Jump to content
Smuggler

CDA 07/2019 zawartość

Recommended Posts

Już w najbliższy wtorek, 2.06, do sprzedaży trafi CDA 07/2019 (132 strony, 10.99 zł). Zwróćcie uwagę na okładkę, moim skromnym zdaniem nie tylko najlepszą od czasu tej z Kingdom Come ale też jedną z najładniejszych w całej 23-letniej historii CDA. Rzecz jasna nie tylko okładką będziemy się tu chwalić. Bo mamy też zdrapkę z kodami na 2 pełne wersje gier (fani RPG i kotów będą wniebowzięci grając w Opowieści z Nyanii PL a dla lubiących dobre strategie przygotowaliśmy RTS-a World War I PL – dokładniejsze opisy na końcu zapowiedzi). Oczywiście o tym, że pismo napakowane jest masą dobrych, lepszych i bardzo dobrych tekstów mówić nawet nie muszę, bo to oczywista oczywistość.

Spośród 9 zapowiedzi polecam „okładkowe” Borderlands 3 (4 strony) i dwustronicowe Ghost Recon: Breakpoint, choć Minecraft Earth i Trine 4: The Nightmare Prince też powinny przyprawić was o żywsze bicie serca, a moim cichym faworytem jest „eksploracyjna” Journey to the Savage Planet

W betatestach mamy 4 tytuły. Enki jara się F1 2019, a Papkin obmacuje z widoczną lubością Catherine: Full Body (czy można pogodzić romans w trybie interaktywnego anime  z grą logiczną? Wychodzi na to, że tak).

Za to w Recenzjach aż 21 pozycji, a co jedna to lepsza i ciekawsza albo chociaż niecodzienna. Np. do Kaszanki trafiła gra z oceną... 7/10. Enki w A Plague Tale: Innocence wędruje po średniowiecznej Francji i niczym Geralt pomrukuje co chwilę „zaraza!”, bo też dookoła panuje dżuma. Strategów ucieszą Total War: Three Kingdoms (akcja dzieje się w Chinach) i Imperator: Rome (warto też wspomnieć o obiecującym polskim debiucie, czyli Driftland: The Magic Revival, idealne dla tych, co uwielbiają WarCrafta, Majesty i Settlersów). Eugeniusz Siekiera zachwyca się Observation, interesującą przygodówką rozgrywaną w kosmosie, gdzie gracz jest AI, a AI – człowiekiem.  Również nieco horrorzasto-survivalowa jest inna przygodówka (Yuppie Psycho), którą z kolei poleca 9kier. Lubiący karcianki muszą poczytać o Hearthstone: Wyjście z cienia. Dla zwolenników gier akcji mamy  Rage 2 (choć tak między nami – szału nie ma) i Mordhau, gdzie w FPP ponaparzamy się mieczami, w średniowiecznych realiach. Czy wspominałem już o tej dziwnej Kaszance? No, skoro tak, to chodźmy do mego ulubionego działu w CDA, czyli Publicystyki, gdzie aż kipi od tekstów, które MUSICIE przeczytać.

„Nie trzeba wiele” to obszerny tekst o problemach niepełnosprawnych graczy (i nie tylko o tym). „Ach, ten Randy” to sylwetka kontrowersyjnego Randy Pitchforda (Borderlands, Aliens:  Colonial Marines, DNF). „Riotka” porusza temat kobiet-developerek i problemów z jakimi się stykają podczas pracy. „Pisząc Kroniki Myrtany   ” – czyli o tworzonym przez Polaków prequelu Gothica. A w sumie o dwóch, poniekąd konkurencyjnych... to skomplikowane. Dlatego właśnie wyjaśniamy „jak jest”. „Niebezpieczne związki” – czy remedium na crunche i tym podobne problemy są związki zawodowe zakładane przez ludzi tworzących gry? „Niepozorny hegemon” to historia studia Creative Assembly (tak, to ci od Total War... i nie tylko od TW). W „Chernogrametria” Ninho przybliży wam kulisy powstawania rozgrywanego w okolicach Czernobyla polskiego horroru „Chernobylite”. „Jak odpalić” to z kolei kulisy i sekrety Kickstartera. „Porażka ma wielu ojców” prezentuje wam najgorszą serię gier w historii, której twarzą jest niejaki Bubsy. „Return to Castle Sebastein” to kolejna z opowieści Smugglera o historii polskiej branży i gier – tym razem pokazująca jak w bólach powstawał FPS Mortyr. Dodajmy do tego jeszcze dwa felietony, Magazyn Kulturalny i Szpile...

