Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Smuggler

CD-Action 04/2019

Polecane posty

I tak oto doczekaliśmy się 23. urodzin CD-Action. W nowym numerze (premiera we wtorek 12.03), zapakowanym w srebrno-czarną folię, znajdziecie dwustronny megaplakat (Cyberpunk 2077/Apex Legends), 2 pełne wersje gier – Project Remedium (FPS rozgrywający się w ciele człowieka) i The Dark Eye: Memoria (bardzo wysoko oceniana przygodówka) oraz kody na rozmaite zniżki (sprzęt Logitecha, książki z uniwersum Metro, wybrane komiksy i książki Marvel, Minecraft i Roblox). No i wyjątkowo bogaty zestaw tekstów, w tym urodzinowy Alfabet CDA z rysunkami Marka Lenca.

W Zapowiedziach polecam obszerny tekst o Warcraft III: Reforged, godne uwagi są też artykuły na temat The Legend of Zelda: Link’s Awakening, survival horroru Chernobylite czy „symulatora jaskiniowca” twórcy serii Assassin’s Creed – Ancestors: The Humankind Odyssey. W Już graliśmy też urodzaj – mamy inspirowaną Shadow of the Colossus grę Praey for the Gods, nową produkcję twórców Yakuzy (Judgment), dodatek do Subnautiki (Subnautica: Below Zero) czy wyczekiwane Days Gone.

Jeszcze lepiej jest w Recenzjach – aż nie wiadomo, od czego zacząć. Może od Metro Exodus? Od Apex Legends? Jest też przecież jeszcze Anthem, Kingdom Hearts III, Far Cry New Dawn, a po piętach depczą im Battlefleet Gothic: Armada 2, Dirt Rally 2.0, Trials Rising, Sunless Skies, Crackdown 3... i masa innych. Nie pamiętam, kiedy ostatnio w tym dziale było takie nagromadzenie smakowitości.

A i tak przed wami to, co najlepsze, czyli Publicystyka. W niej zaś refleksje o przyszłości (i przeszłości) BioWare po premierze Anthem („Po Hymnie”). Przybliżamy też sylwetkę Willa Wrighta („Pasjonat Wright”), twórcy Simsów, i dzielimy się ciekawostkami o jednej z jego najlepszych gier („Opowieści z SimCity”). Będzie też jazda obowiązkowo-urodzinowa, czyli „Alfabet CDA”, dwie strony Magazynu Kulturalnego, a także kolejna opowieść z historii polskiej branży – tym razem poświęcona firmie xLanD i grze Electro Body („W poszukiwaniu electro”). Na deser zaś felieton Papkina oraz, rzecz jasna, Szpile.

Dział sprzętowy rozpoczyna się megatestem akcesoriów dla graczy (wiecie – klawiatury, myszki). Jest też test karty graficznej Zotac GeForce GTX 1660 Ti, gamingowego monitora, płyty głównej, pada, obudowy, zestawu chłodzącego, dwóch smartfonów i słuchawek.

Nie brakuje też stałych fragmentów magazynu – Kaszanki, GameWalkera, Na Luzie i Action Redaction. Zapraszamy do kiosków i salonów z prasą już w najbliższy wtorek (cena tym razem wynosi 16,99 zł). Miłej lektury!

############PEŁNE WERSJE GIER

Project Remedium PL/EN (Steam)

FPS • Grapnel • mikroby
Multi: brak
Wymagania: Windows 7/8/10, procesor Intel Core i5-4690/AMD Ryzen 5 1500X, 4 GB RAM, GeForce GTX 760/AMD Radeon R9 270X

Project Remedium okazał się całkiem udanym przedstawicielem zwyczajowo bardzo mocnego gatunku first-person shooterów. I nie przez to tylko, że jego twórcy bardzo sprawnie okiełznali Unreal Engine 4. O Project Remedium było głośno przede wszystkim dzięki temu, że jego akcja rozgrywa się w jednej z najbardziej niezwykłych scenerii, jakie mieliśmy okazję odwiedzić w grach – w człowieku.

Jako Nano+, medbot naprawiony i usprawiony przez obecnego w ciele nanobota diagnostycznego, który stara się dociec przyczyn inwazji patogenów i choroby organizmu, jesteś kierowany w kolejne punkty zapalne – do wątroby, żołądka, serca, nerek itd., by na miejscu walczyć z napastnikami. Ważne w Project Remedium są także elementy RPG. Koniec końców Project Remedium to produkt jedyny w swoim rodzaju. Nie jest oczywiście idealny i szybko wychodzą na jaw jego braki – m.in. powierzchowność i powtarzalność zadań czy brak wrażenia ciężaru walki z nieustannie regenerującymi się przeciwnikami – ale mimo to pozostaje jednym z najbardziej niezwykłych FPS-ów ostatnich lat i warto poświęcić mu czas. Polecamy na zdrowie.

