Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

kopernik

Rozwiązany: *Nieco* nowszy komputer (całość) 5000+

Polecane posty

Cześć!
Zastanawiam się powoli nad wymianą obecnego komputera, chciałabym postawić na *nieco* nowszy sprzęt, do tego stacjonarny (PC). Nie musi być jakiś ultra-hiper-wydajny, ale chciałabym, żeby "spotkał" minimalne wymagania. Mam w domu dwa komputery, pierwszy, na którym piszę ma mniej więcej takie statystyki:
* Nazwa obecnego laptopa: HP Compaq 6720s; * Obecny procesor: Intel(R) Pentium(R) Dual CPU T2370 @ 1.73 GHz; * RAM: 3GB; *Karta graficzna: Mobile Intel GM965 (chyba zintegrowana); * Dyski łącznie ok 120 GB;
Więcej danych chyba nie muszę zamieszczać, napiszę tylko, że laptop jest fajny i działa (*tak tylko mówię, żeby nie przestał, w końcu ma z 11 lat*), chodzą mi na nim Sims 2 i Sims Średniowiecze, czasem w Gems of War pogram. Two Worlds też jakoś chodziło... i Planescape. Czego chcieć więcej? (*youtube'a*)
Do drugiego kompa potrzeba karty graficznej, z rodziny ASUS (żeby pasowała do płyty głównej tej firmy).

* Cena komputera: moje podlaskie korzenie i wąż w kieszeni mówią, że jak najmniej, ale mniej więcej złożyłam zestaw za **5000+ zł** (bez myszy, klawiatury, fotela i kabli)
* Preferowany sklep: internetowy, chyba, że na osiedlu znajdę coś taniej
* Części: wszystko, jakąś myszkę mam ewentualnie, plus dodatkowa karta graficzna ze znaczkiem Asusa
    W kolejności ważności (mam nadzieję, że wymieniam wszystko):
     - płyta główna,
    - obudowa (w tym wentylaroty),
    - procesor,
    - pamięć,
    - dysk,
    - karta graficzna (x2),
    - monitor,
    - zasilacz,
    - głośniki,
    - mysz,
    - klawiatura,
    - kable (do podpięcia tego z tamtym),
    - fotel.

* System: Raczej Windows 10, być może dodatkowo jakiś linux
* Zastosowanie komputera:
    - praca - podstawowa obróbka graficzna (Gimp), nie jakoś szczególnie wymagająca + ewentualnie obróbka filmów (DaVinci), też nie jakaś skomplikowana i niekoniecznie (na drugim komputerze o 8 GB RAMu się dało),
    - filmy - wspominam o tym, bo obecnie mam problemy z URUCHAMIANIEM filmów na youtube ;-),
    - gry - nie jestem jakoś bardzo wymagająca (bo to dla mnie i tak będzie ogromny skok w przyszłość), ale gry w jakie gram i chcę grać:
        - Skyrim;
       - theHunter Call of the Wild;
        - gry z rodziny The Sims (obecnie Sims 2 i Średniowiecze, planuję Sims 4);
        - Spore;
        - Don't Starve (+ Together);
        - Portal (i 2);
        - Thief (ten, co ma dodatek Ghost);
    Ogólnie nie wymagam, żeby komp chodził super-ultra szybko na najwyższych detalach.  Fajnie byłoby na płytach CD-Action od czasu do czasu znaleźć grę, która będzie mi chodzić (na laptopie w zasadzie gram w Ednę&Harveya, DST tnie się przy pożarach). Sorry, zdrapkach ;-).
* Podkręcanie: nie planuję
* Planowany zakup: planuję od początku roku, ale coś mi moje uprzejme wsparcie techniczne podpowiada, że niedługo mogą się pojawić obniżki kart graficznych - staram się więc czekać - ile jeszcze powinnam?
* Uwagi: potrzebuję dwie karty graficzne, jedna już do działającego komputera (dlatego z rodziny ASUS), logicznie więc biorąc, druga może być taka sama. Wolę kupić słabszą, starszą kartę, ale bardziej energooszczędną, niż kupić nowszą, droższą i zmieniać dostawcę prądu. NIe wiem, czy do zestawu dobrałam dobry zasilacz - jeśli karta wymaga minimum 300W zasilacza, to znaczy, że w sumie poboru liczyć kartę jako 300W? Z wyliczeń wyszło mi jakieś ~580, więc biorąc jakiś zapas wybieram taki 750W.

