Skocz do zawartości
nyac55

Samoczynne, losowe restarty komputera?

Polecane posty

Witam. Jak w temacie, mój komputer czasami samoczynnie się restartuje, niekiedy podczas gry, innym razem w spoczynku itd. Komputer jest nowy, a wszystkie części są dobrych marek.

Co może być powodem takiego zjawiska?

Dodam, że wcześniej podkręcałem pamięci RAM... i prawdopodobnie wtedy uszkodził mi się przycisk power, wcześniej świecił na pomarańczowo, a teraz w ogóle nie świeci. Oprócz tego komputer ma czasami problemy z uruchomieniem się... zdarzyło mi się to już 2 razy w przeciągu około 2 tygodni. W tej kwestii zazwyczaj pomagało odpięcie wszystkich kabli od komputera... i ponowne podpięcie ich, tak myślę.

Nie sądzę, że coś jest uszkodzone, testowałem pamięci Memtestem 86 - jeden przebieg, 0 błędów, prime95 - procesor przez 3 minuty też nic oraz kartę FurMarkiem i też nie było problemów lub zawieszeń z tego powodu. Gdzieś na forum czytałem, że można byłoby spróbować odłączyć przewody power i reset i odpalić komputer zwierając piny np. śrubokrętem - może tutaj występuje jakiś problem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i9-9900K
Aorus Z390 Pro
Kingston HyperX  4x8GB DDR4 4000MHz
Gigabyte RTX 2070
BeQuiet Straight Power 11 750W

obudowa: BeQuiet Pure Base 600

Dodam, że test procesora w OCCT przez 12 minut też niczego nie ujawnił.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy odłączyć też przycisk power ?


_+_+_
EDIT: Odłączyłem przycisk RESET oraz zaraz będę testował komputer - dodatkowo zauważyłem, że ponownie zapaliła się dioda przycisku POWER na obudowie, może faktycznie resety powodował kabelek od resetu. Zaraz to sprawdzę i dam znać.

EDIT 2: Co prawda przycisk POWER ma zapaloną diodę, jednak resety dalej występują ;/
Zastanawiam się czy może to być również kwestia tego, że podłączyłem dodatkowe złącze 4-pinowe, oprócz złącza 8-pinowego zasilającego CPU.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Bull3t napisał:

Jak wygląda problem z uruchomieniem komputera? Po wciśnięciu przycisku power po prostu nie uruchamia się?

Nie. nie - po prostu na samym początku jak nacisnąłem POWER to komputer włączał się, a przycisk się zapalał na pomarańczowo... jednak po tym ostatnim podkręcaniu na 4-kościach, zauważyłem, że jak naciskam POWER to komputer się uruchamia, lecz dioda się nie świeci wcale.

Teraz jak wypiąłem, przycisk RESET to znowu się pali tak jak na początku - tak jak powinna.

_+_+_

W między czasie po tym ostatecznym podkręcaniu przy 4-kościach, komputer tak z 2 razy w przeciągu 2 tygodni nie chciał mi się uruchomić. Jednak wypiąłem kable, podpiąłem i chyba to mu pomogło. (Był to okres pomiędzy ostatecznym podkręcaniem, a napisaniem tego tematu na forum).

Na razie wypiąłem sam przycisk RESET, przycisku POWER na razie nie ruszałem, żebym nie musiał odpalać komputera śrubokrętem. Jednak komputer nadal się resetuje, nie robi mi tego często, ale jest to uciążliwe.

Może przez to podkręcanie coś się uszkodziło... Jednak w testach błędów nie widzę. Może to coś z płytą, a nie sam zasilacz. Gdyby był to zasilacz, to mogę podpiąć komputer do mojego starego zasilacza BeQuiet 580~590W.

_+_+_
Ewentualnie , można byłoby spróbować wyciągnąć tą wtyczkę 4-pinową.

Testy CPU w OCCT przez 12 min. 0 błędów jednak temperatura maksymalna to ok. 99C - także dużo, nie wiem dom jakiej temperatury te procki się grzeją, może to chłodzenie nie wyrabia... albo trzeba było inaczej posmarować CPU (dałem groszek na środek, a może trzeba było rozsmarować kartą bankomatową po całej powierzchni).

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie pamięci jest obecnie bazowe 1.2 i taktowanie 2400MHz... po ostatnim teście w Memtest 86 było sporo błędów, dlatego przywróciłem ustawienia domyślne.

Chłodzenie CPU to BeQuiet Dark Rock 4.

