Jump to content
Guest kabura

Far Cry (seria)

Recommended Posts

Nie zawiodłem się, nowa część jest tak samo miodna jak Trójka. Uwielbiam tę serię ;) Poprawili nieco AI wrogów, bo teraz jak ostrzeliwuję ich obóz ze snajperki to łatwiej mnie namierzają. Zwierzaki też się zrobiły takie bardziej agresywne, zwłaszcza orły, które potrafią narobić kłopotów.

Jazda na słoniu jest świetna. Czasami jak się palnie kogoś trąbą to leci dobrych kilka metrów. ;) Graficznie gra jakoś nie powala, ot lekko upiększona Trójka. Strach się bać co będzie za 3 lata, jak "nowoczesne konsole" już teraz nie wyrabiają z grafiką. Ciekaw jestem czy producenci zrobią aż takie rozwarstwienie szat graficznych na poszczególnych platformach, czy będą trzymali się jednego schematu.

@Soone: Dzięki wielkie za podanie tricku ze zmianą wartości w pliku. Teraz gra śmiga mi na ultra ustawieniach bez jakichkolwiek przycięć. Gra jest jak dla mnie mega klimatyczna i jeszcze bardziej rozbudowana względem trójki. Dużo fajnych zadań pobocznych i głównych, ciekawe postacie (Nawiedzony kaznodzieja Longinus rządzi) i kozacki mordor przy użyciu słonia :)

@Wezyr

Gra nie działa ci teraz tak naprawdę na ultra, modyfikacja tej wartości powoduje obniżenie jakości tekstur, nie jest to jakaś ogromna różnica ale jednak niektóre elementy wyglądają gorzej.

Jednak dla osób mających problemy z płynnością jest to jakaś alternatywa.

Sam miałem szczęście bo wszystkie techniczne problemy mnie ominęły i gra śmiga w stałych 60FPS, przy maksymalnych ustawieniach. Za mną już 11 godzin gry i dopiero 30% postępów w grze, czyli naprawdę dobrze bo czeka mnie jeszcze około 20 godzin grania :D

Jestem pod wrażeniem, że udało się twórcom stworzyć tak wiarygodny i ładny świat, początkowo myślałem, że Kyrat to prawdziwe państwo xD

Modyfikacja pozwala na wyłączenie mipmappingu. Od tej techniki zależy jakość tekstur wyświetlanych w dalszych odległościach, nie zmniejsza jakości tekstur w ich nominalnej rozdzielczości (skalowanie tekstur zmniejsza wtedy występujące na nich zakłócenia). Mipmapping jest implementowany sprzętowo na kartach graficznych, jego wadą jest zwiększenie wymagań pamięciowych o jakieś 33%. Dlatego też wyłączenie tej opcji powoduje wzrost wydajności w FC 4. A i owszem, spadek jakościowy nie jest jakoś specjalnie zauważalny wink_prosty.gif.

Polecam szczególnie wyłączenie akceleracji myszy, bo to znacznie uprzyjemnia celowanie. Jeśli nie zadziała modyfikacja pliku GamerProfile.xml, to pozostaje rozpakowanie pliku patch.dat i wymuszenie ustawień. Tutki dostępne w sieci smile_prosty.gif Do tej pory zastanawiam się dlaczego Ubi nie zaimplementowało w patchu możliwości zmiany tych ustawień...

Edited by Sonne

Ale muszę powiedzieć że krótki ten far cry 4 jest w sumie 12h główny wątek teraz robię poboczne misje itp

12 godzin można by to rozłożyć na trzy części Call of Duty ;]

Jak na dzisiejsze standardy 12 godzin to całkiem przyzwoicie a wykonując wszystkie zadania poboczne i zaliczanie różnych wyzwań zajmie ci dodatkowe 20 godzin.

Wątek główny właśnie ukończyłem i właściwie jestem zadowolony ;]

wybrałem złe zakończenie, ale to złe w sumie jest dobrym zakończenie xD

.

Edited by ElTabasco

Muszę to napisać bo ciągle mi to zaprząta umysł, chodzi o zakończenie a raczej zakończenia.

Bardzo podoba my się podejście twórców w jaki sposób zakończyli FC4, jest na pewno 4 zakończenia w tym jedno, w którym

absolutnie nic nie musimy robić wystarczy czekać

i to chyba jest najlepsze zakończenie chociaż trochę bez sensu. O co chodzi?, grę możemy

zakończyć zez zabijania ani jednej osoby

i to w ciągu zaledwie 20 minut, oczywiście nie ma to wielkiego sensu bo to przecież gra ale fajnie, że pojawiła się taka alternatywa.

