Skocz do zawartości
badys

Rozwiązany: Windows ciągle się ładuje

Polecane posty

9 hours ago, helmud7543 said:

Też tego Tobie, cali i sobie życzę. Swoją drogą nie mam już siły poprawiać słownika, który z uporem maniaka zmienia mi słowo zerowanie na zerwanie :-)

Właśnie zacząłem działać i pierwsza przeszkoda. Nie mogę MHDD odpalić.

problem taki sam jak w tym linku 

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3360770.html#16596264

ideas?

Ściągnąłem MHDD, last CD-iso image,

ściągnąłem YUMI,

sformatowałem pendraka przez YUMI (bez zaznaczania formatowania np NTFS itp) z rozpakowanym obrazem ISO.

Reset PC,

F11(boot menu),

Odpalam pendraka -> guru ISO -> 2 opcja bez sterowników i błąd za mało pamięci i później bad comand or file name :(  

Edytowano przez badys
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, helmud7543 said:

Spróbuj Vivard. Jest jeszcze Victoria ale nie znam dobrze obsługi tego programu pod Dos. Jest również Victoria dla Windows. W trybie API pewnie z remapowanie nic nie będzie ale scan i erase delays zadziała. Do diagnostyki wystarczy. 

Vivardi zadziałał i Erase’uje dysk. Tym samym programem będę mógł Remapowanie zrobić ?

To jest erase:

A85A954C-F3C7-41E5-8490-E83C378DCEA5.thumb.jpeg.509f3e7b2931ed01bb514021cd30223a.jpeg

a to jest remap9CB5F563-ABA5-4346-B5AE-886D07EE904B.thumb.jpeg.ba1dc13b3365de2ae0c86cd25acadeb0.jpeg

jakas odmowa zapisu czy coś wyskoczyło, dałem ignore bo nic innego nie reagowało... 

mialem problem z wyborem dysku w tył programie. Nie były w żaden sposób opisane, tylko 

disc1

disc2

disc3

Wybralem disc2, ale nie pokazuje jak widać na zdjęciach żadnych błędów itp. Plus problem z zapisem... 

Po erase chciałem wejść do windowsa i sprawdzić czy dobry dysk zaznaczyłem, ale Windows nie chciał się uruchomić (jak mój pierwotny problem) wiec wróciłem zrobiłem remap i na razie dalej się Windows kreci

plus:

kiedy odpalilem Biosa na DrDebugu(na płycie głównej) paliły się dwa kody, następująco A9, a jak się odpalił bios to Ab (na początku myślałem ze to A6)

Edytowano przez badys
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program nie rozpoznał dysków ale je odczytywał. Pewnie trzeba by włączyć je w trybie IDE ATA. Ale też nie znalazł żadnych błędów na tym skanowanym. Zapis dotyczy chyba tylko raportu. A program powietrza przecież nie czytał więc nie wiem co jest temu sprzętowi. Błąd Ab (lub A6) z tego co się dowiedziałem informuje, że ostatnia procedura POST (to co się dzieje pomiędzy wciśnięciem Power a odpaleniem boot sektora systemu operacyjnego) nie powiodła się. To bardziej informacja ale jeśli nie jest ona wynikiem celowego resetu podczas startu to dobrze nie wróży sprzętowo. Poradę że sterownikami od Calego zrobiłeś? 

Edytowano przez helmud7543
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb kontrolera SATA. Nie ważne, bo Windows nie wystartuje po zmianie, to jest potrzebne do prawidłowej pracy MHDD lub Vivard. Podsumujmy jeśli możesz, co już jest zrobione. Daj screeny z zakładek BIOS/UEFI. Dobrze by było sprawdzić te dyski na innym komputerze. Coś mi się wydaje że to jakiś konflikt sprzętowy. 

Edytowano przez helmud7543
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, helmud7543 said:

Tryb kontrolera SATA. Nie ważne, bo Windows nie wystartuje po zmianie, to jest potrzebne do prawidłowej pracy MHDD lub Vivard. Podsumujmy jeśli możesz, co już jest zrobione. Daj screeny z zakładek BIOS/UEFI. Dobrze by było sprawdzić te dyski na innym komputerze. Coś mi się wydaje że to jakiś konflikt sprzętowy. 

Powiedz mi co dokładnie potrzebujesz z biosu :) 

ogólnie PC mam już ponad 3lata wiec może jednak nie konflikt sprzętowy ( ostatnio w kwietniu tylko zasilacz wymieniałem bo padł)
Bios- easy mode

F5F00424-A5AE-4EDB-B673-D3646854AF04.thumb.jpeg.924d4ea3b1e1ddfb793027daf8f2a6ab.jpeg

Edytowano przez badys
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, helmud7543 said:

Kończą mi się pomysły na oczywiste przyczyny. Zostaje eliminacja, szukanie winowajcy a potem przyczyny - mniej oczywistej. Przeniósł bym system na któryś HDD, dołączył SSD. Lub zostawił tylko SSD i sprawdził jak się zachowa. 