The Dark Eye: Memoria EN

przygodowa • fantasy • Klątwa wron 2
Wymagania: Win Vista/XP/7/8/10, procesor 2,5 GHz, 2500 MB RAM, karta graficzna z 512 MB RAM

Ciąg dalszy The Dark Eye: Chains of Satinav, zwanej także czasem Klątwą wron. Memoria to klasyczna dwuwymiarowa przygodówka point’n’click wyróżniająca się ręcznie rysowanymi fantastycznymi sceneriami. Zagadki w niej, podobnie jak w Klątwie wron, są zwykle sensowne, dostępna jest też na szczęście bardzo pomocna opcja podświetlania aktywnych punktów na ekranie. Warto też mierzyć się z łamigłówkami, by poznać zaskakująco jak na gry dojrzałą fabułę i cieszyć się sprawnie napisanymi i odegranymi dialogami.

KODY ZNIŻKOWE

LOGITECH

Głośniki Logitech Z906 – 350 zł taniej
Mysz dla graczy Logitech G203 – 40 zł taniej
Promocja obowiązuje w sklepie internetowym euro.com.pl i w sklepach stacjonarnych RTV Euro AGD.

KSIĄŻKI Z UNIWERSUM METRO

Dzięki kodom pobranym z naszego serwisu kody.cdaction.pl po użyciu zdrapki ze strony 130 będziecie mogli taniej zakupić książki z „Uniwersum Metro”. Rabaty naliczane są od cen okładkowych.

40% rabatu na książki „Metro 2033”, „2034”, „2035” i wszystkie książki z „Uniwersum Metro 2033” i „2035” (razem około 15 tytułów).
20% rabatu na specjalne wydanie „Trylogii Metra” (cena w detalu: 89,99 zł).
Informacje dodatkowe

Unikalny kod działa na wszystkie książki, które obejmuje promocja, bez względu na to, czy rabat wynosi 20% czy 40%.
Kod można wykorzystać tylko jeden raz.
Kod zadziała na wszystkie książki objęte promocją, jakie znajdą się w koszyku – np. jeśli w koszyku jest 5 książek z serii „Metro”, to rabaty naliczą się na wszystkie książki.
Jeśli kod zostanie wykorzystany i będziecie chcieli później dokupić kolejne książki z promocji, to kod już nie zadziała. Dlatego cały zakup musi zostać zrealizowany w formie jednej transakcji.
Uwaga: rabat naliczany jest od ceny okładkowej książki i nie łączy się z innymi promocjami.

KSIĄŻKI I KOMIKSY MARVEL/MINECRAFT/ROBLOX

30% na wybrane komiksy i książki Marvel oraz książki Minecraft i Roblox.

SPIS TREŚCI

(Tech)land of the Dead   
Newsy

W PRODUKCJI

Warcraft III: Reforged
The Legend of Zelda: Link’s Awakening
Chernobylite  
Warsaw         
Astral Chain   
El Hijo 
Ancestors: The Humankind Odyssey
JUŻ GRALIŚMY

Praey for the Gods
Judgment
Subnautica: Below Zero
Days Gone
Foundation

RECENZJE

GameWalker 
Metro Exodus
Spike Volleyball
The Liar Princess and the Blind Prince
Anthem
Battlefleet Gothic: Armada 2
Wargroove    
Dirt Rally 2.0  
Trials Rising   
Far Cry New Dawn     
Dragons: Dawn of the New Riders
Macrotis: A Mother’s Journey
Eastshade      
Sunless Skies  
Crackdown 3  
Degrees of Separation          
Kingdom Hearts III     
While True: Learn      
Tetris 99
Battlerite Royale       
Jump Force
Apex Legends
Tannenberg
Kaszanka Zone: Boobs ‘Em Up

PUBLICYSTYKA

Po Hymnie
Pasjonat Wright         
Opowieści z SimCity  
Alfabet CDA
Magazyn Kulturalny
Electro Body
Felieton: Proletariusze, łączcie się!
Szpile

