Jump to content
KTM

Wymiana GPU, czy całościowa wymiana sprzętu?

Recommended Posts

Szanowni,

jako, że już wiele lat temu wypadłem z technologicznego obiegu, proszę o pomoc i opinię na temat wymiany leciwej karty graficznej (w równie leciwym komputerze) na nieco nowszy model. Przyznaję, mój stary "pecet" służy od dobrych kilku lat wyłącznie do dość okazjonalnego grania, głównie w starsze gry (do innych zadań używam maca), i nie czuję przemożnej potrzeby inwestowania większych środków finansowych w nowy sprzęt. Tym bardziej, że przeprowadzony pobieżny "risercz" wskazuje, iż coś sensownego do aktualnie topowych gier to koszt minimum 5 tysięcy, i w górę. Z drugiej strony, czasami, dla odreagowania, człowiek nadal ma ochotę "popykać" w jakiś nowszy FPS;)

Aktualne podzespoły:

CPU: i5 3470
Wentylator: SilentiumPC Fortis
RAM: DDR3 GoodRam 32GB (4x8) (chyba 1600Mhz CL10 ?)
Płyta główna: Asrock B75 PRO3
Karta graficzna: Gigabyte GTX 760 2GB
Karta dźwiękowa: Asus Xonar Essence ST
PSU: Corsair CX550M
Obudowa: Fractal Design Define R5 (gdzieś w piwnicy leżakuje SilentiumPC PAX M70, czyli bliźniacza do Fractala, ale większa w środku, gdyby karta graf. nie mieściła się do tej pierwszej)
Klawiatura: Corsair Strafe RGB MK.2 Silent
Mysz: Logitech G402
System: Windows 10  
Monitor: Eizo EV2450BK
Dyski: GoodRam Irydium Pro 480 GB + GoodRam Irydium Pro 240 GB (system) + Samsung HD502HJ 500GB

Zastanawiam się nad:

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-1650-super-windforce-oc-4gb-gddr6-gv-n165swf2oc-4gd-5940863/

- Czy kupno tego budżetowego GTX-a (tylko? aż? w sam raz?) z 4Gb pamięci, ma, Waszym zdaniem, technologiczny i ekonomiczny sens w kontekście reszty podzespołów z jakich składa się komputer? Czy należałoby raczej pomyśleć o nowej jednostce centralnej, gdyż jakiekolwiek inwestowanie w obecną to przysłowiowe "reanimowanie trupa"? A może zaproponujecie inną kartę graficzną? 

Jeżeli operacja skończy się tylko wymianą "grafy", chciałbym zamknąć się w budżecie max 1500 złotych (jednak preferowane 1000 - 1200 zł)

Btw, zależy mi na tym, żeby karta graficzna była w miarę cicha (czytaj: kultura pracy nie ponadprzeciętnie głośna), jest to dla mnie istotniejszy priorytet niż tzw. wydajność.

Edited by KTM

@KTM

Nieglupia opcja jest wziecie jednak 1660 Super - bidzet w koncu pozwala na przyzwoity model tej karty, a roznica wydajnosci jest znaczna. Na niekorzysc 1650 przemawia przymala jak na dzisiejsze gry ilosc pamieci VRAM.

https://www.ceneo.pl/87705426 porzadna i cicha

https://www.ceneo.pl/88641594 zdecydowanie cichsza, ale rozciaga budzet i stawiam, ze Fortis koniec koncow i tak bedzie od niej glosniejszy

Skoro juz jestesmy przy Fortisie i ciszy, jesli chcesz wyciszyc prace komputera, polece Ci bardziej wydajny, a przy tym niewyobrazalnie cichszy, bo najcichszy cooler wentylatorowy na rynku: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-ninja-5-scnj-5000-6238769/ Przy twoim procku bedzie po prostu ciszej i troszke chlodniej, ale przyda sie do przyszlego configu.

Z jedna uwaga co do karty. Procesor bedzie Ci chwilami ograniczal juz 1650 Super, ale moc 60S jest na tyle przyjemna, ilosc pamieci na tyle sensowna, ze zdecydowanie wskazywalbym ta karte przy planach rychlej wymiany procka na cos mocniejszego i checi grania w najnowsze produkcje.