Czy mam zakładać oddzielny temat na peryferia? Czy czegoś jeszcze brakuje?


Link z listą zakupów mi nie działa, więc zmieniam na zwykłą listę:

Edit: wstępna lista zakupów w Morele.net; zmiana tekstu na linki;

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) karta graficzna nie musi być tego samego producenta co płyta główna, nie ma to najmniejszego znaczenia.

b) jaka jest specyfikacja tego drugiego komputera, do którego chcesz wsadzić kartę graficzną?

c) zestaw który złożyłaś jest zupełnie bez sensu, głównie mam na myśli kompletnie nieopłacalny procesor i płytę główną, przez co w zestawie ląduje słaba karta graficzna. Niepotrzebnie też zasilacz 750W, gdy ten PC nie weźmie 200W pod obciążeniem :P No ale złożymy coś lepszego, tylko muszę wiedzieć jaki budżet trzeba przeznaczyć na drugą kartę - stąd pytanie o drugiego PC (podaj przynajmniej procesor oraz model i moc zasilacza).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, kopernik napisał:

Do drugiego kompa potrzeba karty graficznej, z rodziny ASUS (żeby pasowała do płyty głównej tej firmy).

Podaj specyfikację tegoż komputera.

18 minut temu, kopernik napisał:

* Cena komputera: moje podlaskie korzenie i wąż w kieszeni mówią, że jak najmniej, ale mniej więcej złożyłam zestaw za **5000+ zł** (bez myszy, klawiatury, fotela i kabli)

Zatem, na komputer chcesz przeznaczyć 5000 zł (włącznie z systemem?), a peryferia oraz dodatkowa karta graficzna to dodatkowy budżet. Dobrze odczytałem Twoje intencje?

20 minut temu, kopernik napisał:

* Planowany zakup: planuję od początku roku, ale coś mi moje uprzejme wsparcie techniczne podpowiada, że niedługo mogą się pojawić obniżki kart graficznych - staram się więc czekać - ile jeszcze powinnam?

Karty graficzne już są tanie. Jeśli kurs dolara amerykańskiego nie zapikuje ostro w dół z jakichś przyczyn, to ceny raczej nie ulegną większym zmianom.

22 minuty temu, kopernik napisał:

NIe wiem, czy do zestawu dobrałam dobry zasilacz - jeśli karta wymaga minimum 300W zasilacza, to znaczy, że w sumie poboru liczyć kartę jako 300W? Z wyliczeń wyszło mi jakieś ~580, więc biorąc jakiś zapas wybieram taki 750W.

Zasilacz mocno przesadzony. GTX 1050 nie pobiera 300W, tylko kilkadziesiąt. Zakładam, że mogłaś pomylić rekomendowaną moc zasilacza (dla całego zestawu) z poborem karty.

25 minut temu, kopernik napisał:

Czy mam zakładać oddzielny temat na peryferia?

Do takich celów służy dział "Peryferia i sprzęt multimedialny", ale ja nie widzę przeszkód do uzyskania odpowiedzi w tym temacie, skoro kupujesz cały zestaw.

28 minut temu, kopernik napisał:

Czy czegoś jeszcze brakuje?

Chyba tylko informacji o stosowanym chwycie w kontekście doboru myszki - klik.

