Skocz do zawartości
arina2012

Upgrade czy totalna wymiana

Polecane posty

Witam,
Kilka lat temu ulepszałem komputer i obecnie zestaw wygląda następująco:


Procesor: i5 3350p + Fera3
Płyta główna: ASRock H61 pro btc
Pamięci: Ballistix Ballistix Sport, DDR3, 8 GB,1600MHz, CL9 
Karta graficzna: GTX950
Dysk: HDD Seagate 1tb
Obudowa: Gladius M35W
Zasilacz: FSP350-60HHN (85)
Monitor: 1440x900


Zastanawiam się ulepszać obecny zestaw czy wymienić całość. Komputer używam do programowania, gier (przeważnie CS:GO, Ring Of Elysium) i produkcji AAA.  Na chwilę obecną zestaw stracił na szybkości i o ile przykładowo CS jako tako działa to ROE niestety ale ma kiepską wydajność. Dodam że na chwilę obecną korzystam z monitora 1440x900 ale rozważam kupno FULLHD.  Budżetu nie określam bowiem krótko mówiąc nie przelewa się i chcę się zorientować czy z obecnego zestawu coś jeszcze zdziałamy. Zależałoby mi na poprawie ogólnej szybkości PC, lepszej wydajności w grach.

Edytowano przez arina2012
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej potrzebne będą większe inwestycje - na pewno wymiana CPU + MOBO + RAM. W tak starą platformę już nie ma co inwestować, bo zysków nie będzie. Te gry co podałeś siedza przede wszystkim na CPU. Oczywiście grafika też będzie do wymiany, no ale tu nawet przeskok na RX 570 (używki chodzą po 500 zł) da duży wzrost wydajności.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się że trzeba będzie zmieniać platformę chociaż przez myśl przeszła mi jaszcze opcja w przyszłości wymiany CPU na i7 3770, dokupienie 8 gb RAM, SSD.

Jednak kupno używanego 3770 wiążę się z kosztami ~500zł, pamięci DDR3 też nie są najtańsze a części używane są ryzykowne w zakupie a patrząc na ceny obecnych nowych części to chyba nie warte tego tym bardziej jeżeli zyski w wydajności nie będą adekwatne do wydanych pieniędzy. Nie wspomnę o braku SATAIII co wiąże się zapewne z gorszymi osiągami SSD.

Podsumowując jeżeli chce zrobić modernizację to muszę wymienić praktycznie wszystko? Przy okazji poprosiłbym o wycenę tych podzespołów to ewentualnie pójdą "pod młotek" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma sensu już pakować się w takie starocie. Wymiana na i7 wiele nie poprawi, bo zarówno CS jak i Ring of Elysium wymagają mocnych 4-rdzeni, a nie większej ilości wątków, a tutaj i7 3770 nie błyszczy. Najlepiej wymienić najpierw całą podstawkę, a w dalszej kolejności odkładać na kartę graficzną i monitor. Ew. można na początek dokupić SSD jak kasy nie ma na grubszą inwestycję, żeby poprawić sam komfort codziennego używania PC.

Co do cen, zerknij na Allegro po ile używki latają i odejmij 20-30 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilę mnie nie było ale przemyślałem sprawę, doszedłem do wniosku że póki co jeszcze poczekam z większą wymianą podzespołów. Rzeczywiście pchanie się w używanego i7 3770 to raczej średni pomysł ze względu na obecne ceny procesorów, braku gwarancji i starej podstawki.

Dnia 24.04.2019 o 17:17, Dirian napisał:

Ew. można na początek dokupić SSD jak kasy nie ma na grubszą inwestycję, żeby poprawić sam komfort codziennego używania PC.

1. Zastanawiam się nad SSD, tylko czy dużo stracę i jest to opłacalne podpinając go pod SATA2 (płyta główna: ASRock H61 pro btc)????

2. Zainteresowała mnie oferta x-kom gdzie w promocji za 119PLN jest dostępny ten oto dysk https://www.x-kom.pl/p/447870-dysk-ssd-crucial-240gb-25-sata-ssd-bx500.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do większej wymiany podzespołów to racja, zaczekam i zobaczę co przyniosą premiery a może poprzednie generację stanieją ;) Nurtują mnie jeszcze dwie kwestie, tzn.:

Waham się co do kupna SSD bo płyta obsługuje SATA 2 i czy przy obecnej konfiguracji dysk nie będzie za bardzo ograniczony??

Druga sprawa to porada co do opłacalności kupna dysku CRUCIAL w promocji jest za 119 PLN???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagwozdkę z wyceną podzespołów bowiem ile ofert tyle cen różniących się od siebie. Prosiłbym o wycenę niżej wymienionych komponentów i druga sprawa czy w przyszłości lepiej celować w sprzedaż całego zestawu czy na części?

