Skocz do zawartości
Equisetum

Upgrade? Poczekać?

Polecane posty

Witam,

Chciałem zapytać, czy na chwilę obecną warto ruszać i5 6600k (4,4 Ghz) + GTX 1070. Do tej pory przy FHD, którego nie zamierzam zmieniać, praktycznie nie schodziłem z detalami poniżej ultra w żadnej grze, aczkolwiek na horyzoncie pojawiły się tytuły, które mogą stanowić pewien problem (choćby Cyberpunk którego chciałbym odpalić komfortowo przynajmniej w mid/high). Czas nie goni, bardziej chodzi mi o to jakie są perspektywy bo ostatnio wypadłem z obiegu. Budżet na upgrade (nie licząc pieniędzy ze sprzedanego procka, MOBO i grafiki i RAMU) to z 1500 - 2000 zł. Reszta zestawu to 16 GB DDR4, Phantex Enthoo Pro, Macho Rev. B i solidny zasilacz. Coś czytałem o Ryzenach 3 gen, i nowych kartach zarówno od zielonych jak i czerwonych. Warto w ogóle rozważać takie rzeczy przy FHD?

Edytowano przez Equisetum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chciałbyś coś wymienić, to w pierwszej kolejności rozważyć raczej trzeba jakiegoś nowego Ryzena 6-cio lub 8-mio rdzeniowego. Tylko, czy warto kupić go zaraz po premierze sklepowej (7 lipca) - trudno stwierdzić. Za kilka miesięcy z pewnością te procesory będą tańsze, jak zresztą każda nowość, więc może jest sens wstrzymać się z zakupem. Z kolei zwłoka z odsprzedażą obecnego sprzętu może rodzić obawy, że sprzedasz obecną platformę za "czapkę gruszek". Masz tu więc temat na przemyślenia. ;)

Karty graficznej w tym roku bym nie ruszał, bo jej wydajność jest nadal przyzwoita. Po premierze Cyberpunka może będzie sens o tym pomyśleć, ale nie spodziewałbym się problemów z ograniem tego tytułu w średnich detalach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kartą mam ten problem, że został mi ciut ponad rok gwarancji producenta i to jest chyba pora na sprzedaż, żeby poszło za godziwe pieniądze. Może te nowe karty od AMD będą na tyle dobre, że zamienię na coś o zbliżonej do 1070 wydajności, ale za to z 3 letnią gwarancją i obsługą FreeSync. Pozostaje jeszcze kwestia dopłaty do tej zamiany. Przemyślę też opcję sprzedaży tej całej platformy a może nawet spróbuję sprzedać całą skrzynkę jako zestaw i zacznę montować coś od zera?

Edit: W sumie tak z grubsza policzyłem za ile mógłbym sprzedać MOBO + procek i wychodzi koło 850 zł.  Na chwilę obecną starczyło by to na Ryzena 5 2600X lub Ryzena 7 2700 (różnica 30 zł? Tak mało?) do tego dokupić by trzeba MOBO za około 450 zł. RAM jak rozumiem mógłby zostać, czy też trzeba by wymienić na coś szybszego? Nie są to duże koszty. Chyba, że coś namieszałem bo mało siedzę w temacie.

Edytowano przez Equisetum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od połowy stycznia karty Nvidii umożliwiają korzystanie z FreeSync (Adaptive Sync) - link.

Będą dwa modele Navi - jeden z wydajnością w okolicach RTX 2060, drugi będzie konkurentem RTX 2070. Poza tym, Nvidia ma ponoć szykować 3 nowe karty: wydajniejsze RTXy 2060/2070/2080 z dopiskiem "Super", które miałyby kosztować tyle co obecne wersje. Aktualnie dostępne karty miałyby natomiast stanieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Equisetum napisał:

Na chwilę obecną starczyło by to na Ryzena 5 2600X lub Ryzena 7 2700 (żnica 30 zł? Tak mało?) do tego dokupić by trzeba MOBO za około 450 zł. RAM jak rozumiem mógłby zostać, czy też trzeba by wymienić na coś szybszego?

Warto poczekać na nowe Ryzeny, bo kilkanaście procent przyrostu IPC to jest coś godnego uwagi. Jakie masz pamięci?