Nie zabraknie też starych... stałych działów: Na Luzie i Action Redaction.             

Na koniec dział sprzętowy. W Megakonfiguratorze doradzamy jak sensownie złożyć gamingowego peceta (już za 2000 zł można zmajstrować całkiem sensowną maszynkę) i prezentujemy przykładowe konfiguracje z możliwością ich rozbudowy - jeśli macie odłożone na kompa od 2 do 14 tysięcy, na pewno znajdziecie coś dla siebie.

A poza tym testy rozmaitych urządzeń – od stacjonarnego  ale kompaktowego peceta  i gamingowego laptopa, poprzez monitory, kartę dźwiękową i wzmacniacz słuchawkowy, po... uchwyt na monitor.

Jak sami widzicie – jest co czytać, jest w co grać. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już od wtorku do kiosków, sklepów i salonów z prasą.

#############SPIS TREŚCI#############

 

##GRY

Wydarzenie numeru: Microsoft ♥ Sony

Newsy

 

W PRODUKCJI

Borderlands 3   

Minecraft Earth

Neverdark

Trine 4: The Nightmare Prince

Field of Glory: Empires  

Journey to the Savage Planet

Rad

Skyhill: Black Mist

Ghost Recon: Breakpoint

 

JUŻ GRALIŚMY

F1 2019

Pandemic Express

CryoFall

Catherine: Full Body

 

RECENZJE

GameWalker

A Plague Tale: Innocence

Blood: Fresh Supply

Close to the Sun

Total War: Three Kingdoms

Imperator: Rome

Rage 2

Observation

Hearthstone: Wyjście z cienia    

Pathway

Driftland: The Magic Revival

Rise of Industry

Irony Curtain: From Matryoshka with Love

Mordhau

Titan Quest: Atlantis

Yuppie Psycho 

BoxBoy + BoxGirl!          

Fade to Silence               

Whispers of a Machine 

Forager                             

Sniper Elite V2 Remastered

Kaszanka Zone: Bubsy: Paws on Fire!

 

PUBLICYSTYKA

Nie trzeba wiele             

Ach, ten Randy!

Riotka

Pisząc Kroniki Myrtany  

Niebezpieczne związki 

[HIT] Bojarski: W nowym CD-Action pojawią się teksty!  

Niepozorny hegemon  

Chernogrametria           

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Jak odpalić?

Porażka ma wielu ojców             

Return to Castle Sebastein         

Magazyn Kulturalny

Szpile

 

##TECHNOLOGIE

MEGAKONFIGURATOR: Komputery stacjonarne

 

TESTY

Karta dźwiękowa i wzmacniacz słuchawkowy Creative SXFI Amp 

Notebook Lenovo Legion Y740 (17”)   

Komputer stacjonarny MSI Trident A   

Uchwyt Iiyama DS1003C-B1 oraz 3 monitory Iiyama Black Hawk G2530HSU

Monitor Philips 241B8Q  

 

INNE

Na Luzie             

Action Redaction

Loot

Zdrapka z kodem

##########PEŁNE WERSJE GIER

Opowieści z Nyanii PL

jRPG | humor | koty

Multi: brak

PC: Windows 7/8/10, Intel Core2 Duo lub odpowiednik, 2 GB RAM, GPU obsługujące DirectX 9

