Skocz do zawartości
norbiw13

Rozwiązany: Stacja dokująca/replikator USB 3.0 do £150/750zl

Polecane posty

Witam,

Szukam nowej stacji dokującej/replikatora USB 3.0. Najważniejsze, aby obsługiwała 2 x 4k (mam HDMI od telewizora 4k i HDMI lub DisplayPort od monitora 1440p), działała sprawnie i szybko.

Do tej pory posiadałem Toshiba dynadock U3.0, ale obsługiwała tylko 2048x1152 rozdzielczość ekranu i miała wyjście HDMI i DVI-I. Tak, poza tym to świetna stacja/replikator, nie grzała się i obraz działała płynnie, w Full HD nie było różnicy, gdy HDMI było podłączone do laptopa czy do stacji.

Kilka dni temu dostałem Dell d6000, która teoretycznie obsługuje 3 x 4k, niestety tylko w biurze. Miałem problem podłączyć ja do Lenovo Y50-Y70, po pobraniu sterowników DisplayLink udało się podłączyć, tylko ze obraz był bardzo powolny, YouTube lagowal i zauważyłem screen tearing na monitorze 1440p i telewizorze 4k. Zmiana używanej karty graficznej na dedykowana i zwiększenie wydajności nie pomogło. Jak tylko podłączyłem HDMI do laptopa to obraz zaczął normlanie działać, zarówno na monitorze jak i na TV. Czytałem artykuły i to podobno wina DisaplyLink który jest użyty. DisplayLink skaluje obraz zamiast używać karty graficznej, w ten sposób można uzyskać 3 x 4k  (2x 60hz i 1 x 30hz), ale za to nie można oglądać YouTube, filmów ani grać w gry.

Czy ktoś mógłby mi polecić stacje/replikator która działa sprawnie i obsługuje 4k.

Znalazłem taka:

https://www.morele.net/stacja-replikator-i-tec-i-tec-usb-3-0-usb-c-cadua4kdockpdl-5166583/

Trochę ponad budżet jest stacja/replikator z potrójnym wyjściem:

https://www.amazon.co.uk/i-tec-Universal-Display-Docking-Station/dp/B078TW6K23/ref=sr_1_1?keywords=CADUAL4KDOCKUK&qid=1558192013&s=gateway&sr=8-1&th=1

Dziękuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Granie na zewnętrznych monitorach czy telewizorach przez stacje dokującą nie nadaje się (niski FPS, brak płynności, LAG).

1. Stacje dokujące nie wykorzystują dedykowanej karty graficznej tylko zintegrowane dodatkowo obciążają mocno CPU.

2. Stacje dokujące używają własnego chipu graficznego do przesyłu obrazu (kompresują obraz przy przesyle)

3. Jedyne złącze umożliwiające granie z małą liczbą klatek jest port Thunderbolt 3 umożliwia on wykorzystanie dedykowanego GPU ale wpływa na wydajność niski FPS dla obrazu wyświetlanego na zewnętrznym ekranie. 

4. Podana specyfikacja jako przykład:

a) użyty Port Thunderbolt 3 przy użyciu dedykowanego GPU Nvidia GTX 1050 masz 12 FPS w grze Rise of The Tomb Raider

b) przy użyciu USB 3.0 możliwe użycie jedynie zintegrowane karty graficznej

Ogólnie każde rozwiązanie nie jest wystarczające podczas grania.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje i rozumiem. Masz racje, tak naprawdę to zawsze miałem monitor 1440p podłączony bezpośrednio pod laptopa przez HDMI wiec już wiem, dlaczego normalnie wszystko działało.

W takim razie, czy jest stacja dokująca która obsługiwała by 2 x 4k i miała HDMI i HDMI/DisplayPort. Także aby YouTube nie zacinał, filmy można było włączyć na laptopie i przenieść bez problemu na monitor/TV? Aby płynnie działało.

Tak jak wymieniłem, miałem Toshiba dynadock U3.0 i działała bez problemu. YouTube i przeglądarka nie zacinały na FullHD TV. Niestety nie obsługiwała 1440p wiec chciałem kupić coś nowszego. Kupiłem Dell d6000, ale strasznie zacina, nawet na maksymalnych opcjach zasilania. Czy da się jakoś uratować tego Della? Jak nie to czy można polecić coś co obsługuje 4k i nie zacina.

Może Toshiba dynadock 4k?  Tak naprawdę obsługuje 1 x 4k przez HDMI lub DisplayPort, więc drugi HDMI podłączę bezpośrednio do laptopa.

Dziękuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W laptopie lenovo przy użyciu stacji dokującej z obsługą 3.0 wykorzystasz zintegrowaną kartę graficzną.