Testowałem na włączonym linpacku, ale nigdzie nie wiedzę opcji AVX, możliwe, że w mojej wersji nie da się jej ustawić. Jest to wersja V5.3.1. Trial bodajże.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal występują resety z RAMem pracującym na 2400 MHz?

Te 99 stopni notujesz na podkręconym cpu?

 

Ogólnie rzecz ujmując, Twoja obudowa oraz chłodzenie cpu to niezbyt trafne wybory. Wspaniałe odznaczenie "Fail" od HardOCP dla Dark Rock 4 "mówi" wszystko.

Tańsze TR Macho Rev. B oraz Scythe Mugen 5 Rev. B są zdecydowanie bardziej wydajne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

99 stopni jest na niepodkręconym CPU, Generalnie w grach jest mniej, ale w testach właśnie tyle.

Odnośnie tych resetów, jeszcze robię testy: po odłączeniu przycisku RESET był 1 reset, dlatego dodatkowo odpiąłem 4-pin i poczekam z tydzień, jeśli będzie kolejny reset będę próbował znowu coś zmienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wcześniej normalnie uruchomiłem komputer... Przed chwilą miałem problem z uruchomieniem komputera. Dzieje się tak średnio 1 raz na tydzień w środę.

Najpierw włączam akar/ listwę zasilającą... zawsze strzelają takie iskry na łączeniu kable zasilającego i zasilacza i zawsze się włącza normalnie, ale raz na tydzień odmawia posłuszeństwa. Dlatego wyłączyłem akar, odczekałem chwilę, aż tylni panel obudowy przestanie się podświetlać (głównie dioda LANu się świeci), lecz to nie pomogło. Dlatego ponownie wyłączyłem i wypiąłem akar oraz odpiąłem kabel zasilający od zasilacza, zaczekałem chwilę ponownie wpiąłem kabel zasilający, kabel od akaru, następnie włączyłem akar i komputer normalnie się uruchomił.

Co może być nie tak? kwestia zasilacza... czy może uszkodzone kabelki front panelu obudowy ?

_+_+_

EDIT:  Z tego co widzę komputer nadal się resetuję... jakoś koło weekendu podepnę 2gi zasilacz i sprawdzę jak na nim komputer się sprawuje.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2019 o 20:40, nyac55 napisał:

Najpierw włączam akar/ listwę zasilającą... zawsze strzelają takie iskry na łączeniu

- przeciążenie listwy

- brak uziemienia

- do jednego gniazda sieciowego podłączenie wielu rozgałęziaczy lub urządzeń o dużym zapotrzebowaniu energetycznym do jednej listwy przy słabej instalacji energetycznej

- niedobór lub przejściowe straty energetyczny możliwie powoduje resety komputera

- listwa do wymiany lub naprawy jak jest przepalona (braki w izolacji powodują przepięcia)

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2019 o 20:40, nyac55 napisał:

Z tego co widzę komputer nadal się resetuję... jakoś koło weekendu podepnę 2gi zasilacz i sprawdzę jak na nim komputer się sprawuje.

Napisz czy pomogło

Problem może być przy zbyt mocnym OC a zabezpieczenia stosowane w PSU to korygują więc ustaw wszystko na domyślne ustawienia.

Możliwe że 24 Pin connector został uszkodzony.

PSU może mieć problem z kondensatorem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, cali napisał:

Możliwe że 24 Pin connector został uszkodzony.

Chodzi o złącze zasilanie płyty głównej?

 

3 godziny temu, cali napisał:

Napisz czy pomogło

Jutro to sprawdzę i podłączę komputer do innej listwy
 

 

3 godziny temu, cali napisał:

Problem może być przy zbyt mocnym OC a zabezpieczenia stosowane w PSU to korygują więc ustaw wszystko na domyślne ustawienia.

Są przywrócone ustawienia domyślne.

 

3 godziny temu, cali napisał:

Napisz czy pomogło

Ale o co chodzi ? czy o restarty i to, że czasami komputera nie mogę uruchomić ? czy chodziło o te iskry z akaru ?


_+_+_
EDIT:

Dodatkowo podczas włączania komputera, zapala się czerwona dioda obok złącz front panelu płyty głównej... nie wiem czy to dobrze czy źle. Nie mam niestety speakera na płycie, więc nie słychać komunikatów o błędach o ile jakieś są ;/ niestety

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samego zasilacza jeszcze nie zmieniałem... jutro to zrobię.

_+_+_
EDIT: Zasilacz podpięty w tak zwanej hybrydzie tzn. mam stary i nowy komputer, z starego komputera podpiąłem przewody od zasilacza do nowego komputera tym samym zasilając nowy komputer z starego zasilacza. Nie podłączałem tylko napędu, dysku twardego HDD - bo w nowym kompie mam 2 hdd i ssd M2. Tak będę testował do 1 i kilku resetów lub tydzień i zobaczę czy problem ustanie.

