Skocz do zawartości
nyac55

Problem z włączeniem profilu XMP na płycie głównej Gigabyte Aorus Z390 Pro?

Polecane posty

4 godziny temu, Bull3t napisał:

Może wyłączenie secure boot oraz fast boot w BIOSie pomoże - o ile są włączone. Więcej pomysłów nie mam.

Sprawdzę to

 

4 godziny temu, Bull3t napisał:

Gdybym miał zresztą instalować Windowsa, to bym pobrał najnowszy plik ISO ze strony MS.

Ogólnie kiedyś miałem taką sytuację, kiedy przeinstalowywałem laptopa kuzyna, iż klucz systemu np. windows home, nie współgrał z tą samą wersją systemu ściągniętą z internetu.

Czy obecnie zawsze będzie to działać ? Czy może zawsze trzeba pobierać system z strony Microsoftu, a nie z losowych stron.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, podaj mi linka do strony Microsoftu, skąd można ściągnąć oryginalny system.

Ponadto, jak ostatnio szukałem, to systemy są tam dostępne ,ale tylko do kupienia. Chyba, że masz system przypisany do konta Microsoft, to może wtedy się. Jeżeli tak nie jest to ciężko pobrać system. Chyba, że źle szukałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak posiadasz pendrive oryginalny z Microsoftu i jest on sformatowany w Fat32 to jest zgodny z UEFI.

Jak chcesz zainstalować system w trybie UEFI musisz posiadać dysk w schemacie partycjonowania GPT. W innym przypadku będzie niemożliwa instalacja systemu, dysk będzie niewidoczny, nierozpoznawalny. Jak instalowałeś system w trybie UEFI CSM to obecnie dysk posiada schemat partycjonowania MBR czyli jest niezgodny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cali napisał:

Jak posiadasz pendrive oryginalny z Microsoftu i jest on sformatowany w Fat32 to jest zgodny z UEFI.

Oryginalny pendrive jest sformatowany w formacie FAT.
 

2 godziny temu, cali napisał:

Jak instalowałeś system w trybie UEFI CSM to obecnie dysk posiada schemat partycjonowania MBR czyli jest niezgodny.

Co oznacza ten skrót CSM? oraz jak mogę ustawić schemat partycjonowania na MBR - i czy da się to zrobić na etapie instalacji systemu?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ronaldo9 napisał:

Tu jest najnowsza wersja Windowsa 10 do pobrania prosto od Microsoftu jakbyś jeszcze potrzebował:

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

W sumie to trafiłem w to miejsce już wcześniej... można tam pobrać narzędzie, które robi ci pendrive'a bootowalnego windows lub najnowszą aktualizację.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, nyac55 napisał:

Oryginalny pendrive jest sformatowany w formacie FAT.

Zgadza się Uefi wspiera Fat12; Fat16; Fat32

40 minut temu, nyac55 napisał:

Co oznacza ten skrót CSM? oraz jak mogę ustawić schemat partycjonowania na MBR - i czy da się to zrobić na etapie instalacji systemu?

Czyli tryb zgodności z starszymi metodami przechowania informacji o partycjach czyli MBR.

Na etapie instalacji systemu musisz użyć diskparta lub innych programów do partycjonowania dysk np. AOMEI

W schemacie partycjonowania MBR nie są wykorzystywane możliwości UEFI.

11 minut temu, nyac55 napisał:

W sumie to trafiłem w to miejsce już wcześniej... można tam pobrać narzędzie, które robi ci pendrive'a bootowalnego windows lub najnowszą aktualizację.

- Masz wybór przygotowanie instalatora na USB

- Utworzenie instalatora w formie obrazu windows

- Uaktualnienie obecnej wersji do najnowszej lub odświeżenie.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, cali napisał:

Na etapie instalacji systemu musisz użyć diskparta lub innych programów do partycjonowania dysk np. AOMEI

Dałoby radę diskparta lub program AOMEI, nagrać na bootowalnego pendrive... ustawić nim partycjonowanie na UEFI, a następnie normalnie zainstalować system z pendrive'a z systemem ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, nyac55 napisał:

Dałoby radę diskparta lub program AOMEI, nagrać na bootowalnego pendrive... ustawić nim partycjonowanie na UEFI, a następnie normalnie zainstalować system z pendrive'a z systemem ?

Nie musisz ponownie instalować systemu.

1. wystarczy że zrobisz konwersję MBR to GPT za pomocą:

- MBR2GPT.EXE dostępnym w systemie windows a z wykorzystaniem komend CMD lub power shell

- AOMEI w wersji darmowej jest również dostępna opcja konwersji

2. przełączysz w UEFI na tryb UEFI compatible bo masz pewnie legacy włączone (to jest również ważne podczas instalacji systemu)

--------------------------------------------------

Użycie diskparta jest możliwe w czasie instalacji windowsa jest integralną częścią systemu. Używasz za pomocą komend tekstowych w wierszu poleceń. Wiersz poleceń wywołujesz SHIFT + F10.

Jeżeli masz dwie opcje podczas korzystania z pendriva

1. Instalacja w trybie UEFI

2. Instalacja w trybie UEFI CSM

- gdzie pierwsza opcja nie uruchamia się bo dysk jest w schemacie partycjonowania MBR czyli niewidoczny dla instalatora

Musisz skonwertować dysk z MBR na GPT w drugim trybie instalacji UEFI CSM a następnie zrestartować i wybrać pierwszą opcję o ile jej integralna część plików nie została naruszona. Mam na myśli że pendrive nie był wykorzystywany do innych celów lub pliki instalatora zostały nietknięte. Instalacja w obu przypadkach nie narusza integralnej części plików instalatora.

--------------------

W przypadku użycia diskparta tracisz dane z dysku

W przypadku użycia MBR2GPT.EXE dysk możesz konwertować nawet z poziomu systemu windows bez utraty danych.

W przypadku użycia AOMEI dysk możesz konwertować nawet z poziomu systemu windows bez utraty danych.

----------------------------------

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmiana partycjonaowania z MBR na UEFI ma jakiś realny wpływ na wydajność ?

Jeśli konwersja nie uszkadza plików, to może warto ją wykonać.

1 godzinę temu, cali napisał:

2. przełączysz w UEFI na tryb UEFI compatible bo masz pewnie legacy włączone (to jest również ważne podczas instalacji systemu)

Z tego co wiem, UEFI mam ustawione w tryb pracy UEFI.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, nyac55 napisał:

Czy zmiana partycjonaowania z MBR na UEFI ma jakiś realny wpływ na wydajność ?

Nie ma wpływu na wydajność ale znosi pewne ograniczenia starszej wersji odnośnie

- ilości partycji

- wielkości partycji

Zapewnia działanie secure boot czyli zapobiegania przed złośliwym oprogramowaniem przed rozruchem systemu.

40 minut temu, nyac55 napisał:

Jeśli konwersja nie uszkadza plików, to może warto ją wykonać.

Schemat partycjonowania przechowuje informacje o partycjach i systemie plików. Zmiana nie ma wpływa na danymi zawarte na dysku. Jedynie wbudowane narzędzia w systemie jak diskpart czy zarządzanie dyskami w systemie windows posiadają ograniczenia które nie potrafią zrobić tego w czasie użycia dysku.

Windows 10 posiada natomiast w folderze windows/system32 MBR2GPT.EXE który można użyć podobnie jak w AOMEI tylko w formie komend tekstowych.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...