28 minut temu, kopernik napisał:

Link z listą zakupów mi nie działa, więc zmieniam na zwykłą listę:

Aby link działał, musisz zapisać listę zakupową po zalogowaniu na stronie morele.net.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugim kompie siedzi:

- Procesor: Intel i5-4670 3,40 Ghz

- Pamięć 8GB DDR3

- Karta graficzna na razie zintegrowana Intel HD 4600, niepotrzebna jakaś kobyła -  stąd myśl o GTX 1050

- płyta główna Asus Z87-A

(komputer złożony kilka lat temu, mieliśmy kiedyś dokupić jakąś kartę, ale się nie złożyło)

Co do zasilacza: nie byłam pewna tej rekomendowanej wartości, jak ją liczyć. Policzyłam chyba 130 na procesor, 100 na płytę, pamięć + dysk 60, 300 na kartę, wyszło prawie 600, więc zaokrągliłam do 750W.

Co do ceny, startowałam z 3k, ale jak się zorientowałam w obecnych cenach, to myślę, że te mniej więcej 6k (z drugą kartą i systemem) jest do przełknięcia. Jeśli trzeba będzie więcej to chyba dołożę.

 

To na razie tyle, nad myszką chwilę posiedzę.

Procesor i płyta główna były wybierane z myślą o tym, że gniazdo procesora 2066 jest nowoczesnym standardem, więc kiedyś będzie można procka wymienić. Karta graficzna GTX 1050 nie jest jakaś superultranowoczesna, ale dla mnie chyba wystarczająca. Pamiętajcie, że to dla mnie przeskok technologiczny :-).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do obecnego komputera sugeruję RX 570 lub RX 580. Przejrzyj np. taki test: https://ithardware.pl/testyirecenzje/amd_radeon_rx_590_vs_nvidia_geforce_gtx_1060_gddr5x_test_kart_graficznych-8481-5.html

Jeśli taka wydajność Cię zadowoli, to do nowego komputera też można zaaplikować podobną kartę.

GTXy 1050 (Ti) są nieopłacalne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listę zapisałam i mam nadzieję, że jest dostępna tutaj. Zmieniłam kartę na RX580, choć jeszcze nie jestem pewna, muszę trochę poczytać.

 

W kwestii myszki: chwyt mam raczej palm z lekkim clawem, tj. ręka w całości leży na myszce, ale paliczki postawny i środkowy są od niej odczepione, kontroluję palcami i nadgarstkiem (wskazujący do obsługi LPM i kółka, PPM środkowy). Obecnie mam Mysz MODECOM VOLCANO MC-909 BLACK ( M-MC-0909-100 )A4Tech X710 (chociaż moja wygląda identycznie, a ma napisane X750 Extra Fire, jest programowalna) i nie narzekam na żadną. Ręka zmierzona na 12 od środkowego do kciuka i 16,5 cały nadgarstek. Fajnie, gdyby klawiatura i mysz miały programowalne przyciski, ale niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o główny PC to sugeruję coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/ncn83vtkh

Pakowanie się w i7 7xxx to jak wspomniałem słaby, wręcz fatalny pomysł - za połowę ceny masz 6 rdzeniowego Ryzena (tamten i7 ma 4 rdzenie) i tutaj masz możliwość wymiany procesora w przyszłości - podstawka AM4 ma być wspierana do 2020 roku. Intelowski chipset X299 to jest chipset do zastosowań profesjonalnych a nie komputera do domu - stąd i ceny płyt głównych i procesorów są nieciekawe.

Do tego w zestawie RX 580 - karta dużo wydajniejsza od GTX 1050. Poza tym tańsza obudowa i zasilacz - nie ma co przesadzać gdy budżet nie jest ogromny (biorąc pod uwagę zakup akcesoriów i drugiej karty).

Do drugiego komputera proponuję tak jak Bull3t coś w stylu RX 570 - https://www.x-kom.pl/p/365593-karta-graficzna-amd-asus-radeon-rx-570-strix-4gb-gddr5.html - to także znacznie lepszy wybór od GTX 1050.

Reszta kasy zostaje na peryferia.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast monitora AOC można wziąć Acera B247Y - jest regulacja położenia ekranu.

