Skocz do zawartości
nyac55

Problem z włączeniem profilu XMP na płycie głównej Gigabyte Aorus Z390 Pro?

Polecane posty

Witam. Jak w temacie, mam problem z włączeniem profilu XMP dla pamięci. Posiadam pamięci Kingston HyperX Predator LED RGB o taktowaniu 4000MHz, niestety pracują one z prędkością 2400MHz. Niestety, po włączeniu profilu XMP i ustawieniu go na 4000MHz, wyświetla komunikat, iż system nie może się zbootować się ze względu na niepoprawną konfigurację BIOS. Próbowałem także 3600MHz z XMP jednak, również bez skutku. Czy ktoś ma jakieś pomysły jak ustawić profil XMP? 

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsadzone były właśnie 4 sloty.... bios najnowszy F10 ;p bez niego nawet nie mogłem zainstalować systemu, ponieważ mam dysk sata na interfejsie M2 ;p

Według tego co powinno się stać to po zmianie profilu automatycznie powinny wskoczyć wyższe częstotliwości jednak tak się nie dzieje.

Napięcie wtedy ustawia się automatycznie na 1.35V, timingi nie wiem nie sprawdzałem, ale chyba też powinny się przestawić. Jedyne co przychodzi mi do głowy na ten moment to to, iż może zadane parametry nie są wystarczające do włączenia profilu XMP tzn. napięcie, timingi lub coś innego co wpływa na ich pracę lub jeśli nie to to może jakaś funkcja ograniczająca, blokująca je w biosie. Mam procesor Intel Core i9 9900K i z tego co wiem podczas podkręcania go wyłącza się pewne funkcje, które zrzucają napięcie lub zegary procka i nie wyzwalają jego pełnej mocy.

Na początek chciałem po prostu użyć zwykłego XMP i nie bawić się w OC.

Czy to prawda, że pamięci używają innych napięć niż procesor, tzn. podnosząc napięcia na procesorze nie podnoszę napięć na procku?

Jeśli nic się nie dowiem, pewnie spróbuję podnieść zegary ręcznie, ale pewnie skoro jest taka opcja to jakoś da się to zrobić ;p


_+_+_
EDIT
Linijka z samego końca przesłanego przez ciebie linka:

Cytat

Swoją drogą, ciekawy jest fakt, iż przy obsadzonych 4 slotach ta płyta notuje lepsze wyniki w kontekście "prowadzenia" pamięci - klik.

When running XMP at DDR4 3200 MHz or higher, the system’s stability depends on the CPU’s capabilities.XMPDDR4 3200MHz, CPU

Edytowano przez nyac55
dodanie informacj ze strony producenta
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.07.2019 o 21:38, nyac55 napisał:

Czy to prawda, że pamięci używają innych napięć niż procesor, tzn. podnosząc napięcia na procesorze nie podnoszę napięć na procku?

Tak, pamięci mają napięcie niezależne od napięcia procesora.

 

Spróbuj ustawić ręcznie parametry (taktowanie, główne opóźnienia oraz napięcie) z profilu XMP. Jeśli masz 4 kości, to warto też testować przy dwóch obsadzonych slotach - może któraś z kości "wyłoni" się jako uszkodzona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bull3t napisał:

Spróbuj ustawić ręcznie parametry (taktowanie, główne opóźnienia oraz napięcie) z profilu XMP. Jeśli masz 4 kości, to warto też testować przy dwóch obsadzonych slotach - może któraś z kości "wyłoni" się jako uszkodzona. 

Tak zamierzałem zrobić... gdzieś tam w biosie/xmp jest ściągawka timingów o ile się nie mylę. Ramy były testowane na szybko programem super pi... są nowe, ale jakby faktycznie nie dało się podkręcić ich do 4000MHz można to sprawdzić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej do tych timingów muszę dojść podnosząc je stopniowo jak i częstotliwości i napięcie.

Jeszcze mam takie pytanie:
Czy jeśli teraz załóżmy podkręcę RAMy na 4000MHz, a za jakiś czas będę chciał podkręcić procka.... to czy wtedy od razu będę mógł się za to zabrać... czy może wtedy lepiej ustawić defaultowe zegary pamięci, następnie podkręcić procka i wtedy od nowa RAMy ?