TECHNOLOGIE

Megatest: Akcesoria dla graczy
Testy

Zotac GeForce GTX 1660 Ti
Monitor LG MK400H-B
Płyta gówna Gigabyte Z390 Gaming X
Pad Razer Raiju Mobile
Obudowa Armis AR7X TG RGB
Zestaw chłodzenia cieczą Navis RGB 280
Smartfon Honor View20       
Smartfon Xiaomi Mi Mix 3    
Słuchawki Bluetooth QCY T1C          
Słuchawki Bluetooth Xiaomi Mi Sports

INNE

Na Luzie
Action Redaction
Loot
Zdrapka z kodem

Worek.jpg

CDA 04_okladka.jpg

Plakat 1.jpg

Plakat 2.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer urodzinowy pod względem pełnych wersji jest bardzo rozczarowujący. Gdyby byłaby chociaż jedną duża gra to zrozumiałbym cenę 17 zł, ale wg mnie plakaty niepotrzebnie podnoszą koszt zakupu. Kupię tylko dla zawartości. Jednakże budżet na pełne wersję musi być lichy, skoro ostatnie dane mówią o sprzedaży zaledwie 43 tyś. egzemplarzy z listopada 2018.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby CDA było moją żoną to bym podszedł, spytał czy wszystko w porządku i objął ramieniem.

Numer kupię, bo cenię sobie publicystykę i chce poznać Waszą opinię o Metro ale jak na urodzi-nowy numer to słabo.

PS braku recenzji FM 2019 do tej pory Wam nie wybaczyłem.

Do zobaczenia we wtorek!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ubolewam na brakiem recenzji FMa, zawsze była a w tym razem klops. Co do pełnych wersji i ceny - gry z CDA nie odpaliłem od... nawet nie pamiętam już kiedy. Jestem konsolowym plebsem gry z CDA mnie nie interesują (ok, skłamałem, zainstalowałem Shadows Tactics ale to jest wyjątek). Cena dość spora jak na plakaty, a roszczeniowość innych osób pochodzi z faktu bycia rozpieszczanym przez wiele lat przez CDA. Wiadomo, były lepsze pełniaki i dodatki na urodziny ale widocznie teraz nastały ciut gorsze czasy. Szkoda. W każdym razie mnie jako prenumeratora nie obchodzi podwyżka ceny (za to spóźnienia o 2 tyg z dostawą numeru przez Pocztę Polską już tak :P) .

Sama zawartość mi odpowiada, wiele recenzji pełnych wersji którymi się interesuję plus kilka ciekawych zapowiedzi, publicystyka pewnie jak zwykle będzie na wysokim poziomie (mój ulubiony dział w piśmie). 

Mega mnie cieszy pojawienie się Magazynu Kulturowego, bardzo lubię takie rzeczy, kiedyś, kiedyś w CDA było coś podobnego (na mniejsza skalę chyba) i pamiętam, że wiele fajnych rzeczy tam wyhaczyłem i później przeczytałem/zobaczyłem. W minionym numerze była to np. książka o yakuzie polecana przez Berlina. 

Nigdy nie byłem fanem Na Luzie i wiem, że ma długa tradycję w piśmie ale mnie nigdy nie bawiło zbytnio, tym bardziej, że wraz z rozpowszechnieniem Internetu jego byt traci powoli sens, nawet po reorganizacji działu i jego zmniejszeniu. Wiem, że ma sporo fanów ale ja zdecydowanie do nich nie należę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Smuggler said:

Ale NL od jakiegos czasu jest w nowej formulke, nic z netu...

Owszem, co nie znaczy, ze nie jest nawet bardziej zenujace niz kiedys… NL, Kaszanka, GW, Szpile, a teraz jeszcze ten pseudo "Magazyn Kulturalny" - to po prostu zbedne "wypelniacze" miejsca. Lepiej zredukowac liczbe stron do 100 i obnizyc cene za numer. ^^

Jak ktos chce realny (a do tego darmowy) Magazyn Kulturalny to polecam:

 https://esensja.pl/magazyn/

 

PS: Formula "Z zycia redakcji" w NL wyglada identycznie jak smieszne logi z IRC-a wrzucane ongi na bash.org ^^ Tyle, ze tam faktycznie zdarzaly sie smieszne logi… Tak czy inaczej, moda na to dawno przeminela… A Wasze "logi" nie sa nawet smieszne...

