Skocz do zawartości

[Priorytet :D] Pytanie: Które niereferencyjne 2080 Ti i z którego sklepu?


Wolfur

Polecane posty

Temat w sumie pokrywa wszystko.

Mam budżet na GPU od 5000 do 5600zł i nie wiem którego niereferenta wziąć ani z którego sklepu tak, żeby potem w razie gwarancji nie było problemu bo producent lub sklep był 'niesprawdzony chiński' albo 'januszowy'.

Punktem wyjścia chyba jest:

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-rtx-2080ti-gaming-oc-11gb-gddr6-gv-n208tgaming-oc-11gc-4141839/

Będzie git? 

Pecet z sygnaturki będzie wyposażony w ową kartę. CPU do zmiany będzie dopiero jak wyjdzie ZEN 4 pewnie z opóźnieniem z powodu koronawirusa, a ja tymczasem na Ryzen 7 1700 bez problemu sobie pogram w 3440x1440 w Cyberpunka :)

Dzięki!

Edytowano przez Wolfur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze jakiejkolwiek grafiki celowalbym w najcichsza i najchlodniejsza z wylaczeniem kart Asusa. Zwykle znajdzie sie karta, ktora zoferuje to samo co Asus tylko bez doplaty paru stowek ,,asusowego". Przykladem takiej karty jest wskazana przez Bull3ta Gaming X Trio. Standardowe 3% roznicy wydajnosci roznych niereferentow raczej nie zrobi Ci roznicy.

Mnie takze dziwi wybor flagowca pod koniec generacji. Troche niefajnie by bylo, jakby po paru miesiacach wyszedl model x070 i za obecnie polowe ceny zwyczajowo zaoferowal wydajnosc poprzedniej TIki. A cos mi sie zdaje, ze Nvidia zrobi wszystko, by wyrobic sie na Cyberpunka.

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W dniu 17.03.2020 o 20:08, SolInvictus napisał:

Mnie takze dziwi wybor flagowca pod koniec generacji. Troche niefajnie by bylo, jakby po paru miesiacach wyszedl model x070 i za obecnie polowe ceny zwyczajowo zaoferowal wydajnosc poprzedniej TIki. A cos mi sie zdaje, ze Nvidia zrobi wszystko, by wyrobic sie na Cyberpunka.

Zakup dokonany jeszcze w marcu, plus niedawno upgrade CPU. Sygnaturka jest teraz w 100% aktualna.

I cóż mogę powiedzieć: to zawsze jest 'hazard' kupowanie drogiego GPU tak długo po jego premierze, ale jako że jestem 'przy forsie' to dokonałem tej decyzji.

Przeszedłem całego Doom Eternal oraz całe AC: Odyssey na maksymalnych ustawieniach, teraz gram w AC: Unity które ledwo odpalało na GTX 970 a teraz gram na ultra z wszystkim wymaksowanym. Mamy maj, póki co NVidia dopiero ogłosiła Ampere dla zaawansowanych zastosowań - kto wie czy do końca roku będzie premiera dla konsumentów. Może będzie.

Jeśli 2080ti zostanie zmieciony z powierzchni ziemi, to go sprzedam i kupię 3080ti. Ale nie sądzę bym musiał to zrobić w tym roku, skoro konsole next-genowe dzięki Sony i Microsoftowi są debilnie użyte do podkręcenia rozdziałki zamiast do podkręcenia detali. Ja nawet nie mam pełnego 4k czyli na start mam mniej więcej 30% więcej mocy względem konsol które mają natywne 4k ORAZ nieco słabsze GPU. Będzie git :D

Tak jak mówię, jeśli 3080ti rozbije bank i będzie +40% mocy względem 2080ti to kupię za rok a 2080ti sprzedam. Easy!

