Skocz do zawartości
Szymon22

Freezy i zawieszanie komputera po wymianie podzespołów

Polecane posty

Wymieniłem swojego Xeona E3-1231v3 z płytą MSI Z97-G43 i ramami Kingston Savage 2x8 2400MHz na Ryzena 5 2600 z płytą MSI B450 Tomahawk i ramami Adata XPG D10 2x8 3200MHz. Po podłączeniu wszystkiego system wstał ale łapały go ścinki/freezy. Wszystko się zawiesza na chwilę i puszcza. Zrobiłem formata ale problem nadal występuje. Nie wiem od czego to może być. Czy ramy nie dobre. Wszystko złożyłem dobrze. Kable od dysków sprawne. Wszystko podłączone.

Reszta podzespołów:

-SSD Transcend 256GB

-3xHDD

-MSI GTX970 4GB

-Zasilacz Corsair 1200W

-Windows 10 Pro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.07.2019 o 03:17, Szymon22 napisał:

Czy to mogą być niekompatybilne ramy?

Ramy są kompatybilne.

Dnia 9.07.2019 o 13:32, Szymon22 napisał:

łapały go ścinki/freezy

Czy pojawia się niebieski ekran ? - jaki błąd występuje ? oraz czy po wystąpieniu BSOD jest uruchomiony system ponownie czy zatrzymuje się na 0% ustalania błędów ?

Czy zawiesza się bez BSOD w systemie czy podczas grania ?

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cali Po prostu jest zwiecha. Myszka działa, mogę przełączać się między oknami ale np. w przeglądarce nie otworze nowej karty. Dioda kontrolna od dysku świeci ale dysk nie jest obciążony w 100%. Po chwili puszcza. Żadnego BSOD'a, restartu, nic. Po protsu taki freez. Gry się wieszają, kraszują. W sumie to jedna gra bo tylko w 1 na razie grałem. ( Path of Exile ) Dysk sprawdzałem HDTunem na bad sektory i jest ok. Prędkości też dobre. Znalazłem film z testami ramu na ryzenach i niby te moje są niestabilne na 3200MHz ale one chyba są niestabilne wcale.

Edit: 

Zauważyłem że przy freezie jednak wchodzi 100% uzycia na dysku twardym. Dysk jest sprawny. Model to Transcend 256GB TS256GSSD370. Prędkości w normie, brak bad sektorów. Kabel ok. Ramy ustawione na XMP 3200MHz.

Edytowano przez Szymon22
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szymon22 napisał:

100% uzycia na dysku twardym

Dotyczy dysków HDD, SSD, NVMe tylko w systemach windows 10 przyczyną są sterowniki sata microsoftu.

Instalacja sterowników sata innych (dla kontrolera pamięci na MOBO) rozwiązuje problem.

Przy zostawieniu uniwersalnych sterowników od Microsoftu wymaga pewnego triku z tym że jest to oficjalna porada dostępna na stronie pomocy technicznej działu windows.

3 godziny temu, Szymon22 napisał:

Ramy ustawione na XMP 3200MHz

Stabilne taktowanie RAMu dla tego procesora może być nawet 3400MHz

3 godziny temu, Szymon22 napisał:

Żadnego BSOD'a, restartu, nic. Po protsu taki freez

To jest problem z obciążeniem dysku

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cali to jak to wszystko ogarnąć? Zainstalowałem wszystkie sterowniki do płyty głównej ze strony: https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-TOMAHAWK#down-driver&Win10 64 oprócz On-Board PIDE/SATA Drivers bo nie chciały się zainstalować. Jak rozwiązać ten problem z freezami? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Szymon22 napisał:

On-Board PIDE/SATA Drivers

Nie zainstalujesz

------------------------------------------------

Rozwiązanie od Microsoftu ale poprawione:

Najpierw sprawdź czy korzystasz z sterownika Microsoftu czy po instalacji chipsetu masz od AMD
1. Naciśnij jednocześnie klawisze [start] + [R] i wpisz "devmgmt.msc" i [enter]
2. W kontrolery IDE ATA/ATAPI
- prawy klik na AHCI controller i wybierz właściwości
- nazwa przeważnie jako [Standardowy kontroler SATA AHCI]
3. zakładka [sterownik] i [szczegóły sterownika]
4. jeżeli jest "StorAHCI.sys" korzystasz z standardowego sterownika Microsoftu
5. zakładka [szczegóły] wybierz właściwość [zgodne identyfikatory]
zapisz lub zapamiętaj PCI\VEN [????]&DEV_[????]&REV
Jeżeli jest Microsoftu to wykonaj kolejny krok poniżej. W przypadku AMD nie wykonuj bo nie ma zastosowania.
Wyłączenie Message Signaled Interrupt czyli przełączenie MSI trybu aktywnego na nieaktywny
1. Naciśnij jednocześnie klawisze [start] + [R] i wpisz [regedit]
2. znajdź HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Enum\PCI\ <AHCI Controller - VEN [????]&DEV_[????]&REV>\Device Parameters\Interrupt Management\MessageSignaledInterruptProperties, nazwa <AHCI Controller -VEN [????]&DEV_[????]&REV>
3 zmień [MSISupported] z 1 na 0
-------------------------------
- Uruchom ponownie system windows.
- Sprawdź czy zmiana jest efektywna.
- Sztuczka ma zastosowanie tylko dla sterownika standardowego Microsoftu.
- Nie ma zastosowania dla sterownika Intela lub AMD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniłem RAMy z ramami z drugiego kompa i jest to samo ale możliwe że freezy nie są tak częste. Drugie ramy to Patriot Viper 4 2x8 3200MHz. Adaty w drugim kompie chyba chodzą bez problemu. Zaaktualizowałem bios, sterowniki i windowsa 10 i freezy nadal są. Może trochę rzadsze ale są. W dodatku po aktualizacji windowsa w menadżerze zadać w zakładce wydajność na pamięciach pisze 1600MHz, a w biosie mam ustawione xmp na 3200MHz. Już nie wiem co robić. Płyta jest walnięta czy co? Oddać ją na serwis?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...