_+_+_

EDIT:

Podkręciłem przed chwilą pamięci RAM osiągnąłem wynik 3000MHz z opóźnieniami 14-14-14-30.

Powyżej tej wartości był problem - tak jakbym natrafił na jakiś mur/barierę... podwyższanie napięć czy to DRAM Voltage nic nie dawało:
maksymalnie ustawiłem 1,35V, luzowałem opóźnienia, podwyższałem napięcie na CPU VCCIO oraz CPU System Agent na kolejno 2,24 (CPU VCCIO) oraz 2,26 V (CPU SA).

Dodatkowo ustawiałem opcję odnośnie tj. trybu pracy - nie pamiętam jak się to nazywało na tryb DRAM 4500+i z tymi wszystkimi opcjami wraz z XMP ustawionym na 4000MHz oraz 4000MHz ręcznie uruchomiłem RAMy na 3600MHz, zbootował się system, jednak system był niestabilny. Testy Real Benchmark'iem przerywały się błędem oraz 1 raz powitał mnie bluescreen.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpiąłem 2 kości pamięci w slot 2gi i 4ty. Włączyłem profil XMP na 4000MHz. Odpalił bez problemu, z tym, że zegary ustawiły się na 3600MHz zamiast na 4000MHz. Być może 4000MHz potrzebuje wyższego napięcia lub rozluźnienia timingów.

Jak odpaliłem program Real Bench i wybrałem Stress Test oraz ustawiłem Up to 16GB Memory, program zgłosił błąd, że nie mam wystarczającej ilości pamięci RAM. CO nie powinno mieć miejsca bo jest dokładnie 16GB.

Mogę teraz wykonać test pamięci MEMTESTEM.... jednak robiłem to już wcześniej dla bazowego taktowania 2400MHz (standardowe taktowanie po zainstalowaniu systemu) oraz 3000MHz 14-14-14-30 (wyniku, który uzyskałem wczoraj) i nie było żadnych problemów. Mogę też spróbować podkręcić pamięci ręcznie.

Jak to zrobię sprawdzę, także 2gi zestaw pamięci.

_+_+_
EDIT:
 

Cytat

Podpiąłem 2 kości pamięci w slot 2gi i 4ty. Włączyłem profil XMP na 4000MHz. Odpalił bez problemu, z tym, że zegary ustawiły się na 3600MHz zamiast na 4000MHz. Być może 4000MHz potrzebuje wyższego napięcia lub rozluźnienia timingów.

Jak odpaliłem program Real Bench i wybrałem Stress Test oraz ustawiłem Up to 16GB Memory, program zgłosił błąd, że nie mam wystarczającej ilości pamięci RAM. CO nie powinno mieć miejsca bo jest dokładnie 16GB.

Ustawiłem dodatkowo napięcie DRAM Voltage na 1.35V oraz VCCIO 1.25V i CPU SA 1.26V. Teraz po odpaleniu systemu udało się przeprowadzić test Real Bench'em bez problemu.

Dodatkowo zauważyłem też, że komputer z 2 kościami uruchamia się znacznie szybciej, niż w przypadku 4 kości. (może chodzi o czas uczenia pamięci)

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

XMP ustawione na 4000MHz pracujące z taktowaniem 3600MHz (link)

https://mega.nz/#!iV4zEArB!D8jv8QomnfckdWiKzJ5TVjID0WjAluwGTW-fA1EY56M

 

Próbowałem też ustawiać taktowania ręcznie i zastanawiam się czy napięcie CPU VCCIO oraz CPU SA, mogą być ustawione na auto ? czy przypisywać im jakieś wartości?

EDIT:

Numer z pudełka pamięci to: HX440C19PB3AK2/16
natomiast zakładka SPD pokazuje SN jako KHX400C19D4/8X oraz wyłączył się tryb dual channel, który wcześniej normalnie funkcjonował.
https://mega.nz/#!WZw1iCST!elffjIjdG8dAuy152kvt-E49rEq8egcX5MEznoL1tVw

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że taktowanie (3600 MHz) wczytało z jednego profilu, a opóźnienia z drugiego (19-21-21). Zatem raczej trzeba to ustawiać ręcznie, bo coś te pamięci i płyta nie chcą ze sobą współpracować.

