Skocz do zawartości
NadX

Rozwiązany: Zwiechy komputera i bluescreeny

Polecane posty

Witam,
od dawna borykam się z tymi problemami, raz jest ok, raz nie. Pisałem już na wielu forach, na tym chyba też, ale teraz mogę wykluczyć większość rzeczy, więc na spokojnie wolałem napisać nowy temat. 

Czasem zdarza się, że komputer zatnie się na "amen", nic nie można wtedy zrobić. 
- obraz staje w miejscu i nawet godzina na pasku startu się nie zmienia, 
- muzyka w słuchawkach przestaje grać, 
- system na nic nie reaguje, 
- jedynym rozwiązaniem jest wtedy przytrzymać przycisk Power do momentu wyłączenia komputera, lub wyłączyć komputer z gniazdka. 
Po ponownym uruchomieniu komputera wszystko jest w porządku, jak gdyby nigdy nic... 
Szczególnie zdarza się to podczas grania w gry, ogólnie dosyć rzadko, ale jednak... Gry w jakie gram to m.in. PUBG, CS:GO, BF1... 

1. Podejrzewałem system, zmieniłem z Windows 10 Home na Windows 10 Pro, nie pomogło. 
2. Podejrzewałem dysk, zmieniłem z HDD na SSD M.2, nie pomogło.
3. Podejrzewałem sterowniki, zbędne programy itp. - niestety, świeżo po formacie i przy aktualnych sterownikach jest to samo. 
4. Podejrzewałem przegrzewanie się komputera, temperatury mierzone wszystkimi możliwymi programami, również pod obciążeniem - wszystko jest w porządku. 
5. Podejrzewałem zasilacz, mierzyłem napięcia miernikiem; wyniki pomiarów:
- Przed obciążeniem:
czerwony: 5,14
pomarańczowy: 3,42
żółty: 12,36 
- Po obciążeniu (odpaliłem OCCT zakładka power supply + włączyłem chłodzenie na high - 3 wiatraki):
czerwony: 5,14
pomarańczowy: 3,41
żółty: 12,32
Więc teoretycznie wszystko jest w porządku.

Istotna informacja:
Po włączeniu Profilu XMP w Biosie pojawiają się blue screeny: MEMORY_MANAGEMENT; PFN_LIST_CORRUPT
Zdarzały się ten inne, ale nie zdążyłem zapisać. 
Crashuje mi PUBG i Discord
Po wyłączeniu profilu XMP nagle brak bluescreenów i nic nie crashuje. 

Chyba pozostaje wziąć pod lupę RAM i Płytę główną... O ile RAM może wywoływać bluescreeny przy włączonym profilu XMP, to czy może też powodować aż taką ścinę komputera że trzeba go wyłączyć, niezależnie od tego czy profil XMP jest włączony czy nie? Stawiacie bardziej na RAM czy Płytę główną? Jak mogę to sprawdzić? Chyba robiłem już kiedyś memtest i nie było problemów, ale to było dość dawno i nie pamiętam czy aby na pewno zrobiłem wszystko dobrze. Możliwe, że gdyby płyta główna była uszkodzona to pociągnęłaby mi prawie 2 lata? Bo z tego co pamiętam problem występuje od nowości, a komputer kupiłem w 2018...

ASRock B360M PRO4
Intel Core i5-8400, 2.80GHz, 9MB, BOX + chłodzenie SilentiumPC Spartan 3 PRO 
GoodRam IRDM X DDR4 2x4GB, 2666MHz, CL16 
Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB 
SilentiumPC Vero L2 500W 
Poprzednio: Dysk HDD Toshiba P300 1TB; Teraz: Intel 1TB M.2 PCIe NVMe 660p Series
Poprzednio: Windows 10 Home; Teraz: Windows 10 Pro

Proszę o pomoc

82436282_1713038958827753_6727644902827491328_n.jpg

82836263_176895850223706_3961962469903040512_n.jpg

82963229_198826514586411_522225855204687872_n.jpg

Edytowano przez NadX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pawarotti ale po co mam zmniejszać memory speed, skoro nawet na fabrycznych ustawieniach z wyłączonym profilem XMP zdarzają się zwiechy kompa? Włączenie profilu XMP powoduje bluescreeny, ale zwiechy są tak czy siak. Nie wiem czy jedno ma związek z drugim... 

@naprawapsp Wszystko fabrycznie, nic nie podkręcane, nic nie zmieniane. 
 

Edytowano przez NadX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem Memtest i otrzymałem dziwne wyniki.
Testując 2 kości jednocześnie, wykryło błędy, ale testując pojedynczo nie wykryło nic... O co może chodzić?
Slotów nie zmieniałem, zostawiłem tak jak było za pierwszym razem, czyli raz pierwsza kość w slocie 1, drugi raz kość druga w slocie 3.

Możliwe, że w jednej z kości nie działa poprawnie dualchannel? Bo skoro razem pokazuje błędy, a pojedynczo jest ok, to dziwne... Może to właśnie to powoduje u mnie ściny i bluescreeny?

Test nr. 1 - testowanie dwóch kości jednocześnie, jedna w slocie1, druga w slocie3
https://i.imgur.com/1Nw8xlm.jpg

Test nr. 2 - testowanie pierwszej kości w slocie1.
https://i.imgur.com/jGCYw0A.jpg

Test nr. 3 - testowanie drugiej kości w slocie3.
https://i.imgur.com/abErujr.jpg

Edytowano przez NadX
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2tyg mam inny RAM, taki, który jest na liście kompatybilnych ramów do mojej płyty głównej.  4x4gb (więc wszystkie sloty zajęte). Profil XMP włączony. MemTest nic nie wykazuje, brak bluescreenów i zwiech. Poprzedni RAM odsyłam na gwarancję. 
Do zamknięcia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...