Skocz do zawartości
HurtT

Pomoc w upgradzie platformy (CPU, MOBO, RAM) Kilka pytań

Polecane posty

Cześć, jakiś czas temu założyłem temat:

Jednakże przekładając całą sprawę dokupiłem tylko kolejne 8GB Ramu oraz zakupiłem używaną Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 Gaming. Na tamten moment myślałem, że to mi wystarczy, ale zmieniłem zdanie.

Platforma wygląda na ten moment tak:(wykreślone, co zamierzam wymienić i sprzedać, podkreślone nad czym się zastanawiam)

Dysk Seagate Barracuda 1 TB 3.5" SATA III
Obudowa Zalman Z3
Zasilacz Corsair VS Series 450W
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 Gaming
Procesor Intel Core i5-6500, 3.2GHz, 6 MB, BOX
Płyta główna MSI B150M PRO-VDH, B150, DDR4, SATA3, USB 3.1, mATX (B150M PRO-VDH)
Pamięć Kingston HyperX, DDR4, 8 GB,2133MHz, CL14 (HX421C14FB/8) X2

+dokupie jakiś SSD na m2, jak będzie okazja na nową już płytę(na tej nie ma)

Mam więc kilka pytań, z powodu nagłego zastrzyku gotówki, za jego część postanowiłem zrobić lekki upgrade, który wtedy odłożyłem.

Chciałbym bazować na częściach używanych lub okazjonalnie tanich wiadomo, z powodu wzrostu cen, oferty używane są nieco bardziej kuszące, chcę wymienić procesor, płytę główną i RAMy, i tutaj czy powinienem się rozglądać raczej za jakimś Ryzenem 5 2600, czy jednak 7 1700 będzie porównywalny, może lepszy? (Z planem wymiany później na używanego ryzena z serii 3/4(o ile jeszcze będzie na tej samej podstawce)) Chłodzenia Freezer 34 / Fera 3 dalej są polecane za tą cenę?

Jeżeli chodzi o płytę główną, za czym powinienem się rozglądać. na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o płyty używane. Chipset(z tego co szukałem najciekawsze płyty były na x370, b350/450, sloty na pamięć, czy może sekcja zasilania, tylko na tym to za bardzo się nie znam nawet nie wiem co sprawdzać. A może jakaś tania płyta nowa w okolicach 300zł jakkolwiek godna uwagi?

Jeżeli chodzi o RAM, to czy powinienem sprawdzić na jakich są one kościach czy bez znaczenia, po prostu jakieś 3200mhz cl16 lub mniej w dual channel 2x8gb i nie można źle wybrać mając takie założenia?

Czy warto podkręcać np. ryzena 5 2600 dajmy na to do 4ghz, pomimo, że jego turbo wynosi 3,9 ghz? Czy dobrze rozumiem, że o ile potencjał będzie podobny, to po prostu będzie on trzymał wyższe taktowanie nawet przy wysokiej temperaturze i to jest ta różnica? Czy przy podkręcaniu mogę mieć problem z zasilaczem, który ma tylko 450w, czy nie będzie kłopotu?

Czy warto ulepszyć świeżo kupionego gtx-a 1070 do np. 1080/ti lub chociaż do 1070ti, albo może do jakiejś innej karty używanej tudzież z obecnej generacji, jakaś karta może jest całkiem opłacalna za swoją cenę?