P.S. Nigdy nie widzialem - bez obrazy - tak slabego configu w tak luksusowej obudowie =D Respekt. Nie znosze przycinania na wszystkim, co nie jest procesorem i karta graficzna ;)

Edited by SolInvictus
  • Thanks 1

@SolInvictus

Dzięki Ci Dobry Człowieku za szybką odpowiedź, hmm... zacznę od końca. Moja całkiem to  "hardkorowa" i hardware'owa przygoda z pc (i ogólnie elektroniką) zakończyła się gdzieś-tak w okresie kiedy likwidowano giełdę komputerową na stołówce Politechniki Wrocławskiej (na której człek się "wychował"). Oczywiście, to był proces, stopniowo, rok, po roku, szalone "geekiowanie" przechodziło w codzienne konsumenckie "zwyczajne" użytkowanie sprzętu. Obecnie służy mi do pracy, nauki, komunikacji, informacji i na końcu (jak jest czas, potrzeba i wola) rozrywki. Tym samym przywiązuję większą wagę do takich atrybutów jak komfort użytkowania, niezawodność (awaryjność), solidność wykonania, prostota i bezpieczeństwo aplikacji/oprogramowania/komunikacji/sprzętu, wygląd (estetyka). Wydajność? Jasne! Czemu nie? Ale na drugim (trzecim? czwartym?) planie. Stąd m.in. wybór takiej, a nie innej obudowy, skrywającej w swym mrocznym porośniętym pajęczynami wnętrzu technologicznego dinozaura;)

...ale, dość off-topów!

Rzeczywiście, GTX1660 Super wydaje się rozsądniejszą, i bardziej przyszłościową, opcją. Pytania:

- Czy zasilacz pociągnie 1660S? Proszę wziąć pod uwagę, że ma już swoje przepracowane lata (obecny sprzęt to nie to co kiedyś), nie chciałbym sytuacji, kiedy świeżo zakupiona karta graf. ulega anihilacji z powodu spięcia na wysłużonym PSU. Prewencyjna wymiana zalecana (jeśli tak, jaki model? ile watów?), czy nie ma takiej potrzeby?

- Proponowane GPU zmieszczą się do Fractala, czy konieczne przełożenie do pojemniejszego, choć brzydszego (kwestia gustu, ofc), SilentiumPC?

- Gdybym jednak zdecydował się na zakup tańszej konstrukcji (1655Super), *na dzień dzisiejszy*, jak to wyglądać będzie w bardziej wymagających grach? Przy obecnej konfiguracji wszystkie dostępne na rynku tytuły będą płynnie działać w rozdzielczości FHD? [skłaniam się ku proponwanej przez Ciebie1660S, niemniej chciałbym mieć pełen obraz sytuacji]

Co do chłodzenia CPU Scythe Ninja 5 - bardzo ciekawa, i ogromna!, konstrukcja. Cisza kusi;) Poważnie zastanowię się nad zakupem. Btw, zmieści się toto do obudowy, nie "wejdzie" na sloty pamięci?

@KTM Bardzo podoba mi sie twoje jakosciowe podejscie ;) Grunt to nie dziadowac, ale tez wiedziec za co sie placi, wychodzac ponad srednia cene.

Rekomendowana przez Nvidie moc zasilacza do 1660S to 450W przy procesorze i7 tej samej generacji https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/graphics-cards/gtx-1660-super/. Co do eksploatacji zasilaczy i ich sprawnosci po latach nie mam wiedzy i raczej trudno spekulowac, ale jako ze wraz z wymiana procesora na nowy najprawdopodobniej koniecznym bedzie zmienic zasilacz na cos nowszego i mocniejszego, warto juz teraz dla swietego spokoju go kupic. Wyjatkowo atrakcyjna cenowo opcja jest 600ka Vero: https://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-vero-m2-bronze-600-w-spc166-977144/ Ten sam certyfikat co Korsarz, polmodularna konstrukcja (mniej kabli). Nie wiemy jednak, jaki procesor bedzie nastepca twojego obecnego (byc moze pradozerny Intel z nadchodzacej generacji), wiec warto jednak wykosztowac sie bardziej i wziac porzadna 650ke (350-400 PLN). Jesli nie bedziesz celowac w high-end typu i7/9, Ryzen 3800X/900X powinien i z nadchodzaca pradozerna i5ka dac rade (poki nie ma testow, mozna tylko spekulowac). Postawilbym na porzadne 650W.