Panie, panowie, kotełki, koteły – z niekłamaną radością i więcej niż ociupiną patriotycznej dumy przedstawiamy Opowieści z Naynii, jedną z najbardziej niezwykłych i zarazem najzabawniejszych gier role-playing ostatnich lat. I nie, nie mylą was oczy – ona naprawdę wygląda, jak coś zrodzone z RPG Makera (bo rzeczywiście tak jest), ale na szczęście skromne pochodzenie nie przeszkodziło jej w osiągnięciu prawdziwej wielkości. To jeden z tych przypadków, w których w pełni sprawdza się stare porzekadło, że nie należy oceniać książki po okładce, a gry po oprawie. Jej twórcy, znani ze strony chatolandia.pl, zdołali w zdumiewający sposób połączyć charakterystyczny dla Chaty Wuja Freda abstrakcyjno-absurdalny humor z formalnymi wymogami japońskich RPG, a wszystko to otulić kocim futerkiem. Bo to gra o kotach jest. Gadających kotach. Fantastycznych kotach.  Dodatkowym atutem jest fantastycznie rozpisany scenariusz i dialogi pełne wspaniałego słowotwórstwa, z którego słynie autorka Chaty. Broni się także, choć prosta, walka w turach z wykorzystaniem pazurów, magii i technik specjalnych, wykorzystujących choćby gromadzony w trakcie starcia Wściek. Nic dziwnego więc, że projekt już w trakcie zbiórki trzykrotnie przebił wymagania, a teraz, ku zaskoczeniu absolutnie nikogo, podoba się nie tylko kociarzom.

 

Uwaga, klucz aktywacyjny pełnej wersji gry Opowieści z Nyanii w serwisie Steam znajdziesz w mailu, który otrzymasz po wpisaniu kodu ze zdrapki na stronie kody.cdaction.pl. Kod można zrealizować do 29 lipca 2019, aktywowaną grę zachowujesz na zawsze.

#########

World War I PL

RTS | „Blitzkrieg” | mikrozarządzanie

Multi: brak

PC: Win XP/7/8/10, CPU 1,5 GHz, 128 MB RAM, GPU z 64 MB VRAM

I dla odmiany gra całkowicie serio – World War I to poważna strategia w czasie rzeczywistym w starym stylu, stworzona przez rosyjskie studio Dark Fox w oparciu o zmodernizowany engine Enigma, który napędzał dwie pierwsze części kultowej serii Blitzkrieg. Tym, co nawet dziś wyróżnia ją spośród setek innych RTS-ów, jest naturalnie sceneria gry, która rozgrywa się w latach I wojny światowej”.

World War I kompleksowo obejmuje temat, rozciągając się na wszystkie lata wojny – od 1914 do 1918 – i pozwalając dowodzić wojskami trzech ówczesnych mocarstw: zachodniej ententy, Niemiec i osobno Rosji. Każdemu z nich poświęcona jest osobna kampania, licząca po 10 misji. I jeśli zdaje się wam, że to mało, to mylicie się, bo imponują nie tylko rozbudowaniem, ale także głębią taktyczną.  Gra może i nie jest nowa, jednak zestarzała się z klasą i warto spojrzeć na pierwszą wojnę światową w grach inaczej niż w Battlefield 1.

Uwaga, klucz aktywacyjny pełnej wersji gry World War I w serwisie Steam znajdziesz w mailu, który otrzymasz po wpisaniu kodu ze zdrapki na stronie kody.cdaction.pl. Kod można zrealizować do 29 lipca 2019, aktywowaną grę zachowujesz na zawsze.

 

CDA 08_okladka.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto zaznaczyć, że to już ostatni numer, gdzie zobaczymy teksty Cormaca. Dzisiaj na jego profilu Facebook przeczytałem ,że od poniedziałku zaczyna pracę w dziale PR Techlandu. Kto w takim razie zastąpi go na stanowisku sekretarza redakcji (domyślam się, że to odpowiednik dawnego zastępcy redaktora naczelnego)?

Edited by goliat
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam, dostałem dzisiaj ten numer z prenumeraty i na 130 stronie nie ma karty zdrapki. Nie ma śladu kleju wiec ktoś chyba zapomniał przykleić kartę. Proszę o pomoc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dnia 3.06.2019 o 19:57, lio2679 napisał:

Pytanie. Te kody zniżkowe na sprzęt to do jakiego sklepu? Nigdzie nie mogę tego znaleźć. 

Zdaje się, że RTV Euro AGD.

6 godzin temu, jakub356 napisał:

Witam, dostałem dzisiaj ten numer z prenumeraty i na 130 stronie nie ma karty zdrapki. Nie ma śladu kleju wiec ktoś chyba zapomniał przykleić kartę. Proszę o pomoc.

Napisz maila na adres reklamacje@cdaction.pl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po przeczytaniu najnowszego numeru mam jeden wniosek. W tym numerze pojawiła się najlepsza publicystyka od dawna. Chapeau Bas! Redakcjo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...