50 minut temu, nyac55 napisał:

Próbowałem też ustawiać taktowania ręcznie i zastanawiam się czy napięcie CPU VCCIO oraz CPU SA, mogą być ustawione na auto ? czy przypisywać im jakieś wartości?

Zwykle lepiej to ustawiać ręcznie, w granicach do ~1,25 V.

51 minut temu, nyac55 napisał:

...natomiast zakładka SPD pokazuje SN jako KHX400C19D4/8X...

Tym akurat nie ma co sobie głowy zawracać.

52 minuty temu, nyac55 napisał:

...wyłączył się tryb dual channel, który wcześniej normalnie funkcjonował.

Nic się nie wyłączyło. Single Rank oznacza pamięci jednostronne, czyli moduły są tylko na jednej stronie (Twoje pamięci). Te kości (klik) są natomiast dwustronne - moduły są z obu stron.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Bull3t napisał:

Wygląda na to, że taktowanie (3600 MHz) wczytało z jednego profilu, a opóźnienia z drugiego (19-21-21). Zatem raczej trzeba to ustawiać ręcznie, bo coś te pamięci i płyta nie chcą ze sobą współpracować.

Zwykle lepiej to ustawiać ręcznie, w granicach do ~1,25 V.

Jak rozumiem teraz mam przetaktowywać pamięci ręcznie do osiągnięcia najlepszego wyniku dla tych 2 kości.

Słyszałem, że napięcie VCCIO powinno być minimalnie o ok. 0,05% niższe od napięcia CPU SA... prawda to? czy jak ustawię takie same nic się nie stanie? czy lepiej trochę zaniżać VCCIO względem CPU SA?

Co więcej na stronie morele widziałem komentarze pod moimi RAMami odnośnie tego, że np. ktoś podkręcił RAMy do 4000MHz na napięciu 1.45V (link)
https://www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-rgb-ddr4-16-gb-4000mhz-cl19-hx440c19pb3ak2-16-4862156/
Natomiast bezpieczne napięcie to 1.35V... Czy jest to możliwe, aby te RAMy faktycznie nie wyciągały 4000MHz dla napięcia 1.35V? podnoszenie napięcia powyżej tej wartości nie spali ich? Na kościach napisane jest napięcie bezpieczne właśnie 1.35V.

2ga sprawa... jeśli np. będę podkręcał RAMy stopniowo od np. 3000MHz w górę skacząc co 200MHz... to co ile podnosić mam napięcia VCCIO oraz CPU SA, jest na to jakaś zasada? DRAM Voltage zwykle podnosiłem o 0,02V

_+_+_
EDIT:
Podkręcanie ręczne:
Za punkt wyjścia wybrałem 3600MHz z timingami 17-17-17-39 przy napięciu DRAM 1.32V oraz VCCIO 2.24 CPU SA 2.26V


Kiedy ustawiłem 3700MHz oraz timingi i napięcia te same komputer się zawiesił (klawiatura i mysz były podświetlone, ale nic nie dało się zrobić, nie czekałem długo, ponieważ nie wiem czy to by coś pomogło). Oprócz normalnych napięć DRAM Voltage można ustawić DRAM Training Voltage - czy ma to jakiś wpływ na wczytanie konfiguracji ?

Następnie taktowanie 3700MHz i timingi 19-19-19-49, napięcie DRAM Voltage 1.35V oraz 1,25 VCCIO i 1,26 CPU SA. System się uruchomił, ale znowu nie udało się uruchomić testu Real Benchem dla 16GB RAM.

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, próbuj ustawiać ręcznie dla uzyskania jak najlepszego wyniku. Swoją drogą, jak działa profil XMP 3600 MHz na 2 kościach?

6 minut temu, nyac55 napisał:

Słyszałem, że napięcie VCCIO powinno być minimalnie o ok. 0,05% niższe od napięcia CPU SA... prawda to? czy jak ustawię takie same nic się nie stanie? czy lepiej trochę zaniżać VCCIO względem CPU SA?