Podczas napisów końcowych leci piosenka

Should I Stay Or Should I Go

i to skłoniło mnie do rozpoczęcia nowej gry i sprawdzeniu czy aby na pewno nie

powinienem zostać

;] Sprawdziłem yt i oczywiście gracze odkryli to zakończenie dawno temu xD Ale mimo wszystko ciesze się że sam sprawdziłem a i przy okazji dowiedziałem się że jest jeszcze czwarte zakończenie...

Edited by ElTabasco

Jakie 3? Albo zabijasz Pagana albo nie.

Chyba, że masz na myśli jeszcze kwestię wyboru

między zabiciem Amanity i Sabala.

Ale to akurat śmieciowy wybór... Oba są złe...

Zresztą, w każdym wypadku zarówno

pozostałego przy życiu przywódcę jak i Pagana

można zabić chwilę po zakończeniu animacji.

Chyba, że jest jeszcze jakieś inne zakończenie?

Z drugiej strony - ja po ponad 26h gry mam niecałe 50% - jeszcze nie przedostałem się do północnego Kyrat ale w południowym zebrałem już niemal wszystko - została mi jedna Thanka, kilka plakatów, 2 listy i ze 2 maski... Najgorsze, że już dawno mi się portfel i plecak skończyły, a najlepsze skóry dopiero na północy, i wydawać już nie ma na co - co tylko mozna już wykupiłem - nawet wszystkie malowania do wszystkich posiadanych broni smile_prosty.gif A, i w zapasie mam chyba z 10 punktów skilli, których nie ma na co rozdysponować - a i tak jeszcze sporo skrzyń zostało z klamotami...

A questów jeszcze cała masa na południu: Willis, Longinus, palacze trawki, i sam Złoty Szlak cały czas czegoś chcą...

Edited by LiOx

LiOx

No jest jeszcze zakończenie

bez konfliktowe gdy Pagan odchodzi od stołu i każe ci czekać to czekasz, zakończenie podobne do tego w Którym Pagan odlatuje helikopterem ale mimo wszystko inne bo nie poznajesz Amiti i Sabala i nie zostajesz wciągnięty w ich konflikt. Po prostu robisz to po co tak naprawdę przyjechałeś do Kyratu a przy okazji dowiadujesz się że tron jest twój.

Pre-EDIT: Jest tutaj coś co mi się naprawdę mega podoba. Zachowanie zwierząt. Jest znacznie lepsze od zachowania w FC3. Obserwowanie walki miśków, czy polowania drapieżników jest bardzo miłe. A to co mnie totalnie urzekło to obserwowanie pantery kiedy się do nas skrada. Mógłbym tak pół dnia ją podpuszczać bo to wygląda oszałamiająco. Przemyka w trawie, przykuca gdy tylko wejdzie w obszar naszego widzenia (wyjątkiem najwyraźniej są rogi ekranu - można ją obserwować gdy jest w rogu jak się porusza), gdy są krzaki - przemyka od jednego do drugiego. To jest po prostu świetne. Mega plus za to

Coraz bliżej końca jestem. Tak czy siak parę rzeczy

-Thanki i Shangri-la - totalna porażka. Niby historia, niby wszystko fajnie ale projektant walki w tej lokacji powinien zostać zwolniony na kopach. Całe Shangri-la to nic innego jak wielkie "Wduś CTRL by zgasić ogień, Wduś CTRL by leczyć, Wduś CTRL by zgasić ogień, Wduś CTRL by zgasić ogień, Wduś CTRL by leczyć" i tak dalej i tak dalej. To nie jest fajne, to jest po prostu irytujące. Początkowe etapy - ok. Ale im dalej w las tym gorzej

-Lokacje - a konkretnie te które można odkrywać. Niestety ale z niektórymi jest lipa. Przykładowo jest jedna lokacja gdzie punkt rejestrujący znajduje się w rzece. Wszystko fajnie, wszystko pięknie ale nie chodzi tu o rzekę...tylko o magazyny stojące niedaleko. Do tego 2 punkty są zabugowane - jeden przy ruinach jakiegoś domku czy coś, nie da się go zaliczyć o ile się brzęczykiem z góry nie wleci. Drugi którego na amen się chyba nie da zaliczyć - rzeka a w rzece jest wrak ciężarówki, koło niej maska. Ten punkt jest totalnie zabugowany, ni cholery go nie rejestruje

