Skocz do zawartości
arina2012

Upgrade czy totalna wymiana

Polecane posty

@Dirian @Bull3t dzięki za odpowiedzi. 

Wolałbym nie wydawać tyle na płytę bo nie zamierzam raczej kręcić CPU. Patrzyłem to 3600 nie ma potencjału a kręcenie 2600 nie przynosi oszolaamiajacych efektów. Podsumowując pod 3600 muszę kupić MAX a pod 2600 mogę tańsza tylko jaką i czy jest sens micro atx??

Druga sprawa to mogę kupić na tą chwilę te pamięci? (Chyba te same polecane przez was wyżej tylko czerwone)

https://www.x-kom.pl/goracy_strzal/18987

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to są te kości Micron-E Die. Dobra cena, więc warto kupić.

Nie musisz pod Ryzena 5 3600 kupować "Maxa", jednak jest to raczej wyjście mogące sprawić mniej ewentualnych problemów. Możesz kupić MSI B450-A Pro i sflashować BIOS z pendrive.

Nikt Cię nie zmusza do wydania określonej kwoty pieniędzy. Jeśli chcesz wydać mniej i narażać się na większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z np. kompatybilnością pamięci - Twój wybór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t  dzięki za odpowiedzi. Swoją drogą dysk kupił też przyjaciel któremu składałem komputer i póki co jest zadowolony z tej M2. 

Jestem poza domem na wyjeździe ale sprawdzam co jakiś czas oferty. Opłaca się kupować w promocji Corsair RM650x za 379 PLN do przewidywanego zestawu R5 2600 + coś pokroju RX 590/1660 Ti może Rtx + 16  GB ram. Podzespoły raczej zamierzam podkręcać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jakiś tańszy zasilacz, ale jeśli możesz sobie pozwolić na ten zakup - to nie widzę przeciwwskazań. Ten Corsair to już naprawdę wysoka półka, więc pewnie posłuży dłuższy czas - na co wskazuje choćby 10 lat gwarancji.

Nie opłaca się brać RX 590. Lepiej wziąć GTX 1660 (Ti).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie zrezygnowałem z Corsaira, jestem na wyjeździe a sklep miał problem z opóźniona wysyłka.

Zamówiłem Seasonica Focus Plus Gold 550w w cenie 299 PLN, zamówienie jeszcze nie opłacone. Dzisiaj w promocji jest ten sam zasilacz tyle że 650w, 40 zł droższy. 

Dylemat, brać 550w czy próbować dopłacić do wersji 650w (nie ukrywam ceny nie są dla mnie przyjemne). Docelowy zestaw to r5 2600/GTX 1660ti/16 GB ramu, podzespoły mam zamiar podkręcać. Druga sprawa to nie chce problemów w przypadku wymian w przyszłości :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie, zestaw praktycznie skompletowany, ale czekam na przesyłki. O tym innym razem :D

Wraz z wymianą sprzętu muszę zmienić monitor. Ceny używek są podobne do nowych, a matryce 144hz są już stosunkowo tanie.

Przechodząc do meritum - w planach był zakup C24G1, ale wyszedł 24G2U.

https://naforum.zapodaj.net/80d76674aa90.png.html

Mam dylemat co kupić, a może skupić się na innym produkcie? Prosiłbym o opinie, monitora potrzebuje do gier, oglądania filmów, internetu, programowania. 

Edytowano przez arina2012
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wyborem C24G1 przemawia chyba tylko lepsza czerń. 24G2U za te 800 zł w morele to pewnie aktualnie najlepsza opcja.

Ewentualnie można poczekać na premiery innych monitorów z matrycą IPS FHD 144 Hz, np. Acer XV253QP (przełom listopada-grudnia) - będzie droższy niż AOC, ale powinien mieć szybszą matrycę AUO.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t Dzięki za odpowiedź, przyjrzałem się Acerowi, ale nie ma informacji o sprzedaży (pewnie tak jak mówisz - okolice grudnia). Druga sprawa, że chcę wydać tyle ile kosztuje teraz ten monitor w promocji - 799 zł.

Ze znalezionych informacji wynika, iż 24g2u wyposażony jest w matrycę IGZO LC238LF1F. Na plus względem 24g1 to wyższe sRGB i "głośniki", ale to chyba nie jest normalny ips? Czytałem, że nowe matrycę AUO mają być szybsze, ale chyba poza zasięgiem cenowym i niedostępne na teraz.