Zaproponowane przez Ciebie i przez mnie GPU zmieszcza sie do Fractala z zapasem ponad 5 cm. Nawet przez mysl mi nie przeszlo, by wyprowadzac Cie z tak fajnej budki ;)

Musisz poogladac sobie porowniana wydajnosci w grach pomiedzy 50S i 60S. https://www.youtube.com/results?search_query=1650+super+vs+1660+super Dla mnie jest wyrazna roznica. 1650S jest swietnie wyceniona karta (800-850 PLN), ktorej zakup rekomenduje jednak jedynie osobom, ktore nie maja zamiaru grac w najnowsze gry (duze zaleglosci growe) oraz nie maja funduszy czy planow upgradowania podobnego do twojego configu w niedalekiej przyszlosci. W twoim przypadku imo biorac 50S, zmarnujesz pieniadze i bedziesz musial duzo szybciej karte znowu wymieniac. 

Ninja 5 to najlepszy cooler dla tych, ktorzy procesorow nie kreca i stawiaja na pierwszym miejscu kulture pracy. Jest to jednak cooler przy okazji bardzo wydajny. Na stockowych wartosciach CPU moze sie rownac z najdrozszymi coolerami typu Dark Rock Pro 4 (350 PLN) czy Noctua NH-D15 (450 PLN), a w momentach intesywnego uzycia procesora bedac przy tym cichszy od nich o 10 decybeli (gigantyczna roznica). Zawdziecza to jedynej w swoim rodzaju na rynku konstrukcji - bardzo duzy radiator i dwa bardzo wolne wentylatory. Oprocz tego swoje doklada do tego jakosc wykonania, z ktorej znana jest marka Scythe (np. antywibracyjne nakladki na wentylatory). Roznica wydajnosci wzgledem najdrozszych konstrukcji wentylatorowych zacznie wychodzic dopiero przy podbiciu napiecia oraz podkreceniu procesora i osiagnie poziom ~5C. Tak jak w przypadku kart graficznych, tak coolera, polecam Ci tylko konstrukcje kompatybilne z twoim configiem. Nie znam wsrod coolerow bydlaka, ktorego nie pomiesicilaby twoja buda (>18cm), ale prawda jest, ze Ninja zasloni twoje pamieci i byc moze bedzie koniecznym podniesienie prawego wentylatora (nie moge doszukac sie ich wysokosci, ale podniesienie to nie problem przy tak szerokiej obudowie). Nie masz na ramach jakis fikusnych swiecidelek ani okna, wiec w ogole nie pomyslalem, ze warto o tym wspominac.

Edited by SolInvictus

Dzięki za miłe słowa!;) Moje podejście do wielu spraw, w tym i szeroko pojmowanego IT, pomału, step-by-step, zmieniało się wraz ze mną (kiedyś było inne), przy czym, niech to wybrzmi, absolutnie nie uważam, iż jest ono w jakikolwiek sposób lepsze od innych. W końcu jedyną stałą w życiu człowieka jest zmiana. Z tym "dziadowaniem" (a może samokontrolą, umiarem, rozsądkiem, odpowiedzialnością?) - oby w złą godzinę nie padła fraza. Biorąc pod uwagę obecną b. trudną sytuację na świecie, nie wiadomo, czy za chwilę wielu ludzi nie zostanie zmuszona do porzucenia znanych im wzorców, przyzwyczajeń i standardów życia, a "dziadowanie" nie stanie się tragiczną koniecznością fizycznego przetrwania. Zgadzam się tu ze słowami Olgi Tokarczuk, że "Coś nas testuje. Natura, Bóg, coś bezosobowego, przypadek mówi: Sprawdzam!". Kto wie, może własnie doszliśmy do ściany i coś musi nastąpić?

Wracając do tematu. 

Przemyślę sprawę związaną z zakupem karty graficznej. Jeżeli się zdecyduję na taki wariant ulepszenia zestawu, zamówię, za Twoją radą, GTX1660S Gigabyte. Mam dobre doświadczenia z tą firmą. Niemniej, zastanawiam się nad bardziej kompleksową modernizacją, tj. wymianą zasilacza, płyty głównej, procesora, schładzacza (Ninja 5 intryguje) i pamięci. Co będzie "jutro", nie wiadomo, być może człowiek straci pracę, klientów (albo pieniądz wartość), więc póki są możliwości, może faktycznie warto przeprowadzić gruntowny upgrade sprzętu i na kolejne lata mieć przysłowiowy święty spokój? Dam sobie dzień - dwa na zastanowienie i przepracowanie tematu. Czy, i ile, środków finansowych chcę/mogę na taką fanaberię (bądź, co bądź, nie jest to życiowa potrzeba) ewentualnie przeznaczyć. Temat uważam za otwarty, pozwolę sobie, w zależności od podjętej decyzji, poinformować Kolegę i resztę socjety o kupnie nowej "grafy" i/lub poprosić ponownie o pomoc i radę, tym razem w doborze pozostałych podzespołów.