Lenovo Y50-Y70 posiada zintegrowaną kartę graficzną HD 4600 oraz procesor Core i7 4710HQ

Przy podłączeniu bezpośrednio do laptopa zewnętrznego ekranu bez używania stacji dokującej:

a) przy użyciu Display Port 1.2 eDP uzyskasz rozdzielczość: 3840 x 2160 @ 60 Hz (Ultra-HD)

b) przy użyciu HDMI uzyskasz rozdzielczość: 4096 x 2304, 3840 x 2160 @ 24 Hz / 24bpp

Przy użyciu stacji dokującej wydajność spada, obraz ulega kompresji oraz CPU jest dodatkowo jest obciążony.

Przy użyciu stacji dokującej dell d6000 youtube będzie działać prawidłowo przy podłączeniu dwóch ekranów z rozdzielczością 1080p.

Rozdzielczość 4K 60 Hz dla zintegrowanej karty graficznej jest możliwe tylko przy bezpośrednim podłączeniu przez Display Port bez użycia stacji dokującej. Przy HDMI 4K 24 Hz jest już brak płynności, LAG, rwanie obrazu.

Przy podłączeniu stacji dokującej USB 3.0 i wybraniu rozdzielczości 4K dla dwóch ekranów zewnętrznych zintegrowana karta graficzna jest za mało wydajna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

W pracy używam laptopa Dell Inspiron 13 5000 series, z intel i7-8550u (czyli Intel 620). Posiadam Stacje Dokująca Dell d6000 i mam podłączone dwa monitory dell u2719dc (każdy 2560x1440). Nie wiem, czy jest duża różnica pomiędzy HD4600 a 620 (pewnie nie), ale na 620 Stacja Dokująca działa, YouTube działa w miarę płynnie. Czy możliwe ze mój Lenovo nie wspiera tej stacji Della tak dobrze jak laptop Della? Czy może 620 jest dużo lepsza i pozwala na w miarę komfortowe użytkowanie. Sadzisz ze ta stacja, którą miałem podłączoną do Lenovo Y50 mogła być wadliwa i dla tego był screen tearing (rozrywanie obrazu)?

Tak naprawdę to chciałbym mieć możliwość podłączyć TV i monitor do stacji dokującej oraz mieć kilka portów USB do wykorzystania. Nie będę grał na laptopie a zależy mi na tym, aby to płynnie działało, jak włączę YouTube lub coś przez kabel na TV.

Na stronie intela jest napisane ze 620 obsługuje 4096x2304@24Hz przez HDMI1.4 a HD4600 obsługuje 3840x2160@60Hz przez HDMI 1.4. Mój TV ma na stronie producenta napisane ze obsługuje 3840x2160. Wiec nic większego nie potrzebuje, chociaż obraz 4096x2304 tez obsługiwał.

Edytowano przez norbiw13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Intel HD4600 obsługuje 3840 x 2160 @ 60 Hz ale przez Display port a przez HDMI 1.4 3840 x 2160 @ 24 Hz. Telewizor posiada złącze HDMI 1.4.

Youtube przesyła obraz w 4K w limicie klatek na sekundę odpowiednio:

- Szybkość transmisji obrazu, standardowa liczba klatek (24, 25, 30)

- Szybkość transmisji obrazu, duża liczba klatek (48, 50, 60)

Porównując możliwości przesyłania obrazu 4K i 24 FPS jest ograniczony dla większości materiałów wideo dostępnych na youtube.

Oczywiście inne rozdzielczości mogą działać prawidłowo np. 1080p czy 1440p w 60 Hz. Intel podaje granicę dla najwyższych możliwych osiągnięć.

Lista wybranych wspieranych rozdzielczości dla HDMI 1.4:

- 2560×1600p75    
- 2560×1600p60
- 1920x1200p75
- 1920×1200p60
- 4096x2160p24

Display port zapewnia najlepsze rezultaty 60 Hz dla wszystkich rozdzielczości do 4K. Telewizor jednak wymaga HDMI i dla prawidłowej pracy trzeba dobrać mniejszą rozdzielczość niż preferowana w temacie.

Edytowano przez cali
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem stacje dokującą Targus DOCK180 USB 3.1. Jestem tylko w połowie z niej zadowolony. Niestety 2x4k nie daje rady. Jest lepiej niż Dell ale dużo stacji brakuje. W gry nie da się grać bo klatkują a nawet Youtube czasami klatkuje. Stacja posiada najnowszy chipset DisplayLink DL6950 używana w najdroższych stacjach, ale to zastosowań innych niż biuro bym nie polecał. Jestem w połowie z niej zadowolony. Plusem są wejście, możliwość ładowania przez USB-C i obsługa 4k (ja używam monitora 2k i jest ok, nie najlepiej). Minusem jest wydajność.

Temat można zamknąć. Dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...