Jump to content
angli04s

Windows 10 i "martwy" Office nie do odzyskania

Recommended Posts

Dobry dzień, koleżanki i koledzy!

W dziedzinie software'u nie jestem asem. Rzekłbym nawet, że jestem totalnym n00bem i naprawdę (ale tak naprawdę) nie wiem co może być przyczyną opisanego poniżej stanu rzeczy.

Problem wygląda tak: Dziś (7.10) straciłem dostęp do programów pakietu MS Office (365 zdaje się...?). Przy próbie otwarcia plików doc, docx, xls, xlsx, ppt itd. itd. widzę... No właśnie nie wiem co widzę. W każdym razie nie widzę plików (nie wspominając o edytowaniu), nie widzę ramek okna - nic oprócz zbitku prostokątów sugerujących, że "w tym miejscu powinno znajdować się okno". Krótko mówiąc: artefakt zamiast okna. Próbowałem naprawiać z poziomu panelu sterowania, reinstalować... Nic nie pomogło.

A jeśli reinstall nie pomaga to nie wiem co robić. Nie wprowadzałem żadnych zmian w systemie. Niczego nie instalowałem. System dogłębnie przeskanowany Nortonem - "nie znaleziono zagrożenia". Aktualizacja Windowsa? Była kilka dni temu, ale po niej (do wczoraj - 6.10) office działał bez zarzutu.

Po prostu odpaliłem dziś rano komputer i... Klops. Przekopałem kawał forów (w tym support Microsoftu) i nie znalazłem przypadku podobnego do mojego.

Załączam screeny.

Może ktoś się na tym zna?

office_1.jpg

office_2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To kara boska za pasek z boku.

Wypróbuj openoffice albo libreoffice.

Share this post


Link to post
Share on other sites
36 minut temu, 47 napisał:

Wypróbuj openoffice albo libreoffice.

"Wypróbuj" mówisz... Pracowałem na OO przez ostatnich... Dziewięć (?) lat. Komfort pisania w Wordzie (szczególnie wzorów matematycznych) jest absolutnie nieporównywalny. Do tego baza czcionek itp.

Gdybym nie miał po uszy archaicznego UI nie zakładałbym tego tematu. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odpal checkdisk na partycji z tym Office (zwykle C: ale niektórzy sobie wrzucają poza standardową lokalizacją) w trybie odczytu i napisz jaki wynik zwrócił. Inne aplikacje działają bez problemu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No dobra... Komenda chkdsk/f C: wywaliła mi komunikat ze screena, więc chyba nic z tego.

Ale po modyfikacji rejestru i kolejnym reinstallu pakietu wszystko, jak na razie, wróciło do normy. Dzięki za pomoc!

...Ale zobaczymy na dniach czy nie wrócę z płaczem.

office_3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak na marginesie - miało być do odczytu czyli bez f. Dlaczego to ważne? Bo w razie uszkodzenia pamięci  RAM lub poważnego uszkodzenia dysku czy nawet nie łączącego dobrze kabla przy dysku (wszystkie mogą dawać takie objawy jak miałeś) checkdisk w trybie naprawy może zrobić sieczkę z danych. A ja chciałem tylko wiedzieć na początek, czy nie ma błędów systemu plików (które też mogą dać taki objaw). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jestem z powrotem.

Tak jak myślałem - Restart kompa i powrót pozornie zażegnanego problemu.

Zapuściłem checkdiska (w trybie odczytu rzecz jasna), ale nie wygląda na to, aby coś wykrył. Poniżej screen. Co do aplikacji: gruntownie sprawdziłem też AutoCADa, NXa i Ansysa - poza tym, że AutoCAD za pierwszym razem otwierał się nadzwyczaj długo (jakieś... 3-4 minuty?) wszystko działa bez utrudnień. Wygląda to tak, jakby problem dotyczył rzeczywiście tylko Office'a.

Edit: Drugie uruchomienie CADa już nie takie straszne - 1 min 38 s do pełnej... "funkconalności"...

Edit_2 (18:16): Teraz to już zupełnie straciłem orientację. Nie mogę "bezpośrednio" otworzyć plików ani programów Office'a (tj. przez "dwuklik"), ale po wywołaniu menu kontekstowego i opcji "otwórz za pomocą" mogę normalnie pracować. Hmm...

office_4.jpg

Edited by angli04s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zobacz czy wpis w rejestrze, wcześniej poprawiony, nie zmienił się samoczynnie na 0. Checkdisk nie wskazuje na problemy z danymi, to nie ten trop (chociaż te objawy). Na ten moment Office działa bez artefaktów tylko trzeba wybrać "otwórz za pomocą" czy też nadal wyświetla artefakty (ale dodatkowo jest problem z otwieraniem)? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otwórz Word naciśnij w tym samym czasie klawisze "alt"  "p". Powinna pojawić się wstążka, jak będzie bez czcionki, naciśnij klawisz "b" otworzyć się okno opcji. Odznacz przedostatnią i naciśnij klawisz "enter" czyli odznaczasz "Pokaż ekran startowy kiedy aplikacja zostaje uruchomiona". Następnie zrestartuj komputer przez użycie: menu start i uruchom ponownie.

Edited by cali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...