Procesor: i5 3350p
Płyta główna: ASRock H61 pro btc
Pamięć: Ballistix Sport, DDR3, 8 GB,1600MHz, CL9 (BLS8G3D1609DS1S00)
Karta graficzna: Gigabyte GTX950 2048MB DDR5 WF2 OC GV-N950WF2OC-2GD
Obudowa: Gladius M35W Data zakupu : 2018-02-02
Zasilacz: FSP350-60HHN (85)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2019 o 21:04, arina2012 napisał:

Mam zagwozdkę z wyceną podzespołów bowiem ile ofert tyle cen różniących się od siebie. Prosiłbym o wycenę niżej wymienionych komponentów i druga sprawa czy w przyszłości lepiej celować w sprzedaż całego zestawu czy na części?

Procesor: i5 3350p
Płyta główna: ASRock H61 pro btc
Pamięć: Ballistix Sport, DDR3, 8 GB,1600MHz, CL9 (BLS8G3D1609DS1S00)
Karta graficzna: Gigabyte GTX950 2048MB DDR5 WF2 OC GV-N950WF2OC-2GD
Obudowa: Gladius M35W Data zakupu : 2018-02-02
Zasilacz: FSP350-60HHN (85)

@refresh

Minęło ponad 2 dni 14 godzin od mojej ostatniej wiadomości, post dawno spadł na dół a sytuacja przyspieszyła i potrzebuję ww informacji ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.06.2019 o 21:04, arina2012 napisał:

Mam zagwozdkę z wyceną podzespołów bowiem ile ofert tyle cen różniących się od siebie. Prosiłbym o wycenę niżej wymienionych komponentów i druga sprawa czy w przyszłości lepiej celować w sprzedaż całego zestawu czy na części?

Procesor: i5 3350p
Płyta główna: ASRock H61 pro btc
Pamięć: Ballistix Sport, DDR3, 8 GB,1600MHz, CL9 (BLS8G3D1609DS1S00)
Karta graficzna: Gigabyte GTX950 2048MB DDR5 WF2 OC GV-N950WF2OC-2GD
Obudowa: Gladius M35W Data zakupu : 2018-02-02
Zasilacz: FSP350-60HHN (85)

@odświeżam po 3 dniach i 14 godzinach.

1. Apeluję o wycenę podzespołów.

2. Sprzęt lepiej/opłacalniej byłoby sprzedać razem czy oddzielnie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Dirian napisał:

Obczaj na Allegro za ile sprzedają się podobne części i masz wycene. Ja musiałbym zrobić to samo, więc czemu nie zrobisz tego sam?

Z reguły lepiej osobno.

Ceny mają znaczny rozstrzał stąd wynikło zapytanie, miałem również dylemat co do opłacalności sprzedaży zestawu na części. Bez urazy ale forum służy do udzielania porad, tym bardziej że jest choćby specjalny poddział dla wycen sprzętu ale nie chciałem robić kolejnego tematu "spamu".

30 minut temu, Dirian napisał:

Ja musiałbym zrobić to samo, więc czemu nie zrobisz tego sam?

Wychodząc z takiego założenia, wynika że to i inne podobne tego typu fora nie mają sensu istnienia bo przecież każdy może znaleźć zestaw w zakładanym budżecie w internecie (nie mam na myśli gotowców z allegro ale "fanatyków" sprzętu którzy posiadają swoje strony/blogi/kanały yt i znają się na tym) ;)

Miłego dnia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko zestawy kupuje się pod różne zastosowania więc ogólne gotowce od "fanatyków" nie zawsze spełnią dane kryteria.

Co do cen, no to najlepiej patrzyć po najniższych (o ile oczywiście sprzęt jest w takim samym / podobnym stanie do twojego, a nie uszkodzony) i wystawiasz ofertę nieco tańszą bo w końcu zależy ci na szybkiej sprzedaży. 

No ale nich już będzie, że poszukam za ciebie bo akurat mi się nudzi :P

Procesor: i5 3350p 90-110 zł
Płyta główna: ASRock H61 pro btc - 120 zł
Pamięć: Ballistix Sport, DDR3, 8 GB,1600MHz, CL9 (BLS8G3D1609DS1S00) - z 150-160 zł
Karta graficzna: Gigabyte GTX950 2048MB DDR5 WF2 OC GV-N950WF2OC-2GD - 250-260 zł
Obudowa: Gladius M35W Data zakupu : 2018-02-02 - ze 100 zł
Zasilacz: FSP350-60HHN (85) - 35-40 zł

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Melduje się po dłuższej przerwie, wracam do tematu od mojego ostatniego postu. Przechodząc do faktów, sam wyceniłem i sprzedałem sprzęt ale nie w tym rzecz. 

Stoję przed wyborem sprzętu i mam kilka wątpliwości, wstępnie myślałem nad ryzenen 2600/b450/16gb/GTX 1660 lub 1660ti. Tutaj mam dylemat jeszcze co do 3600, wydaje się bardziej przyszłościowy (choćby większą wydajność IPC), nowszy ale wymaga dopłaty jakiś 300zl. 

