Skocz do zawartości
VaaX

Nowy komputer

Polecane posty

Cześć! Planowałem zakupić nowy komputer, gdy wyjdzie nowa generacja Ryzenów. Niestety, po wielu latach mój i5-2500k zakończył żywot. Tutaj moje pytanie, czy opłaca się teraz wziąć Ryzena 3600, a za parę miesięcy wymienić go na coś z nowej generacji np. 4700X? Za kilka miesięcy wychodzą również nowe generacje kart graficznych, do tego czasu mogę dalej używać mojego GTX 970, a później wymienić na RTX 3070.

  • Budżet na komputer: +/- 3200zł.
  • Części do kupienia: Cała buda, bez karty graficznej
  • Czy wliczyć system w cenę: Nie
  • Zastosowanie komputera: Gry
  • Preferowany sklep: Tam gdzie najtaniej.
  • Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): 27" 2540x1440
  • Czy sprzęt będzie podkręcany: Jeśli będzie warto, to mogę podkręcać.
  • Termin zakupu komputera: Na dniach.

 

Bardzo dziękuje za pomoc!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doplacilbym 4 dyszki do Shadow Rocka 3. Co test widze inne wyniki pomiedzy nim a Pure Rockiem 2, ale Shadow na pewno bedzie lepszy. Ma jedna wiecej rurke cieplna i wiekszy radiator, ktory lepiej bedzie znosil nieprzecietnie wysokie temperatury i wahania napiec 3600. Czyli mozna doplacic za kulture pracy zwiazana z mniejszymi wahaniami predkosci obrotowej smigla, na pewno trzeba, jesli chce sie krecic. Wszystko co Pure ma ten problem, ze jest ciche za cene tego co ma robic.

Branie wyciszanej skrzynki z oknem troche mija sie z celem, ale to juz kwestia priorytetow. Skrzynka dalej jest oblozona matami bitumicznym, ale ta najwazniejsza bylaby w miejscu szyby. Dorzucenie jednego wentylatora na front poprawiloby temperatury w obudowie zapewniajac przeplyw powietrza we wszystkich partiach i dodatkowo odciazylo cooler: https://www.x-kom.pl/p/392330-wentylator-do-komputera-be-quiet-pure-wings-2-pwm-140mm.html. Na plycie sa masz akurat trzy wejscia na smigla obudowy, wentylatory sa tylko 3-pin, ale plyta pozwala kontrolowac ich predkosc obrotowa przez zmiany napiecia. Wrecz nalegam, jesli chcialbys @VaaX korzystac z wyciszonego topu obudowy zamiast altenatywnej pokrywki siateczkowej.

Nie wiem tez, jak bedzie z predkoscia ramow, ktorych XMP 3200 MHz plyta nie obsluguje. Wzialbym cos z ich listy QVL:

https://www.x-kom.pl/p/309462-pamiec-ram-ddr4-hyperx-16gb-2x8gb-3333mhz-cl16-predator.html

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@VaaX Dyskusyjnym jest branie 3600 z checia wymiany procka za pare miechow na cos mocniejszego z nadchodzacych, ale bardziej sensowny w tej sytuacji slabszy, ale istotnie tanszy 2600 jest EOL i ma powalone ceny, wiec jednak zostalbym przy 3600. Do tego 3600 to swietny procek do 1440p i raczej nie bedzie potrzeby tak szybko go zmieniac. Poczekaj jednak do premiery odswiezonych Ryzenow 3000 (bodajze 7 lipca). Byc moze cena 3600 spadnie.