PPS: https://www.pcgamer.com/football-manager-2019-review/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, jak się sprzeda ten numer urodzinowy, bo podejrzewam, że bardzo słabo. Ja muszę przyznać, że CDA kupuję tylko dla dobrych tekstów, ale w dzisiejszych czasach to już nie wystarcza. Ostatnia duże gry dane w CDA to Assasin's Creed 4: Black Flag, Ultra Street Fighter 4 oraz Street Fighter x Tekken, potem były już mniejsze produkcje, co z ceną 10, 11 zł było do zaakceptowania co dla niektórych.  Ale wcale się nie dziwię ludziom, że kręcą nosem, bo danie gry niezależnej i w dodatku mało znanej w numerze urodzinowym w cenie za 17 zł to naprawdę nie strzał w stopę, ale potylicę. 

Niestety, plakaty i zniżki sytuacji nie ratują, bo wolałbym zapłacić 11 zł bez plakatów i zniżek niż z tym dodatkami.  A teraz przyjrzyjmy się, jak wogóle wyglądała sytuacja z pełniakami w wasze poszczególne rocznice:

- 1 rok (04/1997 rok) - w tym okresie nie dawaliście jeszcze pełnych wersji regularnie, więc pierwsze urodziny przeszły tak niezauważone

- 2 rok (04/1998) - w drugie urodziny gry Battlecruiser 3000 AD, Kajko i Kokosz w Kranie Borostworów (jako bonus do gry dołączano komiks Janusza Christy) i pierwszy Caesar

- 3 rok (04/1999) - w trzecie urodziny Spec Ops (warto zauważyć, że daliście tu amerykańską wersję gry, która nie różniła się niczym poza tytułem) oraz Prost Grand Prix (recenzja gry była akurat w tym numerze CDA)

- 4 rok (04/2000) - w czwarte urodziny Actua Soccer 3 (kiedyś znana piłkarska seria, obecnie zapomniana)

- 5 rok (04/2001) - w piąte urodziny prawdziwa bomba, bo dano pełną wersję pierwszego Unreala, poza tym tylko w wersji DVD daliście Boomerang Breaker, Homeworld: Retreat oraz Wirtualne Puzzle: Samoloty

- 6 rok (04/2002) - szósta rocznica to Fighting Force (bardzo dobra chodzona bijatyka) oraz pierwszy Tomb Raider z 1996 roku

- 7 rok (04/2003) - Dark Reign 2 oraz Tony Hawk's Pro Skater 2 

- 8 rok (04/2004) - BloodRayne (świetna gra akcji z wampirzycą) oraz S.W.A.T. 3

- 9 rok (04/2005) - główny pełniak to Scrapland, oprócz tego daliście jeszcze Spacecraft, Startopia oraz KAAN; Odzuskaj Oko Nadziei

- 10 rok (04/2006) - jeden z najlepszych numerów urodzinowych pod względem pełnych wersji gier, otóż dano pierwsze Gothica tylko w wersji DVD (ale był płacz na forum, że posiadacze wersji CD nie będą mogli w niego zagrać), Guilty Gear Isuka oraz pierwszy Splinter Cell

- 11 rok (04/2007) - Enclave, Tomb Raider: Chronicles oraz Alone in the Dark 4: Koszmar Powraca

- 12 rok (04/2008) - Tactical Ops: Wojna z Terrorem (warto zauważyć, że gra zaczynała życie jako mod, dopiero potem wydano pełną grę), Total Annihilation: Kingdoms

- 13 rok (04/2009) - 5 mało znanych gier z gatunku tycoon oraz BloodRayne 2, Legend: Hand of God oraz Overclocked: Historia o przemocy

- 14 rocznica (04/2010) - BlackSite Area 51, Delux Ski Jump 2.1, Drakensang: Dark Eye oraz The Legend of Beowulf

- 15 rocznica (04/2011) - główny pełnia to Call of Juarez Więzy Krwi, zaś pozostałe dwie gry to Shaun White Snowboarding i Bionic Commando

- 16 rocznica (04/2012) - dano samodzielny dodatek do piątych Hirołsów  o nazwie Dzikie Hordy oraz nail'd i Oddworld: Oddboxx (zestaw czterech odsłon serii Oddworld)

- 17 rocznica (04/2013) - Far Cry 2 oraz znana gra niezależna Magicka

- 18 rocznica (04/2014) - pierwszy Assasin's Creed oraz Tom Clancy's: H.A.W.X. oraz mniej znane produkcje Cinders, Strategic War in Europe oraz  Off-Road Drive: Rajdy Bezdroży

- 19 rocznica (04/2015) - tu było bardzo dobrze pod względem danych gier, bo otrzymaliśmy siódmą odsłonę serii Settlers, Prototype 2 oraz Star Wars: Kotor 2

- 20 rocznica (04/2016) - tu tylko jeden pełniak, ale za to jaki, polska odpowiedź na serię Dark Souls, czyli Lords of the Fallen