-Pagan Min - słabiutko. Kiepściutko. Oczekiwań wielkich nie miałem ale myślałem że wyjdą z jakimś godnym następcą Vaasa. Niestety nie wyszli. Vaasowi Pagan może buty pucować. Kiepska postać która co jakiś czas tylko opowiada o pierdołach przez radio. Z Vaasem w FC3 mieliśmy całkiem sporo do pogadania w 4 oczy - z Paganem jest zupełnie inaczej. Jestem już w północnym Kyracie, zostało mi może 5 czy 6 misji głównych i jak dotąd Pagan występuje może z...3 razy ? Albo 4. Mdła i płytka postać, nie ma w nim nic ciekawego, ot zwyczajny dyktator. Jeżeli za coś go zapamiętam to tylko wyłącznie za imię i wygląd (garniak..). Ogólnie to taki Hoyt tylko że bardziej spokojny i...lipny

Zostały mi ze 2 albo 3 dzwonnice. Nie spieszę się ale tak za 2-3 dni raczej dojdę do końca smile_prosty.gif

EDIT: Ok, zostało mi 5 misji

Fajnie, czyli wyszło że dostaliśmy po prostu zabawę w "pozorne" wybory. Żadnego znaczenia nie ma czy wybieramy misję Amity czy Sabala skoro o przywództwie i tak decyduje ostatnia misja. Słabo. Teoretycznie jest wybór i przy drugim PT można zrobić inne misje. Praktycznie wybór jest czysto "kosmetyczny" bez większego wpływu na fabułę (tylko ta ostatnia misja ze świątynią ma znaczenie).

Swoją drogą wybrałem Sabala mimo że dwie poprzednie misje wziąłem od Amity. Generalnie miała rację i zabezpieczenie finansowe kraju potrzebne jest. Ale co do świątyni wolałem Sabala - tradycje też są ważne tongue_prosty.gif

Edited by KafarPL

Aaaand finished

Fajny tekst zarzucił Pagan

jak to było ? Zostawiam ci Kyrat ale zabieram helikopter tongue_prosty.gif"

Swoją drogą zauważyłem że jak odlatywał to celownik się na czerwono zmienił, znaczy to że można go było jeszcze wtedy zabić

EDIT: ElTabasco - rly ?

Można olać całą grę i wygrać na samym początku ? Nie wieżę xd

EDIT2: Ukryte cutscenki

Po zakończeniu gry poszedłem do świątyni. Pokręciłem się trochę, zszedłem na dół i jak poszedłem w prawo korytarzem odpaliła mi się cutscenka gdzie Sabal zabija tych którzy się sprzymierzyli z Amitą. Cutscenka jest na dworze więc pewnie jakbym poszedł w to miejsce też by się odpaliła. Anyway, po tym przerywniku możemy zastrzelić Sabala tongue_prosty.gif. Wtedy goście ze szklaku stojący dookoła zaczną do nas strzelać. Ale nie ma generalnie żadnego w tym celu bo Sabal przy sobie nic nie ma...tzn ma, rękawice chirurgiczną i trochę kasy smile_prosty.gif

Podobno gdy się sprzymierzy z Amitą to odpala się scenka w Tirtha gdzie zbiera ona dzieci czy coś. I też ją można zabić

Generalnie wychodzi na to że tak naprawdę i Amita i Sabal są tymi złymi a Pagan jest dobry. Nice mindfuck

Swoją drogą mam zaliczenie na 99.72 procent, nie mam pojęcia czemu. Pozbierałem wszystkie znajdźki i zrobiłem wszystkie misje, jedyne co to nie mam tej jednej lokacji odkrytej (tej zbugowanej w rzece). Nie mam tylko jednej broni ale akurat ta broń wgl się nie pojawia w sklepie, mniemam że to jest ten customowy colt 1911 którego można dokupić jako DLC

A, w sumie to mi też jednego pojazdu brakuje sad_prosty.gif - mam pojazd, okazało się że nie pływałem jedną z łódek. Tak czy siak brak mi jednej broni i nie mam pojęcia jakiej

Edited by KafarPL

Niecałe 32 godziny :) Policz całe 32 bo pewnie zanim znajdę tą ostatnią broń (mam wrażenie że chodzi o jakąś broń montowaną na pojeździe) to akurat tyle zejdzie. Z tym że do 100% nie liczą się np odkryte lokacje czy chociażby (podobno) wyścigi Kyrati Films (zarówno zwykłe wyścigi jak i survival)

Natomiast nie pamiętam ile spędziłem nad maksowanie FC3 ale wynik był chyba podobny. Wiem że jak drugi raz grałem w FC3 i robiłem tylko misje główne (+ wieże radiowe dla mapy i może kilka pobocznych pierdółek) to zaliczyłem grę w 7 godzin

Wrócę jeszcze do tematu mikro przycięć gry. Skontaktowałem się z pomocą techniczną Ubisoftu i otrzymałem porady, które w moim przypadku znacząco polepszyły wydajność Far Cry'a 4.

