Jump to content
kabomba

Reset/problemy z lapkiem

Recommended Posts

Cześć, mam problem z lapkiem. 

Mam dość stary laptop który dogorywa. Jest to lenovo z500 w wersji 1tb, windows 8. 

Problemy: po odpaleniu lapka, i wyłączonych wszystkich aplikacjach dysk jest zużywany w 100%. Co jakiś czas kursor przestaje działać w innym oknie (działa tylko w tym które było włączone jakiś dłuższy czas). Żeby usunąć ten problem muszę użyć skrutu Alt+Ctrl+Del I cofnąć (myszka nie ma z tym nic wspólnego). Wtedy tszystko działa poprawnie. Jest jeszcze kilka innych głupotek ale to mniejsza. Macie jakieś pomysły jak to rozwiązać? Robiłem reset systemu kilka razy + dwukrotny reinstal systemu.

I tak, planuję zakup PC (założyłem osoby wątek, zapraszam), i chciałbym odnowić ten laptop żeby mieć go do pracy i do nauki. Bateria trzyma jakieś 40 minut. Teraz moje pytanie. Czy inny system niż win 8, wymiana baterii (nie ma wyciaganej baterii), wentylatora i past chłodzących usprawni lapka na tyle że będę mógł z niego swobodnie korzystać? Do tej pory służył jako komputer stacjonarny z dodatkowym monitorem. Dodam że muszę mieć pod nim wentylator żeby chodził go od zewnątrz bo się przegrzewa. 

Zapraszam do dyskusji. Ja się nie znam więc będę czytać wasze rozważania :)

Trzeba zrobić konserwację chłodzenia. Sprawdź SMART dysku np: Crystal Disk Info. Z baterią - nie wiem czy opłacalne. 

A czy jest sens to zależy do jakich aplikacji będziesz go używał. Z systemem sprawny sobie poradzi. 

Edited by helmud7543
Dnia 6.12.2019 o 17:13, kabomba napisał:

Problemy: po odpaleniu lapka, i wyłączonych wszystkich aplikacjach dysk jest zużywany w 100%.

Wymień HDD na dysk SSD. Od windows 8 do 10 jest to wymagane dla wolnych dysków HDD 5400 RPM szczególnie w laptopach.

Co jakiś czas kursor przestaje działać w innym oknie (działa tylko w tym które było włączone jakiś dłuższy czas). Żeby usunąć ten problem muszę użyć skrutu Alt+Ctrl+Del I cofnąć (myszka nie ma z tym nic wspólnego).

Windows 8 oraz 8.1 miał problemy z działaniem kursora. Teoretycznie problem został rozwiązany w uaktualnieniach, ale nie koniecznie dla wszystkich urządzeń wskazujących. Uaktualnij windows 8 na nowszy system windows 10 za darmo.

wymiana baterii (nie ma wyciaganej baterii)

Baterię wyciągasz po zdjęciu obudowy - odkręcasz śrubki i odpinasz od płyty głównej. Zużyta bateria przegrzewa dodatkowo znacznie laptop. Lepiej działać na zasilaczu bez baterii w środku, osiągniesz mniejsze temperatury.

wentylatora i past chłodzących usprawni lapka

Tak, zdecydowanie. Zdejmij wentylator i wyczyść. Usuń pastę z CPU oraz radiatora, nałóż nową pastę. Oczyść całą powierzchnię obudowy i płyty głównej zarówno górną i dolną z kurzu, oraz w miejscach DVD; kieszeni dysku; RAM.

Jak laptop posiada 8GB RAMu to wystarczy.

Edited by cali
Dnia 11.12.2019 o 19:13, cali napisał:

Wymień HDD na dysk SSD. Od windows 8 do 10 jest to wymagane dla wolnych dysków HDD 5400 RPM szczególnie w laptopach.

Windows 8 oraz 8.1 miał problemy z działaniem kursora. Teoretycznie problem został rozwiązany w uaktualnieniach, ale nie koniecznie dla wszystkich urządzeń wskazujących. Uaktualnij windows 8 na nowszy system windows 10 za darmo. 

Rozmawiałem z przedstawicielem Microsoftu i powiedziano mi że instalacja win 10 na mój model laptopa nie jest wskazana. Ponoć były jakieś błędy podczas testowania systemu na tym modelu i nie chciało im się naprawiać. Instalować 10 i czekać na błędy czy to nie ma znaczenia? 

Co do wymiany dysku. Zawsze na tym laptopie grałem i się uczyłem. Niestety musze przełożyć zakup PC o kilka miesięcy. Zmiana dysku na SSD usprawni laptop bez znaczenia na późniejsze przeznaczenie? Orientujesz się jaki konkretnie dysk muszę kupić? No i czy wiesz mniej więcej jaki to jest koszt zakupu dysku i baterii? 

Tak, mam 8 RAMu. 

49 minut temu, kabomba napisał:

Zmiana dysku na SSD usprawni laptop bez znaczenia na późniejsze przeznaczenie?

Zwiększy odczyt i zapis danych. Dysk SSD zwiększa wydajność windows. Krótszy czas ładowania systemu oraz aplikacji. W przyszłym zakupie PC ten dysk może zostać również przełożony do komputera.

Orientujesz się jaki konkretnie dysk muszę kupić?

Wszystkie dyski SSD SATA są kompatybilne. Np. Crucial BX500

No i czy wiesz mniej więcej jaki to jest koszt zakupu dysku i baterii? 

Cena dysku jest zależna od jego pojemności. Poniżej masz link z podglądem Crucial BX500 120/240/480/960 [w GB] - ceny adekwatne do pojemności:

https://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-bx500-240gb-sata3-ct240bx500ssd1-4141971/

Nie wiem czy kupisz baterię identyczną. Producenci laptopów nie zawsze stosują uniwersalnych rozwiązań. Szczególnie w laptopach bez możliwości łatwego odłączania baterii od obudowy. Dłuższa perspektywa wymiany dotyczy głównie laptopów z linii biznesowej. Pozostaje zamiennik lub regeneracja baterii.

Instalować 10 i czekać na błędy czy to nie ma znaczenia? 

Producent laptopa widocznie nie wykupił dla tego modelu, certyfikatu pełnej kompatybilności z windows 10. Microsoft wobec tego nie jest zobligowany do zapewnienia wsparcia. Znaczy że sterowniki producenta mogą zostać zablokowane lub działać nieprawidłowo. Z reguły zawsze tak się odbywa. Producenci nie chcą wspierać modelów z lat przed premierą windows 10. Wolą sprzedawać i wspierać nowsze modele. Na wsparciu przecież ponoszą koszty licencyjne a nie zarabiają ponownie na już sprzedanych modelach.

Jak posiadasz windows 8 zawsze możesz uaktualnić do 8.1. Ewentualnie zainstalować windows 10 i wykorzystać programy do aktualizacji sterowników firm trzecich np. darmowy snappy driver. Programy do aktualizacji sterowników czasami posiadają dodaną kompatybilność lub są modyfikowane aby mogły zostać wykorzystane w nowszym systemie lub są zapożyczone od podobnych podzespołów. Ewentualnie pochodzą od producenta podzespołu a nie producenta laptopa.

Co jakiś czas kursor przestaje działać w innym oknie (działa tylko w tym które było włączone jakiś dłuższy czas). Żeby usunąć ten problem muszę użyć skrutu Alt+Ctrl+Del I cofnąć (myszka nie ma z tym nic wspólnego)

Rozwiązanie dotyczące zanikania kursora w windows 8. Główna przyczyna to ustawienie domyślne.

Edited by cali
  • Thanks 1