Skocz do zawartości
Lukasz-K2

Rozwiązany: Monitor 24 calowy / 27 calowy

Polecane posty

Dzień dobry,

chciałbym kupić monitor, który będzie mi służył do amatorskiego webowego programowania frontendowego, więc zależy mi na kolorach, chciałbym również na nim obrabiać zdjęcia w lightroomie i photoshopie jak i montować filmy w Filmorze raz oglądać filmy tak po prostu. Od czasu do czasu chciałbym również zagrać w Wiedźmina 3 i Far Cry 4. 

Nie chcę jednak wydawać na niego dużych pieniędzy, tak jak wspominałem, we wszystkich wymienionych dziedzinach jestem raczej amatorem hobbystą a nie weteranem hardcorem, choć fakt, faktem zależy mi na zdroworozsądkowej opłacalności, czyli jeśli coś jest warte swojej wyższej ceny to jestem jak najbardziej na tak.

Czy mógłbym prosić o 3 propozycje w niskim, średnim i wysokim pułapie cenowym?

Myślę, że zależy mi na monitorze 24 calowym, raczej nie większym ani mniejszym. Full HD to chyba max co bym chciał osiągnąć a przy 27 calach będzie to już wyglądało przeciętnie. 

Dodam tylko, że zawsze myślałem o monitorze iiyama lub ewentualnie EIZO. Choć to tylko luźna sugestia. Być może wśród nich nie ma nic ciekawego.

Chciałbym również żeby to był monitor tzw "przyszłościowy", żeby się nie okazało że za rok będzie po prostu w pewnym sensie "za słaby", niedomagający. Widzę, że teraz "modne" jest odświeżanie 144Hz? Czy jednak "pchać się" również w 4K lub zakrzywioną matrycę? Chciałbym po prostu urządzenie na "długie lata". Być może jednak warto rozważyć monitor 27 calowy 4K?

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie

Edytowano przez Lukasz-K2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim złotym środkiem powinien być https://www.morele.net/monitor-aoc-24g2u-5939776/ - 1080p, matryca IPS z bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów, 144 Hz. Jest też wariant 27-calowy, ale jak zauważyłeś - 1080p na takim ekranie będzie wyglądać słabo.

Jeśli coś większego, to celowałbym w ekran 1440p od Acera - https://www.x-kom.pl/p/469202-monitor-led-27-acer-nitro-vg270upbmiipx-czarny.html - obecnie niedostępny, ale pewnie wróci za jakiś czas jak wjedzie dostawa.

W 4K bym się nie pchał, bo to bardzo duża rozdziałka jak na monitor. Plus ekrany 4K z dobrym odwzorowaniem kolorów będą drogie.

 

Jako tanią opcję można rozważyć AOC w wersji 75 Hz - https://www.x-kom.pl/p/517974-monitor-led-24-aoc-24g2u5.html

Z EIZO można rozważyć np. https://www.x-kom.pl/p/350554-monitor-led-24-eizo-flexscan-ev2456-bk.html - format 16:10 jest bardzo wygodny do pracy. bo masz większą przestrzeń. Kolory tez najwyższej klasy, ale nie jest to ekran typowo gamingowy (odświeżanie 60 Hz) - choć oczywiście można na nim spokojnie pograć ;) Droższe propozycje od nich to już typowo profesjonalne ekrany od 3 tys zł w górę. iiyame bym olał, od długiego czasu nie pokazali żadnego konkurencyjnego ekranu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest opcja wymiany "nóżki" na jakąś, że się tak wyrażę bardziej biznesową? :) Bo parametry wydają się bardzo rozsądne za te pieniądze ale gamingowy design mi się zupełnie nie podoba. Wolę bardziej stonowany wygląd, jak np biznesowe Delle. Może jest jakiś model, który ma takie same parametry ale z tradycyjnym wyglądem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Witam jeszcze raz, przemyślałem zakup i mam już sprecyzowane parametry, które chciałbym, żeby miał ten monitor.

27 cali, koniecznie zakrzywiony (widziałem - wygląda obłędnie, nie myślałem, że aż tak mnie zauroczy), rozdzielczość WQHD, 144Hz.

