Skocz do zawartości
Spooky Albert

"This is the end. My only friend, the end"

Polecane posty

W dniu 28.04.2020 o 14:39, Spooky Albert napisał:

Chciałbym jeszcze przypomnieć bonusy, które były przez wiele lat umieszczane na płytkach. Mam na myśli tzw. "Bonus 1", "Bonus 2" (później także "Bonus DVD") oraz wiele e-zinów. Po lekturze czasopisma, zaglądałem na płytkę właśnie do tych dodatków. Internet w domu miałem późno, dopiero w połowie 2007 r., i to "okno na świat" było dla mnie niezwykle ważne. Dziesiątki recenzji książek, filmów, również tak szalone pomysły jak "GTA Center", gdzie można było poczytać małe recenzje... samochodów występujących np. w Vice City! Szaleństwo! Wiem, że redakcja pełniła w zasadzie funkcję pośrednika, nie tworzyła tych e-zinów (no, poza "ActionMagiem"), ale miło, że ktoś pomyślał i wyodrębnił taki kącik na płycie. 

Właśnie, bonusy. Też po tym jak kończyłem czytać zabierałem się za bonusy. CD-Action było też moim dostawcą tapet :D Zawsze po kupieniu numeru najpierw wkładałem płytkę i jeszcze zanim zacząłem czytać to wybierałem nową tapetę na następny miesiąc. To był cały rytuał. Efekt jest taki, że moja obecna tapeta pochodzi jeszcze z ostatniej płyty jaka była dodana do CDA... I te bonusy też były jednym z powodów, dla których kupowałem CDA :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli istotą sprawy jest odejście od klasycznego wydawania numeru, marka CD-action zawsze znaczy więcej dla dystrybutorów gier niż "granie przez Bartka" itp. Dlatego jeśli nie wydania cyfrowe to można pomyśleć o pay wallu na stronie, za który będzie dodatkowy content, bonusy, kody na gry etc. Istota sprawy jest, by czasopismo nie upadło. Osobiście chętnie bym czytał na Kindle'u, ale zawsze można dodać opcję eksportu materiału do EPUB itp. (EPUB to nic innego jak spakowany zipem HTML zawierający metadane).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pipes napisał:

marka CD-action zawsze znaczy więcej dla dystrybutorów gier niż "granie przez Bartka"

Przykro mi w takim razie, ale żyjemy w innej rzeczywistości. Widziałeś te legiony jutuberów? Co drugi dostaje za friko gry do "recenzji" (w większości marnych i wymuszonych), a nie dysponuje marką taką jak CD-Action. W ogóle sama marka CD-Action zmalała przez lata. Pamiętam, jak ktoś z redakcji pisał, że nazwa wzbudza w wydawcach i innych ludziach z branży uśmiech politowania. To jest fakt.

A jeśli chodzi o "granie przez Bartka" - ci jutuberzy tworzący marny tak zwany "kontent" napędzają dzisiaj machinę reklamową. Niestety no... Też mi się to nie podoba, wolałbym, aby ktoś z większym autorytetem to robił, ale nic na to nie poradzę. Mogę tylko ubolewać, że banda dzieciaków woli obejrzeć jakąś pseudowideorecenzję niż przeczytać konkret.

Znak czasów.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie z forum? Czy jego największe przekleństwo, czyli hosting Interii, okaże się również jego błogosławieństwem w chwili upadku? Czy przeżyje czasopismo, obracając się w pomnik minionej chwały, w zalewie spamu chińskich botów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SerwusX napisał:

A co się stanie z forum? Czy jego największe przekleństwo, czyli hosting Interii, okaże się również jego błogosławieństwem w chwili upadku? Czy przeżyje czasopismo, obracając się w pomnik minionej chwały, w zalewie spamu chińskich botów?

Hosting Interii zapewne jest płatny więc forum będzie aktywne nawet po śmierci CDA dopóki nie wyłączą światła w momencie nieopłacenia kolejnego roku hostingu przez Bauera ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się porobiło. Bardzo mi przykro z powodu upadku legendy, na którą polski człek zapracował i zdobył uznanie, a której niemiecki "pan" ukręcił łeb. Nie mogę uwierzyć do tej pory.  No ale to prawda. Chcę podziękować redakcji, za dostarczanie mi na talerzu wszelkich informacji które chciałem na temat gier i nie tylko, za poznanie wielu znajomych, których co prawda nie widziałem, ale jakoś są na forume, za wiele pełnych wersji gier, które daliście właściwie za darmo i ogólnie. No i co mam teraz zrobić panowie? Za stary jestem, by wracać do PSX Extreme, bo już dawno wam duszę zaprzedałem. Mam nadzieję, że jakoś jeszcze się spotkamy, najlepiej w standardowej formie (jako CDA next czy jakoś tak). Będę tęsknił, bo takiego magazynu już nigdzie nie kupię. Trzymajcie się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Deathroll2097 napisał:

