Skocz do zawartości
arina2012

Upgrade czy totalna wymiana

Polecane posty

Zestaw działał stabilnie przeszło 4 miesiące, ale za Twoją radą postanowiłem dokonać modyfikacji.

  1. RAM: Zmniejszyłem tRC na 56 i tFAW na 16. RealBench, Cinebench, COD:Warzone i CS:GO nie wykazały niestabilności.
  2. CPU: Próbowałem już wielu kombinacji, ale nawet przy ~1.4 jest niestabilny przy zegarze ~4.1. Wyżej z napięciem raczej nie zamierzam próbować, bo nawet 1.4 wydaje się zbyt wysokie do codziennego użytku. Z tego co patrzyłem na necie, to niekiedy ludzie mają problem z osiągnięciem tych wspomnianych 4 Ghz.
  3. GPU: W planach był UV, ale nie wykluczam OC. Standardowo napięcie rdzenia dobija do 1.050V. Testowałem wyżej wspomniane 0.962 dla 2010-2025Mhz i wielogodzinne testy programami obciążającymi oraz gry takie jak COD:Warzone nie powodują niestabilności, a wydaje mi się, że w GTA V mam ścinki i niekiedy crashuje grę. Czy warto do Ryzena 2600@4Ghz, 1080p@144Hz podkręcać tą kartę czy lepiej iść w UV? Jakie obrać ustawienia? 

Spokojnej niedzieli i czekam na odpowiedzi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W takim razie, nie ma sensu tego ruszać.

3. Ja bym wolał zostawić standardowe napięcie, podbić limity i poszukać maksymalnych stabilnych zegarów dla pamięci oraz rdzenia. W UV bawiłbym się raczej w laptopie.

Ty możesz mieć jednak inny pogląd na tę sprawę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Bull3t napisał:

3. Ja bym wolał zostawić standardowe napięcie, podbić limity i poszukać maksymalnych stabilnych zegarów dla pamięci oraz rdzenia. W UV bawiłbym się raczej w laptopie.

Ty możesz mieć jednak inny pogląd na tę sprawę.

"Problemem" tego modelu jest to, że power limit ustawiony jest na 106% i ręczne podkręcanie zegara rdzenia (sprawdzone na szybko) opiewa w graniach +85 Mhz. Jeśli chodzi o automatyczne OC, to sprawa wygląda następująco. W praktyce zegar na początku w benchmarku jest wyższy, ale gdy karta nabierze ciepła, to różnice prawię się zacierają.

UV wydaje się optymalną opcją, bo karta jest cichsza i pobiera pewnie mniej prądu, ale czy jest do końca stabilna? W wielu benchmarkach przy 0.962 i ~2010 Mhz nie zauważyłem problemów czy w np. COD:Warzone też nie, ale GTA V ma crashe. Tutaj jest ładny efekt UV, ale na takich nastawach ten model nie będzie stabilny. 

Pytanie do was, w jakim kierunku lepiej się kierować w przypadku tej karty? Poza tym jest możliwość "udokumentowania" ewentualnych ścinek jeżeli napięcie jest za niskie, ale nie crashuje gry i nie ma możliwości "naocznie" stwierdzić niestabilności?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam wątek. ponieważ minął miesiąc czasu, a nie otrzymałem jakiejkolwiek odpowiedzi na pytania.

Poruszę kwestię pamięci, bo wydaje mi się, że doznaje spadków. Cinebench by to potwierdzał, bo wcześniej notowałem ~3120 pkt, gdzie teraz ~3050. Wstawiam ustawienia pamięci (3400 MHz) i kieruje pytanie do was, co może powodować spadek wydajności?

PS Dodam, że na tych ustawieniach nie było błędów (prócz jednorazowego czarnego obrazu i resetu w cinebench) przez:

  • 3h w Assasin Odyssey
  • 5,5h w COD:Warzone
  • 1h w PRIME95
  • 35 min w MEMbench by 1usmus
  • 30 min w AIDA64
  • 30 min w Realbench

 

Edytowano przez arina2012
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2020 o 16:54, arina2012 napisał:

Pytanie do was, w jakim kierunku lepiej się kierować w przypadku tej karty?

W tym modelu chyba jednak UV jest bardziej wskazane.

W dniu 30.03.2020 o 16:54, arina2012 napisał:

Poza tym jest możliwość "udokumentowania" ewentualnych ścinek jeżeli napięcie jest za niskie, ale nie crashuje gry i nie ma możliwości "naocznie" stwierdzić niestabilności?

FPS 0,1% Low w MSI Afterburner. Choć to raczej nie do stwierdzenia, czy napięcie jest właściwe. Przy zbyt niskim napięciu raczej wywali BSOD. A przycięcie może być spowodowane skopanym silnikiem gry (np. GTA V) lub z powodu procesora.

3 godziny temu, arina2012 napisał:

Dodam, że na tych ustawieniach nie było błędów (prócz jednorazowego czarnego obrazu i resetu w cinebench)...

Dodałbym trochę napięcia na cpu.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2020 o 18:27, Bull3t napisał:

W tym modelu chyba jednak UV jest bardziej wskazane.

Witam,

Chwilę mnie nie było, ale działamy dalej. Mam dylemat co do sposobu UV tego RTX (Turing), bo w sieci można znaleźć sprzeczne informacje, a próbowałem już wielu sposobów. Jak najlepiej zabrać się za to:

  1. Na zimnej kacie lekko obniżyć całą krzywą, wybrać punkt (napięcie) i dla niego dobrać taktowanie?
  2. Z uruchomionym benchmarkiem, kolejno podnosić punkty wyrównując krzywą?
  3. Przy użyciu OC Scanner?

Czekam na sugestie, a może sami macie sprawdzone sposoby :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat, bo wynikł inny problem, a karta póki co śmiga na niższym napięciu.

Ostatnio podczas gry miałem "czarny ekran" i świecącą diodę ez debug led. Komputer działa od zeszłego roku, ale czy to możliwe, że przez upały procesor robi się niestabilny? Dodam, że testowałem pamięci i kilkukrotnie przechodzą test bez problemu, a nieraz potrafią się pokazać błędy Dzisiaj zaktualizowałem bios, ostatnio chipset - czekam na odpowiedzi co byście radzili zrobić.

Edytowano przez arina2012
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i odświeżam temat, bo do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.

Otóż, komputer działał od jesieni i nie odnotowałem poważniejszych problemów. Jednak ostatnimi czasy zauważyłem, że podczas rozgrywki mam ścinki,  po czym następuje "czarny ekran" i świecenie się cpu debug led.

Robiłem wiele testów i przechodził pomyślnie TM5,  a ostatnimi czasy pokazuje takie błędy. Najdziwniejsze jest to, że potrafi np. przejść 5x45 min, a na 6 wskaże błędy (testy w różnym czasie). Obecne ustawienia pamięci, a procesor 4 Ghz@1.325 LLC3. Prosiłbym o poradę, bo zaczynam się motać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...