Skocz do zawartości
kadafi737

Rozwiązany: Mały i cichy komputer biurowy do 2500 zł

Polecane posty

Hello,  

Bardzo Was proszę o pomoc w złożeniu poniższego zestawu:

Budżet na komputer: 2000-2500 zł (Przedział zależny od sensu dokładania dodatkowych pieniędzy. Ponadto, jesli propozycja przekroczy o kilkadziesiąt złotych a bedzie tego warte - nie ma problemu.)
Części do kupienia: Komputer bez monitora, klawiatury i jakiegokolwiek sprzetu zewnętrznego
Czy wliczyć system w cenę: Nie    
Zastosowanie komputera: Potrzebuję CICHEGO (wybaczcie caps-locka, ale to bardzo wazne) i małego (niech sobie stoi/leży na biurku) komputera do zastosowań typowo biurowych oraz do okazjonalnej (nieprofesjonalnej) obróbki zdjęć RAW w Lightroom/GIMP/Photoshop. Nie potrzebuję komputera do żadnych gier natomiast ogromnie mi zależy na komforcie pracy. Idealne byłoby coś pokroju Mini-PC (NUC?) lub Nettopa, ale nie wiem jak to przekłada się na chłodzenie i ogólną wydajność. Generalnie im bardziej cichy i mały (a przy tym wydajny) tym lepiej. (myslałem również o laptopie + monitor lub o all in one, ale wydaje mi się że za te same pieniądze złoże coś badziej sensownego) 
Preferowany sklep: Brak - im taniej tym lepiej :D
Model posiadanego monitora (rozdzielczość, posiadane złącza): Docelowo monitor z obsługą rozdzielczości 2k 
Czy sprzęt będzie podkręcany: Nie
Termin zakupu komputera: przełom 2019/2020
Dodatkowe uwagi: Dysk koniecznie SSD, Pamięc RAM min. 16 gb (ew. 8GB z możliwością późniejszego dołożenia kości). W związku z zastosowaniami wydaje mi się że zintegrowana grafika wystarczy, ale w 100% nie jestem pewny (podobno Lightroom korzysta coraz bardziej przy obróbce z procesorów graficznych). Niemniej, priorytetem są wymiary i cicha praca przy zachowanej wydajności więc jeśli karta graficzna znaczaco by na to wpływała - odpuszczę (ew. będzie zewnętrzna).  
Miło by było mieć "wbudowane" wifi i bluetooth i mozliwosc późniejszego dołożenia RAM-u i/oraz dysku. Szybkie USB (chyba 3.1?) W zmienianie procesora na pewno nie będę się bawić. Jeśli obudowa pozwoli również grafika może byc poza budżetem (do dokupienia później) .

Z góry dzięki za propozycje :) 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego wykombinowałem:

https://www.x-kom.pl/lista/qvibefrzj - od finalnej ceny odejmij ten kod na Gamepass, przeceni się na 1 grosz przy zamawianiu.

Ryzen 5 3400G ze zintegrowaną grafiką + cichy cooler na CPU, 16 GB RAM, płyta z WiFi i Bluetooth, cichy modularny zasilacz, dość kompaktowa obudowa, SSD 512GB.

Przed zakupem warto poprosić sklep o aktualizację BIOS płyty głównej pod obsługę tego Ryzena 3400G, bo płyta nie musi mieć aktualnego (proc wyszedł jakoś kilka miesięcy temu).

Można ewentualnie pokombinować i upchnąć to w jeszcze mniejszą budę - https://www.x-kom.pl/p/206805-obudowa-do-komputera-cooler-master-elite-110.html - i wtedy pokombinować z jakimś niskoprofilowym chłodzeniem, np. Cooler Master RR-T520-16PK.

Ewentualna osobna grafika mogłaby przydać się w przypadku właśnie Lightrooma i używania duzej ilości efektów, ale skoro to amatorska obróbka to chyba nie jest to konieczna inwestycja.

 

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, wygląda całkiem nieźle, szczególnie jeśli chodzi o tę druga obudowe. I to rodzi kolejne pytania: 

Czy ta mniejsza obudowa bedzie rownie dobrze wyciszona co duza i czy moze rodzic jakies inne problemy? Rozmiarowo wolalbym drugą, ale coś czuję że byłaby ona kosztem czegoś. ;p Wspomniałeś o niskoprofilowym chlodzeniu - czy jest ono mniej wydajne niz to z proponowanego przez Ciebie zestawu? Co z kultura pracy (jest cichsze?)? 

 

No i ostatnie pytanie: czy jakis intel nie bylby lepszy do tego zestawu? Czy wybierajac Ryzena 5  chodzi o znacznie lepsza zintegrowana karte? 

Czy dolozenie zalozmy 200-300 zl do budzetu byloby w stanie cos zmienic istotnie (mam na uwadze liczbe rdzeni/watkow). 

 

Ogromnie dzieki za pomoc. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna z tych bud nie jest wyciszona, ale mając w środku cichy zasilacz i ciche chłodzenie na CPU to i tak będzie zestaw praktycznie niesłyszalny.

Co do chłodzenia do mniejszej budy - nie będzie głośniejsze, i tak ten procek się mało grzeje więc wentyl sobie można ustawić na niskie obroty.