Czy do takiego zestawu ma sens monitor 1440p i jeżeli tak to poproszę o polecenie jakiegoś 24/27 cali, 1440p, 144Hz

Edytowano przez HurtT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HurtT Generalnie wybor pomiedzy 2600 a 1700 nie zrobi Ci wielkiej roznicy. Jako, ze chcesz kupowac uzywki zdecydowalbym sie na ten w lepszej cenie. Glowna roznica pomiedzy 1700 a 2600 jest to, ze ma 8 rdzeni i 16 watkow oraz generuje nieznacznie mniej klatek (~2) mniej od 2600. Na procku z wieksza iloscia rdzeni/watkow bedziesz mogl komfortowo grac przez dluzszy okres czasu. Inna sprawa, ze nie sa to najmocniejsze procesory, wiec siedzenie na nich przez dlugie lata bedzie rozwiazaniem sensownym jedynie budzetowo. Porownywalny jest jeszcze 1600AF, ale to nowsza konstrukcja, wiec trudniej bedzie dostac uzywke. Wymienione Ryzeny warto krecic, a z tego co widze z opinii uzytkownikow w necie majacych podobny config 450 powinien wystarczyc.

Z chlodzen eSports34 to absolutnie najlepsza konstrukcja w budzecie i w pelni Ci wystarczy. Taniej mozna tylko gorzej. Jedyna sensowna alternatywa jest Fortis od SPC, ale za ta sama cene jest nieznacznie slabszy cisza/wydajnosc. Oba powinny Ci tez wejsc absolutnie na styk do obudowy. Maxymalna wysokosc coolera dla twojej budy jest od nich wieksza o raptem 1 mm : ) Fera jest od nich o 3-4 stopnie slabsza i 3-4 decybele glosniejsza. Dla mnie nie jest to warte paru dyszek, a przy podkreconym procesorze bedziesz mial w budzie zwyczajnie glosno.

Plytke proponuje dobrac, gdy bedziesz miec klepniety procesor. Trudno powiedziec, kiedy go kupisz i co wtedy bedzie najlepszego na internetowych targowiskach.

Co do RAMu. Obecnie najbardziej oplacalnym rozwiazaniem sa dwie kosci po 8GB 3200 Mhz, CL 16, z obsluga Dual Channel. Dobrze wycenione sa np. G-Skille Ripjawsy. Przyznam, ze nigdy nie oszczedzalem na RAMach, ani nie ladowalem sie w kosztowne konstrukcje, wiec nie wiem jakie konsekwencje ma uzywanie no namow. Jednak czytajac fora, na cudzych doswiadczeniach z komputerami nauczylem sie, ze na niczym nie warto zbytnio przycinac, ale tez wiedzec za co doplacasz, gdy wychodzisz ponad srednia cene. Zloty srodek jak we wszystkim w zyciu.

Co do kart. Jedyny sensowny upgrade to 1080/1080TI. Zalezy, za ile je dorwiesz, a sa tez przeciez RTXy. Jednak biorac 1080Ti polecalbym przeniesc sie z FullHD do QHD. Laczy sie to z zakupem monitora, poniewaz w FullHD wymienione procesory moga Ci ta karte chwilami ograniczac. Z kolei skok w QHD odcina Ci 20% klatek, wiec w moim mniemaniu slabsze karty sa do tego za slabe (jesli chcesz grac na wyzszych detalach).

 

Edytowano przez SolInvictus
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 1 pytanie, jeżeli wymienię procesor, płytę główną i ram to czy komputer w ogóle uruchomi się, czy jak? W jakiej kolejności powinienem co robić? Najpierw usunąć stare sterowniki, przełożyć podzespoły i potem uruchomić komputer i zainstalować nowe, czy może po prostu przełożyć podzespoły, zainstalować nowe sterowniki, odinstalować stare, czy może w ogóle będę musiał przeinstalować system?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Powinien się uruchomić. Jeśli masz Windows 10, to należy połączyć licencję z kontem Microsoft - klik. Sterowniki zainstalujesz po zmianie sprzętu. Jeśli będziesz zmieniał kartę graficzną, dobrze by było usunąć sterowniki do niej przy pomocy DDU.

2. Przy wymianie karty na GTX 1080 lub wydajniejszą - przyda się wymienić zasilacz.

3. Jaki budżet na monitor?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mam połączoną, czyli będzie wystarczyło, że zaloguję się na konto? Wydaje mi się, że zgubiłem pudełko z płytką i kluczem, ale jeszcze poszukam.