Co do intela wybór "gołych" rdzeni, problemy i łatki bezpieczeństwa nie zachęca do kupna i obawiam się że starczy na krócej. 

Dochodzi jeszcze sprawa stricte zakupu, procesory są najmniej awaryjne i myślałem nad tym by kupić używkę 2600/9400f ale ceny są praktycznie takie same jak nówki w sklepie. Co do sklepów zainteresowała mnie oferta sklepu xtreem, mają niższe ceny niż konkurencja ale w ofercie tylko garstka popularnych produktów a i opinie są mieszane. 

Co o tym wszystkim myślicie?

Edytowano przez arina2012
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bull3t napisał:

Przydałoby się jednak określić budżet oraz części do kupienia (kompletna "skrzynka", peryferia?).

Co do budżetu to w granicach rozsądku,  myślałem o ~3k ale jeżeli dopłata byłaby wskazana to oczywiście rozważę. Do kupienia jest cała skrzynka (bez systemu ponieważ go posiadam), pozostał mi jedynie dysk 1 TB HDD na dane i monitor. Co do monitora to będzie do wymiany ale już w przyszłości i nie uwzględniamy go na tą chwilę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bull3tdzięki za odpowiedź. Zestaw dobrze wygląda też myślałem o takim zestawieniu. Obecny monitor 1440x900 ze złączami DVI i VGA.

Miałbym kilka pytań co do powyższego zestawu:

1. Warto dołożyć do któregoś z podzespołów, CPU czy GPU by poprawić wydajność i żywotność zestawu? (Docelowo full hd)
‌2. Dałeś dobra płytę z powiększonym biosem ale czy warto kręcić te ryzeny? Jeżeli nie kręcił bym CPU (2600/3600) dałoby radę coś na niej uciąć z ceny?
‌3. Mam 1 TB HDD i sporo wolnego miejsca, może dla oszczędności mniejszy SSD chyba że nie warto? 
‌4. W jakim sklepie najlepiej dokonać zakupu żeby było w miarę tanio i bezpiecznie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można pomyśleć nad GTX 1660 Ti lub używaną GTX 1070 z jakąś dłuższą gwarancją producenta. Obie karty to ta sama półka wydajnościowa.

2. Z Ryzena 5 2600 coś tam możesz wykręcisz, ale z nowych już niewiele. Możesz wziąć MSI B450-A PRO. Tak nawiasem, to jakieś poważne płyty do kręcenia to nie są - te są droższe o kilkaset złotych.  Po prostu są to przyzwoite płyty.

3. Mniejszego nie warto brać. Jeśli musisz szukać oszczędności, to może Crucial BX500 480GB Cię zainteresuje.

4. W takim, który ma dobre opinie na np. ceneo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Myślałem nad używanym CPU na gwarancji ale ceny są praktycznie takie jak nówki ze sklepu także chyba odpuszczę. 

2. Sądziłem że płyty choćby MSI MAX które kosztują ~500 zł są dobre do podkręcania a nie tylko "przyzwoite". Może tutaj warto oszczędzić?

Nie wiem czy zestaw idzie w dobra stronę, przycialem na płycie i dysku na rzecz CPU ale może wystarczyłby 2600??? Druga sprawa czy całość byłaby kompatybilna i opłacalna bo w specyfikacji nie znalazłem aby te pamięci były kompatybilne??

Jak prezentuje się poniższy zestaw do wcześniejszego?

https://www.morele.net/inventory/info/8a4ced54/

Edytowano przez arina2012
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Pod 3600 brałbym jednak płytę w wersji MAX, bo po co z góry pakować się na ewentualne problemy? Pod 2600 można wziąć tańszą płytę. Jak grasz dużo w CS GO to dopłata do 3600 ma sporo sensu, dużo większa wydajność w tej grze. A co do kręcenia, no to te płyty dają spokojnie radę z OC Ryzena 7 2700 / 3700X. Chodzi bardziej o to, że jakby ktoś chciał mocno kręcić, to są do tego lepsze płyty. Inna sprawa, że jak wspomniano, 3600 się prawie nie kręci.

Ewentualnie wziąć na razie Ryzena 5 2600 + płyta w wersji MAX i kiedyś przeskoczyć sobie na Ryzena 7 3700X - takie rozwiązanie też ma sens.

3. Z pamięciami nie powinno być problemów.

SSD w wersji Lite jest kiepski, lepiej wziąć SX6200 Pro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arina2012 napisał:

2. Sądziłem że płyty choćby MSI MAX które kosztują ~500 zł są dobre do podkręcania a nie tylko "przyzwoite". Może tutaj warto oszczędzić?

Dobre płyty do kręcenia są na chipsetach X370/X470/X570. Na B450 możesz podkręcić Ryzena 5, Ryzena 7 ja bym osobiście na takiej płycie nie kręcił.

Pisząc, że są to przyzwoite płyty, miałem na myśli bardziej współpracę z pamięciami RAM itp., niż możliwości OC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...