Umknelo mi, ze wkleilem smiglo PWM zamiast troszke tanszego 3-pin, ktorego jednak nie ma w x-komie. Poszperaj w necie albo zadzwon do polskiego oddzialu be quiet! z pytaniem, czy skrzynka ma jakis hub pozwalajacy spiac wszystkie wentylatory i sterowac nimi jednym sygnalem. Raczej nie ma, nikt o nim nie mowi, wiec bedzie trzeba - jak napisalem - podpiac wszystkie do gniazd plyty glownej i wtedy nie ma znaczenia czy to PWM czy DC, bo sposob kontroli wybierasz dla kazdego wejscia (a zwykle z automatu wybiera go plyta rozpoznajac typ wentylatora). Jednak jak jakis hub jest, szkoda byloby z niego nie korzystac, a raczej bedzie 3-pin. Dodatkowa kwestia jest predkosc wentylatorow obudowy. Te domysle sa o 100 rpm wolniejsze, wiec szybszy dodatkowy dalbym na tyl, a tylni na przod. Przedni dolny daj tak, by dmuchal prosto na grafike, gorny milimetr nad nim, by nie przenosily na siebie wibracji. Krzywe ustaw tak: stale 30% rpm do 45C, od 46C stale 60%. Oba zalezne od temperatury CPU. To swietne smigla i raczej nie trzeba bedzie dmuchac szybciej, ale juz sobie poeksperymentujesz.

Jesli wahasz sie nad wyborem sklepu, z ktorego zamowisz, polecam x-kom. Najwyzszej klasy obsluga klienta i wlasnie nawet kiedy nie wydajesz kaski, a cos jest nie tak. Jeden z Silent Wingsow, ktore zamowilem jakis czas temu ,,bzyczal" (warto dokladnie sprawdzic na chodzie kazdy wentylator - poza obudowa lub zdejmujac jej panele), a ja uzylem zbyt wiele pary odpinajac go od kontrolera i troszke go dodatkowo uszkodzilem. Zaplacili za kuriera, mimo wypisanych w protokole sladow uzycia reklamacje uznali, od razu zwrocili kase. Przyszlo do nich w piatek, w poniedzialek mialem kase. Dlatego gdy przedwczoraj zamawialem Define 7, nawet nie patrzylem na ceny w innych sklepach. Morele to govvno przy nich. Mimo ze kupilem tam sporo sprzetu i nigdy nie mialem z nim zadnego problemu.

EDIT: Nie wiem, czy zwrociles uwage na rozne kolory tej skrzynki. Poszperalbym za filmikami, by zobaczyc ,,na zywo".Dla mnie rzadzi szara bez okna, ale z oknem tez moze byc. To samo sadzi lysy, wiec juz 2:0 dla nas =D

 

 

 

Edytowano przez SolInvictus
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się skuszę na szarą wersję, bardzo ładnie wygląda. Spróbuje ustawić wentylatory tak jak napisałeś :D

@Daimyo, @SolInvictus Jeszcze raz wam bardzo Wam dziękuje za pomoc w złożeniu zestawu. Wziąłem wersję 1TB dysku, bo 512GB mogłoby mi nie wystarczyć. Odezwę się jeszcze na jesień co do wyboru odpowiedniej wersji niereferencyjnej grafiki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@VaaX Zapomnialbym - dorzuc gramca Grizzly Kryonaut. 3 dychy za pare stopni mniej niz pasta bq! Imo zawsze warto.

Szara jest pikna. Ogolem 500ka miecie, ale ten kolor dla mnie wynosi ja na jeszcze wyzszy poziom. Ogolem uznalem ja za ladna dopiero, gdy zobaczylem w tym kolorze. Najlepsze w nim jest to, ze gdzie nie spojrzysz (recki, yt) barwa jest inna. Raz szara, raz srebrna, raz oliwkowa, raz brazowa i to jest mega. Ogolem korona ode mnie idzie do tej, ktora wyladuje u mnie w poniedzialek czyli podstawowej Define 7 Black Solid (nie XL, nie Compact), ale 500ke umiescilbym na podium z absurdalnie sympatyczna Pure Base 600ka albo fajnie ciezkim Armisem AR7. Inna sprawa, ze 500ka to po prostu dobra skrzynka dla gracza. Dobrej jakosci za uczciwa kase, dobra pod wzgledem temperatury/halas, a ten stosunek powinien skreslac wszystko co slabo z tym stoi, jak ladne by nie bylo. Sam wzialem sobie najladniejsza imo skrzynke, ale tylko dlatego, ze uwazam ja za najlepszy powyzszy balans na rynku. Tu jest podobnie -  tez tak fajnie sie zlozylo. No i dla mnie bq! ma w sobie jakas magie, ktorej nie ma zadna inna marka.

