Skocz do zawartości
Kozi12

Wentylator na pełnych obrotach

Polecane posty

Witam, ostatnio zmieniłem obudowę w komputerze i wymieniłem zasilacz (na starszy ale mocniejszy trochę). Wszystko podłączyłem, uruchamia się normalnie, tylko problem jest z wentylatorem od procesora. Od uruchomienia komputera zaczyna kręcić się coraz szybciej aż rozpędzi się do maksymalnych obrotów. Próbowałem zobaczyć cokolwiek przez program speedfan ale niestety nawet go nie wykrył. Jakieś pomysły co może być przyczyną? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędkość obrotów wentylatora CPU wyrażonych w RPM ustawiasz w BIOS. Wejdź do BIOS i szukaj CPU FAN Setting nazwa może być różna w zależności od modelu/marki płyty głównej. Do wyboru będą zmiennie wbudowane profile lub temperatury.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kozi12 napisał:

Tam niestety też nic

Faktycznie w lenovo nie ma możliwości zmiany ustawień pracy chłodzenia.

Przyczyną problemem jest bateria cmos dokładnie bug cmosu z MOBO. Niestety wymiana na nową lub jej wyjęcie i ponowne włożenie nie pomoże. 

Rozwiązanie nieoficjalne ale skuteczne (potwierdzone przez konsumentów ale nie ma zapewnienia od Lenovo więc czy w pełni skuteczne zależy od modelu płyty głównej)

1) wyłącz komputer i od źródła zasilania (z gniazdka lub listwy)

2) przytrzymaj przycisk włącznika PC na około 30 sekund (komputer nie powinien być podłączony do źródła zasilania)

3) otwórz obudowę i wyjmij baterię cmos

4) podłącz PC do zasilania ale bez baterii (baterie odłóż na bok)

5) wykonaj dwa restarty PC

6) wyłącz komputer i od źródła zasilania (z gniazdka lub listwy)

7) przytrzymaj przycisk włącznika PC na około 30 sekund (komputer nie powinien być podłączony do źródła zasilania)

8- otwórz obudowę i wsadź baterię cmos

9) podłącz PC do zasilania

10) teraz chłodzenie powinno działać prawidłowo

Jest to nieoficjalne rozwiązanie potwierdzone w testach ale problemu oficjalnie nie rozwiązał dział Lenovo

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przepadam za LC Power, wprawdzie nie są to śmieci pokroju TakeMe, ale jeden z ostatnio oglądanych przeze mnie modeli nie miał zabezpieczenia przed przegrzaniem. No ale to poza tematem. 

Zakładam, że masz obudowę typu desktop, bo w takich były te płyty. W takim razie patrząc od przodu, w prawym narożniku, masz złącze czujki temperatury. Zobacz czy coś się nie wypięło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...