Skocz do zawartości
chomiczonek

I7 6700k- dellid wymagany?

Polecane posty

Witam,

Mam dziwny problem z i7 6700k. Problem pojawił się jakiś czas temu podczas grania w BFV. Osoba dla której go robię zgłosiła, że gra zaczęła się przycinać, a komp wyłączać lub zwieszać. Temperatury poszczególnych rdzeni prezentują się następująco: #0 100'C, #1  ok. 90'C ,#2 ok. 80'C, #3 ok. 70'C. Najpierw wymieniłem pastę i nic to nie dało, później wymieniłem chłodzenie na Spartana 3 LT- ta sama różnica w temperaturach(ok 100 na najcieplejszym rdzeniu a na najchłodniejszym ok 80). Wydaje mi się, że należy gluta wymienić pod czapką i prosiłbym o polecenie jakiś osób z warszawy i okolic co byłyby w stanie ten zabieg przeprowadzić.

Specka kompa:

i7 6700k@stock(nigdy nie kręcony)

Cooler BQT Dark Rock Pro 3

Kingston Hyperx 1x8GB 2133MHz

MSI Z170A Gaming M5

MSI GTX 970 Gaming

SPC Deus G1 500W

 

Edytowano przez chomiczonek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chomiczonek Niestety nie znam takiej osoby, jest z tym tez duzo fatygi, a Spartan to bardzo slabe chlodzenie i w nim w pierwszej kolejnosci widzialbym rozwiazanie problemu. Nie pamietam, czy do 6700K byl dolaczany stockowy cooler, ale  zdecydowanie nie laczylbym Spartanow z jakimkolwiek i7, bo to wydajnosc zblizona do intelowych stockowych. Jak chcesz, moge Ci sprzedac najnowszego Fortisa 3 HE1425 v2 za stowke, ktory na pewno podola nawet z OC tego procka. Dzialal na 9700K przez 5 miesiecy, a pozniej zachcialo mi sie sprawdzic, jak cichy jest najcichszy Scythe Ninja 5, wiec Fortis wyladowal w szafie. Stan idealny, wyczyszczony, wszystkie czesci, odbior osobisty, gotowka i dorzuce Ci tez paste Scythe - priv.

Druga kwestia jest obudowa. Jesli jest to skrzynka z zabudowanym frontem (nie daj Boze topem), bez wentylatorow z przodu albo zaden z przednich nie dmucha bezposrednio na cooler, ow ma pod gorke i kompletnie nie dziwi mnie, ze nie wyrabia, bo nawet z pomoca przednich wentylatorow nie powinien.

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sollnvictus Wiem, że jest słaby ale Spartan 3 lt był założony tylko żeby sprawdzić czy na innym coolerze są takie różnice w temperaturze i są faktycznie- 70 stopni  na najchłodniejszym i 100 na najcieplejszym rdzeniu. Pisałem, że na codzień ten cpu chodzi na dark rock pro 3 ( tam też 1 rdzeń dobijał do 100, drugi do 90, trzeci do ok 80 i czwarty do ok 65 po zmianie pasty), także to nie wina coolera. Obudowa jest też dobrze wentylowana. Obudowa ma 2x 120 mm przód i 120 tył, nie ma zabudowanego frontu ani topu. Na 99% to wina gluta pod czapką

 

Edytowano przez chomiczonek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chomiczonek OK, wlasnie nie wiedzialem, co robi Dark Rock 3 w specyfikacji. Rozumiem procek funkcjonwal normalnie, nagle zaczal sie grzac, wiec zmieniles paste, a pozniej sprobowales go ze Spartanem, a nic w miedzyczasie nie zostalo zmienione w reszcie configu? DRP3 to mocny cooler, wiec odpada (jako ze bawiles sie z dwoma, raczej odpuscimy opcje niepoprawnie zamontowanego radiatora/wentylatorow), ale zatrzymalbym sie przy kwestiach skrzynki i pasty.

Jaka masz obudowe i wentylatory? Z twojego opisu wydaje sie byc az nadto dobrze wentylowana, ale byc moze na drodze powietrza pojawily sie jakies przeszkody (klatka na dyski twarde, kable)? Nie kazde smigla radza sobie w takim srodowisku.

Druga kwestia to pasta. Pomiedzy dostepnymi na rynku pastami jest ponad 20C roznicy, a te najtansze rywalizuja skutecznoscia z pasta do zebow.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sollnvictus Pasta jest ok, aplikowałem ją w innym kompie z i7 6700k i Ferą i tamten w OCCT na małych próbkach z AVX działał w max 75 po długim obciążeniu. Zajmuje się kompami do paru lat (w tym wymienianiem pasty na gpu, termopadów etc.), więc kwestia złej aplikacji pasty i chłodzenia odpada. W biosie wyłączyłem wszelkie "ulepszenia" od MSI. Obudowa nie mam pojęcia jaka jest- brak jakichkolwiek znaczków producenta. Załączam zdjęcia środka( bez coolera bo zdjęcty obecnie) oraz frontu- może ogarniesz co to za model. Kable jeszcze do poukładania, są tak poukładane, jak do mnie przyszły :) Sorki za jakość, ale mam zarysowane szkiełko od aparatu w smartfonie :) 

EDIT: Zapomniałem, jest jeszcze jeden wentyl na topie budy. 

IMG_20200626_183130.jpg

IMG_20200626_183254.jpg

Edytowano przez chomiczonek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chomiczonek Spoko, nigdy nie masz pojecia, jak zaawansowana jest osoba po drugiej stronie, stad tez drobiazgowe pytania ;) Byc moze da rade rozwiazac problem zamiast fatygi i ryzyka delidu.