Tak, zwykle ustawia się VCCIO o te ~0.05V niżej, bo daje lepsze rezultaty - nie zawsze. Nie ma to jednak nic wspólnego z bezpieczeństwem, bo napięcia rzędu ~1.25 V są bezpieczne.

9 minut temu, nyac55 napisał:

Natomiast bezpieczne napięcie to 1.35V... Czy jest to możliwe, aby te RAMy faktycznie nie wyciągały 4000MHz dla napięcia 1.35V? podnoszenie napięcia powyżej tej wartości nie spali ich? Na kościach napisane jest napięcie bezpieczne właśnie 1.35V.

1.45 V to napięcie bezpieczne dla DDR4 do działania 24/7. Najlepsze moduły mają nawet 1,5 V (klik).

Ten jegomość z komentarza na morele.net podniósł napięcie, bo znacznie obniżył opóźnienia. Zakładam, że u niego profil XMP został wczytany bez problemu.

 

25 minut temu, nyac55 napisał:

...to co ile podnosić mam napięcia VCCIO oraz CPU SA, jest na to jakaś zasada? DRAM Voltage zwykle podnosiłem o 0,02V 

Nie ma na to reguły. Ustaw VCCIO na np. 1,20 V, a VCCSA na 1,25 V. I podnoś resztę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bull3t napisał:

Tak, próbuj ustawiać ręcznie dla uzyskania jak najlepszego wyniku. Swoją drogą, jak działa profil XMP 3600 MHz na 2 kościach?

Profilu 2 XMP na 3600MHz nie testowałem, zaraz to zrobię i dam znać.

17 minut temu, Bull3t napisał:

Tak, zwykle ustawia się VCCIO o te ~0.05V niżej, bo daje lepsze rezultaty - nie zawsze. Nie ma to jednak nic wspólnego z bezpieczeństwem, bo napięcia rzędu ~1.25 V są bezpieczne.

1.45 V to napięcie bezpieczne dla DDR4 do działania 24/7. Najlepsze moduły mają nawet 1,5 V (klik).

Co do napięć 1.45V.... w przypadku moich pamięci, jak pisze sam producent jest 1.35V nie spali mi to pamięci ? czy mimo, tego że jest napisane 1.35V mogę podnieść do 1.45V max - bo mógłbym spróbować trochę podbić napięcie i może wtedy ten profil XMP z 4000MHz mi zadziała.

17 minut temu, Bull3t napisał:

Ten jegomość z komentarza na morele.net podniósł napięcie, bo znacznie obniżył opóźnienia. Zakładam, że u niego profil XMP został wczytany bez problemu.


Co do tego komentarza, to też myślę, że profil zadziałał mu bez problemu dlatego mógł później poeksperymentować.

16 minut temu, Bull3t napisał:

Nie ma na to reguły. Ustaw VCCIO na np. 1,20 V, a VCCSA na 1,25 V. I podnoś resztę.

To teraz zmienię VCCIO na 1.2V a CPU SA na 1.25V i zobaczymy jak będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, nyac55 napisał:

Co do napięć 1.45V.... w przypadku moich pamięci, jak pisze sam producent jest 1.35V nie spali mi to pamięci ?

Producent musi coś napisać, żeby ludzie nie ładowali napięć >1,7V. Poza tym, nie musisz zaraz ustawiać 1,45 V, można próbować dodawać po 0,01V do standardowych 1,35 V.

Z kolei ten sam producent oferuje kości testowane na 1,4 V (klik) oraz 1,5 V (klik).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Bull3t napisał:

Producent musi coś napisać, żeby ludzie nie ładowali napięć >1,7V. Poza tym, nie musisz zaraz ustawiać 1,45 V, można próbować dodawać po 0,01V do standardowych 1,35 V.

Z kolei ten sam producent oferuje kości testowane na 1,4 V (klik) oraz 1,5 V (klik).

Ok, teraz tak - powiedz mi jak znajdujesz te PDFy na stronie producenta? oraz mniej więcej od kiedy są dostępne moduły z tymi parametrami na rynku (jeśli się orientujesz)? - kiedy ja sprawdzałem pamięci oferowane w sieci nigdzie nie mogłem znaleźć pamięci Kingstona HyperX o taktowaniu wyższym, niż te moje 4000MHz.