I chciałbym żeby był dość jasny (250cd to chyba bardzo mało?), jak najlepsze odwzorowanie barw, 4ms bo do 1ms raczej nie zejdziemy w rozsądnej cenie, 

no i FreeSync albo G-Sync. Widziałem, że są monitory z FreeSync 2.0 (to pewnie coś dużo lepszego od 1.0). Chociaż skłaniam się ku karcie GeForce na przyszłość, więc pewnie i tak lepiej jakiś monitor z G-Sync, bo to jak rozumiem technologia nVidii.

Co w takim razie wybrać i nie zbankrutować? 

Znalazłem taki monitor: https://www.x-kom.pl/p/553916-monitor-led-27-acer-nitro-ei272urpbmiiipx-curved-czarny-hdr.html

Czy jest ok? W sieci jest w sumie niewiele informacji na jego temat a parametry w stosunku do ceny wydają się naprawdę dobre...

Edytowano przez Lukasz-K2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz-K2 Dobrze, ze wymiksowales sie z tego 32-calowego ;) Z monitorem Ci nie doradze, bo poki nie kupuje, temat mnie nie interesuje, wiec musialbym po prostu przejrzec testy czy rankingi, co mozesz zrobic sam. Jednak w temacie komputera zapomnialem wspomniec o istotnej kwestii. W przypadku wyboru 27-calowego panelu najlepiej by bylo, zebys siedzial od niego w odleglosci ~80 cm. Mowie z mojego doswiadczenia, wiec kazdy ma inna tolerancje. Testowalem rozne odlegosci, bo - wiadomo - im blizej, tym wieksza wczuwka w grach, ale wszystko ponizej przy calodziennych sesjach meczylo oczy, a 80 wydaje sie byc optimum. Dlatego - poza wspomniana pixeloza - odradzam cokolwiek wiekszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasność maksymalna ma znaczenie raczej ze względu na HDR. Na co dzień z tego nie korzystasz, bo wypala oczy - szczególnie w ciemnym pokoju.

W dniu 7.02.2020 o 12:26, Lukasz-K2 napisał:

...więc zależy mi na kolorach, chciałbym również na nim obrabiać zdjęcia w lightroomie i photoshopie...

Z tego powodu wybrałbym IPS. Tylko pytanie: czy jesteś gotów wydać tyle, ile kosztuje np. LG 27GL83A?

Edytowano przez Bull3t
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz-K2 Na papierze wszystko spoko, a troche malo recek. Byle przypasowala Ci wysokosc, ktorej regulacji brak, ale od biedy jest regulacja pochylenia. Nie wiem tez, z ktora karta bedziesz go laczyc, wiec poszperalbym za info, jak ow dziala z kartami Nvidii - jesli na taka padnie. W monitorach FreeSync zwykle zakres dzialania jest mniejszy niz z Radeonami, a za sensowne minimum uznalalbym 30Hz (30fps).

Z tego co widze po komentarzach na x-komie, ktos tam pisze, ze dziala, ale potrzebny do tego jest kabel Display Port, ktory do monitora nie jest dolaczany. Ktos tam dalej, ze jakies problemy.

Koniecznie ustal ta kwestie, bo razem z jakoscia matrycy czy odswiezaniem jest to najistotniejsza cecha monitora do gier.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wysokości to w planach mam zakup ramienia do biurka, więc to nie ma większego znaczenia dla mnie. Żadne gamingowe stopki mi się nie podobają, a te metalowe ramiona na VESA bardzo mi się podobają. Jeśli jednak ta czerwona stopka mi się jakimś cudem spodoba to mam w planach zakup półki pod monitor wzdłuż prawie całego biurka.

Co do karty, to jeszcze nie wiem jakiej karty użyję, ale szczerze mówiąc jestem w stanie się dostosować i nawet kupić Radeona, jeśli będzie lepiej działał niż GeForce.

Co do kabla, to też nie problem, z kablem się dostosuję, mogę używać DP.

Na razie monitor będzie mi służył głównie do kodowania i oglądania filmów, bo na 14 calowym laptopie długie sesje kodowania to była męczarnia dla oczu i karku.

Ale fakt, faktem, że masz rację, te wszystkie kwestie też mnie męczyły, ale mimo wszystko cena mnie strasznie skusiła. Boję się go trochę bo mało kto o nim cokolwiek pisze ale dam znać jak wrażenia. Niestety ja mogę go przyrównać tylko do całej gamy biurowych Delli. Ale zawsze coś :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Lukasz-K2 napisał:

Ale fakt, faktem, że masz rację, te wszystkie kwestie też mnie męczyły, ale mimo wszystko cena mnie strasznie skusiła.