Tzw. gejmingowe sprzęty (rozumiem przez to, te wszystkie świecące, błyskające, futurystyczne kształty z różniastymi "oknami" i innymi dziabągami) rzeczywiście nigdy mi specjalnie nie leżały. Kolorowe diody rozpraszają, udziwnione kształty utrudniają utrzymanie czystości, a wstawiona przezroczysta pleksa w obudowie potęguje hałas. O estetyce takich rozwiązań nie wspominam, wszak to już kwestia gustu. Starzeję się;)  

PS Mój poprzedni komentarz został zdublowany. Wysłałem zgłoszenie do Szanownej Moderacji z prośbą o usunięcie powtarzającego się wpisu, póki co bez efektu.

Edited by KTM

@KTM

Spoko, przemysl ;) 

Dziadowaniem okreslilem wspomniane przeze mnie wczesniej oszczedzanie przy skladaniu kompa na wszystkim poza prockiem i grafika. Z kolei w zyciu okreslam nim przesadna oszczednosc czy chytrosc, ktora nie jest kompletnie warta fatygi, a czasem sprowadza problemy i jest zla rownie bardzo co rozrzutnosc. Skrajnosci sa latwe i glupie - trudniej jest znalezc zloty srodek :)

Na ten moment widze to tak: grafa i zasilacz do wymiany, z czego ten drugi byc moze tylko dla swietego spokoju (nie wiem, ile lat pracuje juz Korsarz). Vero 600 to swietna opcja, ale to tylko 600ka za przeswietna cene. Postawilbym na jakas sprawdzona 650ke od Seasonica (nie ma sensu brac Silentium PC w budzecie 350-400 PLN), ktory wystarczy Ci do nowego proca i mobo w budzecie ~1200 PLN. Byc moze nie wystarczy do nadchodzacych Inteli zblizonego segmentu, ale pierwsze testy niestety wyladuja dopiero pod koniec maja.

Ninja dla Ciebie wg mnie na ten moment fanaberia, ale taka cholernie fajna =D Zwlaszcza, ze masz juz cicha obudowe. Bedzie go mozna przeniesc na nadchodzace procesory Intela i AMD.

Pozwolę sobie wznowić wątek, 

zastanawianie się *co dalej* (przez moment chciałem w ogóle zrezygnować z posiadania PC) jak widać trochę zajęło;) Niemniej, decyzja o kompleksowej modernizacji - a w zasadzie zakupie nowej jednostki centralnej - podjęta. Co by nie zmuszać nikogo do czytania wpisów sprzed pół roku, przypomnę/uzupełnię info:

- posiadam obudowę Fractal Design Define R5 - w niej zostaną zamontowane zakupione części

- posiadam monitor Eizo FlexScan EV2450-BK (rozdzielczość FHD) i póki co nie planuję jego zmiany

- system operacyjny Windows 10 Box - dysponuję

- peryferia: mysz, klawiatura, audio - jest

- kwota przeznaczona na zakup pozostałych podzespołów - do 5 tysięcy złotych 

- sprzęt nie będzie "podkręcany"

- warunkiem koniecznym jest zakup pełnowymiarowej płyty głównej (ATX) z "lepsiejszym" zintegrowanym układem dźwiękowym; płyty z zaimplementowanym Realtek ALC 887/892 odpadają.

Wstępnie zbudowałem na stronie X-Kom (ten sklep preferuję) dwa zestawy. Jeden na AMD Ryzen 3600, drugi na Intel i5 10400F. Proszę Szanownych Forumowiczów o pomoc w wyborze (naj)sensowniejszej opcji oraz ewentualną jej modyfikację. Priorytetem niezmiennie pozostaje dla mnie odpowiednia kultura pracy (ale bez wpadania w skrajności), stabilność oraz bezawaryjność (eh te przyzwyczajenia z pracy na produktach Apple) - niekoniecznie wydajność. Zakupu (tj. wysłanie zamówienia) zamierzam dokonać w ten weekend.

konfig1 AMD

https://www.x-kom.pl/lista/2x9ue9jgx

konfig2 INTEL

https://www.x-kom.pl/lista/26qlevmzed

Edited by KTM

@KTM Wolalbym zestaw na Intelu, ale dokonalbym paru zmian:

Jesli oczekujesz kultury pracy, zmnien cooler na Shadow Rock 3 albo poleconego Ci wczesniej Ninje 5. Taki Shadow Rock 3 to nieznacznie wydajniej, ale dwa razy ciszej. Ninja wzgledem SW3 taka sama zaleznosc. Im wiecej doplacisz, tym wiecej kultury pracy otrzymasz. Nie ma czegos takiego jak wspomniana przez Ciebie przesada - albo bedzie ciszej, albo glosniej. Kazdy woli ciszej, nie kazdy woli do tego doplacic. Do jakiegokolwiek coolera dorzuc gramca Grizzly Kryonaut.

Bardzo wolne ramy. Dorzucilbym do:  

https://www.x-kom.pl/p/531223-pamiec-ram-ddr4-goodram-16gb-2x8gb-3600mhz-cl17-irdm-pro.html

https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html

https://www.x-kom.pl/p/482930-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-4.html

Zamiast Supremo wolalbym Bitfenixy - Whisper i Formula Gold. Rozwazylbym tez opcje 750W, bo doplata niewielka, a sensowny zapas.

Istnieja plyty z jeszcze wyzej pozycjonowanym audio (1220), ale nie interesowalem sie roznicami, wiec mozesz sobie pogrzebac za tym.

EDIT: W sumie moze warto poczekac z zakupem komputera? Nowe procki AMD zapowiadaja sie na mocniejsze od Intela, a kupowanie teraz 2070S to slaby pomysl. Trudno powiedziec, ile poczekasz na dostepnosc nowych prockow i kart. Reszte masz w internecie.

Edited by SolInvictus

Intel nie ma obecnie żadnego sensu. Lepiej iść w R5, 3500x lub 3600 oraz dobrać do tego średnią płytę B550 lub tanią X570. Tego bieda-Goodram tez bym sobie darował. W podobnej kasie dostaniesz klasyczne 3200, cl16. RTX 2070S warto teraz kupić ale nową, i tylko w cenie do 1800-1900 zł, jak znajdziesz. Jak możesz poczekać to proponuję zobaczyć jak będą wycenione nowe Radeony.

@SolInvictus

Dzień dobry, przyznam iż po cichu liczyłem że to właśnie Ty udzielisz odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości związane ze sprzętem. Nie wiem czy to Twoje hobby, czy praca zawodowa (oczywiście jedno nie wyklucza drugiego), ale nie sposób nie zauważyć - masz imponującą wiedzę dot. sprzętu komputerowego, jego konfiguracyjnych możliwości, a co ważniejsze potrafisz to dobrze "sprzedać". No ale starczy tego kadzenia;)

Zacznę od końca. Sugerujesz wstrzymanie się z wymianą sprzętu w związku z nadchodzącą(ymi) premierą nowych układów graficznych i obliczeniowych. Przyznam też nad tym myślałem. Tylko czy to nie jest tak, że nowe procesory choć wydajniejsze, będą też odpowiednio (proporcjonalnie do wzrostu tejże wydajności) droższe od obecnie oferowanych układów? Analogicznie z kartami graficznymi. Jeżeli mój tok rozumowania jest słuszny, równie dobrze można kupić tu i teraz procesor/grafikę należący do wyższej serii. Finansowo/wydajnościowo wyjdzie podobnie. Oczywiście wchodzi tu determinujący zakup czynnik ekonomiczny - przypominam, na modernizację sprzętu przeznaczyłem 5 tysięcy złotych (oczywiście jako że nie jestem austriackim księgowym, jakby co, przysłowiową stówkę mogę dorzucić). No, chyba że przewidujesz nadchodzącą generację wydajniejszych procesorów w cenie zbliżonej do obecnie sprzedawanych - wtedy decyzja wydaje się oczywista. Poczekam cierpliwie na ich fizyczną dostępność w sklepach.

Piszesz:

>>>Wolalbym zestaw na Intelu(...)

