Skocz do zawartości
emqi

Rozwiązany: Nowy zestaw na Ryzenie

Polecane posty

Szalom,

Z gory przepraszam za brak polskich znakow ale pisze z roboty, gdzie nie mam polskiej klawiatury :D Po wielu dobrych latach z moim zestawem nareszcie nadszedl czas na upgrade. Zastosowanie to glownie gaming, moze troche praca (programista) i wybor padl na platforme oparta na procesorze AMD. To akurat nie podlega dyskusji, z rozmaitych powodow nie mam najmniejszego zamiaru rozwazac Intela :P Do nowego zestawu na pewno przelozyc zamierzam tez karte graficzna (GTX 1070Ti) oraz jeden dysk HDD, mozliwe ze takze jeden dysk SSD 1TB na SATA3 (o ile nie pozostanie on w tym zestawie).

De facto jedyny wybor przed ktorym stoje jest finansowy, mianowicie kusi mnie kupno zestawu w tym miesiacu, ale przy tym scenariuszu musialbym zmiescic sie w budzecie okolo ~2400 pln. Przygotowalem wiec taki oto zestaw - https://www.x-kom.pl/lista/yamq4s95m. Wybor komponentow uzasadniam w ten sposob:

CPU - ze wzgledu finansowych; w niedlugiej przyszlosci zastapilby go ryzen 3700X, a 2600 oddam wtedy bratu ktory ma obecnie kombo Ryzen 1400 z plyta B350 Tomahawk
RAM - wydaje mi sie ze to spoko opcja w dobrej cenie, manualnie obnize sobie potem opoznienia dla lepszej wydajnosci
Plyta - tu mam najwieksze watpliwosci, wybralem plyte MAX ze wzgledu na nieobciety bios jak w egzemplarzach z mniejsza iloscia pamieci; dodatkowo slyszalem ze sprawne dzialanie serii 3 na starszych modelach to jeszcze poki co loteria. Pytanie natomiast, ze MSI ma kilka tanszych modeli MAX, czy Tomahawk jest warty doplaty, biorac pod uwage plany na upgrade do 8-rdzeniowca? A moze lepiej zupelnie inna, tansza plyte?
Dysk - chyba spoko opcja
Zasilacz - Seasonic to chyba najlepsza jakosciowo opcja, i ma wystarczajaco duzy zapas mocy na dzien dzisiejszy, pytanie tylko czy pod ewentualna rozbudowe (nie tylko CPU ale i w przyszlosci GPU) nie lepiej dolozyc do modelu 650W?
Obudowa - wrzucona tylko dla przykladu, jestem kompletnie nie w temacie, a szukalbym jakiegos modelu z duza iloscia portow na dyski (zarowno SSD jak i HDD, przezytek, wiem), nie obrazilbym sie takze gdyby gabarytowo byla nieco wieksza, bratu do B350 Tomahawk kupilem Regnum RG4T i problemem byla zbyt mala ilosc miejsca miedzy portami SATA na plycie a jednym ze slotow na dysk

Jestem w miare pewny swoich wyborow, ale zawsze warto sie z kims skonsultowac stad bede wdzieczny za wszelkie sugestie, szczegolnie w kwestii tego na czym mozna by oszczedzic. Im mniej tym lepiej, ale nie chce tez nadto poswiecac jakosci. Ewentualnie jesli bylibyscie zdania, ze duzo lepiej odlozyc przez ten miesiac troche kasy i kupic podzespoly sporo lepszej jakosci to jestem sklonny wstrzymac sie z zakupem. Z gory dzieki za pomoc ;)
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, emqi napisał:

RAM - wydaje mi sie ze to spoko opcja w dobrej cenie, manualnie obnize sobie potem opoznienia dla lepszej wydajnosci

Lepsza opcja to pamięci Crucial Ballistix 3000/CL 15 lub 3200/CL 16 na kościach Micron E-Die ("AES" w nazwie).

37 minut temu, emqi napisał:

Zasilacz - Seasonic to chyba najlepsza jakosciowo opcja, i ma wystarczajaco duzy zapas mocy na dzien dzisiejszy, pytanie tylko czy pod ewentualna rozbudowe (nie tylko CPU ale i w przyszlosci GPU) nie lepiej dolozyc do modelu 650W?

Corsair RM550X równie dobry, ale cichszy. Jeśli miałbyś kupować kiedyś topowe gpu, to można rozważyć wersję 650 W.

39 minut temu, emqi napisał:

Pytanie natomiast, ze MSI ma kilka tanszych modeli MAX, czy Tomahawk jest warty doplaty, biorac pod uwage plany na upgrade do 8-rdzeniowca?

Można wziąć B450-A PRO MAX. Do 8 rdzeni każda z tych "MAX" będzie ok. Niestety żadna nie jest na razie dostępna w x-komie.