 

Zmieniłem też CPU bo Ryzen 1700 się krztusił i poszedłem w niemalże najszybsze CPU jakie wchodzi na moją płytę główną. HAIL AMD! 12 rdzeni :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wolfur napisał:

Tak jak mówię, jeśli 3080ti rozbije bank i będzie +40% mocy względem 2080ti to kupię za rok a 2080ti sprzedam. Easy!

Zakładam, że będzie spokojnie +40-50% w rasteryzacji. Natomiast w RT można oczekiwać dużo większego skoku wydajności.

Dochodzi jeszcze kwestia DLSS 3.0...

 

Jeśli możesz co generację kupować kartę XX80 Ti, to kto bogatemu zabroni. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)
25 minut temu, Bull3t napisał:

Zakładam, że będzie spokojnie +40-50% w rasteryzacji. Natomiast w RT można oczekiwać dużo większego skoku wydajności.

Dochodzi jeszcze kwestia DLSS 3.0...

 

Jeśli możesz co generację kupować kartę XX80 Ti, to kto bogatemu zabroni. ;)

Kiedyś nie mogłem, a potem uderzył koronawirus i z jednej strony nie mogę wyjść z domu a z drugiej nie mam na co wydawać no i wyszło co wyszło.

Weź pod uwagę, że tak jak wspomniałem, już dwie gry w 100% sobie przeszedłem na najwyższych a tak to bym się męczył na GTX 970 i średnich bo mam rozdziałkę 3440x1440. Teraz po kolei przechodzę zaległe tytuły które mam kupione w bibliotece od miesięcy :P

 

Wyjdzie Cyberpunk i też planuję próbować na najwyższych ultra ustawieniach w niego grać od razu, a tak bym musiał czekać aż wyjdzie next-gen GPU.

Edytowano przez Wolfur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolfur To teraz czas na wymaksowane Red Dead Redemption 2, ktore przy celowaniu w sztywne minimum 60 fpsow oddziela karty od karcioszek :D I w zasadzie nie wiem czy cokolwiek oddzielilo, ale moze ogarneli sie z optymalizacja.

Sprawa z oplacalnoscia zakupu karty jest bardzo prosta. Zaden to dla Ciebie wydatek? No problem - po cholere czekac jak na zbawienie, kiedy juz mozna grac, a kolejnym zadnym wydatkiem bedzie wymienic na 3080 Ti. Inna sprawa, ze stawiam, ze jej wartosc na rynku wtornym po premierze 3xxxx nie bedzie w najbardziej optymistycznym sceniariuszu wieksza niz 2500 PLN. No, ale to wrozenie z fusow.

Jedynie z ta stara, budzetowa skrzynka to wrecz nie wypada... I gdzie jest panie inny niz stockowy cooler na procku? Sprawdzales tempy podzespolow?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

RDR2 jeszcze nie miałem okazji zakupić ale możliwe że między dziś a premierą Cyberpunka zmieszczę w rozkładzie jazdy.

Obudowę jeśli macie pomysł na jaką zmienić i jest jakiś sens głębszy, no to możecie zaproponować.

A cooler to zapomniałem dopisać, już dodałem - NH-D15!

Edytowano przez Wolfur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolfur Sens jest na pewno, bo twoja buda jest ponizej progu odczuwalnego wzrostu jakosci.

Zanim jednak sie na nowa zdecydujesz, przerzucilbym wentylator z gory na przod. Przy takim klocku jak NH-D15 raczej nic sie nie przeslizgnie z nad karty graficznej, a chlodzenie jest na tyle wydajne, ze nie potrzebuje wsparcia z gory. Porob stress testy, monitoruj tempy kazdego elementu, a byc moze obejdzie sie bez wymiany.

