Skocz do zawartości
Patryk1710

Rozwiązany: Upgrade?

Polecane posty

Cześć, zakładam ten temat ponieważ myślę nad małą modernizacją mojego PC. Nie jestem jednak pewien czy ma ona sens. Rozważam zmianę mojego i5 4590 na i7 4790. To najlepszy procesor jaki mogę wpakować do mojej płyty i przy cenie ok 600 zł wydaje mi się, że dużo nie potanieje i nawet w przypadku późniejszej odsprzedaży dużo nie stracę. 

Co do samego powodu, to grywając w Battlefielda 1 irytowały mnie spadki fps na niektórych mapach pomimo ustawienia grafiki na niską. Zawsze myślałem że to wina mojej karty graficznej, ale ostatnio sobie potestowałem z użyciem Afterburnera i doszedłem do wniosku, że procesor nie wyrabia. Poza tym wróciłem do PlanetSide 2, a ta gra jest bardzo wymagająca dla procesorów, więc może doświadczyłbym płynniejszej rozgrywki póki ta gra jeszcze istnieje.

Nie wiem czy to dobry pomysł i chciałbym poznać Wasze zdanie. 

Moja konfiguracja:

MSI B85-G43

I5 4590

GEIL EVO LEGGERA 2x4GB 1600MHz CL9 (GEL38GB1600C9DC)

MSI GTX 960 GAMING 2G

OCZ COREXSTREAM 500W

SSD GOODRAM IRDM PRO 240GB

DYSK SEAGATE ST1000DM003

SILENTIUMPC FERA 2 HE 1224

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bull3t napisał:

Dołożenie 8GB RAMu może zminimalizować spadki FPS, ale średnia liczba FPS jest praktycznie bez różnicy - klik.

Ten test jest przeprowadzony w singlu. Myślę że kampania ma niewiele wspólnego z multi na 64 osoby. 

Lubię sprawdzać testy i benchmarki ale bardzo często są tak przeprowadzone, że nie dają mi za wiele informacji. Np na YouTube jest trochę filmików dedykowanych właśnie tematowi 8 GB vs 16 GB RAM w Battlefield 1. Tylko że w większości porównań 16 GB jest w dual channel a 8 GB nie. Chyba za wiele to nie wyjaśnia. Udało mi się jednak znaleźć coś ciekawego Link

Jeżeli nie znajdę identycznej pamięci do mojej to szukać takiej o tym samym traktowaniu i opóźnieniach?

Wracając do testów to nie wiem właśnie jaka jest ta różnica w grach między i5 4590 a i7 4790. Bo trudno o jakiś test w nowszych grach a starsze nie dość że są mniej wymagające, to jeszcze nie robią użytku z większej liczby rdzeni/wątków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy z reguły są przeprowadzane w singlu, gdyż w multi ciężko o taki sam scenariusz - pojawi się dwóch przeciwników więcej i już wyniki mogą być inne.

Trudno opierać się na tym teście, kiedy procesor lapie 90 stopni podczas gry. Do tego wyżej wspomniane problemy z powtarzalnością.

Szukaj RAMu o takich samych parametrach.

W tym teście są Haswelle:https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_intel_core_i3_8350k_prawie_jak_core_i5_7600k?page=0,11

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem na szybko kampanię na niskich ustawieniach: 5000 MB użycia RAM. Gra online na 64 osoby na tych samych ustawieniach: 7000 MB użycia i rośnie. I na co mi test w singlu? :tongue:

Tak autor tego teściku nieźle daje popalić swojemu prockowi haha. I wciąż to jedyny test który daje jakieś pożyteczne informacje.

W podlinkowanym przez Ciebie teście faktycznie idzie porównać i5 4690k z i7 4790k. I to w Battlefieldzie 1. Wyniki pokazują, że jakaś różnica jest, tylko jak ona wygląda w multi? Chyba to mi więcej powie link . Muszę tylko uważnie obejrzeć od początku do końca :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Patryk1710 napisał:

Tak autor tego teściku nieźle daje popalić swojemu prockowi haha.

Powinni go "posadzić" za znęcanie się nad procesorem. ;) Żeby mieć po 90 stopni na i7-4790K@4GHz podczas grania, to naprawdę trzeba mocno oszczędzić na chłodzeniu.

11 godzin temu, Patryk1710 napisał:

Gra online na 64 osoby na tych samych ustawieniach: 7000 MB użycia i rośnie.

Może być podobna sytuacja jak z wykorzystaniem VRAM w kartach graficznych - niby widać w ustawieniach, że wykorzystanie VRAM jest wyższe niż posiada karta, ale gra działa płynnie. W innym przypadku, może być "zapas" VRAM a gra "tnie".

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie. Ale złożenie czegoś nowego jest drogie. Ryzen niby fajnie kosztuje ale mam spore wątpliwości co do przydatności cpu AMD do gier. Karta która wydaje mi się dość fajna: RTX2060 kosztuje tyle, że mogę się tylko za głowę łapać. Dlatego chyba zrobię średni interes i zostanę na tej platformie, dołożę RAM, zmienię procesor i zobaczę efekty.

Tak na prawdę nie gram zbyt wiele, Battlefield 1 jest w sumie najbardziej wymagającą grą, jaką zdarzy mi się odpalić, ale jak już włączę jakąś grę to chce komfortowo pograć. Stąd pomysł na tą i7. 

Przy okazji wiesz może od jakich cen zaczynają się fajne monitory 120 Hz? ( cs:go)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli pozostanie przy obecnej platformie. Jeśli fundusze pozwalają na wymianę procesora i dołożenie RAMu - w porządku, kartę można kupić później.

Jakieś 900-1000 zł trzeba przygotować na przyzwoity monitor z matrycą >120 Hz, np. AOC G2590PX lub G2590FX (recenzja).

Jeśli byś chciał matrycę IPS z podobnymi parametrami, to takie monitory pewnie pojawią się w drugiej połowie roku - http://www.tftcentral.co.uk/articles/high_refresh_rate.htm

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co dołożyłem 8 GB RAM. Chciałem zrobić porównanie 8 vs 16 GB ale nic z tego nie wyszło. Ciągle rozważam i7.

Jaką używaną kartę mógłbym wziąć "na przeczekanie"? Na tych nowszych ludzie jeszcze kopali czy są już od tego wolne?

Co do monitorów to jest jakaś stronka która pozwoliłaby się zorientować w temacie? To jest bardzo trudna sprawa, wybierasz z monitorów których nigdy nie widziałeś, nie możesz ich porównać, nie wiesz czego oczekiwać. Czy może działa tu prosta zasada, im drożej tym lepiej?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i odkopuję temat, bo w sumie jest aktualny i nie wiem czy zakładać nowy.

 

Tym razem w swojej niedoścignionej błyskotliwości wpadłem na genialny pomysł, aby zainwestować w używanego gtx 1070. Zero kompromisów :trollface:

Czy polecacie wypatrywać/unikać jakichś konkretnych modeli? A może wybić to sobie z głowy?

W każdym razie prosiłbym tez o poradę dot. mojego zasilacza OCZ COREXSTREAM 500W. Mam go już jakieś 6-9 lat i podejrzewam, że to nie jest zdrowe. Czy i jaki zasilacz powinienem kupić mając perspektywę na choćby gtx 1070, czy też w przyszłości nowy zestaw z kartą pokroju 5700 XT?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z używek GTX 1070 szukałbym po prostu czegoś z gwarancją producenta na te chociaż pół roku-rok, chłodzenie większość modeli miała przyzwoite. Jak coś znajdziesz to możesz podesłać, ocenimy. Przy czym nie płaciłbym więcej niż 800-850 zł za tę kartę, bo za ~ 1000 zł można już dorwać nówkę GTX 1660 Super.

Zasilacz https://www.ceneo.pl/77595060

Jeśli procka jeszcze nie wymieniłeś to rozważ zmianę platformy, obecnie dobry procesor można kupić za 400 zł:

https://proline.pl/koszyk/361e0928

Po odsprzedaniu obecnej platformy dopłacisz do biznesu z 3 stówki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ciężko będzie znaleźć coś na gwarancji. Z kolei właśnie dokładając cena zbliża się już do nowego 1660 Super o podobnej wydajności.

Ta zmiana platformy brzmi ciekawie, ale wciąż mam wątpliwości czy ryzen podoła ze względu na moc pojedynczego rdzenia. No i w przypadku upgrade'u płyta oraz zdaje się również RAM nie będą optymalne. Pomyślę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do płyty można dołożyć - https://proline.pl/asrock-b450-pro4-am4-p1327772 / https://proline.pl/msi-b450-a-pro-max-am4-p1378187 / https://proline.pl/msi-b450-gaming-plus-max-am4-p1374632  tu można wsadzić spokojnie Ryzna 7 3700X.

Ryzen 5 1600 z dopiskiem AF to Ryzen 5 2600 z nieco niższym taktowaniem, więc wydajność pojedynczego rdzenia jest przyzwoita. Po podkręceniu już w ogóle.

RAM jest w porządku i fajnie się podkręca + dobrze współpracuje z Ryzenami.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do karty to nie chciałbym robić śmieciowego tematu pełnego linków do aukcji...

Chciałbym zapytać czy ma sens szukanie na olx, skoro wysyłka najczęściej tylko po przedpłacie. Na allegro chociaż można sprawdzić opinie o sprzedającym.

No bo właśnie, przeglądam sobie ciekawą ofertę, długa gwarancja, w końcu spojrzałem na nazwę... Link

Co myślisz o Link i tym podobnych wersjach jak "Aero".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do OLX - w ciemno bym nie kupił, jak już to wysyłka za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości przy odbiorze. Wydasz z 3 dychy za przesyłkę ale masz pewność, że przynajmniej dostajesz ten sprzęt, a nie ziemniaka w kartonie. Ew. pisz do sprzedającego, żeby wystawił aukcję na Allegro - tam jednak masz więcej zabezpieczeń, tylko też będziesz musiał pewnie pokryć prowizję.

Ten GTX 1070 Ti w tej cenie bardzo dobra opcja (nawet trochę dziwnie tanio). Wersji mini jednak bym unikał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuję moją Ferę 2 na tych płytach?

Na tą podstawkę planowane są jeszcze jakieś procesory? Ryzeny 4000?

Na Amazonie jest właśnie promocja na te pamięci więc mógłbym skorzystać.

@edit  Gdyby ktoś był ciekawy to odpowiem na moje pytania powyżej. Aby zamontować Fera 2 na am4 potrzeba specjalnego upgrade kitu . Co do następnych ryzenów to nie wiadomo czy będą pasować do płyt B450.

 

Edytowano przez Patryk1710
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KŁOPOTY:

Kupiłem Gigabyte GTX 1660 Super OC 6G (GV-N1660SOC-6GD) i nie posiada ona wyjścia DVI natomiast mój monitor Prolite XB2483HSU-B1 nie ma złącza DisplayPort.

Przejściówka? (obraz na HDMI nie jest idealny co widać gołym okiem)

Oczywiście przed kupnem to sprawdzałem... HELP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...