Jump to content
Sign in to follow this  
Equisetum

Rozwiązany: MOBO + CPU

Recommended Posts

Witam,

Rozważam zmianę obecnej platformy (Z170 + i7 6700) na AM4. Zaskakująco, patrząc po zakończonych aukcjach za mój obecny zestaw powinienem dostać około 900 zł (700 zł CPU i 200 zł MOBO). Zastanawiam się w jaki procesor i MOBO celować, tak żeby współpracowało to dobrze z RX 5700 XT i monitorem 1440p 144 Hz. Cel to ogólnie pojęte multimedia i gry, chciałbym wszystko płynnie odpalić w Ultra w okolicach 60 klatek. Myślę też czy nie doczekać do kolejnej generacji procesorów od AMD (AM 5?), ale nie wiem czy coś takiego w ogóle jest na horyzoncie? Czy przesiadka na takiego Ryzena 5 3600 ma w moim przypadku sens, czy jak zmieniać to pójść wyżej?

Myślę, że sens jest, bo dopłacisz do biznesu z ~ 300 zł a zyskasz sporo wydajniejszy procek, który pod 1440p jest świetnym wyborem.

Kolejna generacja to będą odświeżone Ryzeny 3000, czyli Ryzen 4000. Premiera pewnie w wakacje albo trochę po.

Na horyzoncie są jeszcze nowe Intele, powinny pojawić się w okolicach kwietnia-maja.

@Dirian A do takiego 3600 jaką płytę główną byś polecił? Jeszcze pytanie, czy pod zmianie podstawki mój Macho Rev B będzie kompatybilny z nową płytą główną, czy trzeba go sprzedać i kupić coś innego?

ASrock B450 Fatal1ty K4 / MSI B450 Gaming Plus MAX / B450 Tomahawk MAX. Fajna jest też Asus TUF B450-PRO GAMING.

Chłodzenie nie będzie kompatybilne, chyba że znajdziesz gdzieś zapinki pod AM4.

Kupiłem dzisiaj Asus TUF B450-PRO GAMING z promocji na x-kom za 389 + myszka warta z 50 zł w gratisie, wiec deal niezły. Mam natomiast lekkie wątpliwości, czy nie lepiej kupić Ryśka 1600 AF za niemalże połowę ceny 3600 tracąc na wydajności te kilka % przy RX 5700 XT w 1440p. Co o tym sądzisz? W zasadzie bym na tej modernizacji zarobił 250 zł...

Pod względem opłacalności trudno pobić Ryzena 5 1600 AF. Myślę, że można na razie zaoszczędzić na procesorze, a w przyszłości wymienić na coś lepszego.

@Bull3tZałożyłem temat jeszcze na jednym forum, wiadomo, żeby jak najwięcej opinii poznać, i straszna tam się gównoburza zrobiła, że 1600 AF będzie powodował zrzucanie taktów RX 5700 XT i że między 1600 a 3600 jest przepaść. Jest to o tyle nielogiczne na mój chłopski rozum, że różnice w wydajności 2600 vs 3600 to kilka %, no ale ja się nie znam co przyznają bez bicia. W sumie sam już nie wiem. Myślałem, że taki 1600 AF będzie szybszy nawet z RX 5700 XT od i7 6700 a chyba wychodzi na to, że niekoniecznie.

Jakie zrzucanie taktów? Nie bardzo rozumiem.

Różnica w wydajności między 1600 AF a 3600 jest widoczna i tego nie da się ukryć, w 3600 masz też większą stabilność generowanych klatek (usprawniona architektura). Generalnie jeśli nie liczymy każdej stówki to warto do 3600 dorzucić, ale jak weźmiesz 1600 AF i zrobisz mu OC, to i tak będziesz mieć lepszą sytuację, niż z i7 6700, a jeszcze jak wspomniałeś - wyjdziesz na plus finansowo... 

16 minut temu, Equisetum napisał:

...że różnice w wydajności 2600 vs 3600 to kilka %, no ale ja się nie znam co przyznają bez bicia.

Raczej kilkanaście %, czasem ponad 20% - recenzja.