A np spróbować erase zrobić innym programem, np Victoria ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, helmud7543 said:

Można, tolko nie widzę potrzeby. Zrób Victorią skanowanie wszystkich dysków i pokaż jeszcze raz ich SMART. Tak naprawdę to nie wiemy nawet na 100% z czym mamy problem. 

Helmud, powiedz mi... Czy zupełny format i reinstalka windowsa dadzą radę czy jednak trzeba bawić się w REMAPOWANIE ? Bo od paru godzin siedzę i próbuję walczyć z tym PC. Odłączyłem dyski oprócz SSD i tak samo się "ładuje windows" i nie chce załadować.

Próbowałem VICOTORIA odpalić, oraz MHDD znowu, różnych ISO próbowałem (all YUMI bootowałem) i tylko Vivard działa. Więc po tylu godzinach walki odpalam Vivard'a i robię SURFACE test na wszystkich dyskach. Jak zrobię to wyedytuję i wrzucę screeny :) 

PS: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3190106.html - tutaj jest jeszcze pare programów do HDD, polecasz coś spróbować ?

Edytowano przez badys
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, helmud7543 said:

Zrobić zerowanie tego SSD Vivardem i system od nowa i zobaczymy co dalej. SSD są upirdliwe w diagnozie. Narazie dałbym sobie spokój z pozostałymi programami. 

Done. ERASE SSDk'a -> bootable Win10 na pendraku i 3h później jestem ze świeżutkim Windowsem ( zapomniałem jak miałem szansę ulubionych z chrome i tapet zgrać :D, tak piszę na przyszłość gdyby ktoś to czytał, nie zapomnijcie o takich drobnostkach :P ). 
Ściągam crystal info i zaraz się dowiemy czy jest lepiej :) 

 

image.png.c26d890ab09d69a579dea1a9a7a9b063.png

Już jakiś inny błąd jest, ale przynajmniej nie jest to C5 i C6. 
Update: czytam, że przy  błędzie 05 - relocated sectors to już lepiej wymienić dysk.
Czekam na potwierdzenie :D

Edytowano przez badys
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dysk jest fizycznie uszkodzony, może się posypać całkiem choć nie musi. Nie wykluczam jednak, że objaw był powodowany przez SSD i masz dwie niezależne usterki. Gdyby ten dysk powodował objawy Windows na SSD startowałby bez niego. 

Edytowano przez helmud7543
  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, helmud7543 said:

Tak, dysk jest fizycznie uszkodzony, może się posypać całkiem choć nie musi. Nie wykluczam jednak, że objaw był powodowany przez SSD i masz dwie niezależne usterki. Gdyby ten dysk powodował objawy Windows na SSD startowałby bez niego. 

To w takim razie mikołaj zamówi mi 2TB seagate baracuda zamiast tego uszkodzonego.

Update:

Po zainstalowaniu nowego systemu wszystko ładnie chodziło, sterowniki same się poinstalowaly, przyszła pora na restart i znowu Windows się ładuje i załadować nie może :( smutek

Edytowano przez badys
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, helmud7543 said:

Dobrze by było protestować ten SSD na innym komputerze. Wygląda na to, że to nie wina tego uszkodzonego dysku lub nie tylko jego wina. 

Racja, wyeliminujemy cały inny sprzęt jak sprawdzę na innym kompie. Muszę kogoś tylko ze stacjonarka w Gdańsku znaleźć, bo nie mam żadnego znajomego co ma stacjonarny komputer... wszyscy na laptopach :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskiem systemowy jest SSD więc na proces ładowania nie wpływają inne dyski (2x HDD). Problem z ładowaniem windows dotyczy wyłącznie dysku z systemem operacyjnym.

1) wyjmij baterię CMOS z płyty głównej na parę minut, ponownie włóż i uruchom ponownie komputer

2) przeinstalowałeś windows ?  2a) pobierz obraz systemu iso i 2b) utwórz instalator na USB pendrive w trybie UEFI. Dla komputerów z UEFI należy wybrać „UEFI (bez CSM)” i schemat „GPT”.

3) po instalacji windows i uruchomieniu, uaktualnij firmaware dysku do najnowszej wersji.

4) Programy do remapowania dysków na niskim profilu dostępu są wyłącznie dla dysków HDD. Dla dysków SSD dotyczy jedynie odczyt S.M.A.R.T.

Niektóre dyski SSD są nie kompatybilne z owymi programami przy wykryciu i źle weryfikują dysk oznaczając błędne sektory. Struktura dysków SSD w porównaniu do HDD jest inna. Dysków SSD się nie zeruje. Szybkie formatowanie usuwa trwale dane. Windows 10 automatycznie oznacza dysk SSD i nie dopuszcza do usuwania tymczasowe, jak również defragmentacji dysku.

5) SSD nie wymaga optymalizacji; z wyjątkiem narzędzi TRIM od producenta dysku (windows 7). Windows 10 (8.0 lub 8.1) automatycznie przeprowadza TRIM.

6) Secure Erase to jedyne bezpieczne narzędzie wymazywanie danych dostępne w aplikacji Samsunga. Częste używanie skraca żywotność dysku; zastosowanie jest wyłącznie w celach odsprzedania dysku lub jego utylizacji.