Założymy, że komputer byłby złożony na przyszły tydzień, to monitor by się przydał (chyba nie warto czekać na rozdziałce 1440x900?) C24g1 idzie dorwać w cenie ~699, 24g2u jest za 799 (co ciekawe 150 sztuk w promocyjnej cenie nowego produktu)

Co myślicie, bo nie ukrywam, że jest to ciężka decyzja?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matryce IGZO powinny oferować m.in. szybszy czas reakcji niż "zwykły" IPS. Fakt zastosowania takiej matrycy to nie jest wada.

Zresztą, AUO produkuje matryce AHVA - czyli to też nie jest "zwykły" IPS. ;)

 

Jako, że jest to IPS to na 99% matryca będzie szybsza niż VA w C24G1. I takie opinie można już przeczytać w internecie. Dlatego, tak jak już wspomniałem - na korzyść C24G1, moim zdaniem, przemawia jedynie lepsza czerń i niższa cena (jeśli to ma dla Ciebie znaczenie).

 

Wspomniany Acer pewnie będzie kosztował w okolicach 1000 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zestawienia dochodzi produkt Samsunga, który kusi cena i dodatkiem w postaci kontrolera Xbox (zakładam, że nie będzie problemu z odsprzedażą).

Monitora potrzebuje do przyszłego tygodnia, a cena to wiodący wyznacznik. Nie chcę kupować najtaniej, ale tam gdzie się da - szukam oszczędności. 

Nie widziałem rzetelnych testów 24G2U, ale jeśli ustępuje jedynie czernią c24g1, a w każdym aspekcie jest lepszy to kierował bym się w stronę 24g2u lub tego Samsunga. Jak się teraz kształtuje szala zakupowa?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tego samsunga, to znalazłem chyba najwięcej nieprzychylnych opinii. Podobnież matryca podobna do C24G1, ale z lekka przewaga na AOC ze względu na choćby podstawkę (tak jak mówiłeś).

24G2U wydaje się ciekawa opcja, ale brakuje testów i spotkałem się z opiniami, że GTG w okolicach 7 ms. Zastanawia mnie też fakt, że nowy produkt jest w promocji sklepu w ilości kilkuset sztuk.

Powiedzmy, że budżet 800-900 zł, co byłoby najlepszym wyborem? Może jest jeszcze jakiś rywal? Chyba, że warto przeczekać?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24G2U wygląda w teorii najbardziej sensownie.

Znajomy mówił mi wczoraj, że ma już go u siebie na sklepie i pierwsze wrażenia bardzo pozytywne - po krótkich testach ciężko o coś lepszego do 1000 zł. Z tego co mi pisał, to wolałby właśnie ten ekran zamiast C24G1 (którego też wielokrotnie sprzedawał klientom) - lepsze kolorki (pomijając czerń - no ale to wiadomo) i ogólnie, obraz wydaje się prezentować po prostu lepiej. W kwestii szybkości matrycy to jakichś profesjonalnych testów nie robił, ale na pierwszy rzut oka mówił, że jest przynajmniej równie dobrze / lepiej.

Ja bym spróbował - zawsze można przetestować i zwrócić w ramach zwrotu 14-dniowego jakby nie podszedł. Wyboru jak zresztą sam widzisz wielkiego nie ma. Jakieś sporo lepsze ekrany to dopiero minimum 2x większa cena i najczęściej 1440p. Poniżej są jeszcze tańsze "budżetowe" ekrany 1440p które jednak mają sporo mankamentów.

A że sklep ma ich dużo, no to nie ma się co dziwić, skoro dopiero ten model wszedł na rynek i mało kto o nim słyszał. Pewnie skończy się tak, że jakiś Lipton czy inny Black White coś o nim powie i zaraz magazyny będą puste, jak to było z C24G1 swego czasu :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3t @Dirian dzięki za odpowiedzi. 

Zdaje sobie sprawę, że nowy AOC na pierwszy rzut oka dobrze się prezentuje, ale cena też robi swoje. 

Pojawiły się testy 24G2U i w testowanym modelu recenzent narzekał na bardzo nierównomierne podświetlenie (reszta raczej na plus, nadal nieznany czas reakcji).