Sam wybor NH-D15 tez malo sensowny w przypadku twojego procka, wiec szkoda, ze sie nie poradziles. Ludzie z uporem maniaka polecaja D15 i Dark Rocka 4 Pro, bo to najwydajniejsze coolery. Nie wiedza jednak tego, ze do odczucia roznicy ich wydajnosci wzgledem slabszych i o wiele tanszych potrzeba procka rzedu 10980XE i to dopiero po mocnym OC. Tak, po prostu wykosztowales sie na glosny cooler, bo ich wydajnosc okupiona jest kultura pracy. Jesli mozesz jeszcze sie z niego wymiksowac, wez Scythe Fuma 2. Na twoim procku bedzie ta sama wydajnosc, a roznica kultury pracy bedzie zdecydowanie odczuwalna. Jesli nie chcesz krecic procka, ta sama wydajnosc zaoferuje Scythe Ninja 5, a ciszej juz byc nie moze.

Kwestia doboru obudowy to kwestia tego, czy chcesz czesci krecic, czy nie. Overclockerzy wybieraja przewiewne budy, ktore sa jednak halasliwe. Kto nie kreci, powinien postawic na zamknieta, wyciszana obudowe. Najglupszym pomyslem jest wziecie przewiewnej i niekrecenie.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Jedyne co mi się grzeje, to RAMy i na to nie wiem zbytnio co poradzić, zastanawiam się czy nie puścić jakiegoś wentylatora dzikim sposobem mocując go do backplate karty graficznej czy coś (nie wiem jeszcze, jakbym to umocował)... Przy 3200Mhz po prostu crashują po 5-15min pracy BSOD. Kości są parząco gorące przy dotknięciu nawet na 2133MHz, ale przynajmniej nie crashuje tak często i z reguły tylko wyrzuca daną aplikację a nie cały system - ale i tak się zdarza, co mnie irytuje.

jestem na 99% przekonany że to wina temperatur - wyczytałem że DDR4 BARDZO nie lubi powyżej 50 stopni a tyle mają minimum te kości w tej chwili - nie mam żadnego miernika pod ręką ale jak mówiłem, parzą.

 

OCCT bez problemu sobie pół godziny chodzi przy 2133MHz, procek ma świetną temperaturę a cooler chodzi cicho. Ewidentnie związek z crashami ma prędkość RAM bo im wyższa (i wyższy voltage) tym częściej crash. Memtest przeszły bez problemu.

 

ewentualnie, czy jeśli bym zakupił jakiś mocny 140mm wentylator i nowatorsko ustawił go na górze obudowy tak, aby dmuchał na RAMy (i cooler CPU), to mogłoby to pomóc z RAMami? Wiem że ciepłe powietrze idzie w góre, dlatego nie jestem pewny czy ma to jakiś sens, ale przy wystarczająco mocnym wentylatorze może by się przebił przez ciąg Noctua i owiewał RAMy.

Niezbyt zmieści mi się wentylator bezpośrednio na RAM bo Noctua NH-D15 blokuje drugim wentylatorem.

Edytowano przez Wolfur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że na jesień może uderzyć COVID-20, czy co tam wymyślą. Zatem nowa karta może być mocno eksploatowana. To tak w temacie koronawirusa. :ninja:

 

Co do zakupu karty, to rzecz jasna żartowałem. Może to nie był najsensowniejszy zakup od względem opłacalności, bo jednak spodziewałbym się nowej generacji na premierę Cyberpunk 2077. Jednak miałeś tego świadomość i nie chciałeś czekać na GTX 970.

 

Co do obudowy, to obecnie fajnym produktem jest be quiet! Pure Base 500DX. Pomieści duże karty graficzne i wysokie chłodzenia cpu.