Tak nawiasem, lepiej dodać kolejną odpowiedź w temacie, bo przy edycji posta temat dalej widnieje jako przeczytany. ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Equisetum napisał:

Chciałem zapytać, czy na chwilę obecną warto ruszać

Nie warto zmieniać bez potrzeby. Na zapas nie ma sensu tym bardziej niedługo nowa generacja konsol a na nich Cyberpunk 2077 będzie podrasowany lepiej niż na obecnej.

11 godzin temu, Equisetum napisał:

praktycznie nie schodziłem z detalami poniżej ultra w żadnej grze

Nie warto kiedy nie masz problemu działaniem gier.

11 godzin temu, Equisetum napisał:

na horyzoncie pojawiły się tytuły, które mogą stanowić pewien problem

Nie mają podanych wymagań. Specyfikacje zostaną podane bliżej premiery. Zakup na zapas nie ma sensu. Wyższe wymagania mogą być przewidziane dla 4K więc warto najpierw uruchomić grę po premierze lub popatrzeć na testy.

 

11 godzin temu, Equisetum napisał:

Cyberpunk którego chciałbym odpalić komfortowo przynajmniej w mid/high

Demo na E3 2018 działało na maksymalnych ustawieniach z zapasem mocy żeby się nie wysypała:

Procesor: Intel i7-8700K @ 3.70Ghz
Płyta główna: ASOS ROG STRIX Z370-I GAMING
Pamięć RAM: G.SKILL RIPJAWS V, 2X16GB, 3000Mhz, CL15
Karta Graficzna: NVIDIA GEFORCE GTX1080Ti
SSD: SAMSUNG 960 PRO 512GB M.2 PCIe
Zasilacz: CORSAIR SF600 600W

Demo gry było robione pod prezentację więc wyglądało lepiej niż będzie po premierze. Czas przygotowania dema to zapewne 6 miesięcy. Zawsze specyfikacja sprzętowa jest zawyżana bo wczesne wersje są niestabilne. Nie odzwierciedla to realnych wymagań gry.

11 godzin temu, Equisetum napisał:

Warto w ogóle rozważać takie rzeczy przy FHD?

Nowe GPU skupiają się na raytracingu czyli refleksach świetlnych. Obecnie to tylko dodatek do gier. W przyszłości to jednolity standard. Nowe konsole będą miały na start takie możliwości. Startowe tytuły pewnie wykorzystają te rozwiązania. Nowe GPU mają zapewnić odpowiednią wydajność w 4K. Rekomendowane wymagania będą na tym bazować 4K + raytracing a wysokie ustawienia w FHD bez refleksów zapewnią ten sam poziom grafiki.

Refleksy to nie nowa nowinka już były w grach tylko na mniejszym poziomie zaawansowania dotychczas obliczanym przez CPU  obecnie zostanie do tego celu wykorzystane GPU posiadający sprzętowy: chip z rdzeniami do obliczeń znajdującym się w układzie GPU.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cali napisał:

Nie warto zmieniać bez potrzeby. Na zapas nie ma sensu tym bardziej niedługo nowa generacja konsol a na nich Cyberpunk 2077 będzie podrasowany lepiej niż na obecnej.

Nie warto kiedy nie masz problemu działaniem gier.

Nie mają podanych wymagań. Specyfikacje zostaną podane bliżej premiery. Zakup na zapas nie ma sensu.

Wszystko to jest prawdą, ale kwota za jaką mogę sprzedać obecny Procesor + MOBO + dopłata kilku stówek, daje mi 3 lata młodszy procesor z kolejną gwarancją (sporo wyższą wydajnością) i spokój na kolejne 3 lata. Oczywiście, taktyka czekania w opór aż coś się nie zepsuje lub przestanie wystarczać jest pewnym pomysłem, ale wtedy jednorazowy wydatek jest dużo wyższy bo stare podzespoły są niemal bezwartościowe. Od 2016 Kiedy kupiłem tą jednostkę grafikę wymieniałem już dwukrotnie, i to niekoniecznie z potrzeby większej mocy, ale ze względu na ciągłe odnawianie gwarancji praktycznie bez dopłaty (jaja z krypto gdzie rx 470 sprzedałem 500 zł drożej niż kupiłem rok wcześniej). Taka taktyka też ma sens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...