Mysz - zaczynając od najtańszej - Logitech G102, DM1 Pro S, DM1 FPS, SS Rival 310 - testy. Logitech jest podobnych wymiarów jak Twoje obecne myszy, pozostałe 3 opcję są 8-11 mm dłuższe - chwyt pewnie zmieni się na klasyczny palm. Sam posiadam Rivala 310 i chwalę ten wybór.

Klawiatura - jeśli ma to być "mechanik", to np. MODECOM Volcano Gamer Kalih Brown, SPC Gear GK550 Omnis Kailh Brown RGB (test). Polecam lekturę na temat przełączników - klik.

Głośniki - zapoznaj się z tym artykułem.

Fotel - najlepiej jakiś z oparciem siatkowym. Dobre opinie ma np. Halmar Admiral.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, pomyślałam trochę i pokombinowałam, pozmieniałam.

Dopracowałam taką listę  zakupów. Jest bardzo źle?

Wiem, że nie wszystko to, co poleciliście uwzględniłam, ciężko było przeforsować AMD (w domu była burza mózgów, podpieranie się CDA 291 i ogólnie porównywanie). Przede wszystkim nie bardzo podoba mi się rozwiązanie płyty głównej MSI - niby jest technologia CrossFireX z możliwością łączenia wielu kart graficznych, ale nie ma dwóch PCIe x16, więc jak to ma działać?

Czy do peryferiów muszę coś jeszcze dokupić? Myszkę na razie zostawię tą, co mam (mam w szafie jeszcze 4 jakieś zapasowe), klawiatura w zestawie jest teoretycznie mechaniczna, zobaczymy jak i czy będzie działać (wygrzebałam jakąś zapasową jeszcze za 15 zł).
Dzięki za polecenie fotela. Muszę mu się przyjrzeć dokładniej. Jestem niska i sporo modeli odpada ze względu na zbyt wysoki zagłówek, jak tu - na najniższym położeniu zagłówek pozostaje ponad głową, w sklepie chyba najbardziej pasował ten ( zagłówek OK, ale odpadł ze względu na cenę). Myślę więc, że sprawę zostawię na później.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kopernik napisał:

Słuchajcie, pomyślałam trochę i pokombinowałam, pozmieniałam.

Dopracowałam taką listę  zakupów. Jest bardzo źle?

RAM-ów Corsaira raczej nie łączyłbym z Ryzenem - często się gryzły.

Zasilacz, jeśli chcesz z wyższej półki, to https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-550w-ssr-550fx-1483167/ - Supremo to sporo gorsza zasiłka (co oczywiście nie znaczy, że zła), a różnica to ~ 20 zł.

Co do SLI / CrossFire, to obecnie łączenie kart nie ma w zasadzie żadnego sensu i raczej nie zapowiada się, by mieli do tego wrócić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Dirian napisał:

Ale nie ma FreeSync chyba? 

Ma FreeSync - https://www.acer.com/ac/pl/PL/content/professional-model/UM.QB7EE.001

12 godzin temu, kopernik napisał:

...klawiatura w zestawie jest teoretycznie mechaniczna, zobaczymy jak i czy będzie działać...

Ta Esperanza to jest membranówka, a nie mechanik.

12 godzin temu, kopernik napisał:

Czy do peryferiów muszę coś jeszcze dokupić?

Nie musisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, kopernik napisał:

W drugim kompie siedzi:

- Procesor: Intel i5-4670 3,40 Ghz

- Pamięć 8GB DDR3

- Karta graficzna na razie zintegrowana Intel HD 4600, niepotrzebna jakaś kobyła -  stąd myśl o GTX 1050

- płyta główna Asus Z87-A

(komputer złożony kilka lat temu, mieliśmy kiedyś dokupić jakąś kartę, ale się nie złożyło)

Zapomniałaś podać model zasilacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, yojc napisał:

Ja tam widzę wyraźnie dwa złącza PCIe 16x :P

W której płycie głównej? W płycie MSI B450-A PRO zaproponowanej mi przez @Dirian widzę jedno PCIe 16x a producent mówi o obsłudze wielu kart graficznych AMD CrossFireX - dlatego mówię, jak to ma działać? Mam wrażenie, że albo kłamią albo lekko naginają rzeczywistość, dlatego znalazłam ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4, w którym tych PCIe 16x jest dwa. Chyba, że się mylę w tym przypadku?