Wiadomo.

Jak bedziesz mial kompa to mozesz dac znac w temacie. Az tak bardzo sie nie martw tym FreeSync - fajnie jak jest, ale jesli na monitorze z tego typu rozwiazaniem nie grales, to nie wiesz, co tracisz ;) Przy braku info w recenzjach warto poczytac opinie userow na reddicie czy stronach monitora w sklepach. Zawsze mozesz zadac pytanie supportowi x-kom - znaja sie na rzeczy z kimkolwiek nie gadasz. Nawet jakby nie wiedzieli, w sumie od tego sa, zeby szukac za Ciebie takich [beeep]. To samo z kartami - szukasz recek i opinii o tej, ktora chcesz kupic, z miejsca skreslasz karty z turbina.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz-K2 Dokladnie tak. Nowe egzemplarze bija o bycie najtanszymi z kartami z jednym wentylatorem, ktore tez bierze sie jedynie dla rozmiaru potrzebnego do malych buildow za cene ich temperatur czy halasu. W przypadku takich kart i nie daj Boze slabo przewiewnej skrzynki oprocz oczywistego halasu mozesz dostac temperatury tak wysokie, ze karta bedzie zbijac zegary, a wtedy bokiem wyjdzie Ci oszczednosc.

A turbinach i kaszaniastych niedrogich kartach (nawet z wentylatorami) przoduje uwazany w naszych stronach za szczyt premium kart graficznych Asus. I sprytnie robi - naiwusy biora, bo Asus. Tak z grubsza wyglada kazda turbina:

5668908_7_i1064.jpg

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz-K2 Z tego co pamietam, chciales zalatwic temat kompa do paroletnich gier jak najbardziej budzetowo, a niestety za cisze buli sie wiecej niz za RBG. Oczywiscie ,,cichy" pojecie wzgledne. Dla mnie to komputer absolutnie bezglosny, gdy pisze posta na forum czy ogladam film/yt. I jak najcichszy, kiedy mecze podzespoly grami. Mam go jakies 40 cm pod uchem i na ten moment musze wylaczyc dzwiek i zamknac okno, zeby go wtedy slyszec - mnie to satysfakcjonuje.

Taki starter pack do cichego kompa to cichy cooler (nie schodzilbym ponizej Shadow Rocka 3, najcichszy jest Ninja 5), wyciszana skrzynka (entry level to Pure Base 500/600, do ktorych trzeba dokupic jeden Pure Wings 140 na front, by zaczely odpowiednio chlodzic, szczyt to Define 7), cichy zasilacz (nie daj sie zwariowac wykresami - cicho to 30-35 decybeli podczas loadu z obciazeniem odpowiadajacym twojemu configowi. Wtedy i tak cos tam bedzie glosniejsze) i najwazniejsza, najbardziej halasliwa - cicha grafika, czyli raczej Nvidia i najczesciej flagowce MSI czy Asusa.

Ogolem zachecam do niepokpienia tematu skrzynki, coolera i zasilacza. Porzadne zostana z Toba na dlugo. Wymieniajac cokolwiek z nich najpewniej podsumowujac zaplacisz wiecej niz bys kupil raz, a porzadnie.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam Acera na biurku. I szczerze mówiąc chyba go spróbuję oddać. Nie znam się na matrycach VA. Nigdy nie miałem takiej ale coś jest nie tak. Na starej matrycy TN w moim 14 calowym laptopie nie ma pewnego efektu który występuje na monitorze. Zwłaszcza na szarych i niebieskich i zielonych kolorach widzę takie jakby ziarno/piasek. Mam wrażenie jakbym widział wręcz pojedyncze piksele. Nie mogę na to patrzeć. Być może to wina jakiejś Acerowej maty antyodblaskowe albo coś ale nie da się na to patrzeć. Wszystko pozostałe jest rewelacyjne, piękne soczyste kolory, wielkość, wysokość, płynność na 144Hz, wszystko mi odpowiada ale nie mogę patrzeć na to "ziarno" na skalach szarości i niebieskich kolorach. Co więcej, tego ziarna nie ma na niektórych kolorach, czerwony jest super, czarny jest piękny... Czy to jest naturalna rzecz? Rozdzielczość jest dobrze ustawiona. Łączę się z laptopem przez Display Port -> Mini Display Port. Chyba że tu jest coś nie tak? -> Przetestowałem na wszystkich złączach i jest dokładnie to samo, jeżeli się tylko da, to oddaję monitor, albo mam trefną sztukę, albo to ta "technologia" antyodblaskowa powoduje taki marny efekt. Mam nadzieje, że uda mi się szczęśliwie zwrócić ten monitor i zamierzam kupić proponowany wyżej AOC 24G2U, pozostanę przy sprawdzonych 24 calach i IPSie, nie mam porównania niestety z inną matrycą VA, ale już więcej nie zaryzykuję. A już napewno nigdy więcej Acera. Joystick sterujący jest strasznie głośny - taki kolejny drobny minus :P. Acerowi nie.