7) nie włączaj RAID przed i po instalacji windows; jeżeli jeden z dysków ma błędne sektory to cała macierz ma problem z odczytem. Remapowanie nie jest zalecane dla RAID - błędne sektory jednego dysku będą zamieniane na rezerwowe ale drugiego dobrego dysku. Sterowniki systemowe AHCI mają dwa rodzaje a) może być w użyciu dla wszystkich dysków lub b) inny dla całej macierzy.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

8- jeżeli dysk posiada aktualne firmware, ale nie działa prawidłowo, oddaj na gwarancję, twój dysk posiada 10 lat gwarancji lub maksymalnym wykorzystaniu zapisu do 150 TB.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9) zainstaluj windows na dobrym dysku HDD w celu potwierdzenia. Jeżeli windows ładuje się prawidłowo. Pozostaje już odesłanie do serwisu Samsunga. Tam albo przeinstalują ponownie firmware i przeprowadzą testy diagnostyczne lub wymienią dysk na nowy.

----------------------------------------------------------------

Punkt 9 prowadzi do najszybszego rozwiązania problemu. Wygląda na ewidentny problem dysku SSD albo jego wewnętrznego firmware albo uszkodzenia kontrolera lub kości pamięci.

----------------------------------------------------------------

 

2a) https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

2b) https://rufus.ie/

3a) https://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/download/tools/

Edytowano przez cali
  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, cali said:

D

Tak, zrobiłem całkowitą czystkę na SSD i HDD (ten z relokowanymi sektorami) ( oba niestety potraktowałem ERASE z programu Vivard).
Obraz ISO z WIN10 November Update x64 ściągnąłem ze strony Microsoftu i z bootowałem na 8GB Kingston Traveler Usb przy pomocy narzędzia Microsoftu.

Będę walczył dalej :) Jestem ciekaw jaki efekt to przyniesie, bo aż mnie zżera od środka by poznać "Sprawdzę mego upodlenia, obiektu mej zemsty"...
Już byłem blisko poddania się i zamówienia 1TB SSD i podzielić go 130gb/800gb zamiast obecnego 128gb SSD i 1TB HDD. 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz dobry dysk HDD zainstaluj windows i uruchom ponownie. Jeżeli wszytko będzie prawidłowo. To pewnie serwis wymieni dysk SSD na nowy. Dużo nie mają możliwości manewru. Samsung w swoich fabrykach też nie naprawia dysków SSD jest to nieopłacalne.

31 minut temu, badys napisał:

Tak, zrobiłem całkowitą czystkę na SSD i HDD (ten z relokowanymi sektorami) ( oba niestety potraktowałem ERASE z programu Vivard).

Dysk pewnie będzie działał wolniej jeżeli Vivard dokonał złej analizy to nadpisał zarezerwowaną część pamięci dysku dla TRIM. W firmware jest to miejsce rezerwowe dla kontrolera pamięci w celu optymalizacji dysku. Wydzielona część nie jest w użyciu dla windows. Obszar widoczny z poziomu firmware przy użyciu aplikacji można ten rozmiar obszaru ustalać ręcznie. Oczywiście tylko tymczasowo zwolni. W czasie bezczynności komputera,  windows wysyła informację co pewien czas do kontrolera dysku o TRIM. Po TRIM dysk zwów wraca do pełnej sprawności.

Edytowano przez cali
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szkodliwości erase dla dysków SSD - wymuszenie sflashowania całej pamięci czasem pomaga w beznadziejnych przypadkach. Oczywiście traci się ileś tam cykli żywotności tranzystorów. Ale biorąc pod uwagę cały okres eksploatacji pamięci pominalbym to. I oczywiście w wyniku użycia programu dla HDD napęd SDD dostaje po prostu komendę zapisz, bodajże samymi wartościami F. Resztę czyli Trim i ustalenie wielkości klastra oraz cała geometria dostosowana do wielkości strony Windows na czystym napędzie zrobi sobie sam (7 i nowszy). 

Edytowano przez helmud7543
  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/10/2019 at 9:16 AM, cali said:

 

Dysponując chwilą wolnego czasu wyjąłem baterię CMOS z płyty głównej, zworkę przełożyłem na 2-3 piny i dokonałem resetu BIOSu, ale niestety efekt taki sam jak przedtem.

Kolejnym krokiem na który się zdecydowałem to krok 9. Zrobię formata SSD i zainstaluje windowsa na 3cim dysku ( nieuszkodzony HDD ) i sprawdzimy czy to wina SSD  :)
Odezwę się po formacie.
Edit:

Dokonałem czystki na SSD, zainstalowałem windowsa na dysku nr3 (hdd 1TB) i pojawił się problem po instalacji. Instalacja poszla gladko, restart systemu ( część instalacji) i windows dalej się łąduje.... 
Czy odłączyć wszystkie dyski twarde od płyty głównej i zostawić tylko teraz tego z windowsem i sprawdzić czy będzie lepiej ?
I później podłączyć tylko SSD, zainstalować windowsa na nim i sprawdzić jak działa ? Bo ja nie mam pomysłów już....

Edytowano przez badys
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...