2. Czy jeżeli kupie inne chłodzenie i podkręcę procesor przy karcie typu 1070/ti, też powinienem to zrobić? Ogólnie jeżeli chodzi o TDP to moja poprzednia karta miała 190w , a więc w teorii przy gtx 1070ti/1080 idę 10w w dół. 

Procesor dajmy na to Ryzen 5 2600 podkręcony do 4GHz. 

3.  Budżet nieograniczony, ale jak najmniej za jakąś sensowną propozycję, myślałem o kwocie 1200zł, ale mogę dołożyć. 144Hz koniecznie, 24/27 cali i QHD to moje wymagania.

Edytowano przez HurtT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Prawdopodobnie wystarczy logowanie. Jednak pewności nie ma. Czasem trzeba i na infolinię zadzwonić.

2. Podkręcony R5 2600 + GTX 1070 Ti to duży skok w poborze energii względem obecnej specyfikacji. Corsair VS450 to nie jest zasilacz, który powinien działać z tak wysokim obciążeniem.

3. Sensowne monitory 27" WQHD 144 Hz to wydatek od 1400 zł w górę. Zaczynając od najtańszych sensownych, można wziąć pod uwagę: AOC Q27G2U, Acer Nitro VG270UPBMIIPX. Coś lepszego kosztuje więcej - AOC AGON AG273QX, LG 27GL850.

24" WQHD 144 Hz - takie parametry mają chyba tylko modele z matrycą TN. Zresztą, do gier nie kupiłbym raczej ekranu 24" WQHD, bo taka ostrość ma więcej sensu do prac graficznych - sama rozdzielczość zjada moc gpu, a Ty nadal masz mały ekran.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki zasilacz możesz polecić do podkręconego ryzena 5 2600 z tym GTX 1080 czy 1070ti?

Z tą 1070 to spokojnie mogę leciec na takim psu z podkręconym ryzenem i podkręcona kartą, bez martwienia się że coś w końcu się zepsuje? 

W sumie to moze i obudowę wypadało by zmienić, czy mało to wpłynie na temperatury w środku? Bo ten Zalman to za dobrze wentylowany nie jest i kiedy już go kupowałem to była to budżetowa opcja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz - SPC Supremo L2/M2 550W. Można też kupić coś lepszego: Bitfenix Whisper M 550/650W, Corsair TX550M/650M. Albo już naprawdę wysoka półka - Seasonic Focus GX 550/650W.

Z GTX 1070 zasilacz może będzie działał jeszcze - po japońsku - "jako tako". Ale do WQHD ta karta jest za słaba, chyba że na razie wstrzymujesz się z zakupem nowego monitora.

Lepsza obudowa potrafi mocno zbić temperatury. Możesz zainteresować się np. Cooler Master NR600. Tylko przyda się dołożyć wentylator 120mm na front, np. BQ Pure Wings 2 (nie kup wersji wysokoobrotowej).

 

Do podkręcania procesora wziąłbym chłodzenie typu TR Macho Rev. B/C.

Edytowano przez Bull3t
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t ; @HurtT Wraz z Macho trzeba bedzie wymienic bude. To byc moze najlepszy cooler za te pieniadze, ale jest pare mm za wysoki. eSports34 i Fortis to chyba najbardziej wydajne coolery, ktore wejda do obecnie posiadanej.

Jesli jednak nie chcesz zmieniac obudowy, za cene Macho warto wziac Scythe Kotetsu https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-kotetsu-mark-ii-tuf-gaming-alliance-6064974/. Wyniki takie samo co eSports34 DUO, a 6 decybeli cichszy (zdecydowanie odczuwalna roznica). Czyli doplacasz za cisze, ktora imo jest warta kazdej doplaty.

