Jump to content
Axel148302

Dobór karty dźwiękowej

Recommended Posts

Witam od pewnego czasu  gdy mam podpięte słuchawki do tylniego jacka słychać jakby wyłączenie się jednej z słuchawek [zazwyczaj prawej] Pewnego rodzaju Szum i jego powolne zanikanie. tak samo przy grach typu nowy cod gdy w grze lata jakiś helikopter to dźwięk nie jest czysty tylko basy jakby strzelają,

niestety przypuszczam że pada integra w płycie głównej. Teraz pytanie brzmi jaką kartę dźwiękową polecacie do max 250-300zł bez żadnych wodotrysków. Po prostu czysty dźwięk. Z góry dzięki za pomoc. :D

MOBO:Płyta główna MSI Z270 GAMING M3

Słuchawki:HyperX Cloud Alpha

Dorzuciłbym do nówki SoundBlaster Z, albo szukał używki. Do 300 zł wielkiego wyboru niestety nie ma.

Jeśli chcesz coś bardziej budżetowego to https://www.x-kom.pl/p/159929-karta-dzwiekowa-creative-sound-blaster-audigy-fx-pci-e.html 

Tematy o zakupach peryferiów i sprzętu multimedialnego (w tym kart dźwiękowych) zakładamy w dziale "Peryferia i sprzęt multimedialny".

Wątek został przeniesiony.

14 godzin temu, Dirian napisał:

Dorzuciłbym do nówki SoundBlaster Z, albo szukał używki. Do 300 zł wielkiego wyboru niestety nie ma.

Jeśli chcesz coś bardziej budżetowego to https://www.x-kom.pl/p/159929-karta-dzwiekowa-creative-sound-blaster-audigy-fx-pci-e.html 

Tematy o zakupach peryferiów i sprzętu multimedialnego (w tym kart dźwiękowych) zakładamy w dziale "Peryferia i sprzęt multimedialny".

Wątek został przeniesiony.

a co sądzisz o tej karcie? https://www.morele.net/karta-dzwiekowa-creative-omni-surround-5-1-70sb156000002-609904/

Edit: albo o tej https://www.morele.net/karta-dzwiekowa-asus-xonar-dg-karta-pci-system-5-1-xonar-dg-330485/#reviews

no i pytanie czy karty na pci różnią się bardzo jakością od tych na usb?

Edited by Axel148302
dodatkowe pytanko :D

Xonar jest spoko ale chyba są problemy ze sterownikami pod Windows 10.

Co do tej na USB - to nie wiem nic na jej temat, ale wydaje się być całkiem ok.

Co do USB - PCI - nie, złącze nie ma większego znaczenia.

DG odradzam - nie ma 5.1 na wyjściu cyfrowym, najuboższa wersja. Jeśli już to DS (na PCI) lub DSX (to samo na PCI-E) - niewiele droższa a ma 7.1 i wymienne opampy. Sprawdź jakie masz tam złącza (PCI czy PCI-E). Jeśli USB to mogę polecić U3 - na pewno działała na W10 (piszę działała, bo to było rok temu a najnowszy Windows jednym update potrafi unieruchomić sprzęt). Aczkolwiek jeśli dany Xonar ma na stronie sterowniki przeznaczone do Windows 10 to ma działać i tyle albo reklamacja. Kart Creative nie znam, parę razy słyszałem, dźwięk Asusa mi bardziej odpowiada. Karty na USB są droższe przy tej samej jakości dźwięku niż wewnętrzne. Xonar U3 jest trochę lepszy od integry jeśli chodzi o czystość dźwięku, natomiast bije na głowę wiele zintegrowanych kodeków detalami - po prostu w tych samych utworach usłyszałem instrumenty, które wcześniej zlewaly się w jedno tło. No i bardziej odpowiada mi oprogramowanie starych Xonarów (DG/DGX, DS/DSX, D1/DX, D2/D2X, U1, U3 i coś tam jeszcze było). To co jest w U5, U7 i pozostałych z tym interface to porażka. 

Wewnętrzne karty Xonar, przynajmniej te starsze, miały dostępne nieoficjalne oprogramowanie Unixonar. Ja nie używałem ale ludzie sobie chwalą - to tak gdyby jednak były problemy z softem. 

Tylko nie wiem czy zarówno U3 jak DS/DSX można jeszcze dostać nowe. Ostatecznie może być ta DG/DGX (upewnij się czy chcesz na PCI czy PCI-E). To nie jest dziadostwo jakościowe tylko funkcjonalny golas - na wyjściu cyfrowym ma tylko stereo i parametrami tyłka nie urywa, natomiast dźwięk powinien pozytywnie zaskoczyć. 