EDIT2:
Wczoraj zamieniłem zasilacze i do nowego komputera włożyłem stary zasilacz, natomiast do starego komputera nowy.

Stary zasilacz działał prawidłowo już wcześniej, kiedy był podłączony hybrydowo, po dniu testowania również działa i jak na razie jest 0 resetów. Korzystałem także przez chwilę na starym komputerze z nowym zasilaczem i resetów też nie było (nie wiem czy może obciążenie zbyt niskie, czy za krótko, ciężko stwierdzić).

Póki co do końca tygodnia będę korzystał z komputera w konfiguracji: nowy pc i stary zasilacz.
Następnie jeszcze raz podłączę np. nowy pc i nowy zasilacz, żeby się upewnić, czy to faktycznie jego kwestia.

Dodatkowo zorientowałem się, że:

W moim złączu front-panelu na płycie głównej, mam 2 miejsca, gdzie mogę podpiąć power led - wcześniej miałem podpięte pod złącze z oznaczeniami +|- ,natomiast ostatnio coś było zmieniane i power led podpięte było w drugim miejscu o oznaczeniu +|x|x|- ,lecz piny podpięte były nieprawidłowo obok siebie pod +|x ,a nie + oraz -. Czy taki błąd mógł powodować samoczynne resety ?

Także tak jak pisałem, raz jeszcze przetestuję nowy pc i nowy zasilacz w weekend, aby mieć pewność.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.08.2019 o 21:58, nyac55 napisał:

Stary zasilacz działał prawidłowo już wcześniej, kiedy był podłączony hybrydowo, po dniu testowania również działa i jak na razie jest 0 resetów. Korzystałem także przez chwilę na starym komputerze z nowym zasilaczem i resetów też nie było (nie wiem czy może obciążenie zbyt niskie, czy za krótko, ciężko stwierdzić).


Nowy zasilacz może mieć uszkodzony kondensator i działać prawidłowo aż do czasu nadmiernego obciążenia komputera. Wtedy komputer się resetuje.

Dnia 30.08.2019 o 21:58, nyac55 napisał:

W moim złączu front-panelu na płycie głównej, mam 2 miejsca, gdzie mogę podpiąć power led - wcześniej miałem podpięte pod złącze z oznaczeniami +|- ,natomiast ostatnio coś było zmieniane i power led podpięte było w drugim miejscu o oznaczeniu +|x|x|- ,lecz piny podpięte były nieprawidłowo obok siebie pod +|x ,a nie + oraz -. Czy taki błąd mógł powodować samoczynne resety ?

"Power LED-y są bardzo wrażliwe na napięcie o przeciwnej polaryzacji, niektóre mają nawet zintegrowane diody zabezpieczające"
Jak błędnie podłączysz to nie będzie podświetlona dioda. W przypadku dłuższego stanu może ulegnąć uszkodzeniu wyłącznie dioda nie podzespoły komputera. Nie widzę powiązania z restartami komputera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiło się pierwsze zawieszenie... dźwięk w głośnikach i reset komputera w obecnej konfiguracji. Problem wystąpił podczas odpalania obrazu Gears of War 2 na emulatorze Xenia - w wersji custom (użyty w celu sprawdzenia poprawności działania komputera). Teraz nie wiem czy to kwestia aplikacji... czy może coś oprócz zasilacza może być nie tak z pc ;/ ciężko powiedzieć, wcześniej w normalnych grach Assassins Creed Unity nie było, żadnego resetu, grałem także w Call of Duty 4 Modern Warfare - jeszcze na resetującej się konfiguracji i komputer potrafił zawiesić się z 3 razy pod rząd, a później był spokój - teraz COD4 przeszedłem, także nie chce mi się do tej gry wracać, aby to sprawdzić, lecz wcześniej nawet na AC Unity były resety, a teraz nie... tylko to był 1 raz na tym emulatorze.

_+_+_

EDIT: Po ponownym uruchomieniu PC odpaliłem ten sam emulator i nie było resetu. Będę jeszcze badał ten temat.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, nyac55 napisał:

Problem wystąpił podczas odpalania obrazu Gears of War 2 na emulatorze Xenia - w wersji custom (użyty w celu sprawdzenia poprawności działania komputera). Teraz nie wiem czy to kwestia aplikacji.