update: Przekopałem pół internetu, to na 99% tzw anti glare monitor film. On jest chyba nagminnie stosowany, problem w tym, że widocznie Acer w to nie umie. Najgorsze jest to, że monitor mi strasznie odpowiada, od razu mi się w nim wszystko spodobało tylko ten efekt tej cholernej maty psuje wszystko. No nie da się go uzywać bo łzawią oczy. Próbowałem oddalać albo zbliżać monitor, i tak to widzę. Czasami pod nieco innym kątem troszkę jest lepiej i to mnie tylko utwierdza w przekonaniu, że to ta mata. Co więcej, to w takim razie niewiarygodne kto pracuje w Acerze w dziale "user experience"... I to podobno topowe predatory też to mają i ktoś napisał, że "either you'll be slightly annoyed or you'll hate it". No to ja zdecydowanie hate it. 

A taki fajny monitor... :(

Edytowano przez Lukasz-K2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na biurku stanął AOC 24G2U - monitor petarda. Wg mojej oceny Acer nie ma nawet podejścia do AOC. Pożyczyłem od kolegi kalibrator, który jak się okazało był prawie niepotrzebny. Monitor już na starcie ma wszystko tak dobrze zrobione, że kalibrator nie miał co robić. Regulowana nóżka bajka, co więcej nawet ten "gamingowy" wygląd mi nie przeszkadza. Monitor prezentuje się naprawdę świetnie. 144Hz robią super efekt nawet przy głupim przesuwaniu okna w systemie. Co więcej, w Acerze podświetlenie było tragiczne ale to mi nie przeszkadzało bo myślałem, że tak ma być. Natomiast tutaj podświetlenie jest szokująco równomierne.  Generalnie polecam AOC i odradzam Acera. Nie warto.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo AOC zna sie na rzeczy. Zwykle w jakiejkolwiek polce cenowej najlepszym monitorem jest cos od nich. Sam mam o nich, swietnie sie sprawuje, gamingowa estetyke przebolalem, bo irytujace diody mozna wylaczyc, a licza sie dla mnie tylko technikalia. Ten 24G2U to porzadny monitor, ale wziales jednak FullHD? Uciekalbym od tej rodzialki i paneli mniejszych niz 27" jak najdalej - chyba ze masz na prawde slaby sprzet i to po prostu mus. I ogarnij temat dzialania Free Sync (nie wiem, jaka w koncu masz karte).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padło jednak na FullHD i szczerze Ci powiem, że jednak jak dla mnie to za wcześnie na QHD, po podłączeniu do laptopa od razu poczułem się jak w domu. Dla mnie na QHD jest za wcześnie. Przede wszystkim nie mam szybkiego internetu, mam tylko mobilny o bardzo słabym zasięgu. Nie mam możliwości podpięcia szybszego łącza, bo się na razie nie da. Więc wszystko leci na 480p max. Wyobraź sobie treści na 27 calach w 480p albo 360p. Na FullHD też nie wygląda szałowo ale jest znośnie. Poza tym dla mnie 27 cali to jednak za duży monitor. Tak po prostu :). A co do karty - póki co podpinam monitor do laptopa bo nie mam komputera stacjonarnego. Ale na wszystko przyjdzie czas :). Planuję zakup Radeona RX 570 jak będę składał blaszaka. Freesync będzie z nią hulał aż miło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...