Skocz do zawartości
Sawpel

Modernizacja, do 3000 zł, MB, CPU, ram

Polecane posty

Mam ja taki zestaw:

XFX Black Edition XTR 550W 
Corsair DDR4 16GB 2133MHz Vengeance LPX Red CL13 
Intel Core i7 6700 LGA1151 BOX 
Asus Z170 PRO GAMING Intel Z170 LGA1151
GeForce RTX 2070 8GB GDDR6 PCI-E

Mam też dysk SSD Cruciala mx200 czy coś takiego.

Gdybym chciał wziąć mocniejszy procesor i sprawniejszy ram, to muszę też MB wymienić (tak mi się wydaje). Teraz pytanie, czy ma to w chwili obecnej sens? Tak żeby nie płacić na pałę byle zwiększyć wydajność.

Streamuję gry z pc w 4k na telewizor, temu głównie służy. Jak jestem chory to pracuję też zdalnie, przydałoby mi się do pracy z rastrami rozbudować do 32 GB ramu.

Jeśli zmieniać to co i na co? Jeśli nie zmieniać to może chociaż RAM u dokładając dać jakiś sprawniejszy?

Za wszelkie sugestie będę wdzięczny :)

Edytowano przez Sawpel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymień RAM na takie kostki Micron E-Die - https://www.morele.net/pamiec-ballistix-ballistix-sport-lt-ddr4-32-gb-3200mhz-cl16-bls2k16g4d32aesb-5675570/

Recenzja białej wersji - https://www.funkykit.com/reviews/memory/ballistix-sport-lt-64gb-ddr4-3200-white-memory-kit-review/5/

 

W grach te pamięci zrobią ogromną różnicę względem obecnych. Jeśli pamięci to będzie dla Ciebie za mało, to będziesz mógł zmienić resztę (cpu + mobo). Z Ryzenami te kostki też raczej się "lubią".

  • Thanks 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tę obudowę: https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-armis-ar1-spc173-4140561/

Inna być nie może, inaczej, większą być nie może, nie zmieściłaby mi się pod biurkiem. Wszystko jest boksowe, bez wyjątku, nigdy nie bawiłem się w nic poza powdkładaniem na miejsce i podłączeniem kabli. Nie oznacza to, że jak trzeba to nie oddam kompa osobie by mi to wszystko zrobiła.

Nie potrzebuję odpowiedzi na już, raczej chciałbym poznać rząd wielkości kosztów, i konkretne modele podzespołów, by przyszłościowo zmodernizować komputer, tak na przyszłość.

Będę wielce wdzięczny za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli chłodzenie na procesor. ;)

Ale skoro wspomniałeś o obudowie... Jeśli nie masz żadnego wentylatora z przodu, to przyda się coś zamontować. Jakaś lepsza (przewiewniejsza) obudowa też by się przydała - może uda się znaleźć coś sensownego o dopuszczalnych wymiarach (jeśli byś je podał).

Spośród płyt głównych na X570 na razie ciężko coś doradzić, bo brakuje recenzji i ceny są wysokie. Na razie można założyć zakup sprawdzonego Asusa Prime X470-Pro. Koszty (RAM + cpu + mobo + cooler cpu + obudowa) pewnie będą rzędu 3000-3700 zł - w zależności, na co ostatecznie by padło. Zanim zdecydujesz się na wymianę, mogą zmienić się ceny, czy też pojawić się jakieś nowe procesory od Intela.

Szczegóły najlepiej ustalać na kilka dni przed zakupem.

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, z informacjami jakie posiadam takie rzeczy kupię:

AMD Ryzen 5 3600X
ASUS TUF X470-PLUS GAMING, AM4, X470, USB3.1, M.2 1
Fractal Design Meshify C Blackout Tempered Glass 2.5'/3.5' drive
Noctua NH-D15 SE-AM4
2x Noctua NF-S12A FLX
Noctua NF-A14 FLX
Corsair zasilacz RM Series RM750 750W, 140mm, 80 PLUS Gold
Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 32 GB,3200MHz, CL16

Wielkie dzięki za pomoc :)

Edytowano przez Sawpel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak ograniczył się na razie do wymiany pamięci RAM, skoro grasz w 4K - bo ta wymiana może nie być nazbyt odczuwalna. ;)

A jeśli "musisz" kupić już teraz, to przyda się kilka zmian w powyższym zestawie:

- procesor Ryzen 5 3600 - nie ma co przepłacać za nieco wyższe taktowanie;

- wziąłbym raczej płytę Asus Prime X470-Pro, albo ograniczył się do MSI B450-A Pro/Tomahawk (usługa aktualizacji BIOSu może być konieczna na chipsetach innych niż X570), bo Asus TUF szału nie robi;

- tańsze chłodzenie, np. Scythe Mugen 5 Rev. B wystarczy aż nadto (co masz obecnie na i7?);

- zasilacz można wziąć słabszy, ale w morele cena na RM750X jest niezła, więc może być.

 

  • Like 1
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją największą wadą jest, że jak się na coś nakręcę, to nie ma odwrotu. Tak też jest w tym wypadku, jeszcze niczego oficjalnie nie kupiłem, ale w mojej głowie to już jest dawno zapłacone, poskładane i hula w najlepsze :P

Obecnie chłodzenie mam boxowe :P Wiatraki brałem tak na oko, mogę zmienić.

Pozostałe mam w nawet lepszych cenach niż w Morelach, znajomy mi fajne rabaty daje. Dobra, składam zamówienie, raz jeszcze dzięki!

Wiszę ci kilka piwek za tyle pomocy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Sawpel napisał:

Wiatraki brałem tak na oko, mogę zmienić.

*Wentylatory. Możesz zostać przy firmie Noctua, jeśli chcesz. Ewentualnie pod rozwagę warto wziąć BQ! SilentWing 3 lub Pure Wings 2, choć nie mają tak długiej gwarancji jak Noctua - ale chociaż są czarne. Dobre (i tańsze) wentylatory ma też Thermalright (TY-147A, Ty-127).

Za to cooler NH-D15 to gruba przesada do tego Ryzena. Scythe Mugen 5 Rev. B kosztuje połowę, a to również świetny produkt.

1 godzinę temu, Sawpel napisał:

Pozostałe mam w nawet lepszych cenach niż w Morelach, znajomy mi fajne rabaty daje.

Już wiem do kogo powinienem się zgłaszać po rabaty. :icon_cool:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...