Oto co należy zrobić:

Proszę wyłączyć wszystkie programy, które pracują w tle.

1. Kliknij przycisk Start, a następnie kliknij polecenie Uruchom.

2. Wpisz polecenie msconfig a następnie kliknij przycisk OK.

3. Wybierz kartę Uruchamianie.

4. Kliknij przycisk Wyłącz wszystkie, a następnie kliknij przycisk OK.

5. Zostaniesz poproszony o ponownie uruchomienie komputera.

6. Kliknij Uruchom ponownie teraz.

Następnie proszę usunąć wszystkie pliki z folderu TEMP.

1. Kliknij Start, a następnie kliknij polecenie Uruchom.

2.Wpisz polecenie %temp% a następnie kliknij OK.

3.W menu Edycja wybierz polecenie Zaznacz wszystko.

4.W menu Plik wybierz polecenie Usuń.

5. Kliknij przycisk Tak, gdy zostanie wyświetlony komunikat Czy na pewno chcesz umieścić je w Koszu?

Po wykonaniu powyższych czynności i włączeniu programów działających w tle zauważyłem dużą poprawę, cóż może to komuś pomoże.

Ja gram w FC 4 na Xboxie 360, i grafiką się ostro zawiodłem. z pewnej odległości drzewa to po prostu kręcące się obrazki 2D (najlepiej to widać z pokładu brzęczyka). do tego dochodzą płytcy Ajay i Pagan, za to dużo lepszy świat, SI, trudność i klimat od 3. wkurza mnie też to, że w każdym pojeździe mam napis "wciśnij X by zeskoczyć z lotni".jeszcze gorsze jest to, że nie mogę kupić wyrzytni harpunów (miałem tylko 2 misje Hurka, tak mam edycję limitowaną i użyłem kodu)

Zastanawiam się nad kupnem Far Cry 4. Oto rzeczy które denerwowały mnie w 3

1. Fabuła - owszem Vaas to jedna z najlepiej zarysowany postaci negatywnych w grach. Ale reszta historii jest dosyć standardowa - od zera do bohatera poraz n-ty. Poza tym to ciągłe "zabili go i uciekł" było momentami denerwujące. Odbijanie przyjaciół też mogłoby się odbywać na zasadzie wolności wyboru misji i byłby limit liczby odbitych osób (np 3-4 do uratowania a 1-2 do poświęcenia. Wybór byłby tym trudniejszy jeżeli uwolnienie każdej z nich dawałoby jakiś profit w postaci odblokowania jakiejś umiejętności albo dostępu do ekwipunku. Znacznie wzrosłoby "replayability" gry.

Ogólnie to przez całą grę treść poboczna bardziej mnie interesowała niż główna przygoda. Natomiast w takim Bioshocku: Infinite często świadomie omijałem znajdźki bo byłem strasznie ciekawy "co dalej"

2. Posterunki - odbijanie ich jest ciekawe ale jeszcze ciekawsze byłoby gdyby tak jak w Jagged Alliance dawały dzienny dochód (nawet niewielki) a jednocześnie same wymagałyby ochrony a my moglibyśmy wybrać jak obsadzić dostępne stanowiska w danym posterunku (tani Rayaat z kałachami i pistoletami czy drożsi najemnicy w kamizelkach ze snajperkami, ckmami, itp) a także wieżyczki, miny, zasieki itp itd.

3. Wieże powinny być też chronione. Może nie tak jak posterunki ale jednak.

4. Umiejętności - zamiast nieprzydatnych takich jak strzelanie z linek albo mało przydatnych jak ogrodnictwo, skóry, większe zarobki mogli by dać jakiś kontratak na uderzenie kolbą, samo uderzenie kolbą dla gracza, frontalny oddolny atak z wślizgu, rzut nożem po ataku z powietrza, mały bullet time dla łuku, stopniowanie umiejętności skradania przez coraz przygotowanie z roślin coraz bardziej zaawansowanego kamuflażu itp itd.

5. Gotowanie - aż się prosi żeby można było coś upichcić z upolowanych zwierzaków zyskując tym samym jakieś kilkudziesięcio minutowe bufki.

6. Przydałby się harpun smile_prosty.gif

7. Sklep - i tak kasa się przelewa więc kolejne wieże powinny tylko dawać dostęp do broni a nie czynić ją darmową.

8. Walka na noże powinna być w standardzie a nie tylko w jednym momencie smile_prosty.gif

Czy coś z nich poprawiono na lepsze w tej części?

Edited by Doman18