Co do obudowy - nie mam pojecia, a jest ich tez jak psow. Moge jedynie okreslic, ze pochodzi z ok. 2015r - pokazne klatki na dyski i napedy, niepelny mesh na froncie tez byl wtedy w modzie :D Wszystko w strone przewiewnosci i kurzu, smiglo dmucha na karte i cooler, wiec ogolem nie jest zle.

Pozostaje kwestia wentylatorow. Wiesz co to za model? Troche dziwi mnie ten na topie. Zdjecie jest niewyrazne, a wyglada jakby wydmuchiwal powietrze z obudowy (pisales, ze gora jest otwarta, wiec przynajmniej ma gdzie dmuchac). Taka konfiguracja sprawia, ze gorny kradnie coolerowi zimne powietrze z wentylatorowa przedniego, ktory jest raptem jeden, mocarzem pewnie nie jest, wiec wiele powietrza raczej nie pompuje. Jesli dmucha jednak do wewnatrz, czasem sie to sprawdza, ale to zalezy od coolera. Jakby nie bylo, przesunalbym go w lewo, tak jakbys dolozyl drugi taki sam obok i niech wyciaga. Inna dobra opcja jest danie go pod przedni, ale jesli nie jest to smiglo o wysokim cisnieniu statycznym, zmarnuje sie (bo klatka). Inna sprawa, ze wentylatory sie eksploatuja, ale nigdy nie mialem zbyt dlugo jednego sprzetu, wiec nie wiem, jak taka eksploatacja wyglada (czy dmuchaja slabiej, czy po prostu przestaja dzialac).

Ogolem widze mniej fatygi i kosztow w przerzuceniu plyty do innej obudowy niz zasuwaniu do jakiegos delidziarza. Jesli to nie wina coolera, nie pasty, nie skrzynki, nie widze innej opcji niz procesora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sollnvictus na fronci są 2 wentyle Thermal Take, na tyle Silverstone, więc nie jakieś no name. Zdaje mi się że to nie kwestia chłodzenia, ponieważ różnice temperatur są zbyt duże. Czytałem trochę i były przypadki ze na 1 rdzeniu było 100 stopni i wtedy dellid pomógł, także zdaje mi się że trzeba go wykonać. A różnica temperatur między najcieplejszym a najzimniejszym rdzeniem wynosi 35 stopni co wskazuję wg mnie na konieczność dellidu procka.

EDIT: Na topie jest zamontowany wentyl Thermal Take więc też ok. 

Edytowano przez chomiczonek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chomiczonek Marka wiele nie powie, a same marki znane, ale wcale nie przoduja w wentylatorach. Co by to nie bylo - to markowe sredniaki. Kolejne moze naiwne pytanie, ale sprawdzales, czy wentylatory sie kreca? Bo na pewno tak wyglada padniete smiglo.

Martwi troche to wylaczanie kompa - procek albo zasilacz. Na roznice temperatur na poszczegolnych rdzeniach az tak bardzo bym nie patrzyl - raczej na srednie temperatury i nie poszczegolnych rdzeni, a calosci CPU. Duze skoki na rdzeniach to normalka. Dam Ci przyklad - mam w skrzynce calkiem mocne 3x Silent Wings 3 140mm (2 front, 1 tyl) + wyciagajacy slabiak, ale cichy Sigma HP na topie nad sekcja zasilania plyty (ma co robic, jak przylozyc reke). Do tego dosc mocny Scythe Ninja 5 na niekreconym 9700K. SW3 to swiezy zakup, wiec podczas grania mam zawsze wlaczone HWInfo i Afterburnera, by tym drugim na wyrywki sprawdzac tempy podczas grania (w upalne dni bawie sie krzywa wentylatorow karty). W najbardziej meczacych grach srednio mam na CPU 55C (Afterburner na wyrywki zawsze 50-60), najwiecej zawsze pod 80 (najwiecej widzialem 78). Jako ze pomiedzy srednia, a najwyzsza mam dobre 23C, domyslasz sie, ze z uwzglednieniem najniszej moze byc rownie duzo co u Ciebie.

A teraz przejdzmy do zasilacza. Taki zestaw nie powinien brac w pelnym loadzie wiecej niz 400W (nie wiem, co tam masz jeszcze), ale Deus to tylko Bronze i ma pewnie pare lat. Sprawdzilbym config z mocniejszym zasilaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sollnvictus To chodzi o różnice między rdzeniami pod pełnym obciążeniem wszystkich rdzeni a nie podczas gry. W grach to wiadomo, że każdy rdzeń jest obciążany inaczej i mogą być różnice między rdzeniami ale nie pod równym obciążeniem wszystkich rdzeni. Znalazłem taki przypadek, który utwierdził mnie w przekonaniu, że to wina gluta u intela(procek zachowuje się niemal tak samo jak mój przypadek) :

https://www.overclockers.com/forums/showthread.php/794959-CPU-Cores-0-and-1-are-much-hotter-than-the-others

Edytowano przez chomiczonek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chomiczonek Ciezko mi cos wiecej doradzic, ale ogolem zaczalbym od tego Deusa. Poeksperymentowalbym tez z tym smiglem, bo to akurat bardzo szybko zweryfikowac. Przy otwartym topie masz transfer pasywny, wiec wyciaganie moze wiele nie robic, a mniejsze coolery potrafia zyskac na tym, ze cos w nie od gory dmucha. Zaburza to jednak transfer ciepla z karty. Na ogol i tak lepsza jest opcja pierwsza, ale sprobowalbym obu, bo niestety w przypadku kazdego configu trzeba to samemu sprawdzic. Delid zostawilbym na koniec, bo to fatyga, koszty i ryzyko - nie mam pojecia, jak zweryfikujesz, czy ktos to potrafi robic, czy zamierza zrobic to filmikiem Liptona na youtube ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...