Skocz do zawartości
Skarga

Dell Vostro 3668 - jaką kartę dokupić?

Polecane posty

Jaką kartę najlepiej kupić do Dell Vostro 3668, by komputer ogarniał najnowsze tytuły?

Czy będzie konieczne również kupno mocniejszego zasilacza?

Czy w ogóle uważacie, że dostosowanie tego rodzaju sprzętu pod gry ma ekonomiczne uzasadnienie czy lepiej sprzedać i kupić coś bardziej dla gracza?
Budżet 500-700 zł.

 

Specyfikacja za x-kom:

Procesor: Intel Core i5-7400 (4 rdzenie, od 3.00 GHz do 3.50 GHz, 6 MB cache)
Pamięć RAM: 8 GB (DIMM DDR4, 2400 MHz)
Zintegrowana karta graficzna: Intel HD Graphics 630
Dysk: SSD SATA 256 GB
Zasilacz: 240 W

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz byłby wskazany, jeśli nie chcesz się ograniczać przy zakupie karty. Co do samej karty - przyjąwszy, że do mobo nie będzie się burzyć oraz odliczywszy te +/- 200 na PSU zostaje ok. 500 zł. Z nowych w tej kwocie są RX 560 czy GTX 1050, ale  2 GiB nie robią dziś szału. W przypadku używanych w tej cenie jest np. RX 570, GTX 1050 Ti lub GTX 970  wyposażone w 4 GiB.

 

Tematy o zakupach komputerów i podzespołów do nich zakładamy w dziale "Komputery i podzespoły".

Wątek został przeniesiony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uporządkowanie, jak również odpowiedź. 
Dzwoniłem do Della i dostałem odpowiedź, że zasilacz można wymienić tylko "na własną rękę" czyli z utratą gwarancji (nawet nie wiem czy ten komp jeszcze jakąś ma i czy mam prawo z niej korzystać, jako że dostałem go "w spadku").
Gość z infolinii podpowiedział, że na tym zasilaczu wg niego najprawdopodobniej (ale gwarancji nie daje) mogę podpiąć Nvidia GTX 1050 2GB DDR5.
Mam w planach wizytę u kumpla, który ma taką kartę, żeby sprawdzić czy na pewno ruszy. Gdyby ktoś znał z góry odpowiedź na to pytanie, to by ułatwiło.
Trzeba zaznaczyć, że nie mam wielkich wymogów, gram głównie w stare bądź mało wymagające produkcje, jak Don't Starve. Marzy mi się nadrobić kilka nowszych RPG - Wiedźmin 3, Divinity: Original Sin II, Torment: Tides of Numenera, BioShock Infinite... Najważniejsze, by komp był stabilny w trakcie zwykłego użytkowania, które na co dzień to przede wszystkim Netflix, Winamp, Word, okazjonalnie Photoshop i kilkanaście zakładek w Chrome. Chodzi non stop, bo słucham z niego muzy, więc by się nie przegrzewał itd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz powinien pociągnąć GTX 1050, to oszczędna karta.

Z drugiej strony budżet pozwala na kupno Vero L2 500W + używanego RX 570 4GB na gwarancji, więc osobiście poszedłbym raczej w taki zestaw.

Skoro wymiana zasilacza wiąże się z utratą gwarancji, to dorzucenie karty graficznej także - pewnie są plomby na obudowie. Inna sprawa, że chyba lepiej już stracić tę gwarancję (o ile jest) ale za to znacznie ulepszyć komputer, niż się męczyć na zintegrowanej grafice - w końcu nie jest to sprzęt gdzie awaria czegokolwiek niesie ze sobą jakieś gigantyczne koszta. Czy padnie plyta główna, czy RAM, czy dysk czy obecny zasilacz - koszt doprowadzenia PC do stanu użyteczności to będzie 150-200 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plomby żadnej nie ma, a bebechy wyglądają jak poniżej (gdyby potrzeba więcej zdjęć, daj znać). Być może ziomeczkowi z infolinii chodziło o to, że skrzynka i wywiew obudowy na ten zasilacz są dość małe. Wygląda mi na to, że bez bardziej zaawansowanej ingerencji w strukturę obudowy, typu wycięcie większego otworu, będzie problem z zamontowaniem czegoś większego.

 

57485404_439093780252597_793208205336379392_n.jpg

57449605_436343360507557_8723501310332108800_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego żem nie wziął pod uwagę - budowa wygląda na SFF i bez zmiany na standardową ATX/ITX wiele tu się nie zdziała.

Dla przykładu:

https://www.x-kom.pl/p/296954-obudowa-do-komputera-silentiumpc-regnum-rg1-pure-black.html

lub

https://www.x-kom.pl/p/482018-obudowa-do-komputera-silentiumpc-signum-sg1.html

oraz

https://www.x-kom.pl/p/423077-zasilacz-do-komputera-be-quiet-system-power-9-400w.html

lub

https://www.x-kom.pl/p/364861-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-500w-vero-l2-bronze.html

a za pozostałą kwotę szukać karty.

Inaczej pozostają energooszczędne karty na "małym śledziu".

Chociaż z drugiej strony:

https://www.x-kom.pl/p/340426-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-gtx-1050-ti-4gt-lp-4gb-gddr5.html

Małego śledzia ma, prądu wiele nie pożera i  w kwocie 700 zł się mieści

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecna obudowa jest fajnie skonstruowana i bardzo kompaktowa, myślałem raczej nad wywaleniem większego otworu i zbudowaniem półeczki. Głupota? Ryzykuję przegrzanie?
Robi się z tego 140 + 180 + (powiedzmy) 440 za używanego RX 570 4GB = 660 zł pytanie czy ma to ekonomiczny sens? Może lepiej sprzedać to co mam jako komplet (wartość rynkowa? 1400?) i kupić jakiegoś gotowca typu https://allegro.pl/oferta/mega-okazja-i5-4x3-4gh-8gb-radeon-rx570-4gb-ssd240-7853753414

Ewentualnie kombinować żeby zaoszczędzić kupując jednak tylko kartę (wspomniany energooszczędny GTX 1050 za 550). Tu pytanie jaki jest praktyczny sens kupna karty 4GB zamiast 2Gb? Bo domyślam się, że to stanowi największą różnicę? Jak wspomniałem, ogarnianie najnowszych gier nie ma dla mnie wielkiego znaczenia. Bodaj najbardziej wymagającą produkcją, którą chciałbym wreszcie ograć jest Wiedźmin 3. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to najprościej będzie kupić GTX 1050 Ti, najlepiej używkę (nowe są drogie na tle RX 570). Szukaj takiego modelu co nie ma potrzeby podpięcia dodatkowego zasilania, np. https://www.x-kom.pl/p/332036-karta-graficzna-nvidia-palit-geforce-gtx-1050-ti-stormx-4gb-gddr5.html

Tu masz z miejsca 4GB VRAM, w Wiedźmina 3 pograsz spokojnie na wysokich detalach.

Sama karta ma podobne zapotrzebowanie na energię do 1050, więc też powinien zasilacz dać radę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem na tak, zwłaszcza gdyby udało się znaleźć nieco tańszą używkę, ale wciąż niepokoi mnie słowo "powinien" zwłaszcza, że gość z infolinii wspominał, że TI nie pójdzie :/ Myślisz, że jest jakiś sensowny sposób, by się się upewnić przed utopieniem siedmiu stów? Nie wiem, pójść do sklepu stacjonarnego i poprosić o zweryfikowanie przed zakupem?
EDIT:
znalazłem aukcję: 
https://allegro.pl/oferta/palit-geforce-gtx-1050-ti-1392-1752-mhz-4-gb-7982452711?msg=Twój+e-mail+został+wysłany.&msgtoken=048a25b10f8bf5405c1e387864ffa85323220a1444b540a86acf77d00be2ff62 zaoferowałem kupno w przypadku możliwości zwrotu, gdyby karta okazała się niekompatybilna

Pytanie: Czy w razie gdyby zasilacz wystarczył nie ryzykuję jakimiś niespodziewanymi problemami np. przegrzaniem przy tak niewielkiej obudowie?

Edytowano przez Skarga
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Karta kupiona i zainstalowana. Odpaliłem test 3DMark, by zobaczyć czy wszystko śmiga. Niestety, komp pada w 2:09:

Filmik nagrywany iPhonem. Jak sądzicie, jaka może być przyczyna?

BTW chciałbym zapytać jaką klawiaturę przewodową polecacie dla kogoś kto dużo pisze?

W nadziei, że problem uda się ogarnąć zapytam jeszcze w jaką gierkę zainwestować żeby nacieszyć się możliwościami nowego sprzętu. Kiedyś się kupowało Crysisa, a dzisiaj?

59450933_2175478132489756_3092512530568839168_n.jpg

Edytowano przez Skarga
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może zasilacz jednak nie wyrabia wbrew temu co jest napisane na tabliczce znamionowej... W każdym razie, żeby nie było, że to ja zły poleciłem i nie działa, to GTX 1050 (którego polecił gość na infolinii) też by pewnie się wykrzaczał, bo pobór energii jest niemal identyczny:

power_load.png

Możesz jeszcze zrobić testy w jakichś grach. Co do testów, no to nie wiem co masz za gry pod ręką. Można ściągnąć jakieś darmowe demo, np. Shadow of the Tomb Raider (jest na Steam).

 

Jak się okaże, że nie wyrabia, to można pomyśleć o nowym zasilaczu i obudowie. Jak z kasą na razie krucho, to zawsze można kompa używać "na pająka", tzn. kupić póki co sam zasilacz i po prostu położyć go gdzieś na ziemi obok PC i zostawić obudowę otwartą. A jak kasa się znajdzie, to kupić jakąś tanią obudowę, nawet takiego Armisa AR1 za 100 zł. Zasilacz od biedy można poszukać jakiś używany, więc idąc po najmniejszej linii oporu dołożysz do interesu jeszcze 200 zł.

Co do klawiatury - kwestia budżetu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet na klawiaturę ok. 100 zł.

Nie chodzi o brak kasy tylko ekonomię czy w ogóle jest sens zostawiac taki komputer, bo jeśli za niego dostanę powiedzmy 1500 zł (nie wiem, ciężko zweryfikować) może się okazać, że budżet z tego + taka karta 440 zł pozwala na zakup sensownego zestawu gamingowego. Z doświadczenia zwykle przebudowywanie czegoś w nieskończoność nie jest najsensowniejszym ekonomicznie rozwiązaniem.

Odpaliłem słabszy test, wynik niestety podobny: 

Crash w 2:48

Czy może są jakieś testy, które pozwalają np. monitorować wydajność, walidują temperaturę etc. aby zdiagnozować co się właściwie dzieje i czy jest szansa by to jakoś naprawić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ten komputer raczej więcej, niż 900-1000 zł nie dostaniesz. 

Więc moim zdaniem lepiej kupić po prostu nową obudowę i zasilacz i przerzucić bebechy do nowej obudowy. 

Co do diagnozy - można ściągnąć HW Monitor i sprawdzać temperatury na CPU i GPU, i to w zasadzie tyle. Z filmików mi to wygląda na typową winę po stronie zasilacza - obciążenie jest zbyt mocne, przez to spada napięcie na linii 12V poniżej dopuszczalnej granicy i odcina kartę, a to powoduje reset całej skrzynki.


Za stówkę mogę polecić taką klawiaturę - https://www.x-kom.pl/p/379677-klawiatura-przewodowa-modecom-volcano-hammer-outemu-blue.html - tylko będzie dość głośna, jak to mechanik.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Często trafiałem w testach na te klawiatury Vulcano i chyba którąś faktycznie wezmę, a jakaś mechaniczna, która nie byłaby tak głośna? Zdarza mi się stukać po nocach... ;)
Po minucie testu temperatury nie wzrosły praktycznie w ogóle, więc to chyba nie to...

EDIT: Po godzince z Larą wszystko wydaje się być w porządku:

 

 

Lara.jpg

Edytowano przez Skarga
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda mechaniczna klawiatura będzie głośna. Są co prawda takie z przełącznikami MX Silent i te są cichsze, ale to wydatek od 500 zł w górę.

Skoro w grze wszystko ok, to możliwe, że komputer wykrzacza się jakoś przez benchmark. Możesz też potestować jakieś inne wymagające gry, kwestia co tam masz pod ręką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...