- 21 rocznica (04/2017) - tu muszę przyznać zaszaleliście, bo Far Cry 3 oraz Assasin's Creed: Brotherhood to naprawdę zacne produkcje

- 22 rocznica (04/2018) - szósta odsłona serii Heroes of Might and Magic oraz Dead Rising 2

Patrząc na ten urodzinowy numer pod względem danych produkcji jest on najsłabszy od roku 1997 roku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę po raz chyba pierwszy jestem rozczarowany zapowiedzią najnowszego numeru CDA. Owszem miło, że został dołączony plakat, ale... pełniaki jak na taki numer to po prostu takie sobie to po pierwsze. Po drugie spora podwyżka ceny na ten numer. Stanardowy CDA kosztuje 11 zlotych, a tutaj za dołączony plakat śpiewacie sobie 17 zlotych. Rozczarowanie jest tym większe, że tym razem nie było żadnych przecieków. Spodziewałem się więc, że redakcja szukuje jakąś bombe, a wyszło jak z aferą Gazety Wyborczej w sprawie Kaczyńskiego, gdzie byli oburzeni, że powiedział, że ma być wszystko załatwione legalnie.

Owszem teksty fajne i wogóle, ale... to rozczarowanie jest.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Smuggler napisał:

Ale NL od jakiegos czasu jest w nowej formulke, nic z netu...

Tak, tak, ja po prostu nigdy nie byłem fanem tego działu. Ani teraz, po jego zmianie. Wolałbym np dwie dodatkowe strony na publikacje. Choć wiadomo, że nie każdemu się dogodzi bo np. Coenn nazwał Magazyn Kulturalny i Szpile niepotrzebnymi wypełniaczami z czym ja się nie mogę zgodzić. Jak już wspominałem wyżej MK osobiście mi przypadł do gustu i mam nadzieję, że ta formuła będzie kontynuowana, a szpile zawsze uważałem za dowcipne i sarkastyczne komentarze dotyczące branży, zawsze są jedną z pierwszych rzeczy jaką czytam. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba dawno premiera nowego numeru "CD-A" nie budziła tylu emocji (w tym przypadku, niestety, negatywnych). Trudno się dziwić - w końcu to jeden z "tych" numerów, na które niegdyś czekało się tygodniami. Był chyba czas, że na łamach pisma o numerze urodzinowym wspominało się już dwa, trzy miesiące wcześniej...

Wydaje mi się, że w pełni uzasadnione są narzekania na nagły wzrost ceny - i to o kilka złotych. Czy taki przeskok z numeru na numer miał miejsce w historii "CD-A"? Chyba nie... Oczywiście rozumiem, że czasopisma muszą podwyższać cenę ze względu na wszechobecność Internetu (w tym roku co najmniej jeden tygodnik i jeden dziennik podwyższyły cenę w stosunku do roku ubiegłego), jednak taki nagły skok kojarzy się z próbą ratowania tonącego okrętu. To truizm, ale takie "szarpanie" jest oznaką pewnej nerwowości. 

Jednak cieszy mnie, że redakcja szuka klucza do ratowania czasopisma. Powrót Siekiery i działu "Kaszanka", "GameWalker", odważna decyzja o zrezygnowaniu z płyty (mimo zobowiązującego tytułu pisma!) to oznaka, że "CD-A" nie chce poddać się tak łatwo. I dobrze, bo to pismo zawsze kojarzyło mi się z pewną pionierskością, nietypowością, "szaleństwem"... A jest wiele pism, które obecnie dogorywają i nic z tym nie robią. Kłopot w tym, że czas gazet, czasopism (zwłaszcza przeznaczonych dla młodszych czytelników) kończy się... Kiedyś zapytałem dzieci w szkole podstawowej, czy znają tytuły jakichś gazet, czasopism. Odpowiedziały, że znają. Są to: "Lidl", "Biedronka"... 

(Nawiasem mówiąc, bardzo ciekawe jest to, że wiele z tych zmian, które nastąpiły w ostatnim czasie, to tak naprawdę powrót do tego, co już było. Innymi słowy: oldschool górą!)

Internet zapewne wniósł wiele dobrego, jednak dla mnie, miłośnika spędzania wolnego czasu w salonikach prasowych, oznacza również kres czasopism. 