Również skłaniam się w kierunku Intela (choć w moim przypadku to bardziej kwestia przyzwyczajenia) - czy mógłbyś pokrótce uzasadnić dlaczego Intel? Z tego co się orientuję obydwie platformy nie są rozwojowe. Ukaże się jeszcze jedna generacja procesorów, po czym nastąpi zmiana gniazda (socket), co oczywiście wiąże się z koniecznością wymiany płyty głównej przy kolejnej modernizacji. Wydajność obu, zdaje się, jest sinusoidalna i zależy od konkretnych gier/programów które są uruchamiane  - raz wygrywa jeden, raz drugi procesor. Natomiast dla mnie Intel kojarzy się ze stabilnością i kompatybilnością. Brakiem problemów z obsługą tego, czy innego oprogramowania, jak jest to [a przynajmniej niegdyś bywało] w udziale choćby kart graficznych ze stajni Radeon. Na ile te moje skojarzenia mają pokrycie w rzeczywistości, a na ile to siedzące w głowie stereotypy - nie mam najmniejszego pojęcia.

>>>Jesli oczekujesz kultury pracy, zmnien cooler na Shadow Rock 3 albo poleconego Ci wczesniej Ninje 5

Skoro Shadow Rock 3 zapewnia zdecydowanie wyższy komfort akustyczny (zakładam że okres bezawaryjnej pracy również jest odpowiednio satysfakcjonujący), oczywiście zmieniam. Btw, swego czasu słyszałem dobre opinie o Scythe Mugen (obecnie zdaje się dostępny w rewizji 5) - czy Twoim zdaniem oba schładzacze (tj. polecany przez Ciebie Shadow oraz wspomniany Mugen) prezentują podobny poziom, czy jednak lepiej wybrać Shadow'a? 

>>>Bardzo wolne ramy. Dorzucilbym do:

Hmm... wydawało mi się, że procesory Intel aktualnej generacji nie obsługują pamięci taktowanej powyżej bodajże 2666Mhz. Jednocześnie mam pozytywne doświadczenia (wyobrażenia?) związane z polską marką Goodram - i nie ma to nic wspólnego z patriotyzmem. Bynajmniej. Pamiętam Goodram'a przedstawianego jako producent może i nie "najwydajniejszych z najwydajniejszych" kości pamięci, ale zdecydowanie takich z rodzaju "nie gniotsa, nie łamiotsa". Stabilnych, trwałych, bezproblemowych/bezkonfliktowych sprzętowo - a to jak sygnalizowałem stanowi dla mnie priorytet w wyborze sprzętu. Powyższe nie zawsze można było powiedzieć o różnego rodzaju cieszących oko i zmysły - czy to futurystycznym wyglądem, czy też wyżyłowaną do granic technologicznych możliwości wydajnością, choć widoczną zazwyczaj głównie w specjalistycznych programach diagnostycznych - licznych produktach konkurencji. Zakładam że w międzyczasie mogły zajść zmiany, więc oczywiście jestem otwarty na inne propozycje. Z trzech przedstawionych przez Ciebie modeli kości pamięci RAM, którą najbardziej polecasz? Aha, czy proponowana pamięć nie będzie kolidować z wybranym coolerem [wysokość, nakładka w postaci radiatora, itd.]?

>>>Zamiast Supremo wolalbym Bitfenixy

Faktycznie, śledząc m.in. na tym forum polecane sprzęty zasilacz Bitfenix rzucił się kilkakrotnie w oczy. Martwi (jeżeli wierzyć internetowym opiniom, choć akurat o tej marce zasilaczy nie znalazłem ich zbyt wiele) rzekomo bardzo sztywne okablowanie oraz brak możliwości jego odpięcia (jest niemodularny - tak to się chyba nazywa). Z drugiej strony sprzęt będzie składany przez serwis komputerowy, więc ewentualne niedogodności związane z montażem to już ich zmartwienie. Napisz proszę, czy długość okablowania w Bitfenix Formula Gold 650W jest wystarczająca względem posiadanej przeze mnie obudowy [Fractal Design Define R5]? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Głupio byłoby kupić niekompatybilny sprzęt;) 

>>>Istnieja plyty z jeszcze wyzej pozycjonowanym audio (1220), ale nie interesowalem sie roznicami, wiec mozesz sobie pogrzebac za tym.

Myślę że kodek audio Realtec ALC1200 na jakościowej pełnowymiarowej płycie głównej z odseparowaną częścią audio (brak zaszumiania), większą ilością dobrej klasy kondensatorami (lepsza filtracja) oraz wielowarstwowym laminatem (bezkolizyjne rozplanowanie ścieżek i układów) będzie wystarczający względem moich potrzeb. Niemniej dzięki za podpowiedź.