Ale się porobiło. Bardzo mi przykro z powodu upadku legendy, na którą polski człek zapracował i zdobył uznanie, a której niemiecki "pan" ukręcił łeb. Nie mogę uwierzyć do tej pory.  No ale to prawda. Chcę podziękować redakcji, za dostarczanie mi na talerzu wszelkich informacji które chciałem na temat gier i nie tylko, za poznanie wielu znajomych, których co prawda nie widziałem, ale jakoś są na forume, za wiele pełnych wersji gier, które daliście właściwie za darmo i ogólnie. No i co mam teraz zrobić panowie? Za stary jestem, by wracać do PSX Extreme, bo już dawno wam duszę zaprzedałem. Mam nadzieję, że jakoś jeszcze się spotkamy, najlepiej w standardowej formie (jako CDA next czy jakoś tak). Będę tęsknił, bo takiego magazynu już nigdzie nie kupię. Trzymajcie się.

No tak, bo wszystko co złe to Niemcy.

II WŚ też wywołali ( :

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubię niemców i mam ku temu powody. Nie twierdzę, że wszystko co złe to ich zasługa, ale tak już historia pokazała, że raczej nam nie po drodze. Tylko nie wiem po co cały mój post zacytowałeś, bo tylko na początku wspomniałem o niemcach.

  • Like 1
  • Haha 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Deathroll2097 napisał:

Ale się porobiło. Bardzo mi przykro z powodu upadku legendy, na którą polski człek zapracował i zdobył uznanie, a której niemiecki "pan" ukręcił łeb. 

Ten niemiecki "pan" 20 lat wydawal CDA, wiec choc na pewnoe wiele  moge Bauerowi zarzucic, to tutaj zarzut z dupy wziety. Kropo tak maja, niezaleznie od narodowsci, ze bez sentymentu uwalaja to, co przestaje im dawac odpowiednio duze zyski. Czy polskie, czy chinskie, czy niemieckie. Legenda nie legenda - ciach. Nie takie marki jak my szly w piach z tego powodu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oho, uderz w stół... Ja tylko napisałem kogo nie lubię na początku mojego posta. Przecież mogę, a tu zaraz zlatuje się kółko obrońców niemców. Kojarzę mniej więcej jak działa ten biznes, ale nie, przecież napisałem więcej pochwał dla Was, tylko że wytknąłem kogo nie lubię. Jezu, jak napisałeś, że nie lubisz bigosu to nawet nikt się nie czepił. Ale ok, Polak Niemiec dwa bratanki.. Takie czasy.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Deathroll2097 w sposób dziecinny afiszujesz się ze swoimi wewnętrznymi animozjami i tyle. To nie jest temat do tego. Ja np. bardzo nie lubię polaków i nie mam potrzeby o tym nigdzie pisać, to moje osobiste odczucia i opinia.

Jak już Pomarańczowy Kocur zauważył, Bauer przez 20 lat wydawał CDA i jak to w korporacji bywa, dziś jesteś cool jutro już cie nie ma. Tabelki mają się zgadzać i tyle - taki świat. Może korona to zmieni i może z CDA wszystko się jeszcze odwróci jak w pamiętnym konkursie w Oslo gdy Małysz wskoczył z 13 miejsca na 2 pozycję.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie się afiszuję, nie rozumiem jak można inaczej. Czego się czepiasz - może tego, że niemcy rozstrzeliwali dzieci i kobiety, jak nie mogli inaczej, zapytaj żydów, którzy są jak wystawa czy są głodni, zapytaj kogokolwiek o ich winę. Więc odczepcie się ode mnie i dajcie spokój, bo to jakaś kpina. Czepisz się jeszcze czegoś czy tego, że gdyby nie ruscy to kominem byś puszczał znaki dymne. Taki to niemiec dobry. Odczepcie się, bo nie ja zacząłem.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda przez 20 lat Bauer wydawał CDA, ale ostatnio sposób zarządzania nim zakrwawa o kpinę. Rozumiem, że korporacja oczekuję odpowiednich zysków, ale najpierw trzeba w coś zainwestować, żeby przynosiło odpowiednie dochody. Jak zauważył Cormac na swoim profilu, w internet trzeba było wejść z 10 lat temu, z tak potężną marką to nie byłby problem ,a przeglądam sobie ostatnio numery z 2001 roku, gdzie waszym właścicielem był Future Network. 