Z Intelem problem jest taki, że mają sporo słabsze integry, plus w tym budżecie starczy najwyżej na 6 rdzeni / 6 wątków. W Ryzenie masz 4 rdzenie / 8 wątków + mocniejszą integrę.

Ewentualnie jak używki wchodzą w grę to może szukać używanego i7 8700, wtedy będzie 6 rdzeni / 12 wątków ale nadal słaba integra.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wytłumaczenie. Używki niestety nie wchodzą w grę - jedyna opcja to jakiś procesor za ok 300 zł więcje który mógłby coś istotne wnieść. 

W międzyczasie, bazując na podzespołach które zaproponowałeś, ale z nieco inną obudową stworzyłem sobie taką listę:  

https://www.x-kom.pl/lista/q5vrrm14s 

czy ma to sens? Znalazłem na x-komie tę obudowę Node202 i nie powiem - ciekawie się prezentuje. Czy zestaw który pod nią stworzyłem bedzie działać czy lepiej coś poprawić?  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie zbudowałem coś takiego. Podmieniłem zasilacz z bequiet na corsair (też ma niby dobre opinie, wydaje mi się że 450W wystarczy), chyba też spoko?  

https://www.morele.net/inventory/info/b17565f4/  

Budżet trochę przekroczony, głównie za sprawą dysku, ale stwierdziłem że 512 szybko wypełnię. Czy taki zestaw ma sens i wszystko będzie tam działać tak jak powinno? :D 

I ostatnie z pytań "a co gdyby": 

Jak zbudowany wyżej zestaw ma się wydajnościowo do tego: 

https://www.x-kom.pl/p/497394-nettop-mini-pc-intel-nuc-i7-8559u-16gb-480.html  ? 

Pomijam już mniejszy dysk SSD. Rozmiar tego małego NUC'a (i jak domyślam się - kultura pracy również) kusi i zastanawia mnie jaką przewagę ma taki nieco większy złożony zestaw, za w sumie podobne pieniądze? 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw wygląda ok na moje oko.

Co do tego NUC - sam procek nie ustępuje Ryzenowi, jest nawet nieco wydajniejszy. Z tego co jednak udało mi się wyczytać to chłodzenie z tego komputerka nie jest w stanie utrzymać taktowań pod obciążeniem i proc je zrzuca, więc z tą wydajnością może być różnie. Jeśli chodzi o głośność, to ciszej (pod obciążeniem) moim zdaniem nie będzie - wentylatorek w tym NUC przypomina rozwiązania stosowane w laptopach, a te do cichych nie należą. 

Składak daje też możliwość w razie czego wsadzenia osobnej grafiki w przyszłości, no ewentualnego ulepszenia - zawsze można wrzucić tu jakiegoś 6-rdzeniowego Ryzena 5 3600 po dokupieniu osobnej grafiki.

Generalnie jednak patrząc na rozmiary i to co udało się nam złożyć, to ten NUC też jakaś opcja jest pod twoje zastosowania. To już sam musisz przemyśleć sprawę ;)

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, otwieram ponieważ moje możliwości budżetowe nieco wzrosły :P

W związku z tym, zastanawiam się czy nie lepiej byłoby wpakować w powyzszy zestaw z node 202 ryzen'a 5 3600 zamiast 3400g. Jednak potrzebowałbym pomocy w doborze jakiejś cichej grafiki do ok. 800 zł.  Wytypowałem  dwa modele: 

Gtx 1050 ti KalmX (z chłodzeniem pasywnym) 

lub rx'a 580 (akurat jest na promce w x-kom): https://www.x-kom.pl/p/365398-karta-graficzna-amd-asus-radeon-rx-580-dual-oc-4gb-gddr5.html  

Cisza nadal jest ważna, dlatego na szybko wytypowałem te dwie grafiki. Finalny budżet to 4 tysiące.  

 

/edit: no chyba że da się za tę kwotę złozyć coś jeszcze wydajniejszego i ewentualnie pod przyszła zmianę grafiki/dokupienie ramu to jestemotwarty na propozycję :D Ale chyba ten 3600 jest dośc przyszłościowy. 

 

 

Edytowano przez kadafi737
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeśli nie planujesz w nic grać to zewnętrzna karta graficzna nie ma żadnego sensu.

To już lepiej dopłacić do jakiegoś mocniejszego CPU od Intela, np. i7 9700 i mieć mocne 8-rdzeni - https://www.x-kom.pl/p/504870-procesor-intel-core-i7-intel-core-i7-9700.html + https://www.x-kom.pl/p/461966-plyta-glowna-socket-1151-gigabyte-z390-i-aorus-pro-wifi.html

Trzeba by tylko poszukać jeszcze jakiegoś innego coolera.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tutaj też nastąpiła pewna zmiana, bo jeśli i tak ten Fractal jest taki kompaktowy to najprawdopodobniej pozbędę się konsoli. Gram i tak niewiele - głównie FIFA 19/20 (wiem że ma względnie niewygórowane wymagania, ale dobrze by było żeby kilka kolejnych edycji pociągnęło na w miarę grywalnym poziomie - kartę graf. w przyszłości mogę zmienić, procesorem raczej bawić się nie będę). :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...