@Daimyo 

Szanowny Panie forumowy Kolego (pozwolę sobie się tak do Ciebie zwrócić), w radykalny sposób oceniasz "Intel nie ma obecnie żadnego sensu", ale ani słowem nie uzasadniasz dlaczego tak właśnie uważasz. A może jednak Intel "ma sens", ale [z takich, a takich to powodów] konkurencyjny w tej półce cenowej produkt od AMD jest lepszą opcją? Niestety, poza rzuconym hasłem niczego nie wyjaśniasz, niczego nie tłumaczysz. 

Piszesz również: "Tego bieda-Goodram tez bym sobie darował." Chciałbym zaznaczyć (być może tego nie wiesz), iż w tysiącach polskich domów nadal brak jakiegokolwiek komputera. Jest to szczególnie dotkliwe w czasach lockdawn'u. Obecnie podczas szalejącej pandemii ludzie dobrej woli (organizacje społeczne, NGO'sy) pozyskują od sponsorów (osób prywatnych, firm, instytucji) stare komputery/laptopy/części komputerowe i własnym sumptem konstruują sprzęt dla tych, którzy są - najczęściej z przyczyn ekonomicznych - cyfrowo wykluczeni (rodziny wielodzietne, seniorzy, niepełnosprawni, osoby w trudnej sytuacji materialnej). Tak, ja również podzespoły wymontowane ze starego komputera przekazuję na ten cel.

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25842178,nie-mozemy-odrabiac-lekcji-prosze-o-pomoc-wroclawianie-organizuja.html

Zapewniam, że takie "bieda-Goodram" wywołałby szeroki uśmiech na niejednej twarzy. To co dla jednego jest "biedą", dla innego może być przedmiotem pożądania na który zbierał przez długi czas. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że osobom które nie stać na coś lepszego niż "bieda-Goodram" może być zwyczajnie przykro czytając coś takiego. Przy czym bez znaczenia w tym kontekście jest to, czy Goodram robi dobre, czy nie-dobre (warte zakupu, czy warte omijania z daleka) kości pamięci. Zakładam miałeś dobre intencje odpowiadając na mój wpis z prośbą o pomoc w skompletowaniu podzespołów (dziękuję Ci za to), ale forma, jak i merytoryczna treść Twojego wpisu, pozostawia, moim zdaniem, nieco do życzenia. 

Proszę, nie traktuj tego jako ataku na Ciebie, bo nie takie intencje mi przyświecają. Po prostu warto być zawsze Uważnym w podejmowanym działaniu. Publikując cokolwiek kierować się (przynajmniej próbować, mi też nie zawsze wychodzi) empatią względem innych. Np. zadać sobie pytanie - Jak może być odebrane/zinterpretowane to, co chcę przekazać? Co moja wypowiedź wnosi (dobrego) do tematu? 

Pozdrawiam serdecznie

Edited by KTM

@KTM Dziekuje za mile slowa :)

Po kolei:

Zestaw na Intelu: 10400F z szybkimi ramami na Z490 zaoferuje wyzsza wydajnosc niz combo 3600+te same ramy. Zestaw z 3600 zaoferuje podobna wydajnosc do 10400F na plycie 460, wiec z ograniczona szybkoscia ramow. Grasz w FHD, a w tej rodzialce 3600 chwilami bedzie 2070 Super ograniczac (tak jakbys mial slabsza karte), wiec imo nie ma tutaj nad czym sie zastanawiac. Na plytach B550 (AMD) masz wsparcie dla PCIe 4.0, ktore za jakis czas zacznie dawac kopa kartom graficznym, ale trudno powiedziec, kiedy ten czas nastapi. Najnowsze, obecne karty Ampere tego kopa nie dostaly. W przypadku Intela sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo nie ma na rynku procesorow, ktore ten standard wspieraja, ale sa gotowe do tego plyty. Jesli mnie pamiec nie myli, nadchodzace procki Intela maja byc kompatybilne z obecnymi plytami glownymi, wiec ten standard odblokowac, ale zwyczajnie nie wiem, na ile te informacje sa pewne, wiec mozesz sie sam tym zainteresowac. W przypadku wybranej przez Ciebie konfiguracji tak bardzo bym sie 4.0 nie martwil, bo procki, ktore rozpatrujesz to jednorazowki na 2-3 lata. Mozna to tylko przewidywac, ale ja przypuszczam, ze za ten czas zacznie im brakowac rdzeni i watkow, by zapewnic plynna rozgrywke w grach. Nie upatrywalbym jakiejkolwiek wartosci w mozliwosci upgradowania procka na mocniejszego i odblokowujacego PCIe 4.0, bo za 2-3 lata taki manewr bedzie mial sens jedynie oszczednosciowy. To samo w temacie 3600 i plyt 500. Do tego na rynku bedzie juz nowy standard pamieci DDR5, ktory tez byc moze da kopa, a Ty na Z490 go miec nie bedziesz. Uwazam 10400F na Z490 i z szybkimi ramami na najlepszy ruch jaki mozesz obecnie zrobic za te pieniadze. Co do wydajnosci i cen nadchodzacych procesorow sie nie wypowiem, bo nie interesuja mnie przecieki, a czekam na testy i ceny pelnej oferty.