Edited by helmud7543

Dnia 8.12.2019 o 22:12, helmud7543 napisał:

DG odradzam - nie ma 5.1 na wyjściu cyfrowym, najuboższa wersja

dlaczego nie ma 5.1 i S/PDIF ? - karta posiada 5.1 oraz złącze wyjścia cyfrowego dźwięku. Co do oprogramowania parę efektów dźwiękowych posiada. Sterowniki dla windows 8.1 ale czy zgodne z windows 10 ?

https://www.morele.net/karta-dzwiekowa-asus-xonar-dg-karta-pci-system-5-1-xonar-dg-330485/

Dnia 8.12.2019 o 13:09, Axel148302 napisał:

Dobra karta i dobre oprogramowanie, ale w pełni kompatybilna z windows 7. W windows 10 jest problem ze sterownikami. Creative udostępnia sterowniki starsze (dla windows 10 certyfikowane) niż system operacyjny posiada w bazie windows update (zapożyczone od innej karty). Przez to po instalacji sterowników z oprogramowaniem, karta działa do czasu aż system przeinstaluje sterowniki na nowsze. Dźwięk przestaje działać lub rozłącza kartę. Jedynym rozwiązaniem jest blokada pobierania sterowników z windows update. Oficjalnie problem istnieje od dawna ale Creative przestał wspierać produkt.

------------------------------------------

Co wybrać ?

PCI/PCI-E/USB - teoretycznie wszystko zapewnia dźwięk czysty bez zakłóceń które mogą wystąpić  w przypadku zintegrowanych rozwiązań. Jednak analogowe złącza są podatne na drgania, ale nie jest to słyszalne.

Edited by cali

Xonar DG i DGX ma 5.1 tylko na analogu przez minijack, w cyfrowym złączu tylko stereo (na forach pisano o jakichś sztuczkach jak przesłać 5.1 przez złącze cyfrowe ale nie wczytywałem się w to). Poza tym to najniższa półka wśród Xonarów, moim zdaniem ma znacznie zawyżoną cenę. Sterowników na Windows 10 niestety nie testowałem. Można sprawdzić co dla tej karty oferuje Unixonar. 

Edited by helmud7543

Dnia 11.12.2019 o 14:11, helmud7543 napisał:

Xonar DG i DGX ma 5.1 tylko na analogu przez minijack, w cyfrowym złączu tylko stereo

Faktycznie, złącze cyfrowe posiada jedyny Dolby Headphone, czyli wirtualizację dźwięku dla zestawu słuchawkowego 2.0, dzięki wykorzystaniu Dolby Pro Logic II (system pozwalający na zapis w sygnale stereo pełnej ścieżki sześciokanałowej). Z tym że wyjściowo jest dźwięk dwukanałowy.

Edited by cali

Obecnie mam problem z lekkim szumem przy odtwarzaniu dzwieku,(na integrze) dlatego nie wiem czy karta na pci-E nie bedzie bardziej zbierała zakłóceń niż ta na usb? 

Powinna być izolowana przeciwzakłóceniowo i co lepsze karty są. Zakłócenia może równie dobrze zbierać też kabel. Opis z początku sugeruje uszkodzenie karty, kabla, słuchawek lub błąd sterowników (przerywając basy) i to o wiele więcej niż mogą robić zakłócenia (tak zwane brumienie). 

Dnia 17.12.2019 o 23:08, helmud7543 napisał:

Powinna być izolowana przeciwzakłóceniowo i co lepsze karty są. Zakłócenia może równie dobrze zbierać też kabel. Opis z początku sugeruje uszkodzenie karty, kabla, słuchawek lub błąd sterowników (przerywając basy) i to o wiele więcej niż mogą robić zakłócenia (tak zwane brumienie). 

kabel nie bo wymieniałem na nowy kilka dni temu,słuchawki też nie bo sprawdzałem kilka i to samo,Sterowniki mam najnowsze więc sam nie wiem. Tak na 95% stawiam na płytę.

Dnia 23.12.2019 o 20:21, Axel148302 napisał:

Tak na 95% stawiam na płytę.

Ustaw głośność w PC na około 50 % i zwiększ na słuchawkach często problem występuje przy większym natężeniu dźwięku na zintegrowanych układach.

Co do tej karty Audigy FX to odradzam bo korzysta z mocy obliczeniowej procesora jak każda integra. Poza tym ten Xonar DG, do którego link podałeś wcześniej korzysta ze złącza PCI, których na Twojej płycie głównej nie ma. Jak już chcesz brać to Xonara DGX, który jest pod PCI-E

Edited by Misiek690

Dnia 10.01.2020 o 16:00, Misiek690 napisał:

Co do tej karty Audigy FX to odradzam bo korzysta z mocy obliczeniowej procesora jak każda integra

Która obecnie karta dźwiękowa dokonuje własnych obliczeń zamiast procesora ? Takich nie ma w sprzedaży. Które nowe gry są pisane pod akcelerację sprzętową karty dźwiękowej ?

Edited by cali

Ja korzystam z Creative SoundBlaster G1. Fajna opcja, że jest oprogramowanie z presetami do różnych gier czy tryb scout. Co ciekawe mam słuchawki HyperX Cloud i czuć różnicę w dzwięku w stosunku do integry. Mimo, że korzystam ze słuchawkowego mikrofonu to lepiej mnie słychać - sprawdzałem nagrywając w audacity - szczególnie mikrofon pracuje dużo lepiej i tu jest największa różnica.