Skocz do zawartości
SerwusX

Komputer bez GPU za ponad 4000

Polecane posty

Witajcie ponownie, po prawie 10 latach zwracam się ponownie z prośbą o pomoc w wybraniu konfiguracji. ;)
Obecnie posiadam komputer taki, jak w podpisie. Mam do niego zapasową kartę graficzną, więc w nowej konfiguracji znajdzie się na pewno mój obecny GTX 970. Za rok lub dwa wymienię go na coś lepszego.

Raczej nie planowałbym wymieniać nowej konfiguracji procesora, więc chciałbym wziąć coś możliwie dobrego. 

Budżet: ponad 4 000 PLN, ale nie miałbym większych problemów przeznaczyć więcej, oczywiście w granicach rozsądku.

  • CPU – Wstępnie widziałbym w tej konfiguracji AMD Ryzen 9 3900X albo Intel Core i9-9900K 
    • Czy to duża przesada? Bo zaraz okaże się, że zmieniają podstawkę i upgrade bez zmiany płyty głównej będzie bezcelowy. Niestety, nie siedzę ostatnio w tym temacie.
  • RAM – 16GB, z możliwością rozszerzenia do 64GB
  • MOBA – coś, co będzie pasować do reszty
  • GPU – brak
  • Zasilacz – coś, żeby potem mi na elektrodzie nie pisali, że z czarnej listy. ;) Chciałbym mieć pewien zapas mocy na ewentualną zmianę karty graficznej (nie planuję dwóch GPU).
  • Obudowa – coś ładnego, może z oknem, ale niekoniecznie jakieś cuda na kiju
  • Dysk – SSD 1TB
  • Chłodzenie – raczej powietrzne?

Planuję później kupić albo 3 monitory i ustawić je na sztorc, albo jeden wielki, jeszcze nie zdecydowałem. Na razie mam Iiyama 2410HDS, o ile dobrze pamiętam model.

Czy jest obecnie sens zwlekać z zakupem? Kiedy wychodzą jakieś nowe karty/procesory/cokolwiek, mogące wpłynąć na cenę zestawu?

 

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W marcu / kwietniu powinny pojawić się nowe procki Intela, ale nie jest to jeszcze na 100% pewne. Nowe Ryzeny (odświeżona seria 3xxx) to pewnie gdzieś w drugiej połowie roku dopiero.

Do wakacji pojawią się pewnie karty GeForce Ampere.

Ogólnie moim zdaniem bez sensu kupować topowy procek i na 2 lata (czy nawet rok) sparować go z GTX 970. Nie ma to żadnego sensu, no chyba, że obecna platforma się sypie totalnie i po prostu musisz zmienić. W każdym razie, lepiej dorzucić 1000-2000 zł do budżetu i od razu kupić zestaw z lepszą grafiką, nawet jakimś RTX 2060 za te 1400 zł i po premierze nowych konsol za ten rok-poltorej wrzucic sobie mocniejszą grafę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój obecny procesor jest w komputerze już 10 rok i jeszcze się trzyma. :) Kiedyś właśnie procesory były drogie, a teraz za 2k+ można mieć coś takiego... 
Nie chciałbym raczej za rok musieć wymieniać i karty, i procesora, dlatego pomyślałem, że po prostu kupię od razu lepszy procesor. 

Nie planuję wymieniać procesora przez przynajmniej kilka lat (liczę, że przynajmniej 5). Do tego czasu zmieni się zapewne podstawka i będę musiał również wymienić płytę główną, a w międzyczasie pewnie wejdzie inny standard RAM. A chciałbym, żeby procesor dał sobie do tego czasu spokojnie radę nawet z kartami, które nie zostały jeszcze zapowiedziane.

EDIT:

Może faktycznie z tym procesorem to przegięcie. Zadowoli mnie coś, co spełni założenia wymienione powyżej, nie musi to być i9 ani Ryzen 9.