Coolery: Niestety nie widzialem testu zawierajacego Shadowa i Mugena 5 rev. B. Jednak uznalbym je za coolery porownywalne w temacie wydajnosci i kultury pracy na podstawie wielu testow obu coolerow, ktore widzialem i roznic pomiedzy dyskutowanymi, a innymi i tymi samymi, ktore pojawialy sie w testach obu coolerow. Jak mozesz zauwazyc, co test to inne wyniki, a zwiazane jest to z roznymi procesorami, na ktorych takie porownania sie komponowane czy tez stress testami. Im cieplejszy proc - tym roznice wydajnosci beda sie powiekszac. 10400F i 3600 bez OC to zadne potwory. Pierwszego krecic nie mozesz, drugiego nie widze sensu, wiec przy braku woli krecenia przyjalbym, ze wydajnosc zaoferuja taka sama. W przypadku OC podejrzewalbym o parostopniowa wygrana Shadowa z racji wyzszej predkosci maksymalnej wentylatora o zblizonej wydajnosci do Kaze Flexa 120 Scythe przy tej samej predkosci. Jednak w przypadku rozpedzenia Shadowa do maksymalnej predkosci spodziewalbym sie takze gorszej kultury pracy. Bo predkosc, bo glosniejsze lozysko wentylatora. Oba coolery to swietne opcje, a na wybranych przez Ciebie prockach zaoferuja zblizona wydajnosc, ale Shadow ma wieksze szanse przydac sie przy dzwignieciu nastepnego procesora i dlatego postawilbym na niego.

Zasilki: Bitfenix Formula Gold jest niemodularny, Whisper modularny. Formula ma 5 lat gwary (jak Supremo), Whisper 7. Formula ma wentylator 120 mm, Whisper 140, a takie smiglo jest bardziej wydajne. Obie opcje charakteryzuje znakomita kultura pracy, bo - jesli mnie pamiec nie myli - do 80% obciazenia nie rozkrecaja sie powyzej 500 rpm, co bedzie nieslyszalne. U Supremo jest z tym slabiej. A dla mnie zasilka poza byciem po prostu dobra ma miec zapasik i nie dawac o sobie znac.  Spokojnie mozesz postawic na Supremo, ale imo z racji kultury pracy Bitfenixy to lepsza opcja. Sztywnymi kablami sie nie martw, bo to zawracanie dvpy ;) Sciagnij sobie broszury zasilaczy ze strony Bitfenixa, a tam znajdziesz powyzsze informacje oraz dlugosc kabli.

@KTMInteresujące. Przedstawiasz jakiś sofizmat na temat ludzi mniej zamożnych, coś chcesz udowodnić kierując rozmowę na błędny tor, zakładam celowo, aby wywołać określone zachowanie. 

Michałek w zasadzie mnie wyręczył w uzasadnieniu. W przypadku Intel, moim zdaniem zakup jakby nie było drogiej płyty Z do procesora którego nie podkręcisz a jedynie użyjesz szybszych pamięci, nie jest najlepszym pomysłem. Utrata PCiE gen 4 jednak z czasem zaboli :) Czy liczysz na rewolucję wraz z wypuszczeniem 11th gen Intela? Powodzenia. Decydując się na Intel w tej chwili sam się ograniczasz. 10400f to jest krem na bolące 4 litery osób które od zawsze były wierne Intelowi. Trzeba przestać się oszukiwać.

Wracając do pierwszego akapitu oraz tematu Goodram. Jest to producent oferujący najtańsze możliwe produkty. W pierwszym poście prosiłeś np. o kartę „cichą”, czyli jakieś wymagania/oczekiwania masz a nie idziesz po bandzie najtańszych produktów.

Pozdrawiam.

Edited by Daimyo