EDIT: Myslalem, ze juz ich nie ma, ale znalazlem chyba ostatnia opcje w Polsce w wersji tanszej (podstawowe kolory wentylatora), za dyszke wiecej niz eSports34 DUO i to jest na ten moment najlepszy cooler bez naciagania budzetu i do twojej budy: https://proline.pl/chlodzenie-procesora-scythe-kotetsu-mark-ii-p1398183

Niemozliwym jest przewidziec, jakie tempy beda przy konkretnym coolerze, na konkretnym procesorze, konkretnej jego sztuce, konkretnej pascie i w konkretnej budzie, ale zdecydowanie mysle, ze starczy do OC - tak jak starczylby eS 34. Warto wziac do niego Grizzly Kryonaut. Dodawana do 34 pasta jest lepsza od dodawanej do Scythe, ale gorsza od Kryonauta.

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DUŻY EDIT:

Zasilacz kupiony, został mi tylko dysk na m2.

Któryś z tych dysków,  czy może coś innego ciekawego? Nim taniej tym lepiej z rozsądną prędkością. 250/500gb

https://www.x-kom.pl/p/415126-dysk-ssd-plextor-512gb-m2-pcie-nvme-m9peg.html

https://www.x-kom.pl/p/465067-dysk-ssd-corsair-480gb-m2-pcie-nvme-force-series-mp510.html

Chłodzenie kupione Freezer 34 Esports Duo (Była niezła oferta 125zł, gdzie w tej cenie są wersje z jednym wiatraczkiem)

Odnośnie obudowy stwierdziłem, że nie będe jej wymieniał o ile nie będę do tego zmuszony.  Planem jest podkręcenie ryzena do 4-4.2ghz, podkręcenie karty i pamięci. Czy w ogóle powinienem się jakkolwiek martwić o to, że w tej obudowie będzie piekarnik? Czy raczej powinny to być temparetury, które nie uszkodzą mi komputera? Ewentualnie jeżeli faktycznie mogę mieć jakikolwiek cień możliwości, że temperatury będą zbyt wysokie do bezpiecznego korzystania to może polecacie jakieś dodatkowy wiatraczek do tego Zalmana (z tego co patrzyłem to są 2 miejsca, ale te stockowe w sumie też niby można by było wymienić, bo ledwo co się kręcą tak na pierwszy rzut oka)?

Kupiłem płyte główną micro-atx, czy to będzie problem? https://www.asrock.com/mb/AMD/X370M Pro4/ , dałem za nią 250zł, wczesniej upewniając się czy byly wlasciciel zaktualizowal bios do ryzenów 2600 także mam nadzieję, że to nie bedzie tak ze nie bede mogl na niej montować tych chłodzeń. W ogóle z tą płytą jest wszystko ok, czy czegoś jej brakuje?

Edytowano przez HurtT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się wypowie? Myślę, że po tym już zamykam temat, a i zestaw teraz wygląda tak:

Ryzen 5 2600 (489zł(nowy)), Arctic Freezer 34 eSports Duo(125zł(nowy)), GTX 1070(plan ugpradu)(720zł), ASRock x370m Pro 4 (250zł), Corsair Vengeance DDR4 2x8GB 2666mhz (250zł) (kiedyś pewnie gdy wymienię procesor to dodatkowo kupię lepsze pamięci, ale cena niezła więc kupiłem, sprzedam pewnie za tyle samo ), Corsair TX650M (120zł, ale no wygląda ok XD, było zapewnienie, że stan bardzo dobry, to mnie przekonało), Seagate Barracuda 1 TB, Zalman Z3, no i do tego SSD brakuje.

Edytowano przez HurtT
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odświeżyło tematu po wcześniejszej odpowiedzi - czasem tak bywa.

 

Adata S11 Pro wydaje się lepszą opcją: https://m.ceneo.pl/75373552

Można dołożyć wentylator 120 mm na front obudowy - wspomniany wcześniej BQ Pure Wings 2 lub Arctic P12.

Jeśli starczy Ci choćby złącz PCIe na płycie, to jej format nie będzie problemem. Sam wiesz lepiej jak użytkujesz sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...