Testowałem właśnie RAMy:

Taktowanie 3700MHz timingi 19-19-19-49 napięcie DRAM 1.35V VCCIO 1.25 CPU SA1.26 oraz VCCIO 1.2V i CPU SA 1.25V - w obu przypadkach system się bootuje, jednak nie można przeprowadzić testu Real Benchem.


Z kolei jak ustawiłem profil 2 XMP na 3600MHz, ładuje się poprawnie, ale także testu nie da się ustawić.

Teraz spróbuję podbijać napięcia DRAM i sprawdzę efekty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, nyac55 napisał:

Ok, teraz tak - powiedz mi jak znajdujesz te PDFy na stronie producenta?

Wchodzę na stronę o pamięciach Hyperx Predator DDR4 (https://www.hyperxgaming.com/pl/memory/predator-ddr4). Na dole strony masz do wyboru taktowania oraz "Arkusz danych technicznych".

5 minut temu, nyac55 napisał:

oraz mniej więcej od kiedy są dostępne moduły z tymi parametrami na rynku (jeśli się orientujesz)?

Wygląda na to, że od kwietnia/maja - https://www.anandtech.com/show/14267/hyperx-releases-two-new-predator-16-gb-memory-kits-ddr4-4266-and-ddr4-4600

 

Na np. 3200 14-14-14-34 1,35-1,4 V da radę te kości uruchomić i przeprowadzić test?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bull3t napisał:

Na np. 3200 14-14-14-34 1,35-1,4 V da radę te kości uruchomić i przeprowadzić test?

Ja wcześniej testowałem na napięciach DRAM max 1.35 oraz VCCIO i CPU SA na auto i nie dało rady, ale teraz jak piszesz, że napięcia DRAM mogą być wyższe, to zakładam, że przy wyższych napięciach będzie się dało.

Przed chwilą zrobiłem test dla 3700MHz timingi 19-19-19-49 VCCIO 1,2 CPU SA 1,25 DRAM Voltage 1,36V - teraz system się bootował i test Real Benchem udało się wykonać. Dochodzę do wniosków, że przy wyższych napięciach uruchomię nawet wyższe taktowania.

Jak już pisałem, przy 4 kościach profil XMP wogóle nie działał... przy 2 kościach i napięciu 3.5V uruchomił maksymalnie 3600MHz. Sądzę, że profil XMP dla 4 kości nie działał dlatego, iż napięcie 1.35V jakie ustawiał profil było po prostu za niskie.

 

Teraz przetestuję taktowania dla 2 kości podnosząc nieco napięcia. Czy jest jakaś granica wysokości napięcia? co jeśli ją przekroczę - czy pamięci się spalą czy system się po prostu nie zbootuje? mam dual bios - może on uratuje sytuację?

Jeśli osiągnę jakiś pożądany overclock np. 4000MHz dla 2 kości, to po włożeniu 4 kości obawiam się, że napięcie będzie za niskie i będzie trzeba od nowa testować taktowania dla różnych napięć.

 

19 minut temu, Bull3t napisał:

Kiedy ja sprawdzałem +/- 4 miesiące temu były tylko pamięci o maksymalnym taktowaniu 4000MHz.... i tylko pamięci z max 8GB dla 1 kości ;/ Na allegro dalej wyższych, niż 4000MHz Kingstona nie ma

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to testuj dalej, bo 3700 19-19-19-49 to słaby wynik.

22 minuty temu, nyac55 napisał:

Jak już pisałem, przy 4 kościach profil XMP wogóle nie działał... przy 2 kościach i napięciu 3.5V uruchomił maksymalnie 3600MHz. Sądzę, że profil XMP dla 4 kości nie działał dlatego, iż napięcie 1.35V jakie ustawiał profil było po prostu za niskie.

Może 4000 MHz nie będzie dane nawet przy 2 kościach - ludzie coś narzekali, że Gigabyte nie popisał się nowszymi BIOSami.

 

Jeśli będą dalej problemy z osiągnięciem satysfakcjonujących rezultatów (np. 3600 MHz CL 16-16-16-36), to jeśli jest jeszcze taka możliwość, może warto będzie rozważyć zwrot mobo i/lub pamięci.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bull3t napisał:

Ok, to testuj dalej, bo 3700 19-19-19-49 to słaby wynik.