 

Trochę dziwi mnie to grzanie się pamięci RAM. Pamięci raczej się nie grzeją. Może sekcja zasilania płyty głównej gotuje się przy tym procesorze, co by mnie nie zdziwiło - płyta mocno odstaje względem reszty zestawu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Tyle że jeśli byłaby to wina płyty, to nie jakaś śmieszna pamięć RAM by ją przeciążała, tylko przy OCCT po 60 sekundach by wyrzucało BSODa pewnie XD

Zapomniałem wspomnieć, że zamówiłem z ciekawości takie coś, sztuk dwie:

https://proline.pl/wentylator-noctua-nf-a14-industrial-ippc-3000-ip52-pwm-140mm-p942666

oraz to, sztuk jeden:

http://www.angela.pl/p9232,gelid-rozgaleziacz-4x-4pin-pwm-zasilanie-z-molex-ca-pwm-03.html

Wiem, że te industrialne są na wyrost, ale też raczej za szybko się nie psują a kto wie czy kiedyś nie będę potrzebował obudzić sąsiadów o 3 nad ranem włączając odkurzacz. W ten sposób mogę ich obudzić nawet nie ruszając się z krzesła przed PC!

A tak serio to u mnie w pokoju zawsze temperatura jest nieco za wysoka bo mam duszny rozkład w domu, a w lato temperatury wyższe i może przyda się nie 3000RPM ale chociaż 1800-2000. Kto wie. Chciałem też sprawdzić czy ustawiając 2x 140mm na górze wyciągnę powietrze z nad RAMu i sekcji zasilania co również rozwiązałoby problem...

Edytowano przez Wolfur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wolfur napisał:

Tyle że jeśli byłaby to wina płyty, to nie jakaś śmieszna pamięć RAM by ją przeciążała, tylko przy OCCT po 60 sekundach by wyrzucało BSODa pewnie XD

Nie twierdzę, że "RAM przeciąża płytę". Twierdzę, że:

- płyta ma kiepską sekcję zasilania i robi się gorąca;

- masz kiepski przepływ powietrza w obudowie.

Stąd mogą grzać się radiatory na pamięciach. Przy R7 1700 oraz GTX 970 było o wiele mniej wydalanego ciepła, więc mogło to działać dobrze. RTX 2080 Ti oraz R9 3900X to już inna liga.

 

Tu, moim zdaniem, trzeba dobrej płyty X570 i przewiewnej obudowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolfur Szkoda, ze zamowiles te smigla. Patologicznie glosne, o mocy ktorej nie potrzebujesz. Chyba spanikowales, bo wybor podobnie zly co NH-D15.

Na twoim miejscu zanim wyskoczylbym z kaski na nowa bude/smigla, sprobowalbym rozwiazac problem z tym co masz. Zwlaszcza, ze widze tutaj dwa nienajlepsze rozwiazania.

Pierwszym jest rozmieszczenie wentylatorow. Rozumiem, ze masz 140 z tylu, 120 na gorze i 120 z przodu. Stawiam, ze przedni zamontowany jest na wysokosci, z ktorej dmucha glownie na zasilacz i bardziej pod karte graficzna. Przelozylbym gorny na przod i usytuowal je tak: dolny zrownaj z wysokoscia topu karty graficznej - ma ogarniac karte i to co pod nia, gorny zrownaj z coolerem, a ogarnie i ramy.

Drugim problemem jest ta nieszczesna klatka na kolekcje dyskow chyba z calego zycia. W przypadku wentylatorow dmuchajacych na klatke najlepiej sprawdza sie takie o wysokim cisnieniu statycznym. Nie podejrzewalbym o to smigiel od SPC. Albo sa gowniane po calosci, albo bardzo ciche za cene wydajnosci i skoncentrowane zdecydowanie bardziej na przeplywie powietrza niz cisnieniu statycznym.

Priorytetem bedzie przelozyc smigla. Przydaloby sie tez wypieprzyc klatke, bo skrocic sie jej chyba nie da, ale widze, ze masz HDD, wiec musialby lezec luzem. Mozesz tez sprobowac zamontowac wentylatory jak na zdjeciach z linka:

https://www.silentiumpc.com/pl/product/regnum-l50-pure-black/

@Bull3t 500DX strasznie zle wypada wzgledem duzo tanszych SPC. Zwlaszcza Regnum RG6V TG:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/be_quiet_pure_base_500dx_white_test_pieknej_i_cichej_obudowy-12042.html

Zakladam, ze nie siedza im w kieszeni ;) Jak dla mnie bq! i Fractal powinni skupic sie na cichych i nie bawic w nic innego, bo tylko to potrafia, a zbalansowana jeszcze trudniej stworzyc, co pokazuje 500DX czy Meshify.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Wentylatory na zdjęciu z linka czyli te przymocowane do klatki z dyskami?