To bedzie bardzo fajny config. Dawno tu nie bylo porzadnego budzetu na porzadna jednostke i nieplaczacych interesantow, ze obudowa/cooler/cokolwiek drogie. To jakosc, ktora odczujesz, wiec ktora - byc moze w twoim przypadku - warto poznac. Tez uwazam, ze bedziesz zadowolony. A karte wezmiesz MSI Gaming.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@VaaX Nie wiem, co bedzie w twoim sklepie. Ciezko tez bedzie znalezc cos porzadnego w podobnej cenie. Porzadny zasilacz 650W to 4 stowki. Nizej jest nizszy certyfikat (zostalbym przy Goldzie), marki krzak i pazdzierz. Ewentualnie niemodularne porzadne typu Formula.

https://www.x-kom.pl/p/482388-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-supremo-l2-650w-80-plus-gold.html

https://www.x-kom.pl/p/409092-zasilacz-do-komputera-bitfenix-whisper-650w-80-plus-gold.html

https://www.x-kom.pl/p/472755-zasilacz-do-komputera-corsair-rmx-650w-80-plus-gold.html

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@VaaX I ten Formula 750W bym wzial, bo dobra opcja za ta kase. Zapas 100W to + do perspektywicznosci (nowe Nvidie wg przeciekow beda mocno pradozerne, ale zwykle takie sa przecieki) + do kultury pracy. Jakiekolwiek Ampere by nie byly, 650W niemal na pewno starczy, ale kwestia tego w jakim stylu.

Ogolem czego nie wezmiesz raczej nie odczujesz roznicy. Zaproponowany Corsair RMx to w moim mniemaniu granica odczuwalnego high-endu w przypadku komputera do netu i gier. W pelni modularny (wygoda i porzadek, ale masz piwnice, ktora niemodularna platanine zasloni), 10 lat gwary (3 czy 5 nie robia na mnie wrazenia i mi roznicy, ale 10 owe robi), nie pamietam, czy nie przypadkiem gwara door to door i super cicha praca na kazdym obciazeniu + niepracujace wentylatory bodajze do 120W. Sam go pewnie wezme przy wymianie karty, by zobaczyc czy warto zaszalec z zasilka. Za cokolwiek nie zabulilem ponad norme, wiedzac za co doplacam - odczulem roznice. W przypadku PSU troszke w to nie wierze, bo z doswiadczenia wiem, ze grunt to Gold, bo pazdzierz z Goldem raczej sie nie trafia i zapas mocy. Kulture pracy i tak przykryja wieksze halasniki typu karta. Czyli bierz RMxa tylko, jesli chcesz miec top a roznica w cenie to dla Ciebie zadna kasa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej iść w jakość a nie moc. 500-550 to jest maks potrzeb przeciętnego użytkownika. Te złotówki można przeznaczyć na dłuższą gwarancję lub modularność. Co Ci po tym że ta większa moc pozwoli na bardziej prądożerne podzespoły kiedy to za kilka lat jakoś tego zasilacza będzie już pod dużym znakiem zapytania. W dobie zrównoważonego rozwoju, firmy decydują się i konkurują energooszczędnością. Karty nie będą pobierały coraz więcej mocy tylko coraz mniej. A co do Silentium PC, SPC Gear i całego tego cooling.pl to mam mieszane uczucia. Żerują na jakimś pato-patriotyźmie i rzekomej polskości ich produktów a to kolejny malowany Chińczyk. Ich zasilacze mają przyzwoite opinie, prawdopodobnie będziesz zadowolony ale warto mieć na uwadze, że to zawsze będzie niska/średnia półka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakosc zawsze na plus, ale placi sie za nia wiecej niz moc i mozna jej nie odczuc, a moc moze sie przydac. Ogolem nie warto dac sie zwariowac przy zakupie zasilki do kompa do gier. Po prostu nie isc po zbyt po taniosci. Sam zrazony glosnoscia pracy budzetowego Corsaira chcialem zaszalec z PSU przy skladaniu kompa we wrzesniu, ale zbastowal mnie kolega i polecil mi XFXa TS 650W za niewiele ponad 3 stowki. XFX sprzedaje pod swoim brandem SeaSoniki, a moj to konkretnie SeaSonic S12G - porzadna, niemodularna, markowa taniocha z Goldem. Akustyczny przecietniak. Przy moim loadzie, wg recenzji 30-35 decybeli i nigdy go nie slyszalem, bo grafika czy smigla obudowy. Co do poboru pradu przyszlych komponentow, mozna zgadywac. Jesli z przyszlymi podzespolami bedzie dawac mi sie we znaki, dam dla odmiany szanse jakiemus kozakowi typu RMx, bo zwyczajnie lubie znac sie z doswiadczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Początkowo planowałem zakupić RTX 3070, ale wpadło trochę więcej pieniędzy, więc pomyślałem, że może wezmę RTX 3080. Myślę, czy nie spróbować upolować referencyjnej wersji RTX 3080, ze względu na cenę. Obejrzałem kilka recenzji i testerzy chwalą tę wersje karty. Co o tym myślicie? Kartę będę używał w rozdzielczości 3440x1440 i również w okolicach świąt planuję wymianę na Zen 3.

