Jump to content
Sign in to follow this  
wiktorXIII

Kupno procesora

Recommended Posts

Zastanawiam się nad kupnem procesora i5 9600k. Używam płyty głównej Gigabyte GA-B250M-D3H. Czy te dwa podzespoły są ze sobą kompatybilne?

Nie są kompatybilne. Procesory 8-mej oraz 9-tej generacji są kompatybilne z płytami głównymi z chipsetami serii 300.

Jaki procesor masz obecnie? Jeśli chcesz wymienić sprzęt, to w lipcu dostępne będą nowe Ryzeny.

Tak, głównie na nim gram. Kupiłem go w 2017 roku, a 2 miesiące temu zmieniłem kartę na gf 2070. Posiadam także 16Gb ram.

Ale i tak muszę w takim razie wymienić płytę główną, tak? Więc może lepszy będzie ten i5 lub nawet i7?

Tak, płyta główna do wymiany. 

A co będzie lepsze, to kwestia ile masz do wydania. Ja bym poczekał na nowe Ryzeny jak sugerowano wyżej bo mogą sporo namieszać. 

7 lipca procesory mają pojawić się w sprzedaży, więc najpóźniej tego dnia będą recenzje. Wtedy okaże się, jaki procesor będzie warto kupić.

Miesiąc to nie jest długo.

Bez wymiany płyty głównej to zmiana na Intel Core i7-7700K + OC do 5 GHz wystarczy do grania bez używania wielu zadań jednocześnie.

48 minut temu, Bull3t napisał:

OC na B250? Wydaje mi się (a nawet to wiem), że to nie może się udać. ;)

GA-B250M-D3H:
wparcie dla pamięci DDR4 2400 i XMP (przy użyciu procesora 7 generacji)
Zmiany napięcia za pomocą  Dynamic Vcore(DVID) [1.4V] & Dynamic VCORE SOC(DVID) [1.1V]
i7-7700K posiada odblokowany mnożnik
Uaktualnienie płyty do wersji F8 zapewnia dostęp do easy tune
5 GHz ? - nie ale OC jest możliwy na mobo

Edited by cali

Jednak i7 to trochę za dużo jak na mój budżet. 1200zł to max, tym bardziej, że dochodzi jeszcze płyta główna i jak się okazuje zasilacz, bo mam 550W a chyba jednak 600W byłoby bardziej wskazane.

GF 2070 i mocny procesor...na pewno nie będzie problemów? Na pudełku od karty podane jest jako minimum 600W.

Producent celowo podaje wyższą wartość, bo sporo ludzi ma tandetne zasilacze, które niby mają 600W w nazwie, ale w praktyce oferują niekiedy poniżej 400W... Twój zasilacz ma ~ 448W na linii 12V zasilającej m.in. procesor i kartę, więc problemu w grach nie będzie.

Temat nie został zamknięty więc pozwolę go sobie odświeżyć.

Zdecydowałem się zaczekać na premierę Ryzena 3600. Ma on być kompatybilny ze starymi płytami głównymi po aktualizacji BIOSu. I tu pojawia się pytanie: jak zaktualizować bios bez procesora? Znalazłem też informację, że pojawią się płyty już zaktualizowane z oznaczeniem "AMD Ryzen Desktop 3000 Ready".Prawda li to? :)

Niektóre sklepy oferują usługę aktualizacji BIOS, wiec wystarczy kupić płytę w sklepie który ci to zrobi.

Jeszcze jedno pytanie: używam obecnie chłodzenia SilentiumPC Fera 3 HE1224. Czy będzie lepiej się spisywało niż cooler dostarczony przez AMD?

W sumie można wziąć bo cena fajna i w przyszłości pomyśleć ewentualnie nad przesiadką na 8-rdzeniowego Ryzena 3000.