Timingi na razie nie były ustawiane jak najciaśniej, chodzi tylko o to, żeby się system bootował i dało przeprowadzić test. Będę je zaciaśniał dopiero przy ostatecznym wyniku.

_+_+_

EDIT:
Obecnie najlepszym rozwiązaniem to taktowanie 3600 16-16-16-36 niżej się nie dało przy napięciu 1.35, na napięciu 1.32 raz działał test raz nie... możliwe, że da się jeszcze nieco zbić to napięcie, ale na razie jest ok.

Co do tych 3700 i więcej 3800, 3900 ... podawałem tam wyższe napięcia, 3.6 3.7 i 3.8 - na 3700 i 3.6V jeszcze dało się bootować, ale test się później nie uruchamiał jak sprawdzałem... 3800 i 3900 przy napięciach 3,7 3,8V także nie dawały się przetestować, a ponadto taktowanie było zbijane do 3732, sądzę, że osiągnąłem tam limit.

Teraz tylko przetestuję 2gi zestaw kości tak samo... a na koniec wszystkie 4 razem. Lecz skoro dla 2 kości osiąga 3600 max, to dla 4 przy tym napięciu nawet tyle nie osiągnie i to dlatego profil XMP mi nie działał. Trochę lipa, nie po to płaciłem za szybsze kości z XMP, aby mi profil XMP nie działał i podkręcić się nie dało ;/

Sądzisz, że to kwestia płyty czy RAMów ? najlepiej byłoby mieć znajomego, który ma podobnego kompa z innymi RAMami i u niego przetestować jak pójdą na innych.

5 godzin temu, Bull3t napisał:

Jeśli będą dalej problemy z osiągnięciem satysfakcjonujących rezultatów (np. 3600 MHz CL 16-16-16-36), to jeśli jest jeszcze taka możliwość, może warto będzie rozważyć zwrot mobo i/lub pamięci.

Z tym może być problem... gdyż był brany na firmę z pracy (także nie wiem jak to będzie wyglądał)... nawet jeśli to nie wiem na co miałbym je wymienić. Wymienią mi na inne i rezultat może być taki sam.


EDIT 2:

Udało mi się dojść do 3900 przy DRAM 1,36V, VCCIO 1,25 oraz CPU SA 1,3... Przy 4000MHz znowu była degradacja (1,36 i/lub 1,37V) do 3600 albo bluescreeny 1,38V, dlatego dalej tą drogą nie szedłem.

Jeszcze 1 rzecz, później po tej nieudanej próbie podbicia do 4000MHz, zmieniłem ustawienia pod 3900 i wtedy po zbootowaniu systemu program Real Bench też nie chciał zadziałać (zwykle tak się dzieje po nieudanej próbie podbicia taktowań), uruchomiłem ponownie komputer i później się dało.

EDIT3:

Przed chwilą podpiąłem wszystkie 4 kości i osiągnąłem taktowanie 3000MHz przy napięciu 1,26V (to może jeszcze da się obniżyć) oraz timingi 14-14-14-30. VCCIO oraz CPU SA (standardowe wartości jakie były w BIOSie).

dla taktowania 3200 podwyższanie napięcia nawet na 3.5V jak i ustawianie timingów na 17-17-17-39 oraz VCCIO 1.2 CPU SA 1.25, nic nie dawało i powodowało bluescreny.

Na bluescreenach wyświetlało się kilka błędów m.in. jakiś brak sterownika w lokalizacji system32/drivers... wiesz może o co może chodzić ?
Oprócz tego można byłoby jeszcze uruchomić tryb DDR 4500+, ale nie wiem czy to coś zmieni.

Ostatecznie cofnąłem się do punktu wyjścia ;p
 

 

Edytowano przez nyac55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, nyac55 napisał:

Obecnie najlepszym rozwiązaniem to taktowanie 3600 16-16-16-36 niżej się nie dało przy napięciu 1.35, na napięciu 1.32 raz działał test raz nie... możliwe, że da się jeszcze nieco zbić to napięcie, ale na razie jest ok.