Wszystkiego dobrego dla redakcji, w końcu nadzieja umiera ostatnia. Mam nadzieję, że "CD-A" jeszcze czymś zaskoczy. Przez te lata zrobiliście dla polskich czytelników wiele dobrego; bardzo dużo Wam zawdzięczam! Powodzenia!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Spooky Albert napisał:

1. Wydaje mi się, że w pełni uzasadnione są narzekania na nagły wzrost ceny - i to o kilka złotych. Czy taki przeskok z numeru na numer miał miejsce w historii "CD-A"? Chyba nie... Oczywiście rozumiem, że czasopisma muszą podwyższać cenę ze względu na wszechobecność Internetu (w tym roku co najmniej jeden tygodnik i jeden dziennik podwyższyły cenę w stosunku do roku ubiegłego), jednak taki nagły skok kojarzy się z próbą ratowania tonącego okrętu. To truizm, ale takie "szarpanie" jest oznaką pewnej nerwowości. 

Jednak cieszy mnie, że redakcja szuka klucza do ratowania czasopisma. Powrót Siekiery i działu "Kaszanka", "GameWalker", odważna decyzja o zrezygnowaniu z płyty (mimo zobowiązującego tytułu pisma!) to oznaka, że "CD-A" nie chce poddać się tak łatwo. I dobrze, bo to pismo zawsze kojarzyło mi się z pewną pionierskością, nietypowością, "szaleństwem"... A jest wiele pism, które obecnie dogorywają i nic z tym nie robią. Kłopot w tym, że czas gazet, czasopism (zwłaszcza przeznaczonych dla młodszych czytelników) kończy się... Kiedyś zapytałem dzieci w szkole podstawowej, czy znają tytuły jakichś gazet, czasopism. Odpowiedziały, że znają. Są to: "Lidl", "Biedronka"... 

2. (Nawiasem mówiąc, bardzo ciekawe jest to, że wiele z tych zmian, które nastąpiły w ostatnim czasie, to tak naprawdę powrót do tego, co już było. Innymi słowy: oldschool górą!)

 

Według mnie to nie tylko wina internetu, ale zwyczajnie koszty rosną. Media, czynsz,. wynagrodzenia. Nie da się w nieskończoność oszczędzać, w pewnym momencie konieczna jest podwyższa ceny, albo np odchudzenie mocno i pozostawienie ceny jak jest. Dlatego rezygnacja z płyt to dla mnie konieczność i dobrze, że to zrobili, ciekawe tylko czy to coś dało, czyli wzrósł wolumen sprzedaży. 

 

Wydaje mi się, że oldschool górą, bo młodzi mają internet, mają komórki, ich nie interesuje czytanie recenzji w jakimś tam czasopiśmie, a starsi czytelnicy, lubią co było. Ale tutaj nie mam pojęcia jak wygląda struktura wiekowa czytelników CDA także mogę się mylić. :)  I największym problemem jest steam oraz humblebundle i inne serwisy. Pomijając AAA to większość gier można mieć w naprawdę niezłych cenach, przez co pełniaki tutaj już nie są tak interesujące, jak były kiedyś. Mi tam się wydaje, ze jeżeli pismo da radę się utrzymać to i tak zmierza ku wyrzuceniu gier, a będzie sam magazyn do czytania. Zbyt mało ludzi kupuje aby mieli za co dać głośne hity, a dopłacać wydawca nie będzie. I niestety, ale poprzedni rok zawalili. Za dużo było gier od Ubi, Assasin Creed spoko gierka, ale bez przesadyi  coś mi się zdaje, że takie traktowanie spowodowało, że spora część odsunęła się i zakończyła kupowanie czasopisma. I dla mnie to wydanie to porażka z punktu widzenia marketingu. Zero przecieków, budowania napięcia, tak jakby już te urodziny nic nie znaczyły dla redakcji. Czy pełniaki zasługują na miano aby się znaleźć w wydaniu urodzinowym nie wiem, bo to indywidualna rzecz, ale osobiście wolałbym taką Deponię przesunąć z poprzedniego na to wydanie, bo wydaje się lepszą grą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na moment kiedy redakcja (wydawca?) dojrzeje do decyzji o zaprzestaniu inwestowania w płyty/pełne gry i skupi się tylko na "treści czytanej". Powinno się zrobić ankietę wśród czytelników, na FB, na cdaction.pl, w czasopiśmie (jak to kiedyś bywało) żeby wybadać co ludzie chcą widzieć w CD-A.