Ostatecznie zastanawiam się nad AOC (799 zł) i Samsungiem  (699 + pad)

W Samsungu kusi pad, który zapewne skutecznie powiększył by różnice cenowa przy odsprzedaży, ale czy warto rezygnować z ips? Dzisiaj, maksymalnie jutro chce zamówić, ostateczne starcie, co powiecie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, arina2012 napisał:

Ostatecznie zastanawiam się nad AOC (799 zł)...

Aktualnie 889 zł.

 

Nic nowego ode mnie się nie dowiesz, bo kolejny raz się powtórzę. Jeśli miałbym wydać opinię, który monitor jest lepszy - wskazałbym AOC 24G2U. Różne promocje wpływające na opłacalność to już inna kwestia. A nierównomierne podświetlenie to może być po prostu "bolączka" konkretnego egzemplarza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać, że to nierównomierne podświetleni jest widoczne w zasadzie tylko na czarnym tle - o ile nie oglądasz na komputerze dużo filmów czy nie grasz w horrory (i generalnie, gry gdzie często jest ciemno) - to problemu praktycznie nie zauważysz.

Ja w lapku też mam nierównomiernie podświetloną matrycę - i widzę to w sumie tylko, gdy witam mnie powitalny BIOS z czarnym tłem :P 

Swoją drogą - na AOC i Samsungu z VA też możesz mieć nierównomierne podświetlenie matrycy, więc skreślanie modelu na IPS z tego powodu to dziwna decyzja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie ;) Długo kompletowałem zestaw, ale również sporo czasu poświęciłem nad konfiguracją i ustawieniami komputera. Podsumowując podkręcony zestaw chodzi (odpukać) na takich ustawieniach od 19.11 (czyli ponad 2,5 miesiąca) https://ibb.co/album/iMERva

Mam pytanie czy zostawiać ustawienia na takich wartościach, czy próbować coś zmienić/ulepszyć?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2020 o 18:43, Dirian napisał:

Jeśli temperatury są w normie i wszystko działa stabilnie to chyba nie ma co kombinować. 

Dzięki za odpowiedź, odpisuję teraz, bo miałem sporo do zrobienia, ale przechodząc do kwestii podkręcania. Zestaw chodzi na takich ustawieniach ponad 3 miesiące.

Czyli nie ma co próbować kręcić procesor wyżej, bo zalety będą nieadekwatne do temperatur i poboru mocy? To samo tyczy się pamięci, bo wydaje mi się, że to dobry wynik biorąc pod stosunek częstotliwości do choćby CL. Co do GPU, to próbowałem UV, ale była niestabilność i zostawiłem na standardowych ustawieniach. Co myślicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Minął równy miesiąc od mojej wiadomości, która przeszła bez echa. Wrzucam aktualne screeny biosu i miałbym w związku z tym parę pytań.

  1. Pamięci: tRFC zmniejszyłem na 560, czy warto próbować dalszych modyfikacji?

  2. CPU: ustawienie 4.05-4.1 powoduje "ścianę" i w Cinebenchu mam czarny ekran i restart. Możliwe, że któreś ustawienie "blokuje" dalsze oc, czy po screenach nasuwa się wniosek, że to max dla tej sztuki?

  3. GPU: ustawiłem 0.962 dla 2010-2025 pod obciążeniem spada do ~1980Mhz. Karta wydaje się być stabilna w m.in. FurMark, GPU-Z, Heaven i Valley benchmarks, OCCT. COD:Warzone. W przypadku GTA V mam co jakiś czas zamrożenie ekranu i zamknięcie procesu z errorem. Jak najlepiej ustawić tego VENTUSA 2060?

Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam i miłego wieczoru.

Edytowano przez arina2012
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można jeszcze dodać napięcia dla RAMu (do 1,45V) i starać się zwiększyć taktowanie lub/i zacieśnić opóźnienia. Tu masz poradnik: https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/

2. Tutaj też można zwiększyć napięcie, ale wyniki mogą okazać się mało spektakularne (jak tutaj).

3. Najprościej byłoby ustawić limity temperatur oraz energetyczny na maksymalne wartości. Wtedy można bawić się taktowaniem. Napięcia nie ma potrzeby ruszać.

Furmark służy do zabijania kart graficznych. Stabilność OC można sprawdzić w np. Wiedźminie 3.

Pod obciążeniem taktowanie spada. To normalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...