Bardzo dobra jakość papieru, prawie 200 stron do czytania (co prawda przycieliście potem do 146, ale za to daliście 3 CD), mieliście własny sklep klub CDA. Owszem z czasem wprowadzaliście zmiany, jak 4 CD, DVD, potem już tylko zdrapki, ale nie da się ukryć, że z roku na rok sprzedaż powolutku leciała w dół. Przeglądałem sobie wykres sprzedaży w za okres 2009-2018 i poza 2013 roku, gdzie zanotowaliście średni wzrost sprzedaży w stosunku do 2012 to z czasem było coraz gorzej.

Mnie swoją drogą zastanawia, czy główny oddział firmy Bauer interesował się, dlaczego sprzedaż jego produktów, w tym CD Action leci w dół. Przecież korporacji powinno zależeć na zmianach, jeśli chce odpowiednio zarabiać. A lista grzechów tego podmiotu jest naprawdę długa, w tym m.in. od wielu lat problemy z prenumeratą, zbyt późne wprowadzenie edycji cyfrowej, pogarszająca się jakość papieru, brak od lat rozwinięcia strony internetowej, dotyczy to także kanału na youtube, brak pomysłu na magazyn. Warto zauważyć, jak dobrze w sieci radzą sobie takie podmioty, jak Gry Online, PSX Etreme, czy też Komputer Świat.  

W ostatnim czasie Bauer zachowywał się, jakby nic się dzieję myśląc pewnie "I tak ciemny lud kupi kolejne wydanie". I do tego ich bezczelne oświadczenie, jakim cudem chcą dalej wydawać CDA i PC Format skoro cała załoga dostała wypowiedzenia? Aż się Papkin nie mógł nadziwić takiemu oświadczeniu. Chyba wydawca nie oczekuję, że znajdzie jakiś nowych jeleni, którzy pewnie będą pracować na umowach cywilnoprawnych nad kolejnymi wydawaniami?

A co do reklamodawców i pełnych wersji, jeśli wydawca robił to w stylu szybkości wprowadzania zmian w magazynie to trudno się dziwić, że nic nie chcieli mieć z nim nic wspólnego.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@goliat  - jedna mała uwaga, gry online były od początku tylko w sieci i siedzieli w tym od razu, nie było czasopisma. Natomiast tvgry bo pewnie o to Ci też chodzi to co prawda należą do gryonline ale to nie są redaktorzy, którzy tam piszą i to w sumie tvgry ciągną gryonline. Ale to trzeba też umieć zrobić, 10 lat temu wejście na YT dałoby naukę przez te lata i zapewne marka cd-action byłaby wielka, nie da się od tak wejść na YT. Poza tym wejście na internet wiąże się też tak jak pisałem wyżej z reklamą search, display itd. bo bez tego ani rusz. O cyfrowej edycji wspominał Mac Abra w 2008 roku -(konkretnie wtedy o kopii danego numeru na cover dvd ale to prawie to samo jak dla mnie bo to już były pomysły przyszłościowe czyli cd-action w wersji normalnej + pdf  - wtedy nikt o czytnikach nie myślał ;) .

Komputerświat radzi sobie całkiem całkiem w internecie ale już jako czasopismo ma 28 000 sprzedaży czyli podobnie co cd-action, a 10 lat temu mieli 60 000 więc sprzedaż czasopism ogólnie spada niestety.

Na pewno mają tego plusa, że zrobili e-wydanie już 7 lat temu.

 

Polecam też filmy, które wstawiałem ja i kolega Spooky Albert

 

Edytowano przez Scouser
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-05-01/telewizja-polsat-kupuje-interie-liczymy-na-dynamiczny-rozwoj/?ref=slider&fbclid=IwAR1R5egPgKMtDLDO9zRh5RWZ4JCAXrIjCziuQneDIpzKd3TsFWvip-uf13Y - ciekawa sprawa.

 

@DaeL @Smuggler

Czy będziecie mieli możliwość umieszczenia skanów starszych roczników na Waszej stronie (czy gdziekolwiek indziej)? Od czasu do czasu dodawaliście "CD-A" w PDF-ach na płytkach (chyba udało się umieścić wszystko do 2007 r.). Wydaje mi się, że byłaby to piękna pamiątka na zakończenie tej wspaniałej podróży. Z tego co pamiętam, Bauer nie sprzedaje numerów archiwalnych, więc pieniędzy - które dla wydawnictwa są priorytetem - i tak z tego by nie było.

  • Upvote 2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...