Czyli mówisz że cały przód miałby być in-take (zasysający z zewnątrz wypychający do środka), i założyć na dolnym przodzie ile się da?

Edytowano przez Wolfur
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolfur Ja tu widze jeden wielki problem z calym przodem obudowy. Jedna rzecz klatka na dyski, druga konstrukcja na napedy nad klatka, ktora - podejrzewam - uniemozliwa zamontowanie smigiel wyzej nawet po jej demontazu, bo byc moze nie bedzie na czym. Wnioskuje to po tym, ze wg specyfikacji na stronie nie idzie zamontowac z przodu wiecej smigiel niz 2x120mm, ktore wlaza wlasnie ponizej kostrukcji.

Odpowiednie wentylatory do twojej obudowy i polaczenia z zewnetrznym kontrolerem:

https://www.morele.net/arctic-p12-acfan00118a-5645552/ w przypadku standardowego montazu - dmucha na klatke. Swietne cisnienie statyczne i bardzo dobry przeplyw powietrza i co najwazniejsze - ciche jak na swoja szybkosc. To ze taniocha nie ma tu zadnego znaczenia. Kupilbys trzy, dwa na przod, jeden na tyl, a te SPC wypieprzyl.

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdą mi te wentylatory to popróbuję różnych ustawień i jeśli problem z crashowaniem zostanie wyeliminowany (czyli faktycznie był zależny od temperatur) to będę dalej podejmował decyzje. Zawsze istnieje szansa że to faktycznie wina płyty lub wina CPU, przekonam się do końca tygodnia jeśli nie będzie opóźnien w dostawie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wolfur

Szczerze, sama podmianka wentylatorow raczej niczego Ci nie rozjasni. W najlepszym wypadku obnizy temperatury podzespolow za cene potwornie glosnej pracy. Zwlaszcza, ze twoja obudowa pozwoli na tylko 1x140mm z przodu, a drugi dalbym na tyl. Mam nadzieje tez, ze nie bedzie problemu z podlaczeniem ich do kontrolera czy plyty glownej. Masz dwa wejscia, nie widze w specyfikacji ilu-pinowe (raczej 4), a nie kazdy kontroler ogarnia PWM.

EDIT: umknal mi rozgaleziacz.

Za koszt dwoch Industriali, ktorych bym za darmo nie chcial, bo to wentylatory dla cholera wie kogo, mozesz kupic przyzwoita obudowe, ktora i tak wypadaloby kupic i ktorej wymiana wlasnie pozwoli Ci rozstrzygnac, czy to wina czegokolwiek innego.

https://www.ceneo.pl/90932972

https://www.ceneo.pl/61936558

Pierwsza ma swietna wentylacje i nada sie do krecenia wszystkiego. Druga jest imo lepszym balansem cisza/wydajnosc, ale przy posiadaniu dobrze chlodzonych podzespolow nada takze do OC. Sam ja mam i dlatego ja wybralem. Nie znam tez drugiej tak wypasionej budy za podobne pieniadze.

Jesli chcesz bawic sie w wentylatorowa elite i jestes gotow wiele doplacic wzgledem swietnych Arcticow za nieznacznie lepszy efekt:

Noctua NF-A12x25

SilentWings3

Wyniki maja porownywalne - mocarne i ciche. Noctue bierze ten, kto woli lekko bardziej wydajne za cene odrobiny ciszy, bq! odwrotnie.

 

 

Edytowano przez SolInvictus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...