Skocz do zawartości
wiktorXIII

Nie działająca klawiatura i touchpad w laptopie Lenovo

Polecane posty

Kupiłem dziś laptop Lenovo V 130-15IGM z zainstalowanym Windows 10. Z pewnych względów potrzebowałem zainstalować Windowsa 7. Gdy uruchomił się instalator przestał działać touchpad, ale udało mi się doprowadzić instalację do końca przy pomocy klawiatury. Jednak gdy laptop się uruchomił, okazało się, że nie działa ani touchpad, ani klawiatura. Próba podłączenia urządzeń zewnętrznych do USB też się nie powiodła. Przypuszczam, że potrzeba zainstalować sterowniki (mam je na pendrivie, ewentualnie mogę je zgrać na płytę) tylko jak odpalić instalator?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wiktorXIII napisał:

Próba podłączenia urządzeń zewnętrznych do USB też się nie powiodła

Windows 7 nie rozpoznaje portów USB 3.0. Laptop posiada porty USB 2.0 które powinny działać - należy podłączyć mysz, klawiaturę, pendrive pod ten port. Nie ma gwarancji jednak na działanie wbudowanej klawiatury jeżeli w windows 7 nie zostaną zainstalowane sterowniki dla wsparcia USB 3.0

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wiktorXIII napisał:

Faktycznie, laptop ma dwa porty, ale podłączenie do tego 2.0 nic nie zmienia.

Bez instalacji sterowników dla płyty głównej nie skorzystasz z 2.0.

Oficjalne sterowniki nie są dla windows 7 więc skorzystaj z wersji online "snappy driver" i wybierz tylko te które są wymagane - wymagany dostęp do sieci.

https://www.dobreprogramy.pl/Snappy-Driver,Program,Windows,62229.html

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, po uruchomieniu systemu udaje mi się manewrować wbudowaną klawiaturą i wybierać do instalacji sterowniki z płyty. Problem w tym, że wyskakuje komunikat windowsa o braku możliwości zweryfikowania oprogramowania sterownika i nie mogę oznaczyć opcji "zainstaluj oprogramowanie sterownika mimo to". Tzn. pojawia się dźwięk klawiszy w windowsie, ale np. strzałki nie reagują.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrane sterowniki od lenovo są dla Windows 10 i nie działają wstecz. Instalację wymusisz w menedżerze urządzeń dla każdego urządzenia osobno przy ręcznym wyborze ścieżki dla folderu sterowników ale tylko dla wypakowanych plików z zawartym plikiem (lub plikami) ".inf" Poprawność działania nie jest gwarantowana co może zakończyć się BSOD i uniemożliwić ponowne uruchomienie systemu. Kopia plików z .inf dla wersji windows 10 jest nieprawidłowa ale może działać lub uniemożliwić ponowny rozruch systemu windows 7.

Powinieneś instalować windows 7 z zintegrowanymi sterownikami USB 3.0 ale oficjalne instalatory tego nie umożliwiają zostają przerobione wersje np. z winclub pojawiła się taka wersja z zintegrowanymi sterownikami USB 3.0 i dla dysków NVMe - legalna aktywacja następuje z oryginalnym kluczem lub zostaje ręczne wykonanie integracji z oficjalnym instalatorem.

Bez ponownej instalacji zostaje zainstalowanie sterowników z pakietów online np. "snappy driver" posiada bazę sterowników dla urządzeń nie posiadających wsparcia producenta. Wystarczy pobrać index i wybrane sterowniki - nie trzeba pobierać całej bazy tylko kilkaset MB dla własnej konfiguracji sprzętowej.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wiktorXIII napisał:

OK, czyli jeśli chcę wrócić do Win10, stworzę bootowalny USB i podepnę go pod lapka to instalator i tak nie uruchomi się bo nie ma sterowników?

Instalator windows 10 będzie działał prawidłowo posiada również wsparcie i wbudowane sterowniki dla USB 3.0. Wszystkie instalatory sterowników od lenowo online czy z płyty również będą działać prawidłowo. Lenovo dla tego laptopa zapewnia wparcie jedynie dla windows 10.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wiktorXIII napisał:

Ok, klawiatura znowu nie działa, ale może uda się coś zdziałać z tym pendrivem. Walczę dalej, na razie dzięki.

1) W aktywnym windows 10 przed instalacją windows 7 trzeba było utworzyć drugą partycje i tam skopiować wszystkie potrzebne sterowniki obyłoby się bez problemów z dostępem.

2) Ewentualnie teraz utworzyć drugą partycję i zainstalować windows 10 i można działać na spokojnie z dostępem do sterowników lub skopiowaniem plików ".inf " z zainstalowanych sterowników z windows 10 do windows 7. Oba systemy będą aktywne i do wyboru przed startem czy windows 7 czy windows 10.

- Drugi pomysł to obecnie najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie ale wymaga instalatora windows 10 na dysku np. pobranego z sieci.

3) rozwiązanie jak laptop nie jest na gwarancji to podłączenie jego wewnętrznego dysku do pc i skopiowanie potrzebnych sterowników czy instalatorów.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...