Podzespoły, które ostatnio poleciliście mi wyglądają tak:

Procesor: Ryzen 3600

Zasilacz: Bitfenix Formula 750W 80 Plus Gold

Ram: HyperX 16gb 3333Mhz CL16 Predator

Płyta: Gigabyte B550 Aorus Elite

Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Window Black + dodatkowy Pure Wings na przodzie obudowy

Chłodzenie: Shadow Rock 3

 

 

 

Edytowano przez VaaX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, VaaX napisał:

Myślę, czy nie spróbować upolować referencyjnej wersji RTX 3080, ze względu na cenę. Obejrzałem kilka recenzji i testerzy chwalą tę wersje karty. Co o tym myślicie?

Jeśli możesz sobie na to pozwolić - czemu nie. ;)

Za jakiś niedługi czas pojawią się jednak prawdopodobnie wersje z 20GB VRAM.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obudowa Pure Base 500 Window Metallic Gray szara z oknem jest elegancka, no chyba, że wolisz czarną, to nie ma sensu dopłacać. Rekomendowany zasilacz do 3080-tki to 750w. Myślę, że ta moc jest przesadzona. Dobre 650w spokojnie wystarczy. Za wystawienie recki płyty można otrzymać szybki dysk SSD 4Gen w gratisie - klik link.

Referencyjna karta może być głośna. Cichsze są modele z pół-pasywnym chłodzeniem. Ceny nowych kart przy obecnym kursie Eu mogą być wysokie. SW3 z wentem12Fi ma pochylone ciepłowody, które są poniklowane, to nie wejdzie na RAM. Alternatywnie taniej 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 XPG Gammix D10. Chłodzenie Shadow Rock Slim 135mm nie ma pochylonych heatpipów jak Sw3, ale ma duży i cichy fan 13,5fi.

Edytowano przez Michal30
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michal30 napisał:

Referencyjna karta może być głośna. Cichsze są modele z pół-pasywnym chłodzeniem.

Czemu nie zapoznasz się najpierw z recenzjami? https://www.purepc.pl/test-karty-graficznej-nvidia-geforce-rtx-3080-premiera-ampere?page=0,23

Wersja referencyjna ma tryb pół-pasywny. Chłodzenie jak najbardziej daje radę. Referent jest tak dobry, że tańsze niereferenty pewnie nie będą mieć racji bytu - o ile wersja referencyjna będzie dostępna.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...