Emulator Xenia nie jest stabilny jak emulator np. RPCS3. Zresztą GOW 2 próbuje nawiązać połączenie z XLIVE na Xbox 360 czy One.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiły się nowe fakty w tej sprawie, mianowicie próbowałem odpalić starą grę Gears of War na Windows 10, jak wcześniej czytałem w internecie różni gracze i ja mieli problemy z zastosowaniem ustawień graficznych, bo gra nie pozwalała po wprowadzeniu zmian cofnąć się do poprzedniego menu. Mniejsza o to, dodatkowo, chcąc, aby gra zapisywała nasze postępy trzeba się zalogować do usługi Games for Windows Live. Teraz w ramach testu miałem uruchomiony program uTorrent, uruchomioną grę Gears of War oraz byłem zalogowany do Games for WIndows Life (w programie), a także musiałem ponownie logować się poprzez grę... gdyż Games for Windows Life, albo nie mogło się połączyć z serwerami, albo już nie jest wspierane. W każdym, bądź razie, po kliknięciu w grze bodajże zaloguj na konto (konto oczywiście było normalnie wykrywane), monitor zrobił się czarny i działo się tak jakby co chwilę tracił sygnał na porcie Display Port, kilka razy wyświetliło się wyjście oraz rozdzielczość 2K.... po czym za ostatnim razem rozdzielczość sama zredukowała się do 640x480 i komputer się zresetował. Dodam, że wyświetlanie tych portów odbywało się cały czas na czarnym ekranie.

Ogólnie mam w monitorze ustawiony tryb HDR, jednak różnie to działa w grach, czy przeglądaniu YT.... czasami jak jakaś gra się włącza, tryb ni stąd ni zowąd się wyłącza, na YT to już w ogóle często się dezaktywuje. Chyba nie jest to do końca dopracowane. Czasami rozdzielczość spada do FullHD i w opcjach ekranu nie mogę wybrać 2K, bo np. nie widnieje na liście. W tej sytuacji pomaga ponowne uruchomienie PC i wszystko wraca do normy.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ponownie powróciłem do nowego zasilacza, żeby go raz jeszcze przetestować, by mieć pewność, iż wszystko jest w porządku. Ku mojemu zaskoczeniu, a używałem komputera ok. 4-5 dni, nie było żadnego RESETu, a sam komputer włącza się normalnie. Zatem nie wiem czy to była wina zasilacza.

Może była to kwestia źle podłączonego przycisku POWER? (sam nie wiem)

Jednak teraz komputer pracuje stabilnie... w spoczynku jest cichy, jednak podczas intensywnego grania, strasznie głośny - pewnie to kwestia karty Windforce oraz czasami słychać strzelanie plastiku w obudowie - może to kwestia nagrzania obudowy, gdzie materiał cały czas pracuje?

Co do trybu HDR oraz ustawień monitora. Obecnie gram sobie w grę Control, zdarza się tak, że włączam komputer, włączam grę i mam grę w 2K z HDR. Nacisnę Alt+Tab, żeby przejść do okna przeglądarki, a gdy wracam z powrotem do gry gra działa już bez HDR. Coś dziwnie działa ten HDR w tym monitorze.

Ponadto zdarzało się tak, że gra po kilku użyciach Alt+Tab przechodziła w stan "Brak odpowiedzi" - nie wiem, czy może mieć to jakiś stosunek do mojego pc.

Używanie Alt+Tab na włączonym kliencie LoLa, często powodowało to, że gra zamiast okna klienta wyświetlała tylko jego mały wycinek (taki pasek ok. 1x3 lub 2x4cm) i najlepiej było zamknąć klienta i uruchomić go ponownie, aby wszystko wróciło do normy.

Jak już pisałem wcześniej monitor często zmienia tryby, czy to przy oglądaniu YT, kiedy przechodzimy z wyświetlania w okienku do trybu pełnoekranowego... czy też podczas włączania gier, a także Alt+Tabowania z gier do innych otwartych okien lub przeciwnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nyac55 napisał:

w spoczynku jest cichy, jednak podczas intensywnego grania, strasznie głośny - pewnie to kwestia karty Windforce oraz czasami słychać strzelanie plastiku w obudowie - może to kwestia nagrzania obudowy, gdzie materiał cały czas pracuje?

Przy stygnięciu pewnie występuje to strzelanie.

Windforce nie są najcichszymi kartami. W przypadku wydajniejszych układów lepiej dołożyć do Gaming. Różnica w grubości radiatora w przypadku RTX 2070 Super: WF, Gaming.

 

Podałeś gdzieś model tego monitora? Wydaje mi się, że HDR nie działa powyżej pewnej wartości odświeżania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...