54 minuty temu, emqi napisał:

Obudowa - wrzucona tylko dla przykladu, jestem kompletnie nie w temacie, a szukalbym jakiegos modelu z duza iloscia portow na dyski (zarowno SSD jak i HDD, przezytek, wiem)...

Do Ryzena 7 przydałaby się jakaś przewiewna obudowa, np. Fractal Meshify C. Z kolei, branie czegoś z ogromem klatek na dyski ogranicza przepływ powietrza.

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bull3t napisał:

Lepsza opcja to pamięci Crucial Ballistix 3000/CL 15 lub 3200/CL 16 na kościach Micron E-Die ("AES" w nazwie).

E-Die ma jakieś pozytywne wpływ na wydajność/OC względem C-Die z HyperXów? Kompatybilność z Ryzenami już chyba nie jest problemem biorąc pod uwagę usprawnienia 3 generacji; zresztą z doświadczenia wiem że tamte HyperX dobrze dogadują się nawet z Ryzenem 1 generacji na starszej płycie.

3 godziny temu, Bull3t napisał:

Można wziąć B450-A PRO MAX. Do 8 rdzeni każda z tych "MAX" będzie ok. Niestety żadna nie jest na razie dostępna w x-komie.

Mogę poczekać, to nie problem. Natomiast czysto teoretycznie rozważając upgrade do jednostki 12-rdzeniowej, rozumiem, że Tomahawk staje się wart dopłaty?

3 godziny temu, Bull3t napisał:

Do Ryzena 7 przydałaby się jakaś przewiewna obudowa, np. Fractal Meshify C. Z kolei, branie czegoś z ogromem klatek na dyski ogranicza przepływ powietrza.

Myślałem o czymś z 4 slotami na 3,5" bo mam już 3 dyski obecnie, ale w sumie biorąc pod uwagę pojemności współczesnych HDD, to 2 powinny mi w zupełności wystarczyć. Koniec końców biorąc jednak pod uwagę twoje sugestie, zmieniając RAM, płytę oraz obudowę lista prezentuje się tak. 2604 to trochę za dużo, ale w sumie mam w domu leżące odłogiem 2 kostki GSkill Ripjaws 3000 po 4GB, więc spokojnie dociągnąłbym chwilę do zakupu 16GB, może nawet decydując się w przyszłości na jakieś szybsze kostki :P ~2200 pln nie brzmi już tak strasznie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, emqi napisał:

E-Die ma jakieś pozytywne wpływ na wydajność/OC względem C-Die z HyperXów?

Jakiś czas temu ustanowiono rekordy taktowań DDR4 właśnie na kościach Micron E-Die. Jak trafi się dobre kości, to za niską cenę można dostać naprawdę wiele - recenzja.

1 godzinę temu, emqi napisał:

Natomiast czysto teoretycznie rozważając upgrade do jednostki 12-rdzeniowej, rozumiem, że Tomahawk staje się wart dopłaty?

Nie ma większych różnic między tymi płytami. Można zaaplikować Ryzena 9 3900X pod warunkiem trzymania go na stock - wtedy płyta powinna spokojnie sobie poradzić. Rzecz jasna, przy Ryzenie 7/9 trzeba już posadzić jakieś lepsze chłodzenie, np. Scythe Mugen 5 Rev.B (albo nawet coś wydajniejszego).

Sugeruję wziąć najtańsze pamięci na kościach Micron E-Die. Aktualnie to chyba będą takie: https://www.x-kom.pl/p/509888-pamiec-ram-ddr4-crucial-16gb-3000mhz-ballistix-sport-lt-red-cl15-2x8gb.html (w opiniach użytkowników całkiem niezłe wyniki OC).

  • Upvote 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, będę się więc rozglądał za czymś na E-Die, choć tak jak mówię - najpewniej w późniejszym terminie :P Natomiast wracając jeszcze do tematu obudowy, czy jest jakaś warta uwagi propozycja z zatoką 5.25" na napęd? Zdaję sobie sprawę, że napędy optyczne są w 2019 na wymarciu, negatywnie wpływają na przepływ powietrza w obudowie, a zawsze jest też opcja dokupienia napędu na USB. Mimo wszystko preferowałbym jednak napęd klasyczny, o ile tylko znajdzie się coś dobrego w cenie niezwalającej z nóg - taki Fractal Define R6 oferują taką opcję ale te ~600 pln to zdecydowanie za dużo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, ten Phanteks wydaje się być całkiem przyzwoitą propozycją i chyba to na niego ostatecznie się zdecyduję. @Bull3t Tobie również dziękuję za wszystkie powyższe sugestie ;) W tym układzie wiem już chyba wszystko co powinienem, a więc temat zamykam :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...