Skocz do zawartości

Zarchiwizowany

Ten temat jest archiwizowany i nie można dodawać nowych odpowiedzi.

Parunu

Resetujący się komputer podczas grania.

Polecane posty

Witam. Od jakiegoś czasu w moim komputerze zaczął pojawiać się problem. Przy intensywnym graniu komputer się restartuje, bez żadnego komunikatu w ułamek gaśnie ekran i pc uruchamia się od nowa. Sterowniki aktualizowałem, system formatowałem, problem pozostał. Zauważyłem, że wszystko działa okej jeśli w programie MSI Afterburner ustawie gpu power limit na 70%, taktowanie rdzenia zmniejsze o 105 mhz i pamieci o 502, natomiast strata wydajności jest wtedy dosyć znacząca.

Z tego co wywnioskowałem problem leży najpewniej w zasilaniu, natomiast nie wiem gdzie dokładnie - najpewniej zasilacz ale pewnie może to być też karta graficzna lub płyta główna, a póki co nie mam niczego w zapasie żeby zamienić i sprawdzić. Nie chcę kupować w ciemno nowego zasilacza licząc że to akurat on okazał się wadliwy, więc może znacie jakieś metody na określenie wadliwego komponentu bez podmieniania go. Obecnie tak wyglądają podzespoły:

Gtx 760 gigabyte oc guru ii

Gigabyte GA-B85M-D3H

8 gb Crucial Ballistix Tactical

i5 4460

Corsair VS Series 450W 80PLUS 120mm

Zalman z9 plus

Z góry dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wygooglowałem to twoja karta grafiki to raczej ta: Gigabyte GV-N760OC-2GD i tam wyraźnie producent zaleca minimalne 500W zasilacz więc raczej masz za słaby zasilacz sprawdź jeszcze programem np. HW monitor niech zapisuje log na dysku po zawieszeniu sprawdzisz czy czasem zasilacz nie szwankuje

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wyraźnie producent zaleca minimalne 500W zasilacz

Te dane są zawsze zawyżane. 450 W wystarczy ze sporym zapasem.

 

Cytat

Zauważyłem, że wszystko działa okej jeśli w programie MSI Afterburner ustawie gpu power limit na 70%, taktowanie rdzenia zmniejsze o 105 mhz i pamieci o 502, natomiast strata wydajności jest wtedy dosyć znacząca.

Czy monitoring podzespołów za pomocą Afterburnera nie wykazuje jakichś niepokojących objawów? Objawy ustępują po jednej z tych czynności czy po wszystkich na raz?

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem niczego niepokojącego, temperatury są w normie - nie zauważyłem korelacji między nimi a problemem (komputer potrafi się zresetować przy 72-74° jeśli nie ustawie ograniczenia na moc gpu, a jak je ustawię to po dłuższym graniu dochodzi do 76 i wszystko działa). Przypomniałem sobie jednak, że przed restartami wiatraki gpu chodzą dosyć głośno. Ograniczenia wrzucałem po prostu w ten sposób, że wszystkie suwaki przesuwałem maksymalnie w lewo i stad te liczby 64, 105 502, natomiast jeśli lekko je zmniejszę do np 70, 50, 250 wszystko wydaje się nadal działać, ale jak już ustawiłem np. tylko moc na 80% reszta bez zmian to były restarty. Dzisiaj spróbuję posiedzieć dokładniej, śledząc prędkość wiatraków i eksperymentując z ustawieniami zegarów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, po ustawieniu customowych prędkości wiatraków wszystko działa tak jak trzeba, nie sądziłem że uda się naprawić błąd bez wymieniania komponentów. Naprawdę dziękuję za pomoc.

@edit. Jednak błąd się nie naprawił całkiem, przy jednej grze wszystko działa a przy innej się pojawia znowu. Możliwe że muszę poeksperymentować z wartościami prędkości wiatraków, póki co prosiłbym nie zamykać tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...