nano-IPS, wiec sie o tej matrycy nie wypowiem, ale z jakiegos powodu laduja ja niemal wszedzie do high-endowych paneli. Ten LG moze kosztowny, ale warty swojej ceny, bo tym co oferuje najblizej mu do absolutnie topowych paneli za 10K.

Polece Ci fajna stronke, imo wiecej warta od nawet uznanych portali zajmujacych sie ogolnie pojeta tematyka hardware'owa:

https://pcmonitors.info/recommendations/

EDIT: Zapomnialem o twojej mysli z testowaniem monitora. Zaden ze mnie specjalista od tego, wiec nie bede Ci nic rekomendowal - poszukaj w sieci.

Co do wahania sie nad moim monitorem - swietny to byl rok temu, kiedy go kupowalem. Teraz jest niewarty kasy (5ms, 120Hz, grube ramki tez troche niedzisiejsze, ale dla mnie wyglad nie ma znaczenia). I rozpatruj moja Black Editon. To nastepca monitora bez tego dopisku, ktory jest gorszy i ma nizsze odswiezanie 100 Hz.

 

Edytowano przez SolInvictus
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, SolInvictus napisał:

Nie sądziłem że kupno monitora może być aż tak problematyczne. Nawet już przez chwilę chciałem się poddać i brać jakiegoś 16:9 bo łatwiej je znaleźć. 

Ogólnie, raczej chciałbym kupić tylko monitor z g-synciem, lub potwierdzonym jako 'G-SYNC Compatible' - zbyt wiele się naczytałem o problemach z freesync (iż to często loteria by działało idealnie,). Problem w tym, że takich monitorów jest dosłownie kilka (https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/) i większość jest starszymi modelami, jak np. OMEN X X3W57AA (tylko 100mhz).  

Mówiłeś o tym lg nano ips...No i rzeczywiście, na stronie nvidii jest jeden taki montor,  jest on g-sync compatible i ma zakres 48-144Hz...tylko że nie jest nigdzie dostępny, a brałbym go natychmiast...( LG 34GN850). Z kolei wszystkie rankingi w 2020, mówią tylko o Twoim monitorze i tym alienware którego linkowałem.

Wygląda na to, że albo będę czekał na pojawienie się tego lg (jeżeli to się w ogóle wydarzy) / wezmę coś starszego / będę zmuszony kupić 16:9 (najgorsza opcja, bo bardzo spodobał mi się pomysł panoramy).

 

 

Edytowano przez reloxart14
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reloxart14 Nie jest problematyczne, po prostu wymaga poswiecenia duzej ilosci czasu na przegladanie rankingow i robienie selekcji w oparciu o testy. Pierw tych, ktore sie powtarzaja, pozniej najlepszego z wytypowanych. Nigdzie sie przeciez nie spieszysz ;) Ba, ten caly research jest potrzebny, bys kupil najlepsza mozliwa opcje za dane pieniadze, a nie po prostu dobry monitor.

Na G-Sync Compatible nie ma wielu monitorow, ktore powinny sie tam znalezc, bo FreeSync w ich przypadku dziala z kartami Zielonych tak, jak powinien.

Co do mojego monitora, swietny panel, ktory obecnie kosztuje zdecydowanie za duze pieniadze wzgledem tego oferuje i tego, co od czasu jego premiery zaoferowala konkurencja. Jesli to nie problem - bierz i bedziesz zadowolony.

W wielu poleceniach/rankingach powtarza sie tez pewien Acer Predator, ale z tego co sie orientuje, maja jakies dziwne rozwiazanie w matrycy, na ktore ludzie narzekaja. Taka jakby siatke, ale nie wiem, jak Ci to wytlumaczyc. Ogolem oprocz recek warto czytac opinie uzytkownikow - te krytyczne.

 

 

Edytowano przez SolInvictus
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...