9 godzin temu, Dirian napisał:

RAM-ów Corsaira raczej nie łączyłbym z Ryzenem - często się gryzły.

Zasilacz, jeśli chcesz z wyższej półki, to https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-550w-ssr-550fx-1483167/ - Supremo to sporo gorsza zasiłka (co oczywiście nie znaczy, że zła), a różnica to ~ 20 zł.

... ale w moim zestawie jest RAM HyperX Predator - jak się to do Corsaira? O czymś nie wiem? Sporo lepiej będzie współpracował G.Skil Aegis ?

Zasilacz zmienię.

8 godzin temu, Orion napisał:

Zapomniałaś podać model zasilacza.

Zasilacz w drugim kompie: Fractal Design Tesla R2 650 W 80+ Gold, sprawdzałam dziś, że bez obciążenia (z Firefoxem włączonym) pobierało 38 W (taki wihajster z castoramy tak pokazywał).

 

W kwestii łączenia kart, @Dirian i @yojc - pamiętajcie, że ja rzadko zmieniam komputery, ten mam 11 lat, drugi ma ponad pięć i dopiero się za kartą rozglądamy. Więc może jeszcze "za życia" tego nowszego mogą wejść nowe trendy. Dlatego myślałam o rozwojowym i7 i socket 2066...

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSI B450-A Pro ma 2x PCI-e x16, podobnie jak ASrock. Przy czym jak wspomniałem, nie ma to większego znaczenia bo CrossFire jest dziś równie przydatne, co śnieg latem.

Co do RAM Corsair - może zerkałem na jakiś inny zestaw w międzyczasie i mi się pomieszało. W każdym razie dopłato 150 zł do RAM HyperX nie ma sensu.

Patrzenie na "rozwojowość" w dzisiejszych czasach większego sensu nie ma, a na pewno nie w przypadku Intela, który zmienia podstawki jak rękawiczki. W przypadku AMD podstawka AM4 będzie wspierana do 2020 roku, czyli w razie czego przynajmniej procki Zen-3 będzie można tu wrzucić w razie potrzeby upgardu. Zresztą jak wspomniałem Socket 2066 to podstawka pod zastosowania profesjonalne, stąd i ceny są "profesjonalne", a gwarancji, że będzie to przyszłościowy wybór, nie ma żadnej.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To się wyjaśniło z tą pamięcią.

W kwestii MSI B450-A PRO na Morelach widzę złącza:

PCI Express x1 (4 szt.)
PCI Express x16 (1 szt.)
PCI Express x4 (1 szt.)
czyli to kwestia złego wypełnienia przez owoce, a nie producenta (o_0). Przepraszam za zamieszanie.

Klawiaturę w końcu wymieniałam na polecaną Modecom Volcano -  rzeczywiście ogólnie dużo piszę, więc wytrzymałość się przyda.

 

Dziękuję wszystkim pięknie :daje_kwiatka: za pomoc. Zestaw się zamyka w końcu w okolicach 6.000 zł (z peryferiami i dodatkową kartą), co mnie jak najbardziej satysfakcjonuje.

(uwaga! Będą linki do obrazków)

Na początku tego tematu wyglądałam tak,

w trakcie rozmowy tak,

a kończę tak.

Myślę, że temat można zamknąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, na przyszłość zdecydowanie nie polecam się sugerować opisem sklepu - nie jesteś pierwszą osobą, którą wprowadził on w błąd ;)

Problem rozwiązany, więc temat zamykam.

W razie potrzeby otwarcia tematu, autor jest proszony o kontakt przez PW z którymś z aktualnie obecnych na forum moderatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.


  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...