Skocz do zawartości
Cuker

Kompaktowy PC – dobór sprzętu (tanio)/

Polecane posty

Serdeczności,

Otóż, mam parę części, z których chciałbym coś zrobić. (Co dokładnie, to za chwilę – ale w temacie już jest) Mianowicie: 

Płyta: Asrock P67 PRO3 (B3)

Procek: Intel Core i5 2500K LGA

Zasilacz: SeaSonic SS-500ET 80+500W OEM

Jakiś tam RAM i dysk pasujący do płyty, to już chyba mało ważne, co dokładnie.

Jak widać, brakuje mi karty graficznej. (Monitor, klawiatura etc., system wszystko jest). 

Tak sobie pomyślałem, że fajnie byłoby włożyć to do jakiejś małej skrzynki (jeśli oczywiście jest taka możliwość). Zależy mi na tym, aby całość zajmowała jak najmniej miejsca. A także, aby nie kosztowała miliona monet – mogę skorzystać z części używanych. Osiągi niekonicznie są priorytetem, ale jeśli dałoby się włożyć jakąś grafikę, która pozwoli na granie w starsze gry, to nie będę oponował. Pytanie więc brzmi, czy przy tych komponentach da się złożyć coś małego, czy może lepiej zamienić coś i dopiero wtedy, czy całość nie nada się do niczego i lepiej złożyć wszystko z innych części?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cuker Kilka kwesti zanim bedzie sens cos proponowac:

Plyta ATX to malo fortunny wybor do malych buildow, wiec taka znowu mala ta skrzynka nie bedzie, ale mamy calkiem duzy wybor. Mimo ze ogranicza nas rozmiar plyty z doswiadczenia proponuje skupic sie na wysokosci obudowy. Akurat wczoraj przenioslem config do Define 7 czyli kawal skrzyni (podstawowa, nie Compact, nie XL), ale ciekawe wrazenie zrobilo na mnie to, ze mimo tego, ze jest istotnie szersza i dluzsza od poprzedniej (Armis AR7), jest tez nizsza i przez to w magiczny sposob wydaje sie mniejsza. Celowalbym w nizsze konstrukcje, by dac Ci chociaz namiastke malej skrzynki.

Druga kwestia to chlodzenie proca (masz juz jakies?) i dysk. Przy obudowach ATX raczej cooler nie bedzie nas limitowal, ale takie dyski HDD czy SSD wymagaja innego miejsca na montaz.

I na koncu cos co jednak nas blokuje - dlugosc grafiki, ktorej nie masz. Generalnie przy skrzynkach ATX raczej no problemo, ale gdy skrzynka jest nieduza a na wysokosci grafiki ma np. klatke na dysk HDD - problemo sie pojawia. Wolalbym wybrac najlepsza grafe i dobierac do niej obudowe niz na odwrot. A niestety najlepsze karty sa najwieksze.

I na koniec najwazniejsze - jaki budzet na cala operacje? Karta do tego configu problemem nie bedzie, bo jest duzy wybor. Nie schodzilbym ponizej GTX 970/RX 480, jesli chcesz komfortowo pograc w FullHD we wspolczesne gry typu Dziki Gon czy GTA V. Jesli chodzi o starsze gry, nie wiem jak starsze.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet, jak pisałem, wysoki nie jest – z jednej strony nie ma ograniczeń, z drugiej chcę wydać jak najmniej.

 Rety, jestem tak stary, że dla mnie starsze gry to Baldur’s Gate czy inne z okolic roku 2000 xD Tak że chyba nie ma ciśnienia na osiągi.

Chłodzenie stockowe, dysk SSD Plextor M6V.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cuker Sam te gry pamietam z czasow premiery i np. czekam na remake pierwszej Mafii, ktory wyladuje na jesieni. Ogolem celowalbym jednak w wymienione karty, ew. cos lekko mocniejszego jak 980 czy 1060 6GB, by mozna bylo przyciac chociaz na niskich jak wyjdzie taki Cyberpunk czy cos innego fajnego.

Proponuje zalatwic sprawe karty i tu wrocic. Czytaj recenzje i opinie uzytkownikow kart, ktorymi jestes zainteresowany, unikaj zwykle najtanszych kart z turbina. Jesli oczekujesz wysokiej kultury pracy postawilbym na jakas porzadna skrzynke i wymienil cooler stockowy na cos przyzwoitego. Szykuj tak 5 stowek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to jeszcze jedno pytanie – czy można wykorzystać to co mam (ram, dysk, procek) i dać do tego jakąś mniejszą (najmniejszą?) płytę główną, jakąś grafikę (obojętnie jaką, byle wyświetlał obraz) i wrzucić to małej obudowy? Innymi słowy, żeby zrobić z tego malutki komputerek do korzystania z neta i pisania tekstów – jest taka opcja?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cuker Pewnie, ze tak, ale podaz wiekowych, sprawnych, najlepiej przywoitych plyt glownych pod twojego procka bedzie nieduza, wiec mimo tego, ze to starocie, ceny moga byc nieciekawe. Godnych niereferentow kart starszych niz 970 tez bedzie nieduzo. Twoj procek ma tez zintegrowany uklad graficzny, ktory do Baldurow starczy ;) Wszystko warunkuje cena, wiec musisz sobie przekalkulowac, czy warto placic za nowa plyte dla opcji mniejszej skrzynki. Ja wolalbym przeznaczyc ta czesc budzetu na lepsza grafike, skrzynke czy cooler. Nie wiem tez, co dla Ciebie oznacza mala obudowa i jaki jest cel posiadania takiej - do szafki czy wnek biurkowych nie nalezy wrzucac komputerow jesli nie chcesz by - w najlepszym przypadku - halasowaly lub zwyczajnie sie grzaly co moze miec zle konsekwencje typu thermal throttling lub degradacja sprzetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...