17 minut temu, Equisetum napisał:

Myślałem, że taki 1600 AF będzie szybszy nawet z RX 5700 XT od i7 6700 a chyba wychodzi na to, że niekoniecznie.

Jeśli gra nie zrobi użytku z większej liczby wątków, niż ma i7-6700 - to Ryzen będzie wolniejsze, bo Intel ma wyższe IPC.

Jak sugeruje Dirian, ja bym dorzucił do Ryzena 5 3600 - jeśli możesz sobie na to pozwolić.

Mogę sobie pozwolić i tak zrobię. Dzięki.

@Bull3t @DirianA jeszcze jedno pytanie, na razie procek będzie musiał latać na stockowym coolerze, ale zapewne niedługo będę chciał dokupić coś wydajniejszego, jakieś wyjątkowo dobre konstrukcje są na rynku? Z Macho byłem bardzo zadowolony, kawał solidnego chłodzenia. No chyba, że stock wystarczy i nie ma się co spinać.

A z tańszych to nawet Freezer 34 czy Fera 3 dadzą radę spokojnie. Ew. Fortis 3.

Przydało by się coś co da radę schłodzić najmocniejsze CPU które będzie się dało włożyć do AM4 bo w perspektywie paru lat zapewne tak się to skończy, a nie chciałby wtedy zmieniać chłodzenia.  Przemyślę tą Noctuę (choć te brązy będą pasować do reszty jak pięść do nosa).

To Macho też sobie poradzi, wydajność nie jest tam wiele gorsza niż w Noctua.

Właściwie, DeepCool Assassin III jest nieco wydajniejszą opcją niż Noctua NH-D15, a kolorystyka mniej "unikalna". Jest też Noctua NH-D15 chromax black w bardziej przystępnych barwach.

Można też rozważyć jakieś wodne AiO, np. Arctic Liquid Freezer II 280 (recenzja).

W sumie nawet tym wodnym AiO mnie zaciekawiłeś, aczkolwiek gdzieś obiło mi się o uszy, że takie chłodzenie, wymaga okresowego dolewania płynu i ogólnej konserwacji co jest niewątpliwie upierdliwe. Nie mówiąc już o ryzyku wycieku, który jest lekko przerażający. Nie mam też absolutnie żadnego doświadczenia z tego typu chłodzeniami i nie wiem jak trwałe są takie konstrukcje. Gdzieś w zeszłym roku na necie widziałem jakieś AiO które wręcz gniło od środka z glonami i całą cywilizacją na procesorze, zakładam, że nie jest to standard, ale któryś producent ostro dał ciała.

AIO jest bezobsługowe, dolewania płynu wymagają customowe układy LC (AIO to takie pseudo-wodne chłodzenie).

Czy to na pewno było AiO? To jest układ zamknięty, więc żadne glony nie powinny się pojawić, dolewać płynu też nie trzeba. Korozja też nie powinna wystąpić.

Jeśli nie trafi się jakaś wadliwa konstrukcja, to można liczyć na co najmniej jakieś 5 lat bezproblemowego użytkowania.

Rzecz jasna, chłodzenie powietrzne jest mniej awaryjne, bo nie ma np. pompki, która może zakończyć swój żywot.

W sumie chyba jednak zostanę przy powietrzu, producent obecnego chłodzenia chce 15$ za wysłanie zapinek do AM4 (koszt wysyłki międzynarodowej), i albo wezmę te zapinki, albo wezmę jakieś chłodzenie,  które polecaliście. W zależności od tego jak będzie sytuacja z budżetem wyglądała.

Tak podsumowując, udało mi się załatwić karty podarunkowe do Media Expert wartości 400 zł i w tej sytuacji nabyłem Navisa 280 mm ARGB za 399 zł (niestety nie mogłem dopłacać). Chyba powinno być ok. Temat już ostatecznie do zamknięcia, tak mi się wydaje. Dziękuję i pozdrawiam.

Problem rozwiązany, więc temat zamykam.

W razie potrzeby otwarcia tematu, autor jest proszony o kontakt przez PW z którymś z aktualnie obecnych na forum moderatorów.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...