Jump to content
Crystek

Nowa karta graficzna czy kompletny upgrade

Recommended Posts

Witam,

Tutaj znajduje się moja obecna konfiguracja - https://www.morele.net/inventory/info/70cf02fe/ - brakuje na niej tylko dysków SSD.

Mam świadomość, że jest to platforma starej generacji i jeśli chciałbym zrobić upgrade to musiałbym wymienić praktycznie wszystkie podzespoły. Początkowo planowałem wymienić tylko kartę graficzną i wreszcie spróbować podkręcić ten procesor. Jednak jakiś tydzień temu padła mi jedna kość RAMu i obecnie siedzie tylko na 4GB. Problem z dokupieniem jednej kości jest taki, że nie jest ona łatwo dostępna. Dlatego moje pytania są następujące:

1. Jaki model RAMu byłby dobrym zamiennikiem? Zakładam, że musiałbym kupić zestaw 2x4GB albo 2x8GB bo ze starą kością nie zadziała technologia dual-chanel, prawda?

2. Jakie podzespoły mógłbym wykorzystać w nowym zestawie? Zakładam, że płyta główna, ram, cpu odpadają. Ale co z coolerem albo obudową i zasilaczem? Czy cooler jest uniwersalny, czy też dopasowany do socketa CPU?

3. Czy sądzicie, że wymiana tylko karty graficznej przy reszcie podzespołów ma sens? Czy zasilacz da radę obsłużyć GTX 1660 TI albo RTX 2060?

Edited by Crystek

Najlepiej szukać czegoś o podobnych parametrach - 1600 MHz CL9 1.5V

Obudowę, zasilacz i cooler można zostawić, choć cooler użyjesz tylko pod Intela - do AMD Ryzen trzeba by dokupić specjalny moduł montażowy pod AM4, a nie wiem czy go w Polsce dostaniesz.

Na pewno przyrost wydajności będzie spory, ale znajdą się gry, gdzie obecny procesor będzie już miał pewne problemy (głównie sandboxy od Ubisoftu, Battlefieldy ostatnie na multiplayerze). Zasilacz da radę z obiema kartami, choć pewnie za jakiś czas też rozważyłbym jego wymianę bo już ładnych kilka lat ma, a nie jest to górna półka.

Dnia 14.06.2019 o 18:50, Crystek napisał:

1. Jaki model RAMu byłby dobrym zamiennikiem? Zakładam, że musiałbym kupić zestaw 2x4GB albo 2x8GB bo ze starą kością nie zadziała technologia dual-chanel, prawda?

Płyta główna posiada wsparcie dla pamięci DDR3/DDR3L 2933+(OC)/2800(OC)/2400(OC)/2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066 (bez sprawdzania błędów i korekcji oraz nie buforowanej pamięci)

OC dla 2 kości pracujących w dual channel

Dla trybu dual channel można wykorzystać dla tej płyty głównej:

- 2 kości lub 4 kości RAMu

Przy wykorzystaniu obecnej 1 kości może być użyta 1 kość innych producentów o tej samej wielkości i standardzie DDR3.

Przy wykorzystaniu i zakupie innych 2 kości warto kupić po 2 moduły w jednym opakowaniu.

Przy wykorzystaniu 4 kości warto kupić identyczne (wielkość, opóźnienia, szybkość) 2 zestawy po 2 moduły w jednym opakowaniu.

Płyta główna posiada 4 sloty na 4 kości RAM zgodne z dual channel np. 4x4GB lub 4x8GB.

Maksymalna ilość pamięci wynosi 32GB.

2. Jakie podzespoły mógłbym wykorzystać w nowym zestawie? Zakładam, że płyta główna, ram, cpu odpadają. Ale co z coolerem albo obudową i zasilaczem? Czy cooler jest uniwersalny, czy też dopasowany do socketa CPU?

- Cooler jest uniwersalny pasuje do socketów - LGA 1150 1151 1155 1156.

- Obudowa jest zgodna z nową konfiguracją sprzętową.

- Zasilacz jest wystarczający dla konfiguracji sprzętowej przeciętnego gracza ale nie dla mocno wydajnych jednostek centralnych przeznaczonych entuzjastów grania.

3. Czy sądzicie, że wymiana tylko karty graficznej przy reszcie podzespołów ma sens? Czy zasilacz da radę obsłużyć GTX 1660 TI albo RTX 2060?

Zakup wydajniejszej karty ma sens porównując obecny GTX 770 z wydajniejszym GTX 1060 wzrost FPS około 2-3 razy większy dodatkowo więcej VRAMu umożliwi ustawienie wyższej rozdzielczości tekstur czy inny efektów graficznych. Zasilacz jest wystarczający dla GTX 1660 i RTX 2060 oraz GTX 1060. Dokupienie GTX 1660 i RTX 2060 nie ma sensu ze względu na słaby procesor który ogranicza możliwości GPU. Najlepsza opcja to GTX 1060 6-8 GB dla tego procesora.

Edited by cali