Ja nawet nie odrywam zdrapek ze strony, nie po to kupuję CD-Action.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i owo juz przeczytalem w kwietniowym CDA. Ogranicze sie do samych plusow, do ktorych zaliczam… Recenzje Anthem na lamach magazynu. Jedyna taka. PC Gamer wrzucil swoja niestety na witryne internetowa. A Game Informer w przeciwienstwie do Was recenzowal wersje na XOne i z powodu zaistnialych perturbacji, po wgraniu patcha trzeba bylo zaczynac gre na nowo. Poki co omowili gre w podcastcie.

 

Podobnie recenzja Battlefleet Gothic Armada 2 na lamach magazynu tylko u Was.

Plakatu co prawda nie zawiesze, ale przyznac trzeba, ze jest duzy i masywny. Solidny.

Pelniaki nawet ciekawe. Oba dodalem do bibl. Steama.

Dobrze, ze wlasnie 9kier recenzowala Sunless Skies.

A jednak wspomne o minusach… Ta reklama razi. Zdjecie tego polityka… i kazdego innego. Natomiast strone wykorzystana (zmarnowana?) na Kaszanke wypelnilbym objasnieniem Waszego systemu punktacji gier… Tak jak jest to w PCG czy GI.

pcgscoring.png.1bdfbb4c5121acdaa1da295d1161bd0e.png

giscoring.png.eed13a5ab2dd3b78159684cde05e3d9e.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cofam narzekanie na ten numer CDA. Boczyłem się jeszcze w momencie zakupu, ale teraz odpakowałem, zobaczyłem plakat, dotknalem go i... o matko Boska Bezlitosna jaki on jest dobrej jakości jeśli chodzi o papier. Naprawdę mnie zaskoczyło. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie szczere pytanie z prośbą o szczerą odpowiedź. Czy wydawnictwo Bauer zażyczyło sobie reklamy "Inni lekarze go nienawidzą, zdjęcia przed i po" na całą(!) stronę zaraz po kaszanka zone? Tyle dobrze, że zaraz po kaszanka zone, najpierw myślałem, że są 2 recenzje a nie jedna. Ale no, rly? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, NoNamed said:

Tyle dobrze, że zaraz po kaszanka zone

Gdy zobaczylem te pare, Kaszanke i reklame typu "scam", to moja pierwsza mysla bylo: o jak by bylo dobrze, gdyby te dwie strony byly na jednej kartce, wtedy wystarczyloby to wyrwac...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, ze na cene pisma REDAKCJA nie ma zadnego wplywu, to sie ustala znacznie wyzej niz siega nasz wzrok.

2 godziny temu, NoNamed napisał:

Takie szczere pytanie z prośbą o szczerą odpowiedź. Czy wydawnictwo Bauer zażyczyło sobie reklamy "Inni lekarze go nienawidzą, zdjęcia przed i po" na całą(!) stronę zaraz po kaszanka zone? Tyle dobrze, że zaraz po kaszanka zone, najpierw myślałem, że są 2 recenzje a nie jedna. Ale no, rly? 

Nie, to akurat nasz wybor by te dwa elementy obok siebie usmiescic. To nie przypadek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu panie. Pojechali z ceną w zamian za plakaty których podejrzewam ponad połowa nawet nie rozłoży. Gdzie te czasy co w podobnej cenie po 2 płyty dawali dvd a CD to i po 5 a do tego pełniaki AAA, a nie gry o których mało kto słyszał czytał widział. Ehh. Łezka się w oku kręci spoglądając na półki uginające się od płytek z pisma drapiąc kolejna Eko zdrapkę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Memorię, to według okładki dostępna jest wyłącznie wersja angielska, tymczasem po aktywacji jej na Steamie,mamy do wyboru język polski (co udowadniam na załączonym screenie). Czyżby nikt z redakcji nie pokusił się o zagranie w ten tytuł? :)

Jeżeli chodzi o pełniaki, to miałem przemilczeć ich kwestię, bo zostało to powiedziane setki razy, w dodatku sama redakcja (mam nadzieję) zdaje sobie z tego sprawę, no ale trzeba to powtórzyć - jak na numer urodzinowy są wyjątkowo słabe. Pytanie tylko, czy skoro redakcja zdaje sobie z tego sprawę, to czy oznacza to, że z CDA jest gorzej, niż mogłoby się wydawać? Mam nadzieję, że nie.