 

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, SerwusX napisał:

Kiedyś właśnie procesory były drogie, a teraz za 2k+ można mieć coś takiego... 

Brzmi to trochę śmiesznie, biorąc pod uwagę że Twój procesor te 10 lat temu kosztował w sklepie jakieś 500zł, a dopłata do i7 (w formie Xeona) wynosiła jakieś 100zł... :P A to był właściwie jeden z lepszych dostępnych konsumenckich procesorów.

Ja w kwestii procesora raczej zdecydowałbym się na coś co oferuje obecnie dobry stosunek ceny do wydajności, jak np. Ryzen 5 3600 (6 rdzeni) lub 7 3700 (8 rdzeni). W obu przypadkach będziesz mieć możliwość w przyszłości przejścia na 9 3900X w przyszłości gdy już stanieją, oczywiście jak płyta główna będzie odpowiednia. Do obecnych płyt powinny również pasować Ryzeny 4XXX (prawdopodobnie premiera w tym roku), ale kolejne generacje już na pewno nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, yojc napisał:

Brzmi to trochę śmiesznie, biorąc pod uwagę że Twój procesor te 10 lat temu kosztował w sklepie jakieś 500zł, a dopłata do i7 (w formie Xeona) wynosiła jakieś 100zł... :P A to był właściwie jeden z lepszych dostępnych konsumenckich procesorów.

Wtedy to były inne czasy, budżet był z kieszonkowego, jakichś urodzin i liczyło się każdą złotówkę. :V Poza tym nie 500, a prawie 800! I nadal uważam, że to był świetny wybór. :d Kojarzę jakieś stare i7 za kwoty 4k+.

4 godziny temu, yojc napisał:

Ja w kwestii procesora raczej zdecydowałbym się na coś co oferuje obecnie dobry stosunek ceny do wydajności, jak np. Ryzen 5 3600 (6 rdzeni) lub 7 3700 (8 rdzeni).

Piątek w ogóle nie biorę pod uwagę. Ta siódemka wygląda OK, ale szczerze mówiąc, jest względnie niewiele tańsza od tej dziewiątki.

4 godziny temu, yojc napisał:

w przyszłości przejścia na 9 3900X w przyszłości gdy już stanieją

Jakiego rzędu mogą to być obniżki? Kilkaset, tysiąc?

4 godziny temu, yojc napisał:

Do obecnych płyt powinny również pasować Ryzeny 4XXX (prawdopodobnie premiera w tym roku), ale kolejne generacje już na pewno nie.

Zawsze mam wrażenie, że biorę się za upgrade w złym momencie, tak jak 10 lat temu kilka miesięcy po zakupie wyszedł i5 2500k, ale kto mógł przewidzieć. ;)

Edytowano przez SerwusX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, SerwusX napisał:

Poza tym nie 500, a prawie 800!

Okej, sprawdziłem Twoje tematy na forum i przyznaję rację, faktycznie tyle kosztował jak kupowałeś. Z drugiej strony sam kupowałem komputer niewiele później i pamiętam, że za Xeona X3440 (czyli i7-860s) na pewno nie dałem tych 9 stów które są w tym temacie wypisane. Nieważne, tyle lat to można zapomnieć co i jak ;)

I tak, były droższe i7 też wtedy (pod LGA1366)... tak samo jak teraz jest Threadripper. Skupiałem się na tym, co zwykli śmiertelnicy zazwyczaj kupowali :P

20 minut temu, SerwusX napisał:

Jakiego rzędu mogą to być obniżki? Kilkaset, tysiąc?

Zapomniałem nadmienić, że miałem na myśli rynek używanego sprzętu - nówki raczej nie stanieją, choć oczywiście pewnie się zdarzy, że nowe odpowiedniki starych procków będą tańsze. Używki podejrzewam, że powinny stanieć odczuwalnie, choć to trochę wróżenie z fusów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...