Pod względem wydajności jest to lepsze rozwiązanie niż oba profile XMP. Te 1.35-1.37 V trzeba zwykle dać, żeby to działało stabilnie.

5 godzin temu, nyac55 napisał:

Co do tych 3700 i więcej 3800, 3900 ... podawałem tam wyższe napięcia, 3.6 3.7 i 3.8 - na 3700 i 3.6V jeszcze dało się bootować, ale test się później nie uruchamiał jak sprawdzałem... 3800 i 3900 przy napięciach 3,7 3,8V także nie dawały się przetestować, a ponadto taktowanie było zbijane do 3732, sądzę, że osiągnąłem tam limit.

Z jakimi opóźnieniami podbijałeś taktowanie?

5 godzin temu, nyac55 napisał:

Sądzisz, że to kwestia płyty czy RAMów ?

Stawiałbym na płytę. Ludzie trochę narzekają, że >3800 MHz trudno zrobić na tych Gigabyte'ach. Ale sekcje zasilania w stosunku do ceny mają rewelacyjne.

5 godzin temu, nyac55 napisał:

Udało mi się dojść do 3900 przy DRAM 1,36V, VCCIO 1,25 oraz CPU SA 1,3... Przy 4000MHz znowu była degradacja (1,36 i/lub 1,37V) do 3600 albo bluescreeny 1,38V, dlatego dalej tą drogą nie szedłem.

Przy jakich opóźnieniach?

5 godzin temu, nyac55 napisał:

dla taktowania 3200 podwyższanie napięcia nawet na 3.5V jak i ustawianie timingów na 17-17-17-39 oraz VCCIO 1.2 CPU SA 1.25, nic nie dawało i powodowało bluescreny.

Na napięciu 1.37-1.4 V nie pójdą na 3200 14-14-14-34 przy 4 kościach?

5 godzin temu, nyac55 napisał:


Na bluescreenach wyświetlało się kilka błędów m.in. jakiś brak sterownika w lokalizacji system32/drivers... wiesz może o co może chodzić ?

Przy jakichś problemach ze sterownikiem np. karty dźwiękowej lub graficznej spotkałem się z tym. Przy podkręcaniu RAMu nie - najwyraźniej z powodu niestabilności platformy po prostu się coś "pierniczy".

 

Na obu zestawach udało się uzyskać 3600 MHz 16-16-16-36? Czy może któraś z kości odstaje od reszty?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Bull3t napisał:

Z jakimi opóźnieniami podbijałeś taktowanie?

O ile się nie mylę 18-18-18-42.

27 minut temu, Bull3t napisał:

Przy jakich opóźnieniach?

Także 18-18-18-42.

28 minut temu, Bull3t napisał:

Na napięciu 1.37-1.4 V nie pójdą na 3200 14-14-14-34 przy 4 kościach?

tzn. maksymalnie jechałem do 1.38, bo skoro już od 1.36 były problemy, to myślałem, żeby bardziej nie przeciągać, aby ich nie uszkodzić. VCCIO ustawione było na 1.25, a CPU SA 1.3V <- to już chyba max dla tych napięć.

 

 

30 minut temu, Bull3t napisał:

Na obu zestawach udało się uzyskać 3600 MHz 16-16-16-36? Czy może któraś z kości odstaje od reszty?

Ogólnie do 3600 było tak samo... jednak w przypadku tej 2giej konfiguracji podciągnąłem jeszcze VCCIO z 1.2 na 1.25, a CPU SA z 2.25 na 1.3 oraz włączyłem tamten profil DDR 4500+ ( w sumie to nie wiem czy on w ogóle coś tutaj daje ;p), a na 1szej konfiguracji tego nie robiłem także trudno powiedzieć.

Myślisz, że mogę spokojnie podbijać do 1.4V DRAM Voltage i ewentualnie luzować timingi, wtedy mi zadziała? Słyszałem, że do codziennego użytkowania raczej nie powinno się przekraczać 1.35V... także nie wiem, na pewno skraca to żywotność, Z kolei tak jak widziałeś ziomek na płycie Z390 Aorus Ultra osiągnął 4000MHz... przecież to prawie ta sama płyta* nie wiem, czym ona się różni... producent ten sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Utwórz nowe...