Z plusów, jeśli chodzi o dodatki, to plakat wydaje się być naprawdę wysokiej jakości. Tylko kto wiesza plakaty w 2019 roku? Gdyby na tym z Cyberpunka była chociaż postać kobieca, to może i znalazłoby się dla niego miejsce w jakimś warsztacie samochodowym :D

Memoria.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.03.2019 o 20:28, Coenn napisał:

NL, Kaszanka, GW, Szpile, a teraz jeszcze ten pseudo "Magazyn Kulturalny" - to po prostu zbedne "wypelniacze" miejsca. Lepiej zredukowac liczbe stron do 100 i obnizyc cene za numer. ^^

Jeśli chodzi o kaszankę i Game Walker, to czytelnicy podczas spotkań sami wnieśli o powrót tych działów. Na Luzie mi się też średnio podoba, ale muszą jednak wymyślić coś nowego, a nie kopiować materiały joemonster, które każdy może sobie obejrzeć w internecie o każdej porze dnia i nocy. Szpile są moim zdaniem spoko i zwykle zaczynam od nich czytanie czasopisma.

Pierwsze wrażenie tego numeru? Lekkie rozczarowanie pod względem gier. Zwykle na to nie narzekam, ale to numer urodzinowy i warto jednak rzucić jakimś porządnym tytułem, niekoniecznie AAA, bo są również gry indie, które swoją grywalnością przebijają tytuły większych firm.

Pod względem tekstów jest o wiele lepiej, bo jest sporo recenzji mocnych tytułów jak Wargroove, Sunless Skies czy Kingdom Hearts III. Publicystyka wygląda ciekawie, ale muszę najpierw ją przeczytać i wtedy może sięwypowiem.

Takie 6+/10 według mnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem komentarze "tu i tam", i mam pewne przemyslenia, ktorymi podziele sie tutaj.

  1. Gdy potrzeba zwiekszyc przychod ze sprzedazy magazynu zamiast windowac cene za numeru lepiej wylozyc "czytelnikom" kawe na lawe. W dzisiejszej erze spolecznosc zaangazowana w dane przedsiewziecie jest gotowa wesprzec je finansowo, gdy zachodzi potrzeba. I wcale nie jest niezbedny do tego serwis "crowdfundingowy" w tym wypadku… Wystarczy uczciwie poinformowac o sytuacji, poprosic "czytelnikow" o wyrozumialosc i wsparcie, i wypuscic kilka numerow w formie okrojonej, np. do 100 stron. W cenie 9.99 PLN. Moze nawet bez pelniakow…
  2. Nic strasznego by sie nie stalo, gdyby w przypadku braku ciekawych listow AR zajelo jedna strone. Nic na sile.
  3. Z komentarzy "tu i tam" wynika, ze o zakupie decyduja "pelniaki" numeru - wydaje sie, ze jest to duza grupa nabywcow magazynu (wieksza niz czytelnikow). Nie odrzucalbym ich poprzez rezygnacje z "pelniakow".
  4. Spora grupa graczy nie rzuca sie na nowo wydane gry w dniu premiery. Czesto mija rok i wiecej, tytul tanieje i wtedy dokonuja zakupu. To powiedziawszy chcialbym zasugerowac nowy dzial (w zastepstwie jakiegos obecnego)… pcgflashback.png.8ead932153aa8ef3e5091052ba7bed1f.png

To moja ulubiona sekcja w PC Gamer. Redaktorzy wracaja do gier sprzed lat i ponownie je "recenzuja". Nie raz narobili mi smaka na jakas gre. Chocby w przykladzie powyzej na SH. Mysle, ze nie tylko mnie podobalo by sie, gdyby redaktorzy ograniczyli liczbe recenzji nowych gier (tych takich "meh") na rzecz wrocenia do starych tytulow po latach. Omowienia jak dzis w dany tytul sie gra, czy sie mocno "zestarzal" czy moze jest tak samo grywalny jak w dniu "premiery."

PCG ma tez w magazynie sekcje, gdzie opisuje co fajniejsze fanowskie modyfikacje do gier, co tez jest fajne.

Na koniec bardzo subiektywnie oznajmie, ze dawno, dawno temu lubilem bardzo dzial "Przemyslenia" w CDA (albo podobnie sie nazywal). Lecz dzis, majac wiecej lat, nie przepadam za czytaniem opinii czy przemyslen redaktorow. Chcialbym by tego bylo jak najmniej w sekcji Publicystyki.

--------

A jednak jeszcze cos napisze...

  • CDA naprawde nie musi liczyc az 130 stron. Jak dla mnie wystarczyloby 96-100 stron.
  • Sam niemalze nie zwracam uwagi na dzial Sprzet (brak zaufania), NL, oraz na Kaszanke. Bez GW i Szpili tez bym przezyl.
  • "Listy od czytelnikow" sa w kazdym magazynie i dobrze. Jak do jakiegos numeru nada sie tylko jeden list, to tez OK. Nic na sile.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...