Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

leebruce

Ramka 5.25" -> 2.5" - głośne klikanie HDD

Polecane posty

Witajcie. Wczoraj kupiłem SSD SATA (Crucial MX500 500GB) do mojego laptopa (Asus R556LB), postanowiłem jednak zachować starego HDD (Hitachi/HGST Travelstar 5K1000 2.5" 1TB) wkładając go w miejsce nieużywanego napędu DVD (użyta ramka to Gembrid MF-95-01).

Oba dyski są prawidłowo wykrywane w BIOSie i działają (zarówno pod Windowsem i Linuxem), ale od momentu włożenia dysku HDD w miejsce napędu optycznego, ten wydaje z siebie głośne pojedyncze kliknięcie podczas resetowania laptopa. Dźwięk ten na moje ucho brzmi jak parkowanie głowicy. Wcześniej ten sam dźwięk pojawiał się, gdy odcinane było nagle zasilanie (np. poprzez przytrzymanie dłużej przycisku power laptopa). Podczas wyłączania, włączania i normalnego użytkowania laptopa laptop nie wydaje z siebie takich kliknięć i wszystko brzmi normalnie. 

Chciałbym więc spytać, czy taki dźwięk towarzyszący resetowi może oznaczać coś na dłuższą metę groźnego dla dysku (nieprawidłowa obsługa mSATA przez BIOS skutkująca nagłym odcięciami zasilania przy resecie? Jeśli tak, to czy może to zabić dysk?), czy też mogę to zignorować? 

Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

 

@edit: przy każdym restarcie flaga C0 (Power-off Retract Count - Ilość wyłączeń spowodowanych odcięciem zasilania) w SMART wzrasta o 1, więc teoria o wymuszonym parkowaniu przy każdym resecie zdaje się być prawidłowa. Obecna wartość C0 wynosi 161, więc gdy HDD był zamontowany w swoim starym miejscu, ten licznik raczej nie był zwiększany. Czy to coś, czym powinienem się przejmować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.03.2019 o 18:23, leebruce napisał:

Chciałbym więc spytać, czy taki dźwięk towarzyszący resetowi może oznaczać coś na dłuższą metę groźnego dla dysku

Groźne dla dysku nie jest.

 

Dnia 8.03.2019 o 18:23, leebruce napisał:

nagłym odcięciami zasilania przy resecie